Webos İşletim Sistemi Nedir?

 Webos İşletim Sistemi Nedir?

WebOS işletim sistemi, LG Smart TV’nin daha gelişmiş özelliklerinin ve bağlı cihazların bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) aracılığıyla kontrol edilmesine ve erişilmesine izin vermek için kurulmuş , LG’ye ait, Linux tabanlı bir akıllı TV işletim sistemidir.

WebOS, Palm tarafından bir mobil işletim sistemi olarak geliştirilmiştir. Şirket bunu 2009 yılında Palm webOS olarak yayınladı. Hewlett Packard (HP), Nisan 2010’da satın aldı. İşletim sistemi, Dokunmatik Yüzey gibi HP tablet PC’lerde kullanılmak üzere değiştirilmeden önce HP akıllı telefonunda kullanıldı. Dokunmatik Yüzey pazar payı kazanamayınca HP, webOS’u açık kaynak haline getirdi. LG, Şubat 2013’te webOS’u satın aldı ve onu bir akıllı TV işletim sistemi olarak değiştirdi .

LG’yi özellikle ilgilendiren, webOS’un bulut entegrasyonu ve LG’nin Magic Motion uzaktan kumandasına kolay uyarlanmasıydı. LG Electronics Halkla İlişkiler ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı John I. Taylor, LG’nin webOS’u diğer akıllı cihazlarda kullanmayı planladığını söyledi . LG, akıllı telefonların gelecekteki kullanımını dışlamadı.

LG Webos TV Nedir?

LG’nin webOS’u, genellikle LG akıllı TV’lerle birlikte verilen Linux tabanlı bir akıllı TV işletim sistemidir. Netflix, Hulu, Amazon Prime Video ve YouTube gibi popüler içerik akışı uygulamaları önceden yüklenmiş olarak gelir.

Webos İşletim Sistemi Nedir?

WebOS’un USP’si sezgisel kullanıcı arayüzü olmuştur. LG, 2014’ten beri yeni web teknolojilerini desteklemenin yanı sıra yeni uygulamalar geliştirmeyi de destekleyerek işletim sistemini yavaş yavaş geliştiriyor.

WebOS, tüm özelliklerine ve işlevlerine erişim sağlamak için bir başlatma çubuğu kullanır. Başlatma çubuğuna tıklamak, tüm uygulamalara ve ayarlara erişmenizi sağlar. Kullanıcılar ayrıca başlatıcıyı ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirler.

İşletim sistemi, kulaklığınız, akıllı telefonunuz ve hatta kablosuz hoparlörleriniz gibi tüm Bluetooth çevre aygıtlarıyla çalışır. Ekran yansıtma ve içerik yayınlama için webOS, kutudan çıkar çıkmaz Miracast desteğiyle gelir.

Ek olarak, kullanıcılar ayrıca Canlı uygulamalar, OLED resim galerisi ve 360 ​​derece video oynatma desteği alırlar. LG’nin ses entegrasyonu, LG’nin kendi ses tanıma yazılımı ve Google Asistan desteği sayesinde sektördeki en iyisidir.

Peki, WebOS ile her şey yolunda mı? AndroidTV’ye kıyasla şikayet edecek çok şey olmasa da, WebOS’un uygulama galerisi sektörün en iyisi değil ve AndroidTV’nin parladığı yer burası.

Webos İşletim Sistemi Özellikleri

MarkaLG
Versiyon numarası:4.5
Uygulama Seçimi:451
Sesli Etkileşim:Google Asistan ile ThinQ AI
Akıllı Ev Entegrasyonu:Evet
Amazon Echo Uyumluluğu:Evet
Google Home Uyumluluğu:Evet
Screen Cast Özelliği:Miracast
OTA Rehberi:Evet
Evrensel Arama:Evet
Özel Uygulama:LG TV Plus
Webos İşletim Sistemi Özellikleri

Webos İşletim Sistemi Uygulamaları Kısaca

Netflix, Amazon Video, Hulu, VUDU, Google Play filmleri ve Channel Plus gibi birçok olağanüstü içerik parmaklarınızın ucunda. Tabi bunlardan daha fazlasını Uygulama Galerisinden indirip kullanabilirsiniz.

Webos İşletim Sistemi Nedir?

Webos mu Android mi?

Her işletim sistemi için mevcut uygulama sayısına bir göz atalım, uygulama içi destek 
Android TV, Play Store’daki hemen hemen her uygulamayı kolayca yükleyebileceğiniz açık bir kazanan. 
… Öte yandan, Tizen OS ve 
WebOS , Netflix, Prime videoları, Disney Plus vb. Gibi temel uygulamalara sahiptir.

Hangi TV işletim sistemi en iyisidir?

Dört yıl önce LG, 
WebOS adlı TV işletim sistemini duyurdu 

Çok eski olmasına rağmen, şu anda 
mevcut 
en iyi 
TV işletim sistemlerinden biridir 

Tüm önemli video akış hizmeti desteğiyle birlikte gelir

LG TV’ler Samsung’tan daha mı iyi?

CNET’in son birkaç yıldaki yan yana 
karşılaştırma incelemelerine 
dayanarak 

LG’nin OLED 
TV’lerinin tümü 
, Samsung QLED 
TV’lerden 
daha iyi bir genel görüntü kalitesi 
sağladı 

… 
LG OLED, üstün kontrast ve açı dışı görüntüleme ile kolaylıkla kazandı. 
Samsung parlaktı ama genel olarak OLED ayağa vermedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın