Televizyon Ekranı ve Monitör Ekranı Nasıl Düzgün Şekilde Temizlenir

 Televizyon Ekranı ve Monitör Ekranı Nasıl Düzgün Şekilde Temizlenir

Günümüz dünyasında, düz panel TV ve monitörlerin çağı, ekranı tozdan ve diğer kirleticilerden temizlemek, özellikle cihazınız dokunmatik ekran tipine sahipse, hiç de kolay bir iş gibi görünmeyebilir. Tabii ki, bu tür ekranlar nadiren monitörlere kurulur ve TV’lerde hiç kullanılmaz. Ancak dizüstü bilgisayarlarda ve arabalardaki ekranlar, yazar kasalardaki monitörler gibi özel cihazlarda dokunmatik ekranlar çok sık kullanılmaktadır. Ve telefonların hepsinde dokunmatik ekran var.

Ne tür deterjanlar kullanılabilir

2000 yılından beri üretilen televizyonlar LCD, LED ekran veya plazma ekranlı olanlardır. Bu televizyonlar hakkında bilmeniz gerekenler. LCD ve LED TV’lerin plastikten yapılmış ekranları vardır ve bildiğiniz gibi plastik, alkol veya diğer agresif bileşenler içeren agresif deterjanlarla çözülür. Bu bileşenlerin amacı kiri yoğun bir şekilde yıkamaktır, ancak bunlar yalnızca paslanmaz çelik gibi özel yüzeyler için tasarlanmıştır.

Not: TV ekranını temizlemek için asla pencere, banyo veya mutfak deterjanları kullanmayın. Bu ürünler genellikle ekranın kaplamasıyla reaksiyona girebilecek ve ekrana zarar verebilecek bileşenler içerir. Ekranda beyaz noktalar görünebilir.

Bazı TV modellerinde, genellikle premium segment ve plazma TV’lerde ekranın önünde koruyucu cam olabilir. Ancak yine de bu tür TV’lerin cam temizleyicilerle temizlenmesi önerilmez. Çok basit bir nedenle bu televizyonların camında özel bir kaplama olabilir, cam veya ayna temizleyicisi kullanırsanız deterjanın içerdiği alkol kaplama ile reaksiyona girebilir.

Not: Herhangi bir ekranı temizlemek için yalnızca monitörler ve televizyonlar için Ekran Temizleme gibi özel ekran temizleyicileri kullanın. Bu temizleyiciler, ekrana zarar verebilecek alkol veya başka maddeler içermez.

Ekran temizleyiciyi ilk kez kullanmadan önce, ekranın en göze çarpmayan alt köşesi gibi küçük bir alanını temizleyin. Temizleyici bir TV veya monitör ekranını temizlemek için tasarlanmış olsa da, ekran üreticisi ekrana temizleyici ile reaksiyona girebilecek yansıma önleyici bir kaplama uygulamış olabilir.

Düz Ekran TV Nasıl Temizlenir

Şimdi TV ekranınızı nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğiniz hakkında, size belirli bir sırayla nasıl ve neden temizlemeniz gerektiğini ayrıntılı olarak anlatacağım.

  1. TV’yi elektrik şebekesinden çıkarın. Bu, güvenlik düzenlemeleri tarafından gereklidir.
  2. Mikrofiber bez gibi yumuşak bir bez alın. Bu tür özel yüzey bakım bezlerinin yapısında lif yoktur, kaba malzemelerden yapılmış bez ve kağıt havlu kullanmayınız. Sert bezler ekranda çizikler bırakabilir ve kağıt havlular ekranda kağıt parçaları bırakır ve ekrandan çıkarılması zordur.
  3. Önce kuru bir bez kullanın ve ekrana sertçe bastırmadan tozu nazikçe silin. Bazı insanlar ekranı dairesel bir hareketle silmenizi önerir. Ancak, ekran çerçevesine ulaşmadan önce ekranı önce çerçeveye yakın kenarları, ardından tüm ekranı silmenizi öneririm. Ekranı bir bezle ekranın çerçevesine silerseniz toz çok ince, ekran ve çerçevenin birleştiği yerde toz birikecek ve oradan çıkarmak çok zor.
  4. Ekranda hala kir varsa nemli bir bez kullanın , ekranlar için özel bir deterjan kullanın. Ekrana deterjan püskürtmeyin. Silmek için zamanınız olmayabilir ve ekranın çerçevesinin altına düşebilir. Deterjanı bir bez üzerine püskürtün. Ardından TV ekranını sertçe bastırmadan nazikçe silin.

Elektron ışını tüplü bir TV nasıl temizlenir

CRT Televizyon

Bunlar eski televizyonlardır, bu televizyonlardaki ekran camdan yapılmıştır, düz ekranları temizlediğiniz gibi bu ekranları da temizleyebilirsiniz. Ancak pencere temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Bu televizyonların ekranı camdır ve kaplama yoktur, bu nedenle ekrana zarar verme şansı çok azdır. Bu tür TV’lerin 20 yaşında veya daha fazla olduğu göz önüne alındığında, muhtemelen böyle bir TV’nin ekranını nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuzdur.

Televizyon Ekranı ve Monitör Ekranı Nasıl Düzgün Şekilde Temizlenir

LCD ekran temizleme nasıl temizlenir?

Mikrofiber bezi sirke solüsyonuna batır ve ekranı nazikçe sil.
Sirke solüsyonunu televizyon ekranına doğrudan dökme ya da sıkma. …
LCD ekran temizleyici solüsyonu satın almayı tercih edersen bilgisayar mağazalarından satın alabilirsin.
Amonyak, etil alkol, aseton ya da etil klorür içeren temizlik solüsyonlarını kullanma.

LED TV ıslak bezle silinir mı

İlk yapmanız gereken televizyonunuzun fişini çekmektir. Daha sonra mümkünse mikrofiber bir bez ile o yoksa pamuklu bir bez ile televizyonunuzun ekranına fazla bastırmadan silebilirsiniz. Beziniz hafif nemli olabilir ama kesinlikle ıslak olmamalıdır.

Televizyon iz bırakmadan nasıl silinir?

Televizyon temizliği yaparken kullanılan en sağlıklı yöntem sirke ve su ile yapılan temizliktir. Mikrofiber ya da temiz bir bezi sirkeli suyun içine batırın ve çok iyi bir şekilde sıkın. Daha sonra dairesel hareketlerle televizyon camını silin.

LG televizyon ekranı nasıl temizlenir?

Ekranı temizlediğinizde, güç kablosunu çıkarın ve yumuşak bir bezle tek bir yöne doğru silin. Eğer çok kuvvetli silerseniz, çatlak ya da hasara neden olabilir. – Elle temizlemek için, ekrana nefes verin ve silin. Sprey sıkmayın ya da ıslak bezle silmeyin.

LCD televizyon temizliği nasıl yapılır?

Eşit miktarda su ve sirkeyi birbirine karıştırın. Hazırladığınız karışıma batırdığınız mikrofiber bezi iyice sıkın ve kapalı olan televizyon ekranını dairesel hareketlerle nazikçe silmeye başlayın. Son olarak kuruduktan sona iz kalmaması için bir başka mikrofiber bez ile kurulamayı ihmal etmeyin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın