Retro Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir ?

 Retro Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir ?

Renkleri seviyorsunuz, nostaljinin o büyülü dünyasını da! O halde gelin sizi, retro tarzı dekorasyonla tanıştıralım. Renkli minderler, eskitilmiş berjerler ve patchwork kanepelerle geçmişin içinizi ısıtan havasını evinizin her köşesinde hissedeceksiniz.

Retro Tarzı Ev Dekorasyonu

İleri teknolojiler, modern ve akıllı tasarımlar, kusursuz dizaynlar; rahatınız için her şey düşünülmüş. Ama bir şey eksik; ruh. Eski günleri düşünüp iç geçirenlerden, antikacıların önünden geçerken duraksayanlardan, eski filmler izlemekten hoşlananlardan mısınız? O halde retro tarz dekorasyon  tam size göre. Çiçek motifleri, şal desenleri, nostaljik telefon ve radyolar, telli dolaplar, rengarenk parchwork minderler ve eskitme mobilyalarla 1950-80’lerin tarzını evinize uygulayabilir, sıcak ve bir o kadar da renkli bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Kelime anlamı ‘’geçmişe dönüş’’ olan retro tarzda; sarı, indigo mavisi, kırmızı, avokado yeşili, mor ve portakal tonları bolca kullanılıyor. Geçmişin nostaljik figürleri, renklerle birleşerek evinize hareketli ve cıvıl cıvıl bir görünüm kazandırıyor.

Mobilya Seçimi Önemli

Retro tarzı dekorasyonu evinize uygulamak için yapmanız gereken başlıca şey 60-70-80’lerin pop-art öğelerini ve popüler ikonlarını, bugünün modern tasarımlarıyla harmanlamak. Özellikle mobilyaları özenle seçmeniz gerekiyor. Kullanıldıkları dönemin havasını yansıtan nostaljik mobilyalar, yer aldıkları odanın ana öğesini oluşturuyorlar, retro tarzda. Geniş kanepeler, eskitme şifonyerler, rengarenk büyük minderler ve iğne ayaklı puflar bu tarzın olmazsa olmazı. Bu öğeleri; plastik, krom ve fiberglas malzemelerin kullanıldığı kübik mobilyalarla hareketlendirebilir, evinizde çarpıcı ve bir o kadar da iddialı alanlar oluşturabilir. Sivri ayaklı masalar, sivri köşeli koltuklar ve kalın dokulu kaplamalar  da bu tarzın ana öğeleri. Retro tarz dekorasyonun her noktasında olduğu gibi mobilya seçiminde de rahatlık ön planda. İri desenli duvar kağıtları, çiçekli kanepeler ve eskitme mobilyalarla kendinizi birdenbire geçmişte bulacaksınız.

Zamanın Ruhu Detaylarda

Retro tarzını evinize bütünlüklü bir şekilde yansıtmak istiyorsanız mekanda kullandığınız zemini, kumaşları, dokuları ve aksesuarları da dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Batik kumaşlar, ekose desenler, şal baskılı detaylar, ahşap zeminler, tüylü halılar; ıslak alanlarda ise dama desenli karolar retro tarzın karakteristik öğeleri. Yumuşak viniller ve kadifeler de unutulmamalı. Aksesuar olarak kapı boncukları, nostaljik lamba ve saatler, renkli sehpa ve tabureler, sıradışı heykeller ve modern üsluptaki tablolar tercih edilmeli. Püsküllü abajur ve renkli avize, dekorasyonu tamamlayan detaylar arasında. Tüm bunların yanı sıra bir de antika ahşap kasa radyo ve pikap buldunuz mu eviniz tıpkı bir zaman tüneli gibi sizi bugünden alıp geçmişe doğru tatlı bir yolculuğa çıkaracak.

Aksesuar Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Aksesuar seçimi ve kullanımı retro tarzda oldukça önemli Neyi nasıl seçeceğinizi, nereye koyacağınızı bilmiyorsanız, dekore edeceğiniz alanda kendinize bir odak noktası belirleyebilirsiniz. İşe mobilyanızı seçerek başlayın. Aksesuarlar bu tarzın olmazsa olmazları; kapı boncukları, lav lambaları, dönemsel özellikleri yansıtan sehpa ve tabureler, cesur ve olağan dışı heykeller, sanat çalışmaları… Girişe veya varsa koridora asacağınız bir-iki kumaş pano, tarza uygun bir abajur veya geometrik desenli bir halı da bu havayı kolayca yakalamanızı sağlayacak. Retro tarz dekorasyonda  yeni ile eskinin dengeli ve başarılı bir şekilde harmanlanması çok önemli. Bu tarzı evin her köşesine yansıtmak kolay değil. Yapmanız gereken hangi dönemi istediğinize karar vermek ve cesur olmak. Haydi başlayalım!

Retro tarzı ev dekorasyonu
Retro tarzı ev dekorasyonu

Uygulamada Bunlara Dikkat

50’ler, 60’lar, 70’ler, 80’ler; tüm dönemlerin stilini incelediniz ve kafanız çok mu karıştı? Hepsini bir arada uygulamak zorunda değilsiniz. Kendinize en yakın bulduğunuz dönemi belirleyin ve dekorasyonunuzu buna göre yapın.

Bir mobilyayı veya aksesuarı çok beğenmiş olabilirsiniz, retro tarza da çok uygun olabilir. Ancak satın almadan önce evinizin büyüklüğünü ve yapısını gözden geçirin. Zira mağazada iç geçirip aldığınız kanepe, salonunuzun tümünü kaplayan bir felakete dönüşebilir. Evinizin mimari yapısını her zaman göz önünde bulundurun.

Evinizde retro tarzı oluşturmak için yalnızca mobilyalar değil, aksesuarlardan da yararlanmanız gerektiğini unutmayın. Aynı alanda kullanacağınız aksesuarların birbiriyle uyumlu olmasına özen gösterin. Tek başına çok güzel duran bir obje, diğer dekorasyon ürünleriyle bir arada kullanıldığında istediğiniz sonucu vermeyebilir.

Evinizin bir bölümünü retro döşediniz diye tamamını döşemenize gerek yok. Aksesuarlarınızı sade, çok göze batmayan ürünlerden seçerseniz diğer alanlarda da istediğiniz kadar özgür olabilir, farklı tarzlar deneyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın