Ultra HD Premium ile Dolby Vision Arasındaki Fark Nedir?

 Ultra HD Premium ile Dolby Vision Arasındaki Fark Nedir?

Ultra HD Premium ile Dolby Vision? Bazı TV’ler Ultra HD Premium uyumludur (Samsung gibi), diğerleri Dolby Vision uyumludur (Vizio gibi) ve bazıları her ikisiyle de uyumludur (LG gibi). Öyleyse fark nedir?

Ultra HD Premium Nedir?

Ultra HD Premium, TV’lerin HDR uyumlu olması için sahip olması gereken birkaç genel özelliği tesis eder. Ses gereksinimleri, önceden oluşturulmuş 3840 x 2160 piksel Ultra HD çözünürlük ve geçmeli bir görüntünün ortadan kaldırılması (1080i’de “i”) dahil olmak üzere çeşitli bileşenler vardır. Ancak birincil değişiklikler renk ve parlaklık / kontrastı içerir. Ultra HD Premium, renk derinliğini 10 bitlik bir sinyale (mevcut 8 bit derinliğe karşı) ve 1000 nit’te minimum tepe parlaklığına (gerçek siyah ve dolayısıyla OLED modelleri gibi daha fazla kontrast üretebilen setler hariç) ayarlar .

Karşılaştırma için, HD ve Blu-ray video, yaklaşık 16,7 milyon tonluk olası bir toplam renk paleti için 8 bit renk kullanır. 10 bite kadar hareket etmek, bir milyardan fazla olası renk sağlar.

Bir Ultra HD Premium TV’nin ayrıca DCI-P3 adı verilen bir renk spektrumu spesifikasyonunun yüzde 90’ından fazlasını yeniden üretebilmesi gerekir. Renk gamı ​​olarak da bilinen bu, bir video veya TV’nin üretebileceği toplam olası renk aralığıdır. DCI-P3, özellikleri sinemalarda gördüğünüz filmler için kullanılan Digital Cinema Initiative’dendir. Bu, onu sınırlı Rec üzerinde bariz bir seçim ve büyük bir gelişme haline getirir. 709 biçimi. (Daha da geniş bir renk şeması önerisi vardır, Rec. 2020, ancak mevcut TV’ler tüm renklerini gösteremiyor ve yeni dijital filmlerin bu formatta çekilmesi gerekiyor.)

Dolby Vision Nedir?

Dolby Vision daha fazla HDR format detayı içerir, ancak tüketici televizyonları için renk üretimini ve parlaklığı da vurgular. Dolby, 68 milyar ton olasılıkla 12 bitlik bir renk derinliği gerektirir. Soneira’nın dediği gibi, “8-bit berbat, 10-bit iyi ve 12-bit ihtiyacınız olan şey.”

Dolby Vision ayrıca parlaklık çubuğunu daha yükseğe ayarlar ve 4.000 nit veya daha fazla seviyeler gerektirir. Buradaki önemli nokta, Dolby Vision logolu TV’ler Dolby tarafından onaylanırken, tüm Dolby onaylı setlerin tüm özellikleri karşılamamasıdır. Başka bir deyişle, OLED TV’ler de dahil olmak üzere birçok set bu 4.000 nit işaretini karşılamayacak. Bununla birlikte, LG’nin setleri resmi olarak Dolby Vision uyumlu ve onaylıdır.

Aralarındaki Fark Nedir?

Yalnızca teknik özelliklere dayanarak, Dolby Vision TV’lerin Ultra HD Premium TV’lerden daha iyi bir HDR görüntü sunacağı anlaşılıyor. Ve Dolby Vision uyumlu bir set, Ultra HD Premium’un daha az gereksinimlerini de karşılayabilmelidir.

Ancak, bu her zaman böyle olmayabilir. Dolby Vision teknolojisini lisanslamayı seçmeyen üreticiler yine de Dolby etiketli TV’lerin HDR özelliklerini aşan TV’ler üretebilirler. Bu, Dolby Vision etiketli diğer modellerden daha üstün görünen Ultra HD Premium etiketli setler olabileceği anlamına gelir. (Bu, örneğin OLED ve LCD setleri arasındaki farkları bile hesaba katmaz.)

Ultra HD Premium ile Dolby Vision Arasındaki Fark Nedir?

Dolby Vision atmos nedir?

Dolby Atmos, daha gelişmiş bir surround ses türüdür. Dolby Atmosfere bağlı ses kaynakları, yalnızca hoparlörlerinize gönderilen altı veya sekiz ses kanalı içermez. Bunun yerine, sesler 3B alanda sanal konumlarla eşlenir.

HDR desteği ne demek?

Açılımı High Dynamic Range yani Yüksek Dinamik Aralık olan HDR, bir görüntünün en parlak ve en karanlık noktalarını olduğundan daha parlak veya karanlık gösteren bir özellik. … HDR moduyla çekilen videolarda ise görüntü daha canlı renklere sahip olur ve içerik daha gerçekçi görünür.

HDR 10 ne demek?

HDR10+, HDR10‘un tam olarak uyuşamadığı Dolby Vision’ı almak için tasarlanmış ücretsiz bir standarttır. Kısaca, Dolby Vision’nın aksine 10-bit renk derinliğine sahiptir. HDR, 4K TV’lerde bulabileceğiniz en iyi özelliklerden biridir ve “Yüksek Dinamik Aralık” (High Dynamic Range) anlamına gelir.

Ultra HD LED TV nedir?

UHD‘nin açılımı, Ultra High Definition4K ve üzeri çözünürlükteki TV‘leri ifade etmek için kullanılıyor. Teknik olarak, 3840’a 2160 piksel ve üzeri çözünürlükleri ifade ediyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın