Sir Ağda Nasıl Temizlenir?

 Sir Ağda Nasıl Temizlenir?

Sir ağda, çam reçinesinden elde edilen bir mum türüdür. Cildi pürüzsüzleştirmek için en iyi yöntemlerden biri ağda kullanmaktır. Tüyleri kökünden uzaklaştıran ağda, uzun süreli pürüzsüzlük sağlar. Üstelik kılların eskisinden daha ince uzamasını sağlar. Sir ağda nasıl temizlenir konusunu makalemizde inceleme altına aldık.

Sir Ağda Nedir?

Çam ağacı reçinesinden üretilen ve ısıya maruz kaldığında akışkan hale gelen doğal epilasyon ürününe sir ağda denir. Bu yapışkan madde kıl köklerini zayıflatır, inceltir ve daha sonra uzamamasına yardımcı olur. Kısaca cilde ipeksi bir yumuşaklık ve pürüzsüzlük kazandırır. Bu yüzden kadınlar arasında çok popüler. Genellikle bacaklardan tüy almak için kullanılır. Yüze, koltuk altlarına, kollara, bikini bölgesine ve vücuda da uygulanır.

Evde Ağda Nasıl Yapılır?

Balmumu kullanmadan önce bir tencereye koyun, sıcak suda kaynatın ve erimesini bekleyin. Dilerseniz balmumu tencerede eritmek yerine eritmek için özel olarak satılan bir ağda makinesi satın alıp kullanabilirsiniz. Tamamen eridiğinden emin olduğunuzda sir ağdasını kullanabilirsiniz. İşleme başlamadan önce ağda yapılacak bölgeye bebek pudrası sürülmelidir. Bu sayede hissedeceğiniz ağrı büyük ölçüde azalacaktır. Kıllara ince bir balmumu tabakası uygulanır. Tahta çubuk veya spatula ile uygulanır, ancak ince uygulanması çok önemlidir. Aksi takdirde çekilmesi zor olacaktır. Cilde yayıldıktan sonra mumlu bez yapıştırılarak hızla çekilir. Ağda, kılların çıkış yönünde uygulanmalıdır. 1 dakika sonra, uygulanan ağda tüylerin uzama yönünün tersine çekilir. Cildi balmumu kalıntılarından temizlemek için alkol ve su kullanılmamalıdır. Ağda sonrası bebek yağı sürülmesi faydalıdır. Çünkü bebek yağı cildi balmumu artıklarından temizler ve yatıştırır.

Kimler Ağda Yapamaz?

Cildi yeterince sıkı olmayanlara ve çok yaşlı kişilere ağda uygulanmaz. Öte yandan ağda uygulanacak bölgede kesik, çatlak, güneş yanığı, herhangi bir cilt rahatsızlığı varsa ağda kullanılmamalıdır. Şeker hastasıysanız veya cilt tedavisi görüyorsanız ağda kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Ağda Adet Sırasında Yapılır mı?

Adet dönemindeyken ağda yapılarak yapılabilir ancak tavsiye edilmez. Çünkü adet döneminde kadınların vücudunda ödem riski vardır. Adet sırasında ağda yaptırırsanız daha fazla ağrı hissedebilirsiniz. Bu nedenle ağdayı adetinizden 3 gün önce veya 3 gün sonra yapmanız daha uygundur.

Sir Ağda Nasıl Temizlenir?

Koltuğa altına yapışan ağda nasıl çıkar?

İlk olarak ağda yağı ile bulaştığı yeri temizleyin ve sonrasında bölgeyi sıcak suyla ya da yağ sökücü ile silin. Tiner ya da gaz yağıyla ağdanın bulaştığı bölgeyi silin. Ağdadan tamamen arındıktan sonra da bölgeyi bol su ile yıkayın.

Bulaşan ağda nasıl çıkar?

Ağdanın döküldüğü yere tineri döküp, tarak veyahut bir fırça yardımıyla kazıyarak lekeyi çıkarabilirsiniz. Bu sayede hem halıya zarar vermeyeceğiz hem de tiner uçucu olduğu için havalandırıldığı taktirde yağ kalıntısı kalmayacaktır.

Sir ağda temizliği nasıl yapılır?

Sıvı Yağ
Pamuk pedi normal yağ, masaj yağı veya zeytinyağına batırın. Hangi yağı kullanacağınız fark etmez. Sıcak yağ, soğuk yağdan daha iyi temizler.
Islanan pedi, yaklaşık iki dakika doygun hale gelene kadar ağda kalıntısı üzerinde tutun.
Ağda kalıntısını temiz pamuklu bir bezle silin.

Ağda sonrası kızarıklık için ne yapılmalı?

Ağda işlemi bittikten sonra ilk 24 saat çok sıcak su ile temastan ve kimyasal içerikli şampuanlardan uzak durun. Malzemeleri bir kasede karıştırıp ağda uyguladığınız bölgeye krem sürer gibi sürdükten sonra 10 dakika bekletin. Bu maske kızarıkları gidererek, ağdadan sonra oluşabilecek sivilceleri önüne geçecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın