WiFi Nasıl Çalışır ? Kablosuz İnternet Nedir?

 WiFi Nasıl Çalışır ? Kablosuz İnternet Nedir?

E-postanın veya video akışının akıllı telefonunuza veya tabletinize bu kadar hızlı, sorunsuz ve gerçek zamanlı olarak nasıl girdiğini tam olarak düşünmeyi hiç bıraktınız mı? Bu wi-fi iş başında. Bu hafta Tech Talker, kablosuz cihazların arkasındaki teknolojiyi araştırıyor

Hiç geri çekildiğiniz ve her gün kullandığınız bir şeyin gerçekte nasıl çalıştığını düşündüğünüz bir an oldu mu? Daha spesifik olarak, bilgisayarların gerçekte kablosuz olarak nasıl iletişim kurduğunu hiç merak ettiniz mi?

İşte bugünün podcast’inde ele alacağımız soru tam olarak bu. 

WiFi Nedir?

İlk olarak, bazı temel bilgileri ele alalım. WiFi, Wireless Fidelity anlamına gelir ve “Kablosuz Yerel Alan Ağı” anlamına gelen WLAN demekle aynı şeydir.

WiFi, diğer kablosuz cihazlarla aynı prensipte çalışır – cihazlar arasında sinyal göndermek için radyo frekanslarını kullanır. Radyo frekansları, telsiz konuşmalarından, araba radyolarından, cep telefonlarından ve hava durumu radyolarından tamamen farklıdır. Örneğin, arabanızın stereo sistemi Kilohertz ve Megahertz aralığında (AM ve FM istasyonları) frekansları alır ve WiFi Gigahertz aralığında veri iletir ve alır.

Daha da parçalamak gerekirse, Hertz (Hz) basitçe bir frekans birimidir. Diyelim ki bir iskelede durup dalgaların içeri girmesini izliyorsunuz. Aşağıya doğru baktığınızda her dalganın tepesinin yuvarlandığını görebilirsiniz. Her dalga tepesi arasında kaç saniye sayarsanız, bu dalgaların frekansı olacaktır. Yani, her tepe arasındaki süre 1 saniye olsaydı, bu, dalga frekansının 1 hertz veya saniyede bir döngü olduğu anlamına gelirdi.

Deniz dalgalarını Mhz ve Ghz ile karşılaştırdığımızda, bu dalgalar havada saniyede 1 milyon ve 1 milyar döngüde hareket ediyor! Ve bu dalgalarda bulunan bilgileri almak için, radyo alıcınızın belirli bir frekanstaki dalgaları alacak şekilde ayarlanması gerekir.

WiFi için bu frekans 2.4Ghz ve 5Ghz olur. Bu dalgalar, mikrodalgada bulunan frekansa çok benziyor  ! Mikrodalganız yiyecekleri ısıtmak için 2.450Ghz kullanır ve yönlendiriciniz verilerinizi WiFi üzerinden iletmek için 2.412 GHz ila 2.472 GHz kullanır. Bu nedenle, eski veya hatalı mikrodalgaları olan bazı insanlar patlamış mısır yapmaya çalışırken WiFi sinyallerinde bir sorun yaşarlar.

Sırf popüler bir yanılgıyı ortadan kaldırmak için: Bu mikrodalgalar  iyonlaştırıcı olmayan radyasyondur . Bu, kansere neden olmadıkları anlamına gelir. Doğru çocuklar, mikrodalgalar sizi radyoaktif yapmaz ve karanlıkta parlamaz!

 1. WiFi evde nasıl çalışır?

  Bir kablosuz veya 
  WiFi ağı, bilgisayar, yazıcı ve akıllı telefon gibi cihazlarınızı İnternete ve birbirine bağlamak için kablolar yerine bir radyo frekansı sinyali kullanır. 
  Kablosuz sinyal, her yönde belirli bir mesafede, bir dizüstü bilgisayar veya tablet gibi, herhangi bir kablosuz özelliği olan aygıt tarafından alınabilir.

 2. WiFi İnternet olmadan çalışabilir mi?

  Evet, bu mümkün ve en iyi yanı, bunu yapmak için internette olmanıza bile gerek yok. Takılı PC'nizin ve 
  Android telefonunuzun aynı WiFi ağında olması koşuluyla, bu, birkaç üçüncü taraf uygulamanın yardımıyla tamamen mümkündür.

 3. WiFi sistemleri nasıl çalışır?

  Mesh WiFi veya Tüm Ev WiFi sistemleri , doğrudan modeminize bağlanan bir ana yönlendiriciden ve tam 
  WiFi kapsamı için evinizin etrafına yerleştirilmiş bir dizi uydu modülünden veya düğümlerden oluşur. Hepsi tek bir kablosuz ağın parçasıdır ve geleneksel WiFi yönlendiricilerindenfarklı olarak aynı SSID ve parolayı paylaşır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın