Şap Nedir? Ne İşe Yarar | Kullanım Alanları | Faydaları | Zararları

 Şap Nedir? Ne İşe Yarar | Kullanım Alanları | Faydaları | Zararları

Şap Nedir? Asırlardır kullanılan şap, neden ve nerede kullanılıyor merak edilmektedir. Bu maddenin kullanımı şart mı ? faydaları ve zararları nelermiş şimdi birlikte bakalım.

Şapın Kullanım Alanları Neler?

Latincede ki Alumen olan şapın İngilizcede ki ismi ise Alümina’dır. Kimyasal olarak Potasyum Alüminyum Sülfat ile Amonyum Alüminyum Fosfat hallerinde bulunmaktadır. Doğada şap taşı şeklinde ya da billur görüntüsü ile dikkatleri çeker.

En az 2000 senedir bilinmiş olmasına ve kullanılmış olması yönünde bilgiler mevcuttur. Sanayi devriminin ardından; dericilikte, turşu ve konserve yapımında kullanılmaya çalışılmıştır. Tıp dünyasında da kullanımı günümüzde de devam eder. Türkiye’de en fazla Şebinkarahisar, Kütahya ile İzmir (Foça)’da şap madenleri yer almaktadır.

Şap Kısırlığa Yol Açabilir Mi?

Şapın birtakım özellikleri, asırlardan beri onun pek çok ilaçta kullanılmasına neden olmuştur. Şap kuvvetli bir damar büzme özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı kan durdurucu şeklinde de kullanılmaktadır. Büzücü etkeninden dolayı, belli bir zaman dilimi tüketiminden sonra hem bayanlarda hem de erkeklerde cinsel isteği azaltabileceğinin düşüncesi var olmaktadır. Fakat bu durumun geçici olduğu düşünülür. Bundan dolayı şapın kısırlığa sebep olma gibi bir durumu yoktur. Sadece damar büzücü özelliğinden dolayı erkekler ile alakalı hafif ereksiyon problemleri meydana getirebilir.

Şapın Kullanımı Nasıldır? Şapın Faydaları Nelerdir?

En basit şekilde örnek verecek olursak berber ile kuaförlerin kullanmış oldukları kan taşı aslında birer şap çubuklarıdır.

Tıp dünyasında ise; yukarıda bahsettiğimiz üzere doku ve damarları büzmek yani daraltmak için, kanamanın durdurulması için, kusturucu özellik olarak, mikrop öldürücü özellik olarak da kullanılır.

Ayrıca, birtakım aşıların içine “takviye ajanı” olarak da eklenir, bundaki amaç ise aşının etkisini daha fazla arttırmaya çalışmaktır.  Bu yöntem ile hem aşılar daha fazla zaman dayanır hem de antikor üretimini bir şekilde arttırır.

Genel olarak, şap ağız yaraları ile sivilceler için de kullanılır. Birde, şapın cildi sıkılaştırma özelliğinden de söz bahsedilebilir. Aynı şekilde,  bazı diş macunlarında ve diş tozlarında da kullanılır.

Eski dönemlerde şap, boya fabrikalarında mordan yani renk sabitleyicisi şeklinde de kullanılmaktaydı. Mordanlar, kumaşın boyama esnasında kumaşın boyaya tutunmasına sebep olan maddeleri içerir.

Ayrıca suda yer alan yabancı maddeleri çöktürme özelliğini de içinde barındırır. Bunlardan başka kâğıt sanayinde de kullanılır. Yangın söndürücülerde bile kullanıldığı görülmektedir.

Ağız yaralarının tedavisi ve göz apselerinin tedavisi için genellikle şap su ile karıştırılıp öyle kullanılmaktadır. Fakat yaşadığımız dönemde daha etkili ilaçlar eczanelerde satılır. Bundan dolayı bunun gibi yöntemler doktorların gözetimi dahilinde yapılmalıdır.

Şapın faydaları için ise kamp yapmakta olanlar için kullanışlı sayılacak suyu damıtma özelliği gösterilebilir. Bu önemli özellik hem mikrop öldürmek için hem de suyun içindeki yabancı maddelerin çöktürülmesinde etkili olur. Şap, suyun içinde yer alan yabancı maddeleri aşağı doğru çöktürdüğü için, kabın üst tarafındaki su son derece temiz bir su haline gelecektir.

Bu madde bir bakıma, doğal bir deodorant görevinde ter ve koku giderici şeklinde de kullanılabilir. Bu yöntem için bir şap bloğunu ıslatarak koltuk altınıza ya da başka bölgelerinize sürebilirsiniz. Şapın tüy dökücü özelliğinin olduğunu da söyleyenler olmuştur.

Şapın birde, bitleri öldürücü etkisi de bulunmaktadır. Bu yöntem için uygulama yaparken az miktardaki şapı ve yine az miktardaki çay ağacı yağını suyun içine atarak karıştırın ve daha sonra bitli olan yere sürün.

Erkeklerde şap ne işe yarar?

Özellikle şap ya da şap taşının erkeklerde testosteron hormonunu azalttığı ve kadınlık hormonunu da tetiklediği biliniyor.

Şap nedir ve ne için kullanılır?

Şap, genelde iki sofra tuzuna verilen addır: potasyum alüminyum fosfat ve amonyum alüminyum sülfat. Normal oluşan durumunda, madde 2000 yıldan uzun süredir geniş bir uygulama alanında kullanılmıştır. 20. yüzyılın başlangıcından önce, rutin olarak üretilirdi ve turşu, konserve, deri tabaklama ve fırınlamada kullanılır.

Yemeklere konulan şap nedir?

Şap NedirŞap aslında en temel anlatımda bir çeşit kaya tuzu. Ancak genelde iki sofra tuzuna bu isim verilir: potasyum alüminyum fosfat ile amonyum alüminyum sülfat. Kimyasal bir bileşik olan bu tuz, mikrop öldürücü, sıkılaştırıcı ve büzücü olarak geçer.

Toz şap ne işe yarar?

Tıpta şap, genel anlamı ile dokuları daraltma ve vücut sıvılarının akıntısını azaltmak için kanama durdurmaya yarayan sağlıklı bir maddedir. Ayrıca şap stiptik ve zehir yutulduğunda kusmayı sağlamak için de düzenli olarak kullanılan bir bileşendir.

Eski çağlarda şap ne için kullanılırdı?

Şap, formülü potasyum alüminyum sülfat olan, tamamen doğal, kokusuz bir tuz çeşididir. İnsanoğlunun tarihte kullandığı en eski doğal malzemelerden bir tanesidir. Öyle ki; hijyene çok önem veren antik mısırlılar binlerce yıl önce şapı kötü vücut kokularını önlemek amacıyla kullanıyorlardı.

Şap Taşı Nedir?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın