VA Panel vs IPS Panel ?

 VA Panel vs IPS Panel ?

VA Panel vs IPS Panel ? Bu soruyu merak edenler bu içerik tamda sizin için. IPS ekran mı almalıyım? Yoksa VA ekran mı ? Sorularınızı çok net bir şekilde açıklamış bulunmaktayız. Artık hangi ekran tipini seçeceğinizi çok iyi belirleyebileceksiniz.

VA Panel Nedir ?

VA (Dikey Hizalama) paneli, TN ve IPS panelleri arasında sağlam bir ortam sağlar. VA, IPS ve TN panellerinin faydalarını birleştirmek için oluşturuldu ve bunu öncelikle bir miktar ödün vererek yapıyor. Bu monitör dünyasının temasına benziyor.

VA Panel mi IPS mi ?

IPS paneli ile karşılaştırıldığında, VA paneli daha yüksek olası yenileme hızına sahiptir. Şu anda çoğu 60Hz’dir, ancak bazıları 60Hz’yi aşmaktadır. VA, daha iyi renk üretimi, daha yüksek maksimum parlaklık ve daha iyi görüş açısı nedeniyle TN panellere göre IPS’ye göre birçok avantaja sahiptir. VA paneli, yukarıda belirtilen tüm panel türleri arasında en yüksek kontrast oranına sahiptir, ancak aynı zamanda burada açıklanan monitör teknolojilerinden herhangi birinin en kötü yanıt süresine sahiptir. Bu, oyunun dezavantajı olan hızlı hareket eden görüntüleri bulanıklaştırır.

VA paneli tüm ticaret panellerinin bir parçasıdır.

Oyunlarda kullanıldığında, VA, diğer panel türlerine kıyasla uzun tepki süresi nedeniyle genellikle en iyi seçim değildir. Bu yavaş tepki, daha fazla hareket bulanıklığına neden olur ve hızlı hareket eden kafa dağılımını etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Tipik çalışma monitörleri için, VA paneli yüksek kontrast oranı, parlaklık, yenileme hızı, mükemmel renk üretimi ve mükemmel görüş açısı sunar.

IPS Panel Nedir ?

VA Panel mi IPS mi ?

Ödünleşmeler, yavaş IPS panel yanıt süreleri, yüksek üretim maliyetleri, yüksek güç tüketimi ve olası düşük yenileme hızlarıdır. IPS paneli geleneksel olarak 60Hz’dir, ancak tüm monitörler gibi hız aşırtma yapılabilir. Yıllar içinde IPS panelinde iyileştirmeler yapıldı, E-IPS ve H-IPS formatlarında biraz farklı revizyonlar yapıldı, ancak nihayetinde, grafik tasarıma dahil olan oyuncular ve iş dışı kişiler için bu sürümler arasındaki farklar.

Düşük tepkiselliği ve potansiyel olarak düşük yenileme hızı nedeniyle, IPS panelleri rekabet gücü yüksek oyunlarda genellikle kötü olarak değerlendirilir ve genellikle grafik tasarım gibi renk önemli olduğunda kullanılır. Skyrim’de nefes kesen bir yürüyüşü CS: GO’da süpürmeyi tercih eden rakipsiz bir oyuncuysanız, bir sonraki monitörünüz için IPS panelini düşünmelisiniz. IPS ekran ile alakalı daha kapsamlı ve TN panel ile olan kıyaslamamızı buradan okuyabilirsiniz.

VA Panel Vs IPS Panel

Hayattaki çoğu şey gibi, hiçbir şey mükemmel görünmüyor. Her panel tipinin / teknolojisinin kendine özgü güçlü ve zayıf yönleri vardır.

CRT son derece rekabetçi oyunlar için kullanışlıdır çünkü çok az giriş gecikmesi ve çok kısa tepki süreleri vardır, ancak son yıllarda boyut, çözünürlük kısıtlamaları ve en boy oranı kısıtlamaları gibi sorunlar nedeniyle nadiren kullanılmıştır.

TN paneli, rekabetçi oyuncular için bir başka harika seçimdir çünkü daha yüksek yenileme hızlarını, daha kısa yanıt sürelerini, uygun giriş gecikmesini ve daha yüksek çözünürlüğü destekler. CRT monitörlere kıyasla zayıf görüntüleme açısı, renk üretimi ve hafif bulanıklık (daha uzun yanıt süreleri nedeniyle), kolayca düzeltilemeyen dezavantajlardır.

IPS paneli, TN panel sorununu daha iyi renk üretimi ve görüntüleme açısı ile çözer, ancak yenileme hızı ve yanıt süresi pahasına. IPS paneli özellikle çok rekabetçi bir şekilde oynamak istemeyen, ancak güzel ve sürükleyici bir görsel deneyim isteyenler için kullanışlıdır. PLS ve AHVA genellikle IPS’ye çok benzer ve ayırt edilemez.

VA panelleri, IPS’den daha iyi yenileme hızları ve kontrast seviyeleri ile iyi bir orta nokta sağlar, ancak TN’den daha iyidir, ancak genellikle daha zayıf görüş açısı ve renk üretimi. VA’ daki en büyük azalmaya rağmen yanıt süresi IPS ve türevlerinden ve TN’den daha yavaştır.

Sizin için en iyisi tüm bu öğelere bağlıdır. FPS ve yarış oyunlarını sevenler ve rekabetçi seviyede oynamak isteyenler için TN paneli tam size göre. Daha sürükleyici bir deneyime ihtiyaç duyanlar, özellikle sanatsal bir çaba üzerinde çalışıyorlarsa, IPS’ye (veya PLS gibi benzer bir varyasyona) ihtiyaç duyabilir. Son olarak, iş için genel bir monitöre ihtiyacınız varsa, bir VA paneli düşünebilirsiniz, ancak uzun tepki süresi nedeniyle oyunlar için uygun değildir.

IPS Panel Alınır mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, oyun oynamak isteyenler ve resim grafik çalışmaları yapanlar için en uygun ekran tip IPS ekrandır. 178 derece görüş açısı sunan bu ekran yapısını bu amaçla kullananlar tercih edebilir. VA panel ise daha çok film izlemeyi sevenler ve video editleme ile uğraşan kişiler için daha uygun olur.

VA paneli IPS’den daha mı iyi?

VA paneller ile iyi bir orta yol sağlamak 
daha iyi – daha –IPS rağmen genel olarak hala, yenileme oranları ve kontrast seviyelerini, ama daha kötüsü görüntüleme açıları ve renk üretimi var daha iyi TN. 
Tepki süreleri VA’nın en büyük düşüşü olsa da 
IPS’den ve türevlerinden ve TN’den daha yavaştır

Hangi TV paneli en iyisidir?

Basit bir ifadeyle, IPS LCD’den daha iyiydi. 
Organik Işık Yayan Diyot ( OLED ) ekranlı TV setleri, 
CCFL’ler veya LED’ler tarafından arkadan aydınlatılan geleneksel LCD TV’lerden daha iyidir. Bunun nedeni, OLED TV’lerin herhangi bir arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymamasıdır. Bu nedenle, bu paneller çok derin siyahlar üretir ve bu çok iyi bir kontrast sağlar.

VA panellerinde yanma var mı?

Uzun süreli statik içerik , OLED TV’lerde 
yanmaya neden olur . İki LCD TV’de (IPS ve VA tipi paneller ) herhangi bir yanma belirtisi yaşamadık

VA panel nasıl anlaşılır?

Va Panel Nasıl AnlaşılırVA paneli diğer panellerden ayırabilmenin en kestirme yolu ekrana dokunmaktır. Bunu yaptığınız zaman eğer dokunduğunuz noktada normalin üzerinde bir renk dağılma durumu oluyorsa karşınızdaki panel yapısı VA paneldir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın