SDR ile HDR Arasındaki Fark Nedir?

 SDR ile HDR Arasındaki Fark Nedir?

Yüksek Dinamik Aralık (HDR), görüntülerde ve videolarda yeni nesil renk netliği ve gerçekçiliktir. Yüksek kontrast gerektiren veya ışık ve gölgeleri karıştıran medya için ideal olan HDR, netliği Standart Dinamik Aralık’tan (SDR) daha iyi korur.

HDR teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin (ve geçiş yapmak için kullanışlı bir kontrol listesi edinin).

Yüksek çözünürlük, yüksek güvenlik, yüksek hız – neredeyse her bağlamda “yüksek”, “bir sonraki seviyeye” yükselmeyi gösterir.

Yüksek Dinamik Aralık (HDR) bir istisna değildir. SDR’nin standart dinamik aralığının yerini alan HDR, son yıllarda gittikçe daha fazla ses kazandı. 

Muhtemelen Yüksek Dinamik Aralığı ve izleme deneyiminizi “bir sonraki seviyeye” nasıl taşıyacağını zaten duymuşsunuzdur . Bununla birlikte, HDR hala oldukça yeni bir teknoloji olduğu için, bazı insanlar hala nasıl çalıştığı konusunda tam olarak net değil.

Peki, HDR tam olarak nedir? SDR’den farkı nedir? Senin için neden önemli? 

Bu soruların yanıtları için, HDR’nin nasıl çalıştığını ve neden burada kalacağını öğrenmek için aşağıdaki HDR ile SDR karşılaştırma kılavuzumuza bir göz atın!

HDR nedir?

HDR, bir sahnenin hem gölgelerinin hem de vurgularının ayrıntılarını artıracak şekilde içeriği yakalayan, işleyen ve yeniden üreten bir görüntüleme tekniğidir  . HDR geçmişte geleneksel fotoğrafçılıkta kullanılırken, son zamanlarda akıllı telefonlara, televizyonlara, monitörlere ve daha fazlasına sıçradı.

Peki bu sizin için ne anlama geliyor? Bu, görüntülerin daha genel ayrıntıya, daha geniş bir renk yelpazesine sahip olduğu ve SDR (Standart Dinamik Aralık) görüntülerle karşılaştırıldığında insan gözüyle görülene daha benzer göründüğü anlamına gelir.

 Bu makalenin amaçları doğrultusunda, HDR video içeriğine odaklanacağız. Yüksek dinamik aralığı anlamak için önce standart dinamik aralığın nasıl çalıştığını anlamalıyız.

Görüntülerde Dinamik Aralık

Çoğu görüntüde, her ikisi de görüntülenebilir ayrıntılar içeren görüntünün daha parlak kısımları ve daha koyu kısımları ile temas edeceksiniz. Bir görüntü aşırı pozlandığında, görüntünün daha parlak kısmındaki bilgiler kaybolur; benzer şekilde, bir görüntü az pozlandığında görüntünün karanlık kısımlarındaki bilgiler kaybolacaktır.

Dinamik aralık  , bir görüntünün parlaklığı olarak da bilinen, bir görüntünün en açık ve en karanlık kısmı arasındaki bilgi aralığıdır  . Yüksek dinamik aralığa sahip bir görüntü, aynı görüntüde koyu ve parlak özelliklerin karışımına sahip bir görüntüdür. Gün doğumu ve gün batımı, yüksek dinamik aralığa sahip görüntülere iyi bir örnektir.

HDR Nedir?

Monitörünüzdeki Dinamik Aralık

Bir monitör düşük kontrast oranına sahip olduğunda veya HDR ile çalışmadığında, monitörün görüntüleme özelliklerinin bir sonucu olarak bir görüntüdeki renklerin ve ayrıntıların “kırpıldığını” görmek yaygındır. Daha önce de belirttiğimiz gibi , kırpılan herhangi bir  bilgi kaybolacak ve bu nedenle görülemeyecektir . Bir monitör geniş bir parlaklık aralığına sahip bir sahne oluşturmaya çalışırken, bu sorun daha da belirgin hale gelir.

HDR  , belirli bir sahnedeki ışık miktarını hesaplayarak ve bu bilgiyi, parlaklıkta büyük değişikliklerin olduğu sahnelerde bile görüntüdeki ayrıntıları korumak için kullanarak bu sorunu çözer . Bu, daha gerçekçi görünen görüntüler oluşturma çabasıyla yapılır  .

HDR ile SDR Karşılaştırması

SDR veya Standart Dinamik Aralık, video ve sinema ekranları için mevcut standarttır. Ne yazık ki, HDR’nin yapabildiği dinamik aralığın yalnızca bir kısmını temsil etme yeteneği ile sınırlıdır. Bu nedenle HDR, monitörün kontrast oranının aksi takdirde engel olabileceği sahnelerde ayrıntıları korur. SDR ise bu kabiliyetten yoksundur.

SDR ile HDR Arasındaki Fark

Basitçe ifade etmek gerekirse , HDR ile SDR’yi karşılaştırırken HDR, yüksek dinamik aralığa sahip sahnelerde daha fazla ayrıntı ve renk görmenizi sağlar. İkisi arasındaki diğer bir fark, içsel ölçümlerinde yatmaktadır.

Fotoğrafçılığa aşina olanlar için dinamik aralık, tıpkı bir kameranın diyafram açıklığı gibi, duraklarla ölçülebilir. Bu, görüntüde kullanılan gama ve bit derinliğinde yapılan ayarlamaları yansıtır ve HDR veya SDR’nin etkin olmasına bağlı olarak farklılık gösterir.

 Örneğin tipik bir  SDR ekranında, görüntülerin dinamik aralığı yaklaşık  6 durak olacaktır . Tersine,  HDR  içeriği, ortalama yaklaşık toplam 17,6 durakla bu dinamik aralığı neredeyse üç katına çıkarabilir  . Bu nedenle, karanlık bir sahne koyu gri tonların siyaha kırpıldığını görebilirken, parlak sahnede sahnenin o bölümündeki bazı renkler ve ayrıntılar beyaza kırpılabilir.

HDR’yi Hangi Faktörler Etkiler?

HDR söz konusu olduğunda, bugün kullanılan iki önemli standart var,  Dolby Vision  ve HDR10 . Aşağıdakilerin her biri arasındaki farklara bakacağız.

Dolby Vision

Dolby Vision, monitörlerin , Dolby’nin lisans ücretlerini aldığı bir Dolby Vision donanım yongası ile özel olarak tasarlanmasını gerektiren bir HDR standardıdır  . Dolby Vision, 12 bit renk ve 10.000 nit parlaklık sınırı kullanır. Dolby Vision’ın renk gamının ve parlaklık seviyesinin, bugün yapılan ekranlarla elde edilebilecek sınırların ötesine geçtiğini belirtmek gerekir. Ayrıca, ekran üreticilerinin Dolby Vision’ı dahil etmelerinin önündeki engel, belirli donanım desteği gereksinimleri nedeniyle hala yüksektir.

HDR10

HDR10, daha kolay benimsenebilir bir standarttır ve üreticiler tarafından Dolby’nin standartlarına ve ücretlerine uymak zorunda kalmamak için bir araç olarak kullanılır. Örneğin, HDR10 10 bit renk kullanır ve içeriği 1000 nit parlaklıkta yönetme özelliğine sahiptir.

HDR10, kendisini 4K UHD Blu-ray diskler için varsayılan standart olarak belirlemiştir ve ayrıca Sony ve Microsoft tarafından  PlayStation 4  ve  Xbox One S’de kullanılmaktadır . Bilgisayar ekranları söz konusu olduğunda, ViewSonic VP Profesyonel Monitör Serisinin bazı monitörleri   HDR10 desteği ile donatılmış olarak gelir.

HDR İçeriği

Özellikle bir HDR televizyonunuz varsa, tüm içeriğin HDR içeriği olduğunu yapmak çok kolay bir hata. Eh, durum bu değil; tüm içerik eşit şekilde oluşturulmaz!

Alakalı bir örnek vermek gerekirse, bir  4K  televizyonunuz varsa, izlediğiniz içerik de 4K olmadıkça 4K detayından yararlanamayacaksınız. Aynı şey HDR için de geçerli, çünkü keyfini çıkarmak için, görüntüleme materyalinizin böyle bir deneyimi desteklediğinden emin olmanız gerekir.

Peki, HDR içeriğini nerede buluyorsunuz?

Şu anda, HDR içeriğe çeşitli şekillerde erişilebilir. Yayın açısından  Netflix, Windows 10’da HDR’yi destekliyor  ve Amazon Prime da HDR kervanına atladı. Fiziksel içerik açısından, Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One S oyun konsollarındaki yerleşik oynatıcıların yanı sıra satın alınabilen HDR Blue-ray diskler ve oynatıcılar vardır.

Kurulumunuz HDR Görüntüleyebiliyor mu?

İster HDR video ister HDR oyunu olsun, HDR içeriğinizi sıraladıktan sonra, kurulumunuzun bu HDR içeriğini görüntüleyebildiğinden emin olmanız gerekir.

İlk adım, grafik kartınızın HDR’yi desteklediğinden emin olmaktır.

HDR, bir HDMI 2.0  ve  DisplayPort 1.3 üzerinden görüntülenebilir  . GPU’nuz bu bağlantı noktalarından birine sahipse, HDR içeriğini görüntüleyebilmelidir. Genel bir kural olarak,  tüm Nvidia 9xx serisi GPU’lar ve daha yenisi , 2016’dan itibaren  tüm AMD kartlarında olduğu gibi bir HDMI 2.0 bağlantı noktasına sahiptir  .

 Ekranınız gittiği sürece, onun da HDR içeriğini destekleyebildiğinden emin olmalısınız. HDR uyumlu ekranlar minimum Full HD 1080p çözünürlüğe sahip olmalıdır. ViewSonic VP3268-4K  ve  VP2785-4K gibi ürünler   , HDR10 içerik destekli 4K monitör örnekleridir. Bu monitörler ayrıca ekrandaki görüntülerin olabildiğince gerçekçi görünmesini sağlamak amacıyla denklemin renk doğruluğunu da hesaba katıyor.

HDR Gelecek İçin İyi Bir Yatırım mı?

Herhangi bir ortamın tarihi boyunca, teknoloji standardı her zaman değişmektedir.

Müzikte, vinil kayıtlar CD’ye, ardından da mp3’lere dönüştü. Ev videosunda, VHS DVD’ler, ardından Blue-Ray’ler oldu. Televizyon çözünürlüğü açısından, 480i zamanla 720p ve 1080i’ye dönüştü. Buradaki model açıktır.

En sonuncu örnekte, yüksek çözünürlüklü televizyonlar 1998’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut değildi ve ondan sonra beş ila sekiz yıla kadar popüler hale geldi. Günümüzde Full HD çözünürlük ülke genelinde yaygındır ve 4K UHD yeni kenar seçeneği olarak işlev görür.

HDR ile SDR arasındaki mevcut modern savaş aynı eğilimi yansıtıyor. HDR bir süredir fotoğrafçılık dünyasında sıradan bir yer olmasına rağmen, televizyon ve monitörler açısından bloktaki yeni çocuk. Hatta bazıları 1080p HDR’nin 4K SDR’den daha iyi göründüğünü iddia edecek kadar ileri gitti!

HDR’ye geçiş yapmayı düşünüyorsanız, merak ediyor olabilirsiniz:  HDR iyi bir yatırım mı? Yüksek Dinamik Aralık teknolojisi gerçekten yükselecek mi?

Elbette hiçbir şey % 100 kesin olmamakla birlikte, HDR teknolojisinin kendi lehine bir serveti var. Şu anda, doğasında bulunan teknolojisi, 4K olarak da bilinen ultra yüksek çözünürlüklü çözünürlüğe yakından bağlıdır.

4K, genel piyasa tarafından dikkate değer bir kolaylık ve hızla benimsendiğinden, HDR’nin ileriye dönük olarak aynı yolu izleyeceği mantıklıdır. HDR ile SDR’yi tüm gün karşılaştırabiliriz, ancak HDR’nin sizin için iyi olup olmadığı, nihayetinde kendi kişisel deneyiminize inecektir.

Neyse ki, oradaki ilk benimseyenler için , HDR ürünlerini bulmak zor değil. HDR’nin avantajları, daha gerçekçi bir his için oyunlarınızda daha fazla ayrıntı görmenize olanak tanıyarak oyun oynamaya kadar uzanır.

SDR ile HDR Arasındaki Fark

4k SDR nedir?

4K Standart Dinamik Aralık (SDR): HDR10 veya Dolby Vision’ı desteklemeyen 4K televizyonlarda kullanılır. … 4K Dolby Vision: Televizyonunuz için optimize edilmiş daha geniş bir renk ve parlaklık aralığıyla video görüntülemek üzere, Dolby Vision HDR’yi destekleyen 4K televizyonlar için kullanılır.

Bilgisayarda HDR nedir?

HDR veya ingilizce açılımındaki anlamıyla Yüksek Dinamik Aralık, video görüntülerinin renk ve kontrast aralığını, mevcut donanımın üretebileceğinin çok ötesinde genişletmek üzere tasarlanmış bir dizi standart için kullanılan bir terimdir.

Netflix HDR nedir?

HDR10 veya Dolby Vision, içeriğin daha gerçekçi veya canlı görünmesini sağlayan renk ve dinamik aralık geliştirmeleridir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın