Vantilatör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Vantilatör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kışın soğuk havasını sevmeyenler yaz gelse de rahatlasak diye çok fazla sitemkar olabiliyor. Ancak yaz aylarında aşırı sıcaklar ise sizi bunaltır ve gittiğiniz her yerde sığınacak bir gölge ararsınız. Yazın kurtarıcısı klima ve vantilatördür. Yazın serinlemek için klima yerine vantilatör kullanmak istiyorsanız endişelenmeyin. Vantilatör alırken dikkat edilmesi gerekenler nelermiş hadi birlikte bakalım.

Öncelikle Vantilatör Tipine Karar Vermelisiniz

Bir vantilatörü seçmenize yardımcı olacak en önemli faktörlerden biri, ihtiyaçlarınızı ve vantilatörü nereye yerleştirdiğinizdir. Bu nedenle vantilatörün kullanılacağı alanın belirlenmesi gerekmektedir. Başka bir deyişle, öncelik vermelisiniz.

Tavan Vantilatörleri: Tavana monte ve yerden tasarruf sağlayan tavan vantilatörleri çok kullanışlıdır. Ayrıca kanatları alanı soğutmanıza izin verir. Havayı tavana eşit dağıtabilen bu tip fanı kullanmak için tavan uzunluğu en az 2 metre olmalıdır. Ayrıca ideal hava akışını sağlamak için tavan fanının maksimum kanat aralığı 1,5 metre olmalıdır.

Vantilatör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayaklı Vantilatörler: Ayaklı vantilatörler, ayakları sayesinde ihtiyaç duydukları yere götürebilmekte ve evin farklı yerlerinde kullanabilmektedir. Farklı ölçüm seçenekleri sunan ayaklı vantilatörler alana göre özelleştirilebiliyor.

Vantilatör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Buharlı Vantilatörler: Serin bir mekan sağlamanın yanı sıra, mekanı nemlendiren buhar fanları genellikle ayakları vantilatörlerdendir. Üzerinde bulunan su haznesi temiz su ile doldurulduğunda, alanı bu suyla nemlendiren buhar fanına sahiptir. Halk arasında “sulu vantilatör” de denir.

Duvara Monte Vantilatörler: Duvara monte edildiği için kurulum yerinde bulunan bu tip havalandırma sistemi özellikle sınırlı yaşam alanı olan kişiler için uygundur. Duvara monte vantilatörlere “pencere fanları” da denir. Bu tip fan, temiz havanın eve daha hızlı girmesini sağlamak için pencereli bir alana kurulur.

Masa Üstü Vantilatörler: Ofiste veya çalışma odasında kullanıma uygun masaüstü vantilatörleri, diğer fanlardan daha küçük oldukları için “mini vantilatör” olarak da adlandırılır. Bir masaüstü vantilatörü seçerken, bu alan için doğru boyutu seçmeniz gerekir.

Yer Tipi Vantilatörler: Adından da anlaşılacağı gibi yerde kullanılan bu vantilatör tipi boyut, hız ayarı ve güç olarak değişiklik gösterebilmektedir. Başka bir deyişle, yer vantilatörleri ihtiyacınız olan serinliği sağlayabilir. Yer fanlarının dezavantajı, yüksekliğin ayarlanamamasıdır.

Vantilatör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kule Tipi Vantilatörler: Kule vantilatörlerinin montajı için salon klimalarında olduğu gibi özel bir yere ihtiyaç vardır. Uzaktan veya farklı hız ayarlarıyla kontrol edilebilen kule tipi vantilatör pratiktir.

Sanayi Tipi Vantilatörler: Güçlü endüstriyel vantilatörler sadece açık alanlarda değil, büyük iş yerlerinde de kullanılabilir. Bu yüksek voltajlı fanlar, ev vantilatörlerinden daha fazla enerji tüketebilir. Ayrıca, bazı zemin vantilatörlerinin endüstriyel tipte olduğunu unutmayın.

Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler: Kademe Sayısı, Salınım, Uzaktan Kumanda ve Ağırlık

Sıcaklık her gün aynı olmuyor. Bu nedenle evinizdeki soğutma ihtiyacı seviyesi de değişebilir. Bu yüzden fan aşamalarının sayısı çok önemlidir. Beslenen hava akışının hızı, farklı aşamalar fan kanatlarının dönüş hızını etkilediğinden değişebilir. Diğer bir deyişle, ne kadar çok aşamaya sahip olursanız, o kadar fazla pervane hızı seçebilirsiniz.

Vantilatör alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de vantilatörde salınım özelliğinin olmasıdır. Salınımlı vantilatörler, hava akışını alanın farklı bölümlerine yönlendirmek için sola ve sağa dönebilir.

Oldukça pratik bir cihaz olan vantilatörlerin uzaktan kumandalı modeli pratikliği daha da artırabilir. Kontroller sayesinde ayağa kalkmadan fanı açıp kapatabilirsiniz. Alternatif olarak, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek için hız seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Satın aldığınız fan tavan tipi veya duvar tipi gibi kurulu olmayan bir model ise ağırlığına dikkat etmelisiniz. Elektrikli fan seçerek ürünü farklı odalarda taşıyabilir ve kullanabilirsiniz.

 Watt Gücü İstediğiniz Verimi Alabilmeniz İçin Önemli

Vantilatör satın alacağınız zaman, “Satın alacağım vantilatör istediğim hava sıcaklığını sunacak mı?” gibi soruları düşünmeniz normaldir. Bu sorunun cevabı, seçilen vantilatörün çıkış gücüdür. Fan gücü 30 ila 180 watt arasında değişebilir. Fanın gücü ne kadar yüksekse, verimlilik de o kadar yüksek olur. Öte yandan bir fanın fan çıktısı, fan bir saat çalıştığında harcanan enerjiyi gösterdi diyelim. Diğer bir deyişle, daha az güce sahip ürünler daha az enerji kullanır. Bu arada, en iyi enerji sınıfı fanları seçmek enerji tüketimini azaltabilir, paradan tasarruf edebilir ve doğayı koruyabilir.

Vantilatörün Fiyatı Çok Önemli

Genel olarak çoğu insanın dikkat ettiği en önemli şey vantilatörün fiyatıdır. Herkes bütçesine uygun bir ürün seçmeli. Ayrıca satın aldığınız fanın güç ayarlarına da dikkat edin. Bu sistem bazı fan musluklarına benzer, ancak bazı fanlar yoğunlukta kademeli bir artış gösterir. Düğmeyi çevirdiğinizde orantılı olarak fanın gücü artar veya azalır. Kısacası bütçenize göre en iyi güce sahip vantilatörü seçin.

Servisi Olup Olmadığına Dikkat Edin

Seçtiğiniz vantilatörün markası ne olursa olsun servisi olup olmadığını kontrol edin. Yeterli hizmeti sağlayamayan servisler, size ne kadar garanti süresi verirlerse versinler kaliteli bir hizmet anlayışı sunamazlar. Tabii yalnızca servise değil, vantilatörün garanti süresi de oldukça önemli. Alacağınız vantilatörün en az 2 sene garantisi olup olmadığına özen gösterin.

Seçtiğiniz vantilatör markasının servis ağının olup olmadığını kontrol edin. Yeterli hizmet vermeyen bir servis, garanti süresi ne kadar uzun olursa olsun, kaliteli hizmet anlayışı sağlayamaz. Elbette sadece vantilatörün servisi değil, garanti süresi de çok önemlidir. Lütfen satın aldığınız vantilatöürn minimum 2 yıl garantisi olmasına dikkat ediniz. Bazı satın alımı yapabileceğiniz teknoloji marketlerde bu süreyi dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz.

Enerji Tasarruflu Vantilatör

Vantilatör seçiminde en önemli noktalardan biri enerji tasarrufu sağlamaktır. A Sınıfı bir vantilatör satın almak, elektrik maliyetlerinizde önemli bir fark yaratacaktır. Ayrıca vantilatör otomatik olarak açılıp kapanabiliyorsa, kullanıcının enerjisinden tasarruf sağlar.

Özetlemek gerekirse;
-Motor gücünün 60-100 watt arası olması.
-Pervanelerinin tercihen plastik yerine sac olması. Yalpalama yapmaması.
-Genel aksam kalitesi. Özellikle sağa-sola dönen mekanizma çabuk gidiyor.
-Elektronik hız kontrollü olanlar bozulmaya daha da meyillidir. Özellikle kışın rutubetli bir yerde saklıyorsanız cihazın ömrü iyice kısalır. Mümkünse mekanik olması daha mantıklı.
-Mutlaka zamanlayıcı özelliğinin olması. Özellikle gece çok işe yarıyor, uykuya dalarken serinliyorsunuz, siz uykuya dalınca otomatik olarak kapanıyor. Hep kullandığım bir yöntem

Bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız, artık doğru vantilatörü alabilirsiniz.

 1. Vantilatör kaç watt olmalı?

  Tipik bir vantilatör ortalama 50-100 Watt arasında elektrik enerjisi harcamaktadır.

 2. Vantilatör zararlı mıdır?

  Vantilatörün oluşturduğu kuru hava da birçok sağlık problemine sebep olabilir. Cildinizin ve boğazınızın kurumasına ve özellikle kontakt lens kullanıyorsanız gözlerinizin tahriş olmasına sebep olabilir. Kuru hava sinüsleri ve genizi etkiler. Bu da mukus ve baş ağrısına yol açabilir.

 3. Vantilatör Ne alanında kullanılır?

  Bahsi geçen vantilatörlerin özellikle geniş ve yüksek tavanlı olan mekanlarda kullanılmaları uygun olur. Özellikle eğlence merkezlerinde, spor salonları, fuar alanları ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanımları faydalıdır. Yalnızca mekanların yüksek tavanlı olmaları gerekmiyor.

 4. Vantilatör 1 saatte ne kadar elektrik yakar?

  50 watt değerinde bir vantilatörün saatlik, günlük ve aylık ne kadar elektrik tüketimi yaptığını hesaplamak için ilk olarak watt değerini kilowatt'a (kW) çeviriyoruz. Bu çevirme işlemini yapmak için watt değerini 1000 ile bölüyoruz. Yani 50 watt'lık bir vantilatör saatte yaklaşık 4 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır.

 5. Vantilatör yüz felci yapar mı?

  Bana da her gün klimayla vantilatöre bağlı olarak 3 ile 5 arası vaka geliyor. Ancak klimalar, doğru kullanıldığı zaman faydalı da oluyor. “Vantilatör yüz felci yapıyor” şeklinde haberler çıkıyor. Doğru kullanmadığınız zaman klima da yüz felcini getirebilir

 6. Vantilatör salınım nedir?

  Salınım özelliğine sahip vantilatörler, sağa-sola dönüş yaparak alanın farklı bölümlerine hava akımını direkt olarak sunabiliyor. Kullanım olarak oldukça pratik cihazlar olan vantilatörlerin uzaktan kumandalı modelleri bu pratikliği daha da artırabiliyor.

Vantilatör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapılan Yorumlar
 • alparslan dedi ki:

  1886 kurluşlu hunter tavan vantilatörleri sıfır ses sıfır sarsıntı ile çalışan ömür boyu garantili cihazlar tüm teknik bilgiler ve modeller için ulaşabilirisniz

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: