Web Sitesi Tıklanma Sayısı Arttırma

 Web Sitesi Tıklanma Sayısı Arttırma

Sitenizi hangi alanda açacağınıza karar verdiniz, sitenize uygun beğendiğiniz bir domain aldınız, hosta yönlendirdiniz, dns yönlenmesi tamamlandı artık siteniz yayında ! Özgün içerikler üretmeye, içeriklere uygun resimler eklemeye ve etiketler girmeye başladınız. Günler, aylar geçti. Kendi kendinize söylenmeye başladınız.

O kadar konu girdim, elimden gelen her şeyi yaptım ama neden bu kadar az ziyaretçi geliyor, neden neden ? Diye kara kara düşünüyorsunuz. Tamam, her şeyi güzelce yaptınız o konuda hem fikiriz. Peki, ya yaptığınız şeylerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz ?

Google’ın webmasterlar tarafından bilinen bir söylemi var. İçerik kraldır ! Peki, ya içerik kral ise neden ziyaretçi oranınız beklentilerinizden düşük çıktı, bunu hiç düşündünüz mü ? Evet, doğru Google özgün içerik istiyor. Yalnız şunu da unutmamak gerekiyor ki, Google bir bot yani mühendisler tarafından programlanmış bir yazılımın arama motoru haline gelmiş hali. Yani ? Yanisi şu. Google oldukça geliştirilmiş bir yazılım olmasına rağmen sitenizi bir insan gözüyle kontrol edemez. Bu yüzden bazı kurallara yani Google’ın kriterlerine uygun sitenizden alınan sinyallere tabidir.

Tabi ki yüksek hite ulaşmak istiyorsanız öncelikle kaliteli ve özgün içerikler hazırlamalısınız. Ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi ziyaretçi alabilmeniz için maalesef bu tek başına yeterli değil. Peki, daha ne yapmalıyım ? Dediğinizi duyar gibiyiz ! O halde aşağıda sıralayacağımız maddeleri tek tek sitenize uygulayarak daha fazla ziyaretçi çekmek için ekstra neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İşin en başında her şeyiniz ama her şeyiniz özgün olmalı. İçerik, resim, etiket yani aklınıza gelebilecek her şey. Sitenizde kullanacağınız resimleri telif haklarından dolayı Google görsellerden almamanızı ve abonelik sistemiyle çalışan ücretli sitelerden temin etmenizi öneririz. Yok, ben para vermek istemiyorum, Google görsellerden kullanmak istiyorum diyorsanız eğer, o zaman da resimleri özgünleştirmek için birkaç işlem yapmanız gerekiyor. Nedir bunlar ? İçerik kral ama biz tam tersi resimlerden başlayalım istedik. Hemen neler yapmanız gerektiğine madde madde bakalım isterseniz ?

  • İlk olarak Paint’i açıyor, resmin boyutlarını değiştiriyor, resmi seçip yukarı ya da aşağı çekiyor ve son olarak kırpma işlemini yaparak işlemi bitiriyorsunuz. Yaptığınız bu işlemler sayesinde Google resmi özgün olarak algılayacaktır.
  • Google, resimleri insan gözüyle okuyamadığından dolayı “Alt Tag” olarak bilinen resim etiketiyle yani başlıklarıyla okur. O yüzden sitenize hiçbir şekilde alt etiketsiz resim girmemelisiniz. Alt etiket girerken Google’da en çok aranan kelimelerden uygun olanı seçmeniz Google’dan görsel hit alma konusunda oldukça önemlidir. Peki bunu nasıl yapacaksınız ? Bunun için http://ubersuggest.org sitesine giriyorsunuz.
  • Orada gördüğünüz sitenize uygun dili seçiyor ve oradan Images seçip Suggest butonuna basarak Google’da en çok aranan popüler kelimeleri listeliyorsunuz. Resim için uygun olan etiketleri buluyor ve resminize etiket olarak ekliyorsunuz. Yalnız alt etiket seçerken seçtiğiniz sözcük öbeklerinin 3-4 kelimeden meydana dikkat etmelisiniz. Peki, neden ? Çünkü birkaç kelimeden oluşan etiketler alt kelimeler olduğu için rekabeti düşük olacak ve bu da işinizi kolaylaştıracak.
  • Resimlere alt etiketlerin etkili olabilmesi için nasıl girileceğini öğrendiğinize göre sıra geldi hit çekmeniz için içeriklere etiketleri nasıl gireceğinize. Yine yukarıda belirttiğimiz gibi http://ubersuggest.org sitesine giriş yapıyorsunuz. Site dilinizi seçtikten sonra bu sefer Images yerine Web seçeneğini seçiyor ve “Suggest” butonuna basarak size önerilen kelimeleri listeliyorsunuz. Aynı şekilde Google’ın manuel spam işlemine maruz kalmamanız için 3-4 kelimeden oluşan öbeklerden konunuza uygun etiketleri seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız !
  • Evet, son zamanların vazgeçilmezi olan sosyal medya siteleri ! Başta Facebook olmak üzere, Instagram, Tumblr gibi sosyal paylaşım sitelerini etkin bir şekilde kullanırsanız buralardan sitenizin hit almaması için hiçbir neden yok ! Burada biz en etkili olana yani Facebook’a değinmek istiyoruz. Facebook bilindiği üzere milyonlarca üyeye sahip insanların dilediği gibi paylaşım yapabildiği sosyal platform. Peki, siteniz için bu platformda neler yapabilirsiniz ? Hemen bakalım…
  1. İlk olarak sitenize Facebook sayfası açarak işe başlayabilirsiniz ! Sonra sitenizi Facebook’ta bulunan kategorinizle alakalı gruplara ekleyip buralarda sitenizin tanımını yapabilirsiniz. Yalnız sitenizi sosyal ağlardan tanıtırken reklam odaklı bir açıklama tercih etmemeli, kullanıcı odaklı bir tanıtım yazısı tercih etmeniz ziyaretçilerin sitenize gelmesi açısından oldukça önemlidir ! Örneğin, sitedeki bir konunuzu bağlantınıza ekleyebilir bu şekilde paylaşımda bulunabilirsiniz. Yaptığınız bu paylaşıma grup üyeleri reklam gözüyle bakmayacaktır.
  2. Siteniz için gruplarda paylaştığınız tanıtım yazılarını beğenen kişiler sayfanızı da beğenebilecek potansiyel üyeler olacağından dolayı bunları mutlaka arkadaş olarak eklemeli ve sayfanızı beğenmeye davet etmelisiniz. Facebook’un engellemelerinden dolayı günlük olarak beş arkadaş eklemeniz uygun olacaktır.
  3. Son olarak içeriklerinizin hemen Index (Google’da listelenme) açısından Google’ın webmasterlar için sunduğu Google Webmaster Tools aracında yer alan tarama sekmesinden Google gibi getir modülünü kullanmanız oldukça önemlidir. Bunu yaparak sitenizden daha eski yayın hayatına sahip bir başka sitenin içeriğinizi çalarak sizin içeriğinizle sizden daha önce index almasının önlemekle beraber erken index alacağınızdan dolayı sitenize çeşitli arama motorlarından ziyaretçiler gelecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın