Yaşlanmayı Durdurmak Mümkün mü?

 Yaşlanmayı Durdurmak Mümkün mü?

Yaşlanmayı durdurmak mümkün olmasa da,hızlı bir şekilde yaşlanmayı,vücudumuzun çabucak çökmesini engellemek daha dinç olmak mümkündür.

Hepimiz genç ve güzel olmak istiyoruz. Ancak farkına varmadan yaptığımız bazı hatalar var. Bu hataların birkaçından söz edelim;

Hareketsiz Kalmak

İş ve ev arasındaki hayata egzersizin eklenmesi gerekiyor. Egzersizin amacı sakatlanmaları engellemektir. Araştırmalara göre haftada üç kez 30 dk yürümenin düşme riskini azalttığını ve ileri yaşlarda düşme riskini azalttığı gibi sakatlanmaların önlediğini ortaya koymuştur.

Meyve ve Sebze Yememek

Yaşlandıkça daha az kaloriye ihtiyacımız olur. Sağlıklı yaşlanmaya ihtiyacınız varsa,ihtiyaç duyduğunuz kalorileri abur cuburdan almak yerine meyve ve sebzelere güvenmelisiniz. Ayrıca Omega-3 kaynağı olan balıkları ve lif kaynağı olan tahılları da, meyve ve sebzeler kadar yemelisiniz.

Az Uyumak

Uyku düzeni hayatımızda çok önemlidir. Düzensiz uyuyan kişiler, dikkat dağınıklığı ve kilo alma gibi sorunlar yaşar. Yaşlandıkça uyku ihtiyacınızın azaldığını düşünebilirsiniz ki bu yanlıştır. İdeal uyku yaşa bakılmaksızın 7 veya 8 saattir.

Şok Diyetler

Hepimiz sigara içmenin zararlı olduğunu biliyoruz. Sigara içmek sadece görünüşümüze değil akciğerlerimize de zarar verir. Belli bir alkol almanın iyi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu oran yaşla birlikte azalmalıdır. Aksi taktirde aşırı alkol tüketimi nedeniyle bilişsel gerileme yaşayabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın