Tizen İşletim Sistemi Nedir? Bilinmesi Gerekenler

 Tizen İşletim Sistemi Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Tizen işletim sistemi nedir, Samsung markasının geliştirdiği, basit ve stabil çalışan düşük donanımda bile performanstan ödün vermeyen bir yazılımdır. Samsung markası bu yazılımı üretirken, televizyon, akıllı saat, beyaz eşya vb birçok elektronik ürünlerin birbiri arasında bağlantı kurabilmelerini planlamıştır.

Smart Home (Akıllı Ev) hayallerini yerine getirmek istemiş ve bu konuda da başarılı olmuştur. Şuan Samsung markası telefonla kontrol edilen televizyon, beyaz eşya, klima vb. eşyaları bu yazılım sayesinde üretmektedir. Birbirleri arasında hatasız kontrol sağlamaktadırlar.

Tizen Hakkında Bilgi

Tizen, cihaz üreticileri, mobil operatörler, uygulama geliştiricileri ve bağımsız yazılım satıcıları (İSV’ler) dahil olmak üzere mobil ve bağlantılı cihaz ekosistemindeki tüm paydaşların ihtiyaçlarını karşılamak için sıfırdan inşa edilmiş açık ve esnek bir işletim sistemidir. Sistem. Tizen, açık kaynak kontrollü bir geliştirici topluluğu tarafından geliştirilmiştir ve katılmak isteyen tüm üyelere açıktır.


Tizen işletim sistemi, farklı endüstri gereksinimlerini karşılamak için birden fazla profile sahiptir. Mevcut Tizen profilleri Tizen IVI (Araç Bilgi-Eğlence Sistemi), Tizen Mobile, Tizen TV ve Tizen Giyilebilirdir. Ek olarak, Tizen 3.0’dan beri tüm profiller Tizen Common adı verilen ortak bir paylaşılan altyapı üzerine inşa edilmiştir.

Tizen ile cihaz üreticileri, ihtiyaçlarını karşılamak için bu profillerden biriyle başlayabilir veya işlem, güç ve bellek gereksinimlerini karşılamak ve pazara daha hızlı girmek için Tizen Ortak tabanını kullanmak için izinlerini değiştirebilirler. Yapılacak yeni bir profil geliştirebilirsiniz.
Tizen projesi, Linux Foundation’ın bir parçasıdır ve Technical Steering Group tarafından yönetilmektedir. Technical Steering Group, platform geliştirme ve dağıtımına odaklanan açık kaynak projeleri için lider karar alma organıdır ve cihaz alanını desteklemek için çalışma grupları oluşturur.

Arayüzü ve Uygulamalar

Samsung 2015 yılından beri ürettiği televizyonlarda kendi geliştirdiği Tizen İşetim Sistemini kullanmaktadır. Günümüzde de kullanılan en kolay ve hızlı tepki veren yazılımdır.

Tizen İşletim Sistemi Nedir ?

Kumanda üzerinden tek tuşa (home) basarak ayarlar, kaynak, smart gibi menülere ulaşmak çok kolay.

Tizen İşletim Sistemi Nedir ?
Tizen İşletim Sistemi Nedir ?

İnternet tarayıcısı Google Chrome’a çok benzer ve inanılmaz hızlıdır. Girdiğiniz birçok sitede hatasız gezinebilirsiniz. Kendi oturumunuzu açıp kullanma imkanı da sunmaktadır. Yeni sekmeler açıp birçok işlemi bilgisayar ve telefonda yaptığınız gibi kullanabilirsiniz.

Samsung Tizen Arayüzü

Tizen Yazılımı ve Ev Aletleri

Bu sistem Netflix, Amazon Prime Video, Now TV, YouTube, Google Play Movies gibi popüler yayın hizmetlerine kolay erişim sağlar . Ayrıca 2019/20 için Apple TV ve BT Sport hizmetleri de var , böylece şimdiye kadar yaptığınız herhangi bir iTunes satın alma işlemi dahil olmak üzere istediğiniz her şeyi özel bir Apple TV kutusuna ihtiyaç duymadan izleyebilirsiniz. 

Oturma odanızdaki büyük ekrandan buzdolabınızdaki büyük ekrana kadar. Akıllı ev ürünlerini yönetmek, hatırlatıcılar ayarlamak vb. İçin kapıya yerleştirilmiş dokunmatik ekranlı Samsung’un Amerikan tarzı büyük buzdolaplarını belli belirsiz hatırlayabilirsiniz. Ürün özellikleri listelerinde resmi bir onay olmasa da, bu dokunmatik ekranda neredeyse kesinlikle Tizen OS tabanlı bir arayüz. 

Tizen işletim sistemi tv nedir?

Tizen, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Tizen, açık kaynak kodlu (open source) bir işletim sistemidir. … Tizen işletim sistemi, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatlerde, arabalarda kullanılan bilgi sistemleri ve smart TVlerde kullanılmaktadır.

Samsung TV Tizen mi?

TizenSamsung Electronics tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir işletim sistemidir ve Samsung Smart TV‘lerin tüm yeni sürümlerinin tescilli işletim sistemidir. SmartHub’daki Tizen düzeni, Android TV düzeninden farklı olarak ekran alanınızın çok fazlasını kaplamayan basit bir arayüze sahiptir.

Tizen App Share nedir?

Tizen App Share is a fast and easy-to-use tool for sending Tizen apps from your device to any Tizen device. 99% of Tizen app file can be easily and quickly delivered to Tizen phone without using mobile data via Wi-Fi direct

Tüm Samsung TV’lerde Tizen var mı?

Yeni nesil tüm Samsung TV’lerde TizenOs vardır.

Tizen işletim sistemi iyi mi?

Samsung ayrıca en iyi TV üreticileri arasındadır ve aynı zamanda en iyi TV panellerinden bazılarını sunar. Ancak, işletim sistemini karşılaştırırken , Tizen OS hızlı ve duyarlıdır. Öyleyse, LG ve Samsung arasında kafanız karışırsa, her ikisi de eşit derecede iyidir ve her iki işletim sisteminde de hata yapma şansı çok daha azdır

Yapılan Yorumlar
  • misafir dedi ki:

    Tizen App Share, Tizen uygulamalarını cihazınızdan herhangi bir Tizen cihazına göndermek için hızlı ve kullanımı kolay bir araçtır. Tizen uygulama dosyasının %99’u, Wi-Fi doğrudan aracılığıyla mobil veri kullanmadan Tizen telefona kolay ve hızlı bir şekilde teslim edilebilir..tizen programı ile ancak başka bir tizen programını içeren cihazlarla eşleşir demek istiyor herhalde apple in işletim sistemi ile androidlerin işletim sistemleri nasıl farklıysa öyle gibi…ayrıca güncellemeler için ne kadar bedel ödenecek onu yazmayı unutmuşlar…aldığınız tv nin 4 te bir parasını ödeyerek güncelleyebilirsiniz..samsungun pazarlama sistemi buna dayalı olmalı..hala elimdeki samsungu güncelleyemiyorum..

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: