Tv Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Tv Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beklentilerinize ve bütçenize uygun doğru TV’yi almak için bu TV satın alma rehberini kullanın.

Bu TV satın alma rehberi, TV ile ilgili her şey için kod çözücü halkanızdır. Basit satın alma tavsiyesinden önemli olan teknik ayrıntılara kadar bu kılavuz, 8K ve 4K çözünürlük arasındaki farklar, akıllı TV özelliklerinin temelleri , neden istediğiniz ve HDR gibi yeni bir TV satın alırken bilmeniz gereken her şeyde size yol gösterir. ve LED ile OLED arasındaki farklar .

Bugün, mağazalarda, pazarlıklı büyük ekranlardan , piyasadaki en iyi TV’leri ayırt eden yüksek kaliteli ekranlara kadar, gülünç derecede geniş bir yüksek çözünürlüklü (HD), 4K Ultra HD ve hatta 8K TV dizisi var. 

Teknolojiler ve özellikler harika, ancak neyin önemli olduğunu belirlemek bir yana, hepsine ayak uydurmak bile zor olabilir. Karar vermenize yardımcı olmak için TV satın alma rehberimizle buradayız.

Tv Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Aceleniz varsa, bir televizyon satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeyler şunlardır. Bu noktaların her birini aşağıdaki TV satın alma rehberimizde daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz:

  • 4K çözünürlüğün altında bir TV satın almayın Full HD veya 1080p setlerden kaçının.
  • Sen edebilirsiniz 8K TV’ler atlama (şimdilik). 8K TV’ler çok pahalıdır ve 8K filmler ve şovlar henüz mevcut değildir.
  • 55 inçlik iyi bir 4K TV için yaklaşık 500 $ ödemeyi bekleyin. Ve 65 inçlik bir model için en az 900 dolar.
  • 60 Hz veya 120 Hz yenileme hızına bakın: Yenileme hızlarına gelince, 60 Hz iyidir, ancak 120 Hz daha iyidir. Daha yüksek bir yenileme hızı, filmlerden ve şovlardan canlı spor ve oyunlara kadar her şey için daha yumuşak hareket sağlar.
  • HDR uyumlu bir set arayın : Bu, daha gerçekçi renkler ve daha iyi kontrast sunar.
  • OLED TV’ler çoğu LCD setinden çok daha iyi görünüyor : Ancak Samsung, Vizio ve TCL’nin QLED TV’leri uygun fiyatlı bir orta yol.
  • En az dört HDMI bağlantı noktası arayın. Ve mümkünse daha yeni HDMI 2.1 formatını seçin.
  • Bir soundbar satın almayı planlayın Günümüzde TV hoparlörleri daha kötü çünkü ekranlar daha ince.
  • Uzatılmış garantilerden kaçının. Kredi kartı şirketiniz zaten satın alma koruması sağlıyor olabilir

Televizyon Ekran Boyutu Nasıl Olmalı?

İster basit ister yüksek performanslı bir TV arıyor olun, kararınızdaki en büyük faktör muhtemelen ekran boyutu olacaktır. Ailenizde genellikle kaç kişinin aynı anda izlediğini ve yeni setinizi nereye koyacağınızı düşünün. Ardından, o alana ve bütçenize rahatça sığacak en büyük ekran boyutunu seçin.

Fiyat, performans ve tipik oturma odası göz önüne alındığında bugün en tatlı nokta 55 ila 65 inç arasındadır.Ekran boyutu ayrıca TV’ye ne kadar yakın oturduğunuza da bağlıdır. Temel olarak, ekranın tek tek piksellerini görebiliyorsanız, çok yakınsınız demektir. İyi bir kural, TV’den HD için ekran yüksekliğinden üç kat daha fazla ve 4K Ultra HD için ekran yüksekliğinden sadece 1,5 kat daha uzakta oturmanız gerektiğidir. Diğer bir deyişle, bir 4K UHD TV’ye iki kat daha yakın oturabilirsiniz.

İşte odanızın boyutlarına ve TV’nin çözünürlüğüne göre uygun TV ekranı boyutunu hesaplamak için daha ayrıntılı bir kılavuz

Ne kadar ayrıntılı olursa olsun hiçbir TV satın alma rehberi kendi deneyiminizin ve muh.akemenizin yerini alamaz. Fırsatınız varsa, bir mağazaya gidin (ve belki ailenizi getirin) ve televizyonlara bakın. 4K içerik 1080p’den daha az yaygın olsa da, çok büyük bir ekrana yakın oturmayı planlıyorsanız, bu yüksek çözünürlüklü teknolojiyi isteyebilirsiniz.

Ancak TV’nin evinizde nereye gideceğini de düşünmelisiniz. Yukarıdaki tavsiye oturma odaları ve ev sinemaları için tasarlanmış olsa da, daha küçük bir TV’nin gerekli olabileceği yatak odası veya mutfak gibi evin diğer bölümleri için hangi boyutun uygun olduğunu düşünmek isteyeceksiniz.

 (Dış mekan için bir şey istiyorsanız, dışarı çıkmak için yapılmış bir TV’ye de ihtiyacınız olacak. 

Bazı dış mekan alternatifleri için SunBriteTV Veranda Outdoor TV incelemesine veya yeni Samsung Terrace dış mekan TV’ye göz atın .)

Ekran Çözünürlüğü Ne Olmalı?

Çözünürlük, yatay satırlar ve dikey sütunlar olarak tanımlanan, bir ekranda resmi oluşturan piksellerin sayısını açıklar. Daha fazla piksel, daha keskin resim ve daha ince ayrıntılara dönüşür, bu nedenle daha yüksek çözünürlük (neredeyse her zaman) daha iyidir.

Hiçbir TV satın alma rehberi, bir çözüm tartışması olmadan tamamlanmış sayılmaz. Tam HD olarak da adlandırılan 1920 x 1080 çözünürlük uzun yıllardır standarttı ve hala dünya genelinde TV’lerde en yaygın çözünürlüktür. 

Ancak, TV üreticileri hızla Ultra HD setlere (4K olarak da adlandırılır) geçiş yapıyor. Bu 4K modeller, mevcut HDTV ekranlarının dört katı piksel sayısına sahiptir. 2.160 yatay çizgi veya 3840 x 2160 pikselden bahsediyoruz.

4K TV’lerin en büyük yararı, ekrandaki küçük nesnelerin daha keskin metinler dahil daha fazla ayrıntıya sahip olmasıdır. Genel olarak, görüntüler bir HDTV’ye göre daha zengin ve daha gerçekçi görünür, ancak faydaları ince olabilir.

 Daha keskin resim, ekranı daha kısa bir mesafeden rahatça görüntülemenize izin vererek, daha büyük TV’lerin normal boyutlu bir evde daha rahat izlenmesini sağlar.

Ultra HD video harika görünüyor ve bulunması kolaylaşıyor. Netflix, Amazon Video ve hatta YouTube gibi çeşitli yayın hizmetleri, 4K içerik sunmaya başladı, akıllı TV’leri ve akış çubuklarını kolayca 4K filmleri ve şovları bulmak için en iyi seçeneğiniz haline getirdi. 

Ultra HD Blu-ray diskler daha yaygın hale gelirken, yine de standart 1080p’den daha az yaygındır. Canlı TV henüz 4K’yı tam olarak benimsemedi, ancak DirectTV, Dish Network ve Comcast Xfinity, 4K filmler sunmaya başladı. 

Ultra HD setleri mevcut HD içeriğin kalitesini yükseltebilse de, sonuçlar karıştırılabilir ve orijinal 4K programlama kadar keskin görünmeyebilir.

2020’de havadan 4K TV almaya başlayabilirsiniz. Yeni ATSC 3.0 yayın standardı (aynı zamanda NextGen TV olarak da adlandırılır) önümüzdeki 12 ay içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli şehirlerde kullanıma sunulacak ve daha iyi sinyal, daha iyi görüntü potansiyeli getirecektir. ve İnternet bağlantısıyla daha akıllı özellikler.

İlk uygun fiyatlı 8K TV’ler bu yıl piyasaya çıktı ve bu sonbaharda daha fazla planlandı. Bu ekranlar, 4K setlerde görülen çözünürlüğü dört katına çıkararak görüntü kalitesinde büyük bir ilerleme sağlar, ancak bu yüksek çözünürlükten tam anlamıyla yararlanacak içerik bulmak son derece sınırlıdır. 

Şu anda 4K’ya bağlı kalmanızı tavsiye etsek de, ilk 8K’ya hazır oyun konsolları 2020’nin sonlarında çıkacak, 8K içeriğin ilk gerçek kaynağını tam da tatil için zamanında getirecek.

Özetle : 4K olarak da adlandırılan Ultra HD çözünürlük, giderek standart hale geliyor ve yatırımınızı geleceğe hazır hale getirmek istiyorsanız bu daha iyi bir seçim. Zaten daha yüksek çözünürlüklü 8K TV’ler satın alabilirsiniz, ancak beklemenizi öneririz.

HDR Teknolojisi Olmalı mı?

HDR , 4K Ultra HD setlerin yeni bir özelliğidir ve daha fazla renk, daha fazla kontrast seviyesi ve daha fazla parlaklık sunma yeteneğine bir referans olan yüksek dinamik aralığı temsil eder. 

HDR, esasen 4K veya Ultra HD formatının bir yükseltmesidir (1080p HD setler için geçerli değildir). Bu yeni özellik için, TV üreticileri, setlerin standart 4K Ultra HD TV’lerden ayırt edilmesi için yeni isimlere veda ediyor.

Yüksek dinamik aralık içeriği için temel standart, bir endüstri ticaret grubu olan UHD Alliance tarafından belirtildiği üzere HDR10 olarak adlandırılır.

 Düzinelerce şirket HDR uyumluluğu için bu temel minimum spesifikasyonu destekliyor, bu nedenle bu yıl artan sayıda sette “HDR10” veya “Ultra HD Premium” göreceksiniz.

Dolby Vision , bize Dolby gürültü azaltma ve surround ses getiren insanlar tarafından yaratılan ve lisanslanan daha zorlu bir HDR sürümüdür. 

⁰Teorik olarak, bir Dolby Vision setinin HDR içeriğini görüntülemek için daha katı bir dizi kriteri karşılaması gerekiyor ve testlerimiz bunu doğruluyor gibi görünüyor. Şimdiye kadar Dolby Vision, tescilli HDR formatları açısından sektöre liderlik etti.

Bazı HDR karmaşası devam ediyor. Piyasadaki her HDR özellikli set şu anda HDR10 uyumludur, ancak Dolby Vision yalnızca hem Dolby’nin teknik standartlarını karşılayan hem de standart için lisans ücreti ödeyen setlerde bulunur.

Bununla birlikte, Dolby Vision hızla HDR içeriği için endüstri standardı haline geldi ve çoğu markanın (LG, Sony, TCL ve Vizio dahil) premium modellerinde bulunabilir.

Samsung, tüm akıllı TV’leri için HDR10 + adlı kendi premium HDR formatını tanıttı. (Evet, Samsung’un adı işleri çok kafa karıştırıcı hale getiriyor.) HDR10 + formatı harika bir görüntüleme deneyimi sunarken, Amazon Prime Video’da sunulan HDR10 + içeriği ve bir avuç UHD Blu-ray ile Dolby Vision’dan çok daha az yaygındır. 

Daha da zahmetli olan birçok UHD Blu-ray oynatıcı, HDR10 + ‘ı hiç desteklemiyor, bu nedenle, tümü Samsung’un tescilli HDR formatına girmek istiyorsanız seçenekleriniz daha da sınırlı. Yine de herhangi bir HDR özellikli oynatıcı veya TV aracılığıyla daha temel HDR10 formatının keyfini çıkarabilirsiniz, ancak HDR10 +

Hem Technicolor hem de IMAX, sırasıyla Technicolor Advanced HDR ve IMAX Enhanced olarak adlandırılan kendi tescilli standartlarını pazara getirdi. Bu yeni biçimlerden herhangi birinin piyasayı etkileyip etkilemeyeceğini bilmek için henüz çok erken.

Çok fazla HDR programlama mevcut değil, ancak biraz daha iyi görünmeye başladı. Yeni 4K Blu-ray disk formatında birkaç düzine film var ve Amazon Prime ve Netflix gibi akış hizmetleri aracılığıyla artan sayıda HDR şovu sunuluyor. 

Bazı yeni 4K Blu-ray oynatıcılar da yeni HDR diskleri kullanacak şekilde yükseltilebileceğini vaat ediyor, ancak satın almadan önce kontrol edin. Son olarak, kablo ve uydunun Hybrid-Log Gamma (HLG) adı verilen kendi HDR formları vardır, bu nedenle ara sıra filmler ve hatta canlı TV için HDR’nin açıldığını görmeye başlamalısınız.

Ekran Yenileme Hızı Kaç Olmalı?

Hertz (Hz) olarak ifade edilen yenileme hızı, bir resmin ekranda saniyede kaç kez yenilendiğini açıklar. Standart yenileme hızı saniyede 60 kez veya 60 Hz’dir. 

Ancak, hızlı hareket eden nesnelerin bulunduğu sahnelerde, 60 Hz yenileme hızı, özellikle LCD HDTV’lerde nesnelerin bulanık veya gergin görünmesine neden olabilir. Bu nedenle, daha sağlam bir resim oluşturmak için üreticiler yenileme hızını ikiye katlayarak 120 Hz’e (ve bazı durumlarda 240 Hz’e kadar) çıkardılar.

Orijinal video içeriğinde saniyede çok fazla görüntü olmadığından, TV’ler daha yüksek yenileme hızlarını farklı şekillerde yönetir. Yöntemlerden biri, orijinal resimlerin arasına basitçe siyah resimler ekleyerek izleyicinin gözlerini daha az bulanık, daha sağlam bir resim görmeleri için kandırmaktır. 

Diğer bir teknik, daha gerçekçi görünen hareketleri görüntülemek için – iki bitişik resim arasında bir hareket durumunu gösteren – yeni görüntüler oluşturmak ve eklemek. Bununla birlikte, video işlemenin nasıl yapıldığına bağlı olarak, bir filmin veya sitcom’un düz görünmesini veya kötü aydınlatılmış, eski zaman pembe dizileriymiş gibi görünmesini sağlayabilir.

Bazı yeni modeller Yüksek Kare Hızı (HFR) desteğine sahiptir, bu da hem daha yüksek bir yenileme hızına sahip oldukları hem de 60 Hz’den yüksek kare hızlarına sahip içerik için ek destek sağladıkları anlamına gelir. 

HFR içeriği hem filmlerden hem de canlı yayınlardan gelecek şekilde ayarlanmış ve HFR özellikle canlı sporlar için iyi olacak, bu yüzden kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir özellik.

Oyuncular özellikle daha yüksek yenileme hızları elde etmeye istekli olacaklar, ancak bir oyun konsolu kullanıyorsanız, 60 Hz en iyi noktadır. 

Çoğu oyun konsolu saniyede 60 kare ile üst sıralarda yer alır ve en iyi 4K oyun TV’leri bile, diğer içerikler için önerdiğimiz 120 Hz’nin çok altında en iyi performansı sunar.

Bir uyarı: “Etkili yenileme hızı” gibi terimlere dikkat edin; bu, gerçek kare hızının belirtilen hızın yarısı olduğu anlamına gelir (örneğin, “120 Hz etkili yenileme hızı” aslında 60 Hz yenileme hızıdır).

Sonuç olarak : Oyuncular 60Hz’lik bir TV’den çok şey alacaklar, ancak çoğu TV alıcısı 120 Hz’den daha düşük yenileme hızına sahip bir TV satın almamalıdır.

HDMI Bağlantılarının Fazla Olması Sizin Kârınıza

Sonradan akla gelen bir şey gibi görünebilir, ancak bir setin sahip olduğu HDMI girişi sayısına dikkat edin. Maliyetleri azaltmak isteyen üreticiler arka tarafta daha az HDMI fişi sunabilir. Bu bağlantı noktaları hızla tükenebilir: Bir ses çubuğu, bir Roku veya Chromecast ve bir oyun konsolu ekleyin ve zaten üç bağlantı noktası kullandınız.

Dalmaya ve 4K Ultra HD almaya karar verdiyseniz setin bağlantı noktalarının gelecekteki Ultra HD kaynaklarına uyum sağlamak için HDMI 2.0’ı desteklediğinden emin olun. Piyasadaki birçok televizyonda, HDCP 2.2 (yüksek bant genişliğine sahip dijital içerik koruması) olarak bilinen 4K kopya koruma düzenini destekleyen tek bir bağlantı noktası vardır.

Yeni HDMI 2.1 formatı son aylarda TV’lerde ortaya çıkmaya başladı ve yeni standardın en büyük faydaları 8K içerik sunmada görülecektir.4K setlere gelen pek çok güzellik var. 

En büyük gelişme, Nvidia’nın G-Sync ve AMD’nin FreeSync teknolojilerinde görülen aynı türden kare hızı eşleşmesini sağlayan değişken yenileme hızı (VRR) desteğidir. 

TV yenileme hızını içerik kaynağınızın kare hızlarıyla eşleştirerek – bu durumda oyun konsolunuzdaki veya PC’nizdeki grafik kartı – daha akıcı hareket ve sıfır ekran yırtılması elde edersiniz. 

Ayrıca, 4K video için daha yüksek kare hızları ve daha hassas arka ışık kontrolü için sahne düzeyinde ayarlamalara izin veren daha zengin HDR verileri ekler .

Şu an itibariyle, dört HDMI bağlantı noktasının tümü için daha hızlı standardı kullanan LG CX OLED incelememizdeki gibi birkaç modelde HDMI 2.1 özelliğinin ortaya çıktığını gördük . Ve HDMI 2.1, LG , Samsung , Sony , TCL , Vizio , Philips ve Hisense modelleriyle bu yıl daha fazla TV’de görünecek . 

HDMI 2.1’in size nasıl fayda sağlayacağını ve önümüzdeki yıl için beklemeye değip değmeyeceğini anlamak için bu TV satın alma kılavuzuna bir göz atın.

LCD, LED LCD, OLED Ekran Türleri

Bugün televizyonların aslan payı LED LCD. Bu HD ve Ultra HD setler, LCD ekranı aydınlatmak için ışık yayan diyotlar (LED’ler) kullanır ve son derece ince olabilir. 

Bu TV’lerin çoğu, bir sahnedeki aydınlık ve karanlık alanların bir karışımını daha iyi temsil etmek için ekranın belirli kısımlarını dinamik olarak aydınlatabilir ve diğer kısımları karartabilir – bu, aktif karartma veya yerel karartma olarak bilinen bir özelliktir. 

Fırfırsız LED LCD setleri, 32 inçlik bir ekran için 200 $ gibi düşük bir fiyata sahip olabilirken, 90 inçlik bir model 8.000 $ ‘a satılabilir.

Çoğu LCD seti, ekranın kenarındaki LED’leri kullanır. Bu modellerden daha iyisi aktif karartmayı destekler, ancak bunu yalnızca ışıkları kenar boyunca manipüle ederek yapmak biraz dijital sihir gerektirir.

Tam sıralı LED setleri, ayrı ayrı aydınlatılabilen veya karartılabilen bir “bölge” ızgarası içinde, doğrudan ekranın arkasında ışık yayan diyotlara sahiptir. 

Böyle bir düzenleme, arka ışığı daha hassas hale getirir ve kontrastla ilgili daha ayrıntılı bir resim sağlar. Tam dizi arkadan aydınlatma bir zamanlar üst düzey modeller için ayrılmıştı, ancak daha düşük fiyatlarla görünen daha fazla Ultra HD setle, bu özellik mütevazı fiyatlı setlerde daha yaygın hale geliyor.

Kuantum noktaları olarak adlandırılan başka bir LCD teknolojisi, daha geniş bir renk yelpazesi ve daha fazla parlaklık üretmek için HDR gereklilikleri ile daha yaygın hale geliyor. 

Kuantum noktaları kullanan bir LCD, temelde, LED arka ışığı onlara çarptığında yanan, farklı boyuttaki nanokristal noktalardan oluşan başka bir katmana veya ek “raya” sahiptir. Sonuç, daha geniş bir renk spektrumu ve artırılmış parlaklıktır.

Bazı markaların kafa karıştırıcı etiketler sunduğunu unutmayın. En büyük suçlu, Samsung’un premium setlerinde belirgin bir şekilde yer alan “QLED” adı ve diğer üreticiler de QLED kervanına atlıyor . 

Bunlar, LED arkadan aydınlatmalı kuantum noktalı LCD TV’lerdir – OLED ile karıştırılmamalıdır. Ve kuantum nokta ekranları hala OLED’in gerçek siyah seviyelerine uyamasa da, üreticiler teknolojiyi geliştirmek için çalışırken boşluk daralmaktadır. 

Temel LCD ve pahalı OLED ekranlar arasında uygun fiyatlı bir orta yol için kuantum nokta iyileştirme, gitmenin akıllıca bir yoludur.

Artıları : Geniş fiyat, boyut ve özellik yelpazesi; Bazı uygun fiyatlı Ultra HD 4K modeller; Güneşli bir odada bile görülebilen parlak ekranlar; Tam dizi arkadan aydınlatma ve kuantum nokta teknolojisi ile görüntü kalitesi sürekli olarak artar.

Eksileri : Sporda olduğu gibi hızlı hareket gösterirken kusurlar sergiler; Bazı gölge ayrıntılarını kaybeder çünkü pikseller tamamen siyah olamaz (tam dizi arkadan aydınlatmayla bile); Yandan bakıldığında (eksen dışı) görüntüler soluyor.

OLED TV Nedir?

OLED TV’ler, birkaç düzine aydınlatma bölgesi olan tam dizili LED-LCD’lerden daha iyidir. Arka ışık yerine OLED’ler, mutlak siyah ve çarpıcı kontrast seviyeleri elde etmek için piksel düzeyinde kontrol edilen bir organik LED katmanı kullanır. (Siyah bir gökyüzüne karşı havai fişek görüntüleri, OLED teknolojisinin en sevilen gösterimidir.)

Ancak LG, büyük ekran boyutlarında OLED teknolojisini aktif olarak takip eden tek şirket değil. Sony, birkaç yıldır OLED modelleri sunuyor ve bu yılın sonlarında hem Vizio hem de Philips’ten yeni OLED teklifleri görmeyi umuyoruz .

Yeni şirketler rekabet ettikçe ve daha küçük OLED paneller piyasaya çıktıkça, bu yılın ilerleyen saatlerinde 1.000 doların altındaki ilk OLED ekranları görebiliriz.

Eksileri : Premium fiyatlar; bazı LCD setlerinden daha düşük tepe parlaklığı, ekranların zaman içinde nasıl bir performans göstereceğine dair belirsizlik, “yanma” olarak da bilinen “hayalet” görüntülerin statik bir resmi çok uzun süre görüntüleyip korumayacakları dahil.

8K TV Almalı mıyım?

4K çözünürlüğe geçişin harika olduğunu düşündüyseniz, 7680 x 4320 pikselle ayrıntıları daha da artıran 8K ile kaplanırsınız. Görmek harika ve tüketici TV’lerinde bir sonraki büyük şey. Ancak herhangi bir değerli TV satın alma rehberi, paranızı henüz harcamaya değmeyeceğini söylemelidir.

TV üreticileri 8K ekranlarda büyük bahis oynuyor ve hiç şüphe yok ki bunun TV’lerde bir sonraki büyük şey. Ancak tüm bu göz alıcı ayrıntıda hâlâ önemli bir unsur eksik: İçerik. Satın alınabilecek 8K film yok ve 4K olarak yayın akışı, zaten birçok insanın internet bağlantısının kaldırabileceğinden daha fazla vergi alıyor.

Şimdiye kadar şirketler, yapay zeka destekli süslemenin, premium 4K setlerin maliyetini çok aşan fiyatları haklı çıkarmak için her şeyi yeterince iyi göstereceğini umuyorlar. 

Piyasadaki 8K modeller, 4K rekabetinden daha pahalı, ancak daha iyi hale geliyor. İlk modeller muazzam ekranlara ve eşit derecede büyük fiyatlara sahipken (LG Z9 8K OLED 88 inç ekrana sahip ve 29.999 dolara satılıyor ), 65 inçlik Samsung Q900TS gibi şu anda 4.499 dolar olan daha küçük, daha uygun fiyatlı 8K setler ortaya çıktı – en iyi 4K akıllı TV’lerden çok daha fazlası değil.

Akıllı TV Olması Şart mı ?

Video akışı için Netflix gibi İnternet tabanlı hizmetleri bağlamak veya özel ilgi alanlarına yönelik programları izlemek, isteğe bağlı filmleri indirmek, oyun oynamak ve hatta Facebook’ta yayınlamak için uygulamaları çalıştırmak için dahili Wi-Fi ile artan sayıda set geliyor. En son modeller, akış hizmetleri ve kablo ve uydu üzerinden canlı programlama genelinde içerik arayabilir.

Arayüzler genellikle daha iyi hale geliyor. Vizio, LG ve şimdi Samsung, ekranın altında kullanışlı bir simge çubuğu kullanıyor. Roku, Hisense, TCL ve diğer ucuz markaların ekonomik TV’lerinde meşhur sezgisel arayüzünü sunar. Google, Android TV platformunu Sony ve Westinghouse gibi şirketlere sağlıyor ve Amazon, Toshiba ve Insignia’nın (Best Buy’ın markası) Amazon Fire Edition TV’leriyle karışıma girdi. Çoğu akıllı televizyonda Pandora, Hulu ve Netflix gibi başlıca hizmetler bulunsa da, satın aldığınız televizyonun istediğiniz seçeneklere sahip olup olmadığını kontrol edin. Akıllı TV’ler ve  akıllı TV platformlarının karşılaştırılması hakkındaki yaygın sorulara yönelik kılavuzlarımız , başlamak için iyi yerlerdir.

Akıllı TV’lerde bulunan akış uygulamaları, 4K ve HDR içeriği bulmanın ve keyfini çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Amazon, Hulu, Netflix ve YouTube hizmetleri tarafından sunulan filmler ve şovlarla, hem 4K çözünürlüğü hem de HDR özellikli içeriği bulmak hızlı ve kolaydır – istenen formatlarda Blu-ray’leri bulmaktan daha kolaydır. Tek sorun, internet bağlantınızın yeterli bant genişliği sağlayıp sağlamadığıdır.

Ancak tüm akıllı TV’ler eşit yaratılmamıştır. Bütçe dostu birçok marka, kullandıkları gerçek platforma isim vermeden akıllı TV işlevselliği sunacak. Bu durumlarda, sınırlamalarla karşılaşmayı bekleyin. Marka dışı akıllı platformlar, sıklıkla son derece sınırlı uygulama seçimi, düşük performans ve açık güvenlik açıklarından muzdariptir.

Geçmişte, daha ucuz “aptal” bir TV satın alabilir ve 50 $ ‘lık Roku Streaming Stick gibi bir akış cihazıyla onu akıllı hale getirebilirdiniz . Ancak günümüzde, küçük bir pazarlık modeline gidiyor olsanız bile akıllı olmayan bir TV elde etmek zor. Akıllı TV kılavuzumuzdaki işlevler ve özellikler hakkında daha fazla bilgi edinin .

Oyun İçin En İyi Ekran Teknolojilerini Seçin

Filmler ve şovlar çoğu TV müşterisi için en çok faturalandırılırken, oyun son yıllarda TV üreticileri için daha büyük bir odak haline geldi. İyi bir oyun TV’si sadece harika bir görüntü ve sese sahip olmayacak. Ayrıca, bağlantı seçeneklerini, oyun özelliklerini ve TV’nin genel yanıt verme hızını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Halihazırda daha fazla HDMI bağlantı noktası için beklemenizi tavsiye etsek de, ekstra bir HDMI bağlantı noktası, konsolunuzu bağlı bırakmak ile bir Call of Duty turu başlatmak istediğiniz her seferinde Blu-ray oynatıcınız için değiştirmek arasındaki fark anlamına gelebilir.

HDMI 2.1 hala nispeten yeni olsa da, yeni nesil konsolların herhangi biri için sahip olması gereken bir özellik. Ve 2.1 spesifikasyonunun sunduğu bazı özellikler, konsol açılır açılmaz oyun moduna geçen Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ve ekrana uyan Değişken Yenileme Hızı (VRR) gibi çok daha yaygın hale geldi. TV’den gelen kare kare çıkışa, sarsıntısız oyun için ikisini senkronize eder.

Son haberler, Sony’nin iki “PS5 için Hazır” TV’yi duyurmasıyla  ve  TCL’nin THX sertifikalı oyun moduna sahip ilk TV’yi piyasaya sürmesiyle oyun için TV’lere daha fazla odaklanıldı  .

En sevdiğim konsola hazır TV’lere daha yakından bakmak için 2020 için en iyi oyun TV’lerine göz atın ve bu yılın yeni konsollarını dört gözle bekliyorsanız PS5 ve Xbox Series X için Hangi TV’ye ihtiyacım var? ?

Kontrast Değerleri Yüksek Olmalı

Kontrast oranı, bir setin görüntüleyebileceği parlaklık seviyesi aralığını tanımlar. Daha iyi kontrast oranları, daha ince gölgeler ve tonlar ve dolayısıyla daha iyi ayrıntılar gösterir. Bununla birlikte, üreticilerin bu oranları ölçme yöntemleri büyük ölçüde değişir. Nitekim, şartname o kadar derin bir şekilde gözden düşürülmüştür ki, bir satış elemanı onu bir satış noktası olarak kullanırsa, başka bir yerden alışveriş yapmalısınız.

Test ettiğimiz tüm TV’lerde kontrast oranlarını incelemek için aynı yöntemi kullanıyoruz, böylece kabaca birbirleriyle karşılaştırıldıklarını söyleyebiliriz. Yine de, karanlık sahneleri olan bir filmi bularak ve örneğin bir Harry Potter filminin gölgelerindeki ayrıntıları ne kadar iyi ortaya çıkardığını görerek, bir TV’nin gölge ayrıntılarını nasıl gösterdiğini kendiniz görmek en iyisidir. Son bir karara varmadan önce TV’nin parlaklığı, keskinliği ve diğer görüntü ayarlarıyla denemeler yapın. (İpucu: TV’de “film” veya “sinema” modunu seçin.)

En iyi TV’ler koyu, koyu siyah seviyelerine sahip olurken, daha ucuz ekranlar siyah görünmeleri gerektiğinde bile koyu gri ile parlar. Bu grilere “yükseltilmiş siyah seviyeleri” denir ve daha az kaliteli LCD TV’lerde yaygın bir sorundur.

Alt satır : Markalar arasında karşılaştırılabilir olmadıkları için üreticilerin kontrast oranı özelliklerini göz ardı edebilirsiniz. Bunun yerine, yüksek kontrastlı nesnelerin etrafında derin siyah seviyeleri ve minimum halo oluşumunu arayın.

SoundBar Alın

En iyi, en pahalı HDTV’lerin bile bir Aşil topuğu vardır: zayıf ses. Bu, düz panellerin zarif tasarımının bir sonucudur – tam, zengin ses üreten büyük hoparlörler için yeterli yer yoktur. Öyleyse, üç seçeneğiniz var: Kulaklık kullanın (antisosyal görünmenize neden olabilir), bir surround ses sistemi satın alın (bu, kurmak ve dağınıklık yaratmak için güç olabilir) veya bir SoundBar edinin.

SoundBar popülerdir çünkü 1500 TL veya daha düşük bir fiyata, sinematik deneyimi önemli ölçüde geliştirebilirler ve yine de dakikalar içinde kurulabilirler. En iyi SounBarlar , görüntünün altını engellemeden bir TV sehpasının altına sığacak kadar incedir. Çoğu, duvara asılan bir TV’nin altına da monte edilebilir. Birkaç şirket ayrıca bir setin altına kayabilen ses kutuları veya standlar sunar.

Bazı televizyonlar ve SoundBar , daha dolu bir dinleme deneyimi için tepeden ses içeren Dolby’nin daha yeni bir ses standardı olan Dolby Atmos’u da destekler . 

Tavan içi hoparlörleri kullanarak Atmos efektini alabilseniz de, birçok Sounbarda, 5.1 veya 7.1 ile sahip olduğunuz çoklu hoparlör yerleşimini gerektirmeyen daha gerçekçi bir ses oluşturmak için yerleşik Atmos ses işleme ve yukarı doğru ateşleme hoparlörleri bulunur.

Hemen hemen tüm mevcut TV’ler, Ses Dönüş Kanalı (ARC) özelliğine sahip en az bir HDMI bağlantı noktasına sahiptir . Bu standart HDMI özelliği, HDMI’yı hem giriş hem de ses çıkışı olarak kullanmanıza izin vererek yalnızca harici ortam cihazlarınızdan TV’ye ses göndermenize değil, aynı zamanda soundbar’ınıza da ses göndermenize olanak tanır.

Bu ARC bağlantısı, özel bir alıcıya gerek kalmadan tüm cihazlarınız için harika ses elde edeceğiniz anlamına gelir.

Uzatılmış Garanti Önemli midir?

Büyük elektronik eşya mağazaları için en büyük gelir üreticilerinden biri uzatılmış garantidir. Neden? Çünkü siz bir ürünün garantisini uzattığınız zaman şirketin kasasına bedavadan para girmiş olur. Aldığınız ürünün bir arıza vermemesi durumunda o para şirkete kalacaktır. Bu da hiçbir fiziki ürün satmadan bedava para demektir.

Bir ürün alırsanız, ilk 30 günü içinde bir arıza ortaya çıkması durumunda ilgili markanın servisi değişim raporu vererek ürünü değiştirebilir. Sonraki dönemlerde de arıza durumlarına göre parça değişimi sağlamaktadır. Yani siz ürünü kırmadığınız sürece iki yıl garantiniz var.

Sonuç : Paranızı saklayın ve bir sigorta şirketiyle iletişime geçin.

Piyasa Araştırması Yapın

Tam fiyat ödeyerek her zaman en son özellikleri ve en iyi yetenekleri elde edeceksiniz, ancak birçok müşteri mevcut TV’lerin çok pahalı olduğunu düşündükleri için vazgeçiyor. Gerçek şu ki, TV’ler yalnızca daha iyi değil, aynı zamanda hiç bu kadar uygun fiyatlı olmamıştı. Premium modeller kolayca 10000 TL ‘ye kadar çıkabilse de, çok daha ucuza tüm 4K çözünürlük, HDR desteği ve önerdiğimiz akıllı özelliklerle tamamlanmış çok sayıda harika TV vardır.

Tv Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı TV alırken nelere dikkat edilmeli?

alacağınız TV‘nin amacınıza göre marka ve modelini belirleyiniz.
Karar verdiğiniz TV‘yi almadan önce, ilgili marka ve modele ait kullanıcı yorumları ve şikayetlerini mutlaka inceleyin.
Alacağınız TV‘nin kullanacağınız alana uygun boyutta olmasına dikkat edin.

Yeni televizyon alırken nelere dikkat edilmeli?

Smart TV Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Smart TV alırken ilk dikkat etmeniz gereken özellik ekranın boyutudur. Televizyonunuzu koyacağınız odanın boyutu ve izleme alanınızın TV‘den uzaklığı da önemli bir kriterdir. Smart televizyonunuzda dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise ses kalitesidir.

Televizyonda hangi marka?

1- SAMSUNG TV. Tüm dünya genelinde en fazla tv üreten ve satan markadır. …
2- LG TV. Diğer Güney Kore’li tv markasıdır. …
Televizyon da Lg mi Samsung mu ? …
3- PHILIPS TV. …
4- LOEWE TV. …
5- SHARP TV. …
6- PANASONIC TV. …
7- Yerli Televizyon Markaları ( Arçelik , Beko , Grundig , Vestel )

Hangi TV 2020?

Sony Bravia A9G OLED. Panasonic GZ2000 4K OLED TV. LG E9 OLED TV. Philips OLED 804.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın