Saçlar ve Sakallar Neden Beyazlar? Erken Beyazlama Nedir?

 Saçlar ve Sakallar Neden Beyazlar? Erken Beyazlama Nedir?

Saçlar neden beyazlar? Gri saç yaşlanma sürecinin normal bir parçası olmasına rağmen, birçok insan neden beyaza döndüğünü merak ediyor. Saç folikülleri, saç rengini veren melanin adı verilen bir pigment üreten hücreler içerir. Yaşlandıkça, bu hücreler ölmeye başlar. Pigment olmadan, yeni saç telleri daha açık hale gelir, gri, gümüş ve son olarak beyaz tonlarını alır. Bir saç folikülü melanin üretmeyi bıraktığında, yeniden boyanmış saç oluşturamaz.


30 yaşından sonra saçların beyazlama riski her 10 yılda bir %10-20 oranında artmaktadır. Gri olduğunda, birçok kadın saçlarını orijinal rengine veya farklı bir renge boyayabilir. Günümüzde kadınlar şanslı çünkü konu beyaz veya beyaz saç olduğunda birçok seçeneğe sahipler. Bayanlar baylar, gri saçlarını boyamayı seçerek, yaşları ne olursa olsun güzel görünebilir ve kendilerini iyi hissedebilirler.

Erken Beyazlama

Bunlar saçın ne kadar erken ve ne kadar hızlı beyazlayacağını belirleyen genlerdir. Özellikle, saçın erken beyazlaması genetik görünmektedir. Bu nedenle, ebeveynlerden birinin 30’lu yaşlarında tamamen beyaz saçları varsa, çocuklarının iyi bir şansı vardır. Bazı insanlar, ortalama bir insandan 10 veya daha fazla yıl önce gri saçlara sahiptir. Beyazlarda 20, Asyalılarda 25 ve Afro-Amerikalılarda 30 yaşından önce saçlar beyazlıyorsa erken beyazladığı söylenir. Saç ağartma her zaman şakaklarda başlamaz.

Erken Beyazlamanın Sebepleri

Bir kişinin saçları yaş dışında birçok sebepten beyazlayabilir.

Genetik: Araştırmalar, genetiğin erken saç beyazlamasında önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Irk: Irk ve etnik köken de erken ağartmada rol oynar. Beyaz saç 1930’ların ortalarında beyazlaşmaya başlar ve Asyalılar ve Afrikalı Amerikalılar genellikle 1940’ların ortalarına kadar renkte bir değişiklik görmezler.


Bazı sağlık sorunları da saçları beyazlatabilir. Bu sorunlar şunlardır:


Otoimmün hastalıklar: Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sistemi vücudun belirli bir bölümüne saldırdığında ortaya çıkar. Vitiligo bunlardan biridir, bağışıklık sistemi kafa derisindeki pigment üreten hücrelere saldırır ve yok eder, böylece saç beyazlaşır.


Vitamin eksiklikleri: B12, B6, biotin ( B7 ya da H vitamini), E vitamini ve D vitamini eksiklikleri erken beyazlamaya neden olabilir. Bazı araştırmacılar, yetersiz beslenmenin saç pigmentasyonunu etkilediğini ve bu rengin vitamin takviyeleri ile eski haline getirilebileceğini söylüyor.


Tiroid bozuklukları: Bazı araştırmalar saçlardaki beyazlama ve anormallikler ile tiroid fonksiyon bozukluğu arasında bağlantı olduğunu göstermektedir.


Alopesi areata: Düzensiz saç dökülmesine neden olur ve ani beyazlamayı taklit eder. Bunun nedeni, döküldükten sonra kalan saçların genellikle beyaz veya gri olmasıdır. Daha sonra uzayan saçlar doğal bir renk veya beyaz veya gri olabilir.


Oksidatif stres: Dejenerasyon esas olarak genetiktir, ancak oksidatif stres nedeniyle erken ağartma meydana gelebilir.Oksidatif stres durumunda, antioksidanlar hücrelerde kararsız moleküller olan serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koymak için yeterli değildir. Böylece yaşlanma ve bazı hastalıklar ortaya çıkar. Oksidatif stresin yoğunluğu ayrıca vitiligo ve saç ağartmasının gelişimine katkıda bulunabilir.

Stres: Stres ayrıca saçların erken beyazlamasına ve saç dökülmesinin artmasına neden olabilir. Araştırmalar, vücut stres altındayken saçı renklendiren hücre sayısını azaltabileceğini gösteriyor. Stres, bir saç dökülmesi sorunu olan Telogen effluvium’u (TE) tetikleyebilir. Bu problemin varlığında saç 3 kat daha hızlı dökülür. Stres nedeniyle saç kökleri etkilenir ve dinlenme evresine girer. Yeniden büyüyen saçlar gri olabilir.


Sigara: Sigara saç dahil vücudun herhangi bir kısmı için iyi değildir. Araştırmalar, sigara içen genç erkeklerin saçlarını erken beyazlattığını gösteriyor. Bir çalışma, sigara içenlerin 30 yaşın altındaki sigara içmeyenlere göre iki kat daha fazla beyaz saça sahip olduğunu buldu. Sigarayı veya sigarayı bırakmanız gerekiyorsa, yardıma ihtiyacınız varsa bir doktora danışın. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek bazı reçeteli ilaçlar ve sigara bırakma programları vardır.


Saç boyaları ve diğer kimyasal saç ürünleri: Kimyasal saç boyaları ve bazı saç bakım ürünleri, şampuanlar saçları erken beyazlatmaya yardımcı olabilir. Bu ürünler melanini azaltan zararlı maddeler içerir. Hidrojen peroksit ayrıca çoğu saç boyasında zararlı bir kimyasaldır.
Bazı nadir kalıtsal tümörler: Bazı nadir genetik tümörler de saç beyazlamasına neden olabilir.

Erken Beyazlama Nasıl Önlenebilir?

Erken beyazlatmanın nedeni yaşlanma veya genetik ise, beyazlatma işlemini hiçbir şey engelleyemez veya tersine çeviremez. Saç dökülmesi tıbbi bir sorundan kaynaklanıyorsa, bazı tedaviler pigmentasyonu eski haline getirebilir. Saçların erken ağarmasının nedeni vitamin eksikliği ve diyet ise, eksiklikleri gidermek ve beslenmeyi ayarlamak, ağartma sorununu tersine çevirebilir veya daha da kötüleşmesini durdurabilir.

Antioksidanlardan zengin bir diyet (taze sebze ve meyveler, zeytin, zeytinyağı, yeşil çay ve balık gibi) oksidatif stresi azaltır. İyi B12 vitamini (yumurta, deniz ürünleri, kırmızı et) ve D vitamini (somon, peynir, süt gibi) de yardımcı olabilir. Eksiklikleri giderebilecek vitamin takviyeleri reçetesiz alınabilir.

Beyaz Saçlar Koparılmamalıdır

Doğru olmasa da beyaz saç kesilmemelidir. Çok fazla beyaz saç dökülürse, bazı bölgeler kel görünebilir. Kırılan yerlerde tekrar beyaz saçlar çıkacaktır. Çok fazla yırtılma saç köklerine çok fazla zarar verebilir ve saçlar artık büyüyemez. Bu, saçların zamanla incelmesine neden olur. Ağartılmış veya ağartılmış saçları boyamak tıraş olmaktan daha iyidir.

Gri Saç Farklı mıdır?

Gri saç, doğal olarak boyanmış saçtan daha incedir çünkü dış kütikül tabakası daha incedir. Kütikül tabakası saçı doğal olarak sudan, ultraviyole ışınlarından, nemden, kimyasallardan ve ısıdan korur. Saç bu engel olmadan su kaybeder. Böylece gri saçlar kuru, kırılgan, donuk ve kaba hissedilir. Afrikalı-Amerikalı saçları, Asyalılar ve beyazlardan daha fazla zarar görme eğilimindedir.

Nem tedavileri ve saç yağları donuk, kuru grilerle savaşabilir. Kırışıklık önleyici ürünler de yardımcı olabilir. Lambalardan veya güneşten gelen ısı ve ışık, gri saçları beyazlatabilir ve sarı yapabilir. Bunu önlemek için bir kuaföre danışabilirsiniz. Mor şampuan, saçın canlı gümüş renginde kalmasına yardımcı olabilir. Siyah saç diğer ırklara göre daha ince, daha kuru ve kırılması daha kolaydır. Bu nedenle, özellikle saçları açmak için kimyasallar kullanılıyorsa, saçlar nazikçe taranmalı ve uygulanmalıdır. Lanolin veya sadece telleri kaplayan diğer yağlı işlemler yerine, saç tellerinize nüfuz eden hafif bir saç kremi ile nem eklenebilir.

Griler Akıllı Saç Modelleriyle Gizlenebilir

Saçlarını boyamayı sevmeyen kadınlar, birkaç beyaz saçı varsa, yaratıcı saç modelleri ile onları gizleyebilirler. Güzel bir saç bandı takılabilir veya saç modeli değiştirilebilir, örneğin saçlar daha az gri bir alana bölünebilir. Uzunsa, gri saç köklerini gizlemek için saç toplanabilir. 50 yaş üstü kişiler kuaförlerinden saç modelleri konusunda tavsiye isteyebilirler. Gri, beyaz saç istemcileri konusunda deneyimli bir saç stilisti seçilebilir ve gri saç boyama konusu tartışılabilir.

Boyamak ya da Boyamamak

Ak saçları kabul eden ve bu şekilde bırakmak istemeyenler saçlarını boyayabilirler. Gri veya ağartılmış saçlar, bir süpermarketten veya eczaneden bir kutu saç boyası alınarak evde boyanabilir. Özellikle gri saçlar için tasarlanmış ürünleri arayın. Kalıcı boyalar, inatçı gri saçları yarı kalıcı boyalardan daha iyi kapatır.

Gri veya beyaz saçların bir kısmı renk almıyorsa, daha açık tonlar grilerle karıştırılabilir ve eşleşmeye çalışılabilir. Kuaförler grileri iyi kapatabilecek kaliteli ürünler bulabilirler. Kına bitkisinin yapraklarından elde edilen toz pigmentler, gri saç köklerini kamufle etmek için çalışabilir. Kimyasal boyaların zararlarından endişe edenler doğal kına kullanabilirler. Kına, herhangi bir saç dokusuna kırmızı, kahverengi veya siyah parlaklık katabilir.

Bir saç modeli ile saça iyi bir şekil ve hacim verilebilir, saçlar 6-8 haftada bir düzleştirilebilir. Çoğunlukla gri saçlı kadınlar genellikle kısa kesimleri tercih eder. Uzun paltolar da güzel olabilir ve saça hareket katarak sağlıklı ve canlı bir görünüm verebilir.

Saçlar neden beyazlar genç yaşta?

B12 vitamini eksikliği: Genç yaşta saçların beyazlamasına yol açan en büyük neden, B12 vitamini eksikliğidir. Bu eksiklik ayrıca saçların incelmesine ve dökülmesine de neden olabilir. Bundan korunmak için beslenmenize yumurta, dana eti, ton balığı ve somon gibi yiyecekleri tüketmeniz gerekir.

Saçtaki beyazları nasıl gider?

İki litre suyun içine iki çorba kaşığı çay, iki soğan kabuğu ve üç defne yaprağını koyun ve kaynatın. Demlendikten sonra süzün ve oda sıcaklığına geldikten sonra saç diplerinize karışımı sürün. Her gün düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızdaki beyazların azaldığını göreceksiniz.

Üzüntüden saç beyazlar mı?

Yapılan yeni bir araştırma aşırı stresin saçların beyazlamasını hızlandırdığını bilimsel olarak doğruladı. Fareler üzerinde yapılan deneylerde strese maruz bırakılan hayvanların kıllarının geri dönülemez bir şekilde beyazladığı ortaya konuldu.

Saç beyazlaması kaç yaşında olur?

Saç beyazlaması beyaz ırkta 30’lu yaşların ortalarından itibaren başlarken, Asya ırkında 30’lu yaşların geç döneminde, Afrika ırkında ise 40’lı yaşlarda başlar. 50’li yaşlarda ise kişilerin hemen hemen %50’sinin saçlarında belirgin beyazlama başlamıştır.

Genetik saç beyazlaması nasıl önlenir?

Kimyasal ürünler içeren saç boyalarından uzak durabilirsiniz.
Saç bakım yağlarından faydalanabilirsiniz. …
Protein içeren gıdalar ile beslenmelisiniz. …
Stresten mümkün olduğunca uzak kalmalısınız. …
Aktif olmaya ve düzenli spor yapmaya çalışın.

Saçlar ve Sakallar Neden Beyazlar? Erken Beyazlama Nedir?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın