TCL 55C715 4K QLED Android TV İnceleme

 TCL 55C715 4K QLED Android TV İnceleme

TCL 55C715 4k Qled, televizyon Türkiye piyasasına yeni girdi ve adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Samsung Qled televizyonlardan sonra Qled teknolojisini kullanan ikinci marka oldu. Ülkemizde de bu ürünü herkes araştırmaya başladı. Biz sizin için ürünü inceleyip her detayı makalemizde yazdık.

TCL 55C715 Tasarımı ve Özellikleri

TCL C715 serisinin 55 inçlik boyutunu inceleme için aldık. Bu, birinci sınıf televizyonlar için popüler bir boyuttur ve kişisel olarak hissettiğimiz boyut, çoğu ev için idealdir. TCL 55C715 büyüktür, ancak çok da büyük değildir. Farklı bir boyut tercih ederseniz firmanın bu aralıkta 50 inç ve 65 inç modelleri de mevcut.

Ekranın etrafındaki metal çerçeve sayesinde televizyon güzel görünüyor. Çerçeveler, 55 inçlik televizyonların çoğunda gördüğümüzle hemen hemen aynı olsa da, bu TV’nin tasarlanma şekli, kenarların daha dar görünmesini sağlıyor. Alt kısımda metal çerçeve üzerinde bir TCL logosu ve hemen altında IR alıcısını ve gösterge ışıklarını tutan kumaşla sarılmış bir modül var. TCL 55C715’in arkası düz siyah plastiktir; kenarlara yakın yerlerde ince iken, merkezde ve altta önemli ölçüde kalınlaşır.

TCL 55C715 üzerindeki tüm bağlantı noktaları ekranın sağına bakarken güç soketi sol taraftadır. TV, üç HDMI bağlantı noktası, iki USB bağlantı noktası, bir LAN bağlantı noktası, bir Anten Giriş soketi, dijital ses çıkışı (Optik), bir adaptörle kullanılabilen tek bir AV-Giriş soketi ve 3,5 mm ses ile iyi bir şekilde donatılmıştır. Kulaklık veya hoparlörler için çıkış soketi. Elbette, Wi-Fi 2,4 GHz ve 5 GHz kullanarak TV’yi İnternete bağlayabilirsiniz ve HDMI ARC, HDMI 1 bağlantı noktasında desteklenir.

Televizyon, masaya monte etmek için kutuda standlarla birlikte gelir, ancak TV’yi duvara monte etmek de mümkündür. İnceleme birimimizde duvara montaj kiti olmamasına rağmen, sahip olduğumuz standart bir duvara montaj kitini kullanabildik. Bu bağlamda TCL’den oldukça düşünceli bir dokunuş, gerekli bir haketi TV’nin arkasına takmak için vidaları dahil ederek televizyonu kendimiz duvara monte etmemizi kolaylaştırdı.

TCL 55C715 4K QLED Android TV İnceleme

TCL 55C715, 55 inçlik Ultra HD (3840×2160 piksel) QLED ekrana sahiptir ve Dolby Vision standardına kadar yüksek dinamik aralık içeriğini destekler . Ekrandaki daha koyu bölgelerin etkili bir şekilde karartılmasına izin vermek için 1.296 bölgeli yerel karartma da vardır. Ses için, 30W çıkışa sahip alttan ateşlemeli çift hoparlör sistemi vardır ve Dolby Atmos ve DTS-HD formatlarına kadar ses formatları desteklenir. TV, uygulamalar ve oyunlar için 2 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanına sahiptir ve 64 bit dört çekirdekli işlemci tarafından desteklenmektedir.

TCL 55C715 Uzaktan Kumanda ve Özellikleri

Sony A9G gibi birinci sınıf televizyonlarda tipik olarak yalnızca eller serbest ses kontrollerini görmüş olsak da , TCL bu özelliği uygun fiyatlı serilerinde bile sunuyor. TCL 55C715’te mevcuttur ve TV her zaman “sözcüğü uyandır” sesli komutunu dinler – “Ok Google” veya “Hey Google”. Bu, Google Home gibi akıllı hoparlörlerin çalışmasına benzer şekilde, Google Asistan’a yalnızca sesinizle erişmenizi sağlar . Bunu, TV’nin sağ alt köşesindeki küçük bir fiziksel anahtarla devre dışı bırakabilirsiniz.

Sesle kontrol bizim için iyi çalıştı ve Google Asistan’a, hatırlatıcılar ve zamanlayıcılar ayarlamak gibi TV’de bulunanların dışındaki işlevler için talimatlar verebildik. Elbette, bilgi talep edebilir veya Google Asistan’dan televizyonun kendisinde belirli uygulamaları veya içeriği açmasını isteyebiliriz.

Yerleşik mikrofonu kapalı tutmayı seçerseniz, kendi düğmesi ve mikrofonu olan uzaktan kumandayla Google Asistan’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. AAA pillerle çalışan Bluetooth uzaktan kumandada ayrıca Netflix için bir kısayol tuşu ve TCL başlatıcıyı başlatmak için bir düğme bulunur. Bunun dışında, ses seviyesini ayarlamak, ayarlara erişmek ve kaynağı değiştirmek için standart düğmeler, Android TV tuşları ve arayüzde gezinmek için bir D-pad var.

TCL 55C715 Yazılımı ve Arayüzü Nedir?

İncelememiz için, işlevsel olmayan bir Amazon Prime Video uygulaması ve maksimum düzeyde bile çok düşük olan hacim dahil olmak üzere birkaç kritik yazılım sorunu olan bir TCL 55C715 ön sürüm birimi aldık. Ancak, karşılaştığımız sorunların çoğu bir yazılım güncellemesiyle giderildi ve şirket, perakende birimlerinin güncellenmiş yazılımla birlikte gönderileceğini garanti etti.

Yakın zamana kadar, çoğu akıllı TV üreticisi Android veya Linux çerçevelerine dayalı kendi yazılım arayüzlerini geliştirdi, ancak şimdi birçok üreticinin resmi Android TV’yi kullandığını gördük. TCL 55C715 resmi olarak Android TV 9 Pie kullanıyor, ancak bu, Sony ve Vu gibi markaların televizyonlarında gördüğümüz stok sürüm değil. TCL başlatıcısı da dahil olmak üzere bazı ince ayarlar ve belirli uygulamalar söz konusu olduğunda bazı geçici çözümler var. Netflix ve Amazon Prime Video, televizyona önceden yüklenmiştir.

Google Play mağazası mevcut ve normal uygulamalarımızdan bazılarını yükleyebildik, ancak Amazon Prime Video’nun bilinmeyen nedenlerden dolayı önceden yüklenmiş olmasına rağmen listelenmediğini fark ettik.

TCL 55C715 Performansı Nasıldır?

Yazılım söz konusu olduğunda, TCL 55C715 lansman zamanında bazı eksiklikler olsa da, TV bunu performansla telafi ediyor. QLED ekranının faydaları hareket halindeyken görülebilir ve TV, her tür içerikle iyi bir çok yönlü izleme deneyimi sunar. En çok 55C715’te Ultra HD Dolby Vision içeriğini izlemekten keyif aldık, ancak TV’nin tam HD’ye kadar düşük çözünürlüklü içeriği nasıl işlediğinden de aynı derecede etkilendik.

İncelememiz sırasında içeriği yayınlamak için TCL 55C715’in Android TV uygulamalarını kullandık ve ayrıca örnek video klip koleksiyonumuzla TV’yi test ettik. Televizyondaki Netflix ve Amazon Prime Video, sırasıyla 4K ve Dolby Vision veya HDR10 olarak yayınlamayı başardı ve ayrıca haber akışı için Hotstar, YouTube, YouTube Kids ve NDTV uygulaması gibi diğer hizmetleri kullandık.

TCL 55C715 Tv Nasıl ? Alınır mı ?

Türkiye’deki tüketiciler, ekran türüne daha az önem vererek, genellikle TV’nin boyutuna ve çözünürlüğüne daha fazla önem veriyor. Çoğu alıcı için LED varsayılan olsa da, TCL’nin yeni C715 serisi, önemli bir fiyat artışı olmadan daha iyi bir televizyon türü düşünmeyi mümkün kıldı. TCL, benzer boyuttaki LED TV’lerin sattığından biraz daha yüksek bir fiyata, 55C715 ile bir QLED ekranın avantajlarını sunuyor. Aynı ekran teknolojisini kullanan diğer markadan daha uygun fiyata sahip.

Bununla birlikte, TCL 55C715’in yazılımı mükemmel olmaktan uzaktır ve bazen bizim için sinir bozucu derecede yavaştı. Ek olarak, TV yüksek kaliteli içerikle çok iyi performans gösterirken, düşük çözünürlüklü video idealden çok daha azdır. Akış hizmetlerine yoğun bir şekilde yatırım yapıyorsanız ve TV’nin yazılımını geçersiz kılmak için Mi Box 4K gibi iyi bir akış cihazı seçebiliyorsanız , TCL 55C715’ten memnun kalacaksınız. Veya hiç bunlarla uğraşmadan Tizen İşletim Sistemli bir Qled almanız daha iyi olacaktır.

Kısaca TCL C715 Özellikleri

  • Quantum Dot
  • Dolby Vision & Atmos
  • 4K UHD
  • HDR10+
  • Ses ile Komut Ver
  • TCL AL-IN
  • IPQ Engine
TCL 55C715 4K QLED Android TV İnceleme

Yapılan Yorumlar
  • Volkan dedi ki:

    Goruntu kalitesi tatmin edici degil ve interneti android kullandigi icin agir alacak kisilere tavsiye etmem

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: