Yüz Makyaj Malzemeleri Nelerdir ?

 Yüz Makyaj Malzemeleri Nelerdir ?

Yüz makyaj malzemeleri nelerdir, ne işe yarar ? Makalemizde malzemeleri ve bu malzemelerin ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

Ruj (Dudak Rengi)

Yüz Makyaj Ürünleri, yüz hatlarını renklendirmek ve vurgulamak için kullanılan ürünlerdir. Doğrudan renk ekleyebilir veya değiştirebilirler veya rengi eşit ve pürüzsüz hale getirmeye yarayan bir fondöten üzerine uygulanabilir.

Dudak renkleri, bir fırça veya başka bir aplikatör kullanarak dudaklara renk, doku ve / veya parlaklık uygulayan ürünlerdir. Dudak renkleri, dudaklara hassas ve kontrollü bir şekilde renk veren bileşenler içerir. Dudak renklerinin ayrıca nemlendirme gibi çok işlevli faydaları olabilir veya hatta SPF koruması için güneş kremi içerebilir.

Dudak rengi ürün güvenliği, bu amaçlanan kullanım ve amaca uygun ve güvenli bileşenlerin seçilmesiyle sağlanır. Renklerin kendileri FDA tarafından önceden onaylanmış olmalı ve kozmetikte kullanılmadan önce renk katkı yönetmeliklerinde listelenmelidir. Bu renk katkı maddeleri, dudak ürünlerinde özel kullanıma yöneliktir.

Dudak Ürünlerinde Kullanılan Malzemeler

 • Ricinus Communis (Hint) Tohumu Yağı
 • Gliserin
 • Propilen Glikol
 • Polibüten
 • Stearalkonyum Hektorit
 • Mika
 • Titanyum dioksit
 • Çinko oksit
 • Karbomer
 • Mineral yağ
 • Koku
 • Botanik Malzemeler
 • Renklendiriciler

Kurşun nedir?

Kurşun, Dünya’nın kabuğunda doğal olarak oluşan ve çevrede, çok sayıda gıdada ve bazı doğal ürünlerde eser miktarlarda bulunan mavimsi gri, ağır bir metaldir .Kurşun nereden geliyor?

Kurşun, Dünya’nın bir parçasıdır ve Dünya’nın kabuğunda ortalama% 0.0013 (milyonda 13 parça (ppm)) seviyesinde bulunur. Havada, suda ve toprakta, genellikle sağlıkla ilgili endişeleri artıracak herhangi bir konsantrasyonun altındaki seviyelerde bulunur. Kurşun, gıda ve kozmetikler de dahil olmak üzere günlük kullandığımız ve tükettiğimiz hemen hemen her şeyde bulunabilir.

Rujdaki kurşun raporları konusunda endişelenmeli miyim?

Tüketiciler, kurşunun asla makyaj ürünlerinde kasıtlı olarak eklenen bir bileşen olarak kullanılmadığını bilmelidir. Ancak kurşun doğal olarak oluşan bir metal olduğu için havada, suda ve toprakta rutin olarak tespit edilir. Sonuç olarak, ruj gibi ürünleri formüle etmek için kullanılabilen bazı ham doğal bileşenlerde iz kirletici olarak son derece düşük seviyelerde bulunabilir.

Rujdaki kurşunla ilgili raporlar yeni değil. Nitekim yıllardır bazı rujlarda kurşun tespit edildiğine dair raporlar çıkmıştır. Genellikle bu raporlar, bulunan seviyelerin tehlikeli derecede yüksek seviyelerde olduğunu iddia eder. Bu raporlar, yıllardır dolaşan, bilimsel değeri olmayan temelsiz internet söylentileridir. 

Yüz Makyaj Malzemeleri Nelerdir ?

Kapatıcılar

Kapatıcılar, yüzdeki cilt kusurlarını gizlemeyi veya örtmeyi amaçlayan ürünlerdir. Genellikle cilde renk uygulayarak veya ışığın yansıması veya cildin parlaklığı gibi diğer etkiler yoluyla çalışırlar. Fırça, bez veya sprey kullanılarak uygulanabilir ve tipik olarak Temeller ile birlikte kullanılırlar. Kapatıcılar, hassas ve kontrollü bir şekilde ihtiyaç duyulan yere renk uygulayan bileşenler içerir. Kapatıcıların güvenliği, bu amaç için güvenli ve uygun olan bileşenlerin seçimi ile sağlanır. Ayrıca Kapatıcılar, cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olma potansiyelleri açısından değerlendirilir. Kalite Güvencesi ve İyi Üretim Uygulamaları ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalınarak ürün güvenliği de sağlanır.

Fondotenler

Fondötenler, yüz makyajı için baz olarak kullanılan kremler, losyonlar veya tozlardır. Sağlık ve gençlik izlenimi yaratmak için yüzü renklendirmek ve kusurları gizlemek için kullanılabilirler. Fondötenler, cilde hassas ve kontrollü bir şekilde renk ve / veya toz uygulayan bileşenler içerir. Temel ürün güvenliği, bu amaca uygun ve güvenli bileşenlerin seçilmesiyle sağlanır. 

Yüz Pudraları

Yüz Pudraları, yüz cildinin görünümünü değiştirmeye yönelik ürünlerdir. Genellikle cilde renk uygulayarak veya ışığın yansımasını veya cildin parlaklığını değiştirmek gibi diğer etkiler yoluyla çalışırlar. Genellikle bir fırça kullanılarak uygulanırlar. Yüz Pudraları, cilde hassas ve kontrollü bir şekilde renk ve / veya toz uygulayan bileşenler içerir. 

Allıklar

Allıklar, elmacık kemiklerini vurgulamak ve vurgulamak veya cilt kusurlarını örtmek için renk uygulayan ürünlerdir. Yanak rengi genellikle kadınlar tarafından yanakların kızarması ve daha genç bir görünüme kavuşması için uygulanır. Yanak Renkleri, hassas ve kontrollü bir şekilde ihtiyaç duyulan yere renk uygulayan maddeler içerir. Yanak Renkleri güvenliği, güvenli ve bu amaca uygun bileşenlerin seçilmesiyle sağlanır.

Kısaca Yüz Makyaj Malzemeleri

Yüz makyaj malzemeleri kadınların vazgeçemediği ürünlerdir. Bu ürünlere kısaca değinecek olursak;

 • Ruj
 • Kapatıcılar
 • Fondotenler
 • Yüz Pudraları
 • Allıklar
Yüz Makyaj Malzemeleri Nelerdir ?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın