Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

 Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Öğrencilerin kabusu olan sınavlarla nasıl baş edilebilir. Çok ders çalışmak başarılı yapar mı, ezber yapmak faydalı mıdır tarzında çok fazla soru işareti olan konular vardır.Verimli ders çalışma nedir biraz bu konuya değinelim istiyoruz.Verimli ders çalıştığınız taktirde hem zamanınızı ziyan etmemiş hem de sadece ders çalışmamış, kendinize ve çevrenize de vakit ayırmış olacaksınız.

Yaşamımızın büyük bir çoğunluğu eğitim hayatı ile geçiyor.Günümüzde kişilerin bir çoğu daha 3 yaşındayken eğitim hayatı ile tanışmaya başlıyor.Kreşler,anaokullar ile başlayan eğitim dönemi üniversiteye kadar uzayarak devam ediyor.Bu süre zarfında sayısı bilenemeyeck kadar çok sınava giriyoruz.Başarılı olduğumuz sınavlar olduğu gibi başarısız olduğumuz sınavların da olması oldukça doğaldır.Bu durumlarda ya okuldan yada aileden destek almaya başlanmış,özel ders ve kurslarla takviye derslerle başarı arttırılmaya devam edilmiştir.

Öğrenci başarısız olduğu zaman aileye karşı olan sorumluluğunu yerine getirmediğini düşünmeye başlayabiliyor,ya da aile öğrencinin çok çalışmadığı için başarısız olduğunu ileri sürebiliyor.Ancak burada önemli olan çok çalışma değil,verimli ders etkili çalışmakdır.Peki nedir bu verimli çalışmak ,nasıl çalışırsak verimli ders çalışmış oluruz ? Verimli ders çalışmak için öncelikle kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefinize ulaşmak için bir planınız programınız olsun.Hangi gün hangi derse çalışacağınızı programlayın.

Okuldan eve döndüğünüzde gereği kadar dinlendikten sonra okulda işlenen dersleri mutlaka tekrar yapıp ödevlerinizi yapmalısınız.Ders çalışmanızı olumsuz etkilememek için masanızı odanızı gereği gibi düzenleyin.Uykusuzluk,halsizlik,aç yada aşırı yemek yemiş olmanızda olumsuz etkenler arasındır.Dikkatinizi sürekli odaklamaya çalışın.Konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsanız dikkat dağınıklığınız olup olmadığı konusunda da bir uzmana başvurabilirsiniz.

Derslere hazırlıklı gidin ve ders sırasında mutlaka not alın.Aralıklı tekrarlar yapmayı unutmayın.Derse araç gereçlerinizi tam olarak gidin.Okumayı sesli ve sessiz okuyup birisine özet olarak da anlatmanız fayda sağlayacaktır.Bir birine benzeyen dersleri üst üste çalışmak yerine bir sayısal bir sözel ders çalışabilirsiniz.Sadece derse vakit ayırmayın,spor da yapın yürüyün,koşun yüzün.Dengeli beslenin.

Sınavlar öncesinde çok kaygılı olmanız doğru olmadığı gibi hiç kaygı yaşamamak da doğru değildir.Orta düzeyde kaygı düzeyi yaşamanız en doğru olandır. Bunların dışında olumlu düşüncelere sahip olmanızda önemli bir husustur.Olumsuz düşünceleriniz çoğalır ise bunu bir yakınınız ile paylaşmanızda sizlere fayda sağlayacaktır

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın