Yakın Zamanda Haritadan Silinen Ülkeler

 Yakın Zamanda Haritadan Silinen Ülkeler

Tarihe baktığımızda birçok devletin kurulduğunu ve bunların birçoğunun yıkılmadan günümüze kadar geldiğini görürüz. Bu makalede de yakın zamanda yıkılan devletleri sıralayacağız.

Birleşik Arap Cumhuriyeti, Suriye’nin talebiyle 1 Şubat 1958 yılında Mısır ve Suriye’nin birleşmesiyle kurulmuştur. İki ülkede de referandum yapılmış halk birleşmeyi onaylamıştır. Bu devlet Arap yarımadasını nın birleşmesinde ilk adım olarak görülmüş fakat başarısız olunmuştur. Birleşmeyle birlikte Mısır Suriye’den daha üstün bir duruma gelmiştir.

Mısırın Suriye’yi yutmaya başlaması üzerine Suriye Ordusu darbe yapmış ve 28 Eylül 1961 yılında Suriye bağımsızlığını ilan etmiştir. Birlik dağıldıktan sonra Mısır 2 Eylül 1971 yılına kadar birleşik Arap Cumhuriyeti adını kullanmıştır. Daha sonrasında ise Mısır Arap Cumhuriyeti adını almıştır.

Doğu Almanya ya da resmi adıyla Almanya Demokratik Cumhuriyeti 2. Dünya savaşından sonra Sovyetler Birliğinin Almanya’da kontrol altına aldığı bölgede kurulmuştur. Bu sosyalist Cumhuriyet 1949 yılında kurulmuştur. Berlin’i ikiye bölen Berlin duvarı da 1961 yılında Doğu Almanya vatandaşlarının Batıya kaçmalarını önlemek için yaptırılmıştır. 1990 yılındaki seçimlerde iktidarda bulunan Sovyet yanlısı sosyalist birlik partisinin seçimi kaybetmesiyle gelinen süreç sonucu Doğu Almanya Batı Almanya ile birleşmiştir. 1990 yılında Alman Demokratik Cumhuriyetinin varlığı son bulmuştur.

Çekoslovakya, Orta Avrupa’da yer almış olan bu ülke 1918 ile 1993 yılları arası var olmuştur. Avusturya  – Macaristan İmparatorluğunun 1.Dünya savaşını kaybetmesiyle birlikte günümüzde Çek ve Slovakya topraklarında kurulmuştur. 1 Ocak 1993 yılında da Çekoslovakya dağılmış yerlerine Çek Cumhuriyeti ve Slovakya kurulmuştur.

Balkanların batısında yer almış olan Yugoslavya devleti üç defa farklı bir yapı ve idari şekille kurulan bir devlet olmuştur. Bu üç idari yapı 1918 ve 2003 yılları arasında gerçekleşmiştir. Bu idari yapılar Yugoslavya Krallığı, Yugoslavya Federal Sosyalist Cumhuriyeti ve Yugoslavya Federal Cumhuriyeti olmuştur.

Yugoslavya Federal Sosyalist Cumhuriyeti dağılmış ve bu ülkenin adının devam ettirmeyi Sırbistan ve Karadağ kabul etmiştir. Yugoslavya Federal Sosyalist Cumhuriyeti olarak devam eden bu iki devletten Sırbistan’ın içinde de vojvodina ve Kosova adında iki özerk bölge yer almıştır.

NATO’nun Yugoslavya’yı bombalamasıyla da Kosova Birleşmiş Milletlerin İdaresine geçmiştir. 2003 yılında da Yugoslavya’nın adı Sırbistan ve Karadağ olarak değiştirilmiştir. 2006 yılında ise Sırbistan ve Karadağ’ın birlikteliği bozulmuş ve Karadağ Cumhuriyeti kurulmuştur. 2008 yılında da Sırbistan’ın içerisinde yer alan Birleşmiş Milletler kontrolündeki Kosova bağımsızlığını ilan etmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın