Uykuda Ağız Suyu Akması|Nedenleri Tedavisi|Nasıl Önlenir?

 Uykuda Ağız Suyu Akması|Nedenleri  Tedavisi|Nasıl Önlenir?

Ağızdan salya akması ne anlama gelmektedir? Ağızdan salya akması hangi hastalığın belirtisidir? Ağızdan salya akmasının tedavileri nelerdir?

Uykuda ağız akıntısı: Yatmadan evvel çok ve karışık yemek yiyenin tükürük bezleri midede üretilen enzimlerden etkilenir, uyku esnasında tükürük artarak ağızdan akar. Bağırsak kurtları da tükürük bezlerini aynı şekilde etkiler. Bağırsak kurtları için tavsiye edilen tedaviyi uygulayan, beslenmeyi düzelten, yemekten en az 3-4 saat sonra uyuyan ağız akıntısından kurtulur.

Ağızdan salya akması aslında günlük hayatta hemen hemen herkesin karşılaşabileceği normal bir durum. Ancak bazen bu normal durum dışında daha ciddi nedenlerde olabilmektedir. Salya vücudumuzda asıl neden olarak vücuttaki tüm bakterileri yok etmek ve sindirim sorununu hafifletmek için meydana gelen bir sıvıdır. Ve genel anlamıyla toplum olarak salya akması şikayetinde aklımıza hemen bağırsak paraziti şikayeti gelmektedir. Ancak şunu da unutmamamız gerekir ki bir çok hastalığın belirtisi birbirine benzer olabilmektedir.

Eğer bağırsak paraziti şüpheniz bulunuyorsa öncelikle uzman doktor hekimimize gidip şikayetimizi dile getirmeliyiz. Çünkü bu gibi rahatsızlıklar ancak tahlil ( kan tahlili veya kaka tahlili) yoluyla sonuç bulmaktadır. Şimdi gelelim salyanın neden kaynaklı oluştuğuna ve salya akması şikayetinin altındaki hastalıklara. Sizlere aşağıda salya akması hangi hastalıkları belirtisi olabilir veya hangi hastalıkta meydana gelir bu konu hakkında bilgiler sunuyor olacağım.

Salya Neden Meydana Gelir?

Salyanın meydana gelmesi birçok olaya bağlıdır aslında. Bunların başında gelen birkaç tanesini örnek verecek olursak;

  1. Belirli rahatsızlıklardan dolayı kullanılan ilaçlar
  2. Uyuma şekli(yan tarafa dönük şekilde uyumak)
  3. Zehirlenme , alerji
  4. Bademcik rahatsızlıkları ( bademcik iltihapları)
  5. Mide rahatsızlıklar (gastrit , reflü vb rahjatsızlıkalr)
  6. Ms hastalığı
  7. Hamilelik vs

Ağızdan Salya Akması Nasıl Önlenir (Tedavi Edilir) 

Genel olarak salya akması vücudun hareketine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü vücut yatış pozisyonundayken salyanın dışarıya salınması daha kolaydır. Tabi uyku dışında ciddi bir rahatsızlığında belirtisi olabilir. Bu yüzden en kısa sürede teşhis konulabilmesi ve tedaviye başlanması için zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Doktora zamanında gidilmediği takdirde hem teşhis konulması zaman almaktadır hem de tedaviye geç başlandığı için hastalığın önüne geçilmemektedir. Bu yüzden ne kadar erken teşhis konulup tedavi edilirse iyileşmeniz ve hastalığı hafif bir şekilde atlatmanız daha kolay olacaktır.

İlk başlarda salya akıntısı sizleri rahatsız etmese bile daha sonraları ciddi anlamda rahatsız edecektir. Çünkü hangi hastalık olursa olsun ilerledikçe belirtiler fazlalaşmaktadır. Ve fazlalaştıkça rahatsızlık artmaktadır. Şimdi sizlere salya akmasını az da olsa engellemek amacıyla nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda bilgi aktaracağım. Bu bilgiler sadece azaltma konusunda yardımcı olacaktır hastalığın teşhisi ve tamamen sonlanmasını istiyorsanız eğer mutlaka uzman doktorunuza başvurmalısınız.

Uyku pozisyonu çok önemlidir. Çünkü yana doğru yatmak salyanın dışarı kolayca salgılanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden en iyi yatış pozisyonu olarak sırt üstü yatmanız olacaktır. Sırt üstü yatmanız hem salya akıntısı azaltacak hem de daha sağlıklı olacaktır. Çünkü salyanın normal şartlarda akış hizası boğazdan aşağı doğru akmasıdır ancak uyuduğunuzda bu salya yön değiştirerek ağzınızdan dışarı akmaktadır. Bu yüzden önerdiğim şekilde uyursanız son derece daha iyi olduğunu ve salya akıntısının da ciddi anlamda azaldığını sizde fark edeceksiniz. Salya akıntısı durumunda uyurken genel olarak ağızdan nefes alınır ancak ağzınızı kapalı tutmaya özen gösterin. Burnunuzdan nefes almak daha iyi olacaktır.

Uyuma şekli dışında birde salya akmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de ilaç kullanımıdır. Kullandığınız ilaçlardan kaynaklanan salya akıntısının durdurulması için en önemli faktör vakit kaybetmeden doktora başvurmanızdır. Uzman doktorunuza danışmanız sonucu eğer ilacın yan etkisi ise korkmanıza gerek yoktur çünkü yan etki geçici bir unsurdur. Ancak yan etki değil ise doktorunuz gereken teşhis doğrultusunda tedaviye başlayıp sizin için en uygun olan ilaç tedavisi uygulayacaktır. Unutmayın erken teşhis her zaman için hayat kurtarmaktadır.

Uyurken ağızdan salya akması nasıl önlenir?

Uyku Alışkanlıklarını Değiştirmek. Sırt üstü uyu. Sırf yer çekimi ağzın açılmasına neden olduğu ve salyanın akıp yastıkta birikmesini sağladığı için yan yatanların salyası gece akmaya daha meyillidir. Sırtüstü uyumaya ve gece boyunca dönüp durmamak için battaniyeni yatağın kenarlarına sıkıştırmaya çalış.

Ağızdan su gelmesi hangi doktora gidilir?

Bu yüzden bir gastroenteroloji uzmanına başvurmak gerekir. Ağızdan salya akmasının diğer nedenleri ise; ağız yapısı, reflü, bademcik iltihabı, ilaç kullanımı, diş çıkarma ve parkinson hastalığıdır.

Ağızdan su gelmesi hangi hastalığa işarettir?

Ağzı açık uyumak ve bu şekilde uyunduğunda ağızdan su gelmesi, yanlış uyku pozisyonu, diş problemleri, alerji, reflü, parkinson hastalığı, diş çıkarma, ilaçlara ait yan etkiler, sinir sistemi bozuklukları, ağız anatomisinde problem ve kıl kurdu gibi etkilerden dolayı ağızdan su gelme durumu yaşanabilir.

Ağız suyu akması nasıl önlenir?

UYURKEN AĞIZDAN SALYA AKMASI NASIL ENGELLENİR? Uyurken ağızdan salya akması çözümü çok basittir. Gece yastığınızı yükseltebilir, sırt üstü yatabilir ve burundan nefes almayı alışkanlık haline getirerek salya akmasını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Uykuda Ağız Suyu Akması|Nedenleri Tedavisi|Nasıl Önlenir?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın