Samsung TV’lerde OTS (Nesne İzleme Sesi), OTS Pro (Nesne İzleme Sesi Pro)Nedir?

 Samsung TV’lerde OTS (Nesne İzleme Sesi), OTS Pro (Nesne İzleme Sesi Pro)Nedir?

OTS olarak kısaltılan Nesne İzleme Sesi, ilk olarak 2020’de QLED serisi premium TV’ler için tanıtıldı. Bu teknoloji yazılım düzeyinde çalışır.

Nesne İzleme Sesi , Samsung TV’lerdeki bir surround ses teknolojisidir, yani ekrandaki nesnelerin hareketini takip eder ve ses değişiminin hareketine eşlik eder. Basitçe söylemek gerekirse, örneğin, TV ekranı araba ile bir sahnenin olduğu bir film gösteriyor, araba sağdan sola hareket ediyor, bu yüzden önce sesi sağda ve araba ekranda hareket ettikçe duyacaksınız. ses araba ile birlikte hareket edecektir.

Nesne İzleme Sesi vs Nesne İzleme Sesi+ vs Nesne İzleme Sesi pro

Object Tracking Sound ve Object Tracking Sound+’ın ilk iki modifikasyonu duyuruldu, 2021’de premium NEO QLED TV’ler için Object Tracking Sound pro’nun yeni bir versiyonu piyasaya sürüldü. Teknolojinin değiştirilmesinin TV’nin sınıfına bağlı olduğunu unutmayın.

  • Nesne İzleme Sesi – alt sınıf TV’lerde kullanılır, 2.1 format akustiği olan TV’lerde kullanılabilir. Bunun basitleştirilmiş bir versiyon olduğunu söyleyebilirsiniz.
  • 5.1 format akustiği destekleyebilen hoparlör sayısına sahip TV’lerde Object Tracking Sound + kullanılır. TV’lerde akustik 4.2, 4.2.2, 4.1.2 formatındadır.
  • Object Tracking Sound pro – 2021 modifikasyonu, yeni NEO QLED premium TV’lerde kullanılacak

Nesne İzleme Sesi (OTS) Nasıl Çalışır?

Nesne İzleme Sesi
Nesne İzleme Sesi

EKRANDAKİ HER HAREKETİ İZLEYEN SES İLE HER SAHNEDE EYLEMİ DİNLEYİN. SESİ YÜKSELTİP AZALTMAK İÇİN ÖZEL HOPARLÖRLER İLE SİZİ YAKLAŞTIRAN GERÇEKÇİ 3D SES ALABİLİRSİNİZ.

Bu teknolojinin temel amacı, TV’nizdeki sesi iyileştirmektir. Bunu yapmak için aşağıdaki senaryolar uygulanır. Evet, + içermeyen bu teknolojinin iki hoparlörlü ve bir subwoofer’lı alt sınıf TV’lerde uygulandığına dikkat edin.

  • Ekrandaki her hareketi takip etmek elbette pazarlamadır. Düşünün, sadece ekrandaki hareketi takip etmeniz gerekmiyor, aynı zamanda hareket eden cismin ses çıkarıp çıkarmadığını da anlamanız gerekiyor. TV’de bu tür bir bilgi işlem özelliği yoktur. TV ekranı ses formatı 5.1 ile video oynatıyorsa, her şey çok daha kolay çalışır. Bu kodek Dolby veya DTS, ayrıca ses ön, yan ve arka gibi kanallar tarafından analiz edilir, ancak TV ve bu standartların özelliklerine uygun olarak yerleştirilmiş çok fazla hoparlöre sahip değildir, ancak özel bir algoritma sesine göre ayarlanır. mevcut hoparlörler ve subwoofer, sesi daha geniş hale getirir.
  • TV stereo formatında sesli video gösteriyorsa, algoritma basitleştirilmiştir, ses işleme için ek kanal yoktur.

Nesne İzleme Sesi Nasıl Çalışır?

Nesne İzleme Sesi +
Nesne İzleme Sesi +

Nesne İzleme Sesi + , Q800T serisi gibi daha fazla hoparlöre sahip TV’lerde kullanılır. Bu TV 4.2.2 ses biçimini, 6 hoparlörü ve 2 subwoofer’ı destekler. Hoparlörler TV’nin sadece altına değil yanlarına ve üstüne de yerleştirilmiştir.TV 5.1 ve 7.1 ses biçimini destekler 5.1 ses biçimine sahip bir video gösterirseniz, surround ses oluşturur, ses kanalları işleme için kullanılır. Stereo formatta sesli bir video alırsanız, programda belirtilen algoritmaya göre hoparlörleri yanlarda ve üstte ek olarak çalıştırın. Bu, daha fazla surround ses oluşturur.

Object Tracking Sound Pro Nasıl Çalışır?

Object Tracking Sound pro , 2021 TV’leri için bir değişikliktir, büyük olasılıkla aynı Nesne İzleme Sesi + , muhtemelen bazı değişikliklerle. Pazarlama için her yıl yeni bir şey bulmanız gerekiyor, bu nedenle yeni nesil Nesne İzleme Sesi profesyoneli bir yıl sonra ortaya çıktı.

Not: Nesne İzleme Sesi yalnızca ekran boyutu 49 inçten büyük olan TV’lerde çalışır. Daha küçük TV’lerde, hoparlörlerin yakınlığı, surround ses efekti oluşturmayı zorlaştırır ve Nesne İzleme Sesi etkili değildir. TV ekranınız ne kadar büyük olursa, Nesne İzleme Sesi o kadar iyi çalışır.

OTS Samsung nedir?

OTS – Nesne Takip Eden Ses
Yukarıya ve aşağıya doğru ses vermesi için yerleştirilmiş hoparlörleriyle sizi içine çeken son derece gerçekçi 3 boyutlu ses deneyimini yaşayabilirsiniz. * Bu özelliğin kullanılabilirliği TV boyutuna göre farklılık gösterebilir.

Samsung QLED ne demek?

QLED‘i ise kısaca özetleyelim. QLED TV’leri basitçe Quantum Dot teknolojisi kullanan LED TV’ler olarak tanımlayabiliriz. SamsungQLED TV’lerinin piyasadaki diğer LED TV’lere kıyasla daha yüksek parlaklık, daha yoğun siyahlar ve daha fazla renk sunduğunu iddia ediyor.

QLED mi neo QLED mi?


Neo QLED
 nedir? Neo QLED, Samsung’un “Quantum Dot LED” anlamına gelen mevcut QLED teknolojisinin daha da geliştirilmiş halidir. Bunun nedeni, QLED TV’lerin kontrastı ve renk parlaklığını artırmak için bir kuantum nokta filtresi kullanmasıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın