Qled ve Crystal UHD Farkları

 Qled ve Crystal UHD Farkları

Qled ve Crystal UHD Samsung narkasının ürettiği teknolojilerdir. Önceki RU7100 serisi TV’lerin yerini alan Samsung’un yeni TU8000 serisi TV’si “Crystal UHD” ekrana sahip. TU8000, “Crystal” 4K görüntü işlemcisi sunsa da, kulağa hoş gelen bu isimlendirme, büyük ölçüde sadece pazarlamadır.

Kısaca TU8000 Özellikleri ve İncelemesi

Elbette, TU8000 Serisi özel ekran teknolojilerinden yoksun olsa da, daha önce Samsung’un Ambient Mode, One Remote Control ve birden fazla ses asistanı desteği dahil olmak üzere daha premium TV modelleri için ayrılmış bir dizi avantajı barındırıyor. Bu daha zengin özellik seti, buradaki en dikkat çekici ve önemli evrimdir. Bu ürünü daha kapsamlı bir şekilde “TU8000 incelemesi” içeriğinden inceleyebilirsiniz.

Samsung TU8000 , aşağıda listelenen fiyatlarla altı boyutta mevcuttur:

  • 82 inç = 18999 TL
  • 75 inç = 12999 TL
  • 65 inç = 7999 TL
  • 55 inç = 5999 TL
  • 50 inç = 5299 TL
  • 43 inç = 4599 TL

Qled Nedir?

QLED, Kuantum Işık Yayan Diyot anlamına gelir. Aslında bu teknoloji aynı zamanda normal bir LED TV olduğu anlamına da gelir. Ancak parlaklığını ve rengini süper şarj etmek için kuantum noktaları adı verilen küçük nanopartiküller kullanır. Teknoloji 2013 yılında Sony tarafından tanıtıldı, ancak kısa bir süre sonra Samsung tarafından üretilmeye başlandır ve SONY ile bir iş ortaklığı kuruldu. Günümüzde bu teknolojiyi Sony , Vizio , Hisense ve TCL gibi markalarda televizyon ekranlarında kullanmaktadırlar.

Qled Nedir?

Crystal Uhd Nedir?

Bu, yalnızca pazarlama için icat edilen Crystal TV’lerin adıdır. Samsung, TV’leri diğer TV’lerden ayırmak ve bazı yeni trendleri göstermek için son 5 yıldır bu tür ekranlara sahip televizyonlar üretiyor ve böyle bir isim icat edildi.

Crystal UHD, standart görüntüleme teknolojisi kullanılarak üretilen, ancak yazılımla görüntü iyileştirme yapılan teknolojinin adıdır. En iyi renk gamına sahip televizyonlar 10bit ekran teknolojisini kullanır. Yani %100 renk hacmine sahiptir. Crystal UHD ise 8bit ekran teknolojisi kullanarak, yazılım sayesinde 10bit teknolojiye yükseltiliyor. Bu sayede 10bit lik ekranlardan daha uygun fiyatlara, ama biraz daha yakın görüntüye sahip bu televizyonları alabilmektesiniz. Biraz daha detaylı olarak şöyle diyebiliriz;

Crystal UHD TV Samsung TV’ler 8, 7 ve 6 serisi. Daha az modern malzemelerle yapılan ekranlar 8 bit renk derinliğine sahiptir, renk taklidi teknolojisi (arka ışığı hızlı açma ve kapatma) gölgelerin sayısını artırmak için kullanılır. Ekranlar 8bit + FRC olarak sınıflandırılır. Bu tür ekranlara sahip TV’ler UHD çözünürlüğe sahiptir. TV model numaraları ülkeye göre değişebilir. Örneğin, Türkiye’de TU8500, TU8000, TU71000, TU7000. , Amerika’da ise bunlar TU8000, TU7000 modelleridir. 

Crystal Uhd Nedir?

Qled ve Crystal Uhd Farkı Nedir?

Crystal UHD, quantum dot (Qled) malzeme kullanılmadan standart teknoloji kullanılarak yapılan televizyonlar, Crystal UHD televizyonlar, sıradan ekran matrislerine sahip televizyonların pazarlama adıdır. 2020 yılına kadar bu tür TV’lere Premium TV serisi deniyordu. Aslında içeriğin en başından beri bu teknolojinin bir pazarlama stratejisi olduğunu belirtmiştik. Tek fark ise Crstal UHD teknolojisi biraz yazılımla oynayıp diğer ekran teknolojilerinden az da olsa güzel renk sunmasıdır.

Asıl değinmemiz gereken nokta QLED teknolojisi nedir? Bu teknoloji Crystal UHD den çok farklı yani yazılımsal değil donanımsal değişikliklerdir. Quantum Dot (kuantum nokta) teknolojisiyle üretilen Qled ekranlar 1milyaz renk sıkalasına çıkabilen tek teknolojidir. Normal bir ekran teknolojisi ise ancak 16 milyon renk sıkalasına sahiptir. Örneğin; normal bir ekran teknolojisi mavi renginin 100 tonuna sahip ise, Qled teknolojisi mavi renginin 6400 renk tonuna sahiptir. Yani, gerçek hayatta gördüğünüz renklerin birebir aynısını bu ekran teknolojisinde de görebiliyorsunuz

Crystal UHD Tv Alınır mı?

Samsung Crystal UHD, üretimin yeniden inşası nedeniyle 2020’nin sonlarında LED ekran üretimini durduracağını duyurduğunda, fabrikalar geliştirilmiş ekranlar üretecek ve üretimde yeni malzemeler kullanılacak. Samsung, son yıllarda LED TV’lerinde kısmen Çin LED ekranları kullandı. 

Crystal UHD ve UHD Farkı

Şu anda Crystal UHD ekran ile UHD ekran arasındaki fark sadece isminde. Ekranların üretim kalitesi artık BOE, LG ve diğerleri gibi önde gelen elektronik üreticilerinde oldukça iyi. Crystal, UHD sınıfı TV’lerdir, ancak Samsung bunları pazarlamayı kullanarak ayrı olarak adlandırmıştır. Örneğin bir mağazada bir UHD veya Crystal UHD TV satın almak bir seçim olacaktır. Crystal UHD, kulağa daha sağlam ve bilinçaltında özel bir şey satın alıyormuş gibi geliyor.

4k televizyon ne demektir?

4K ve 8K TV, Ultra-High Definition (UHD) standardının alt ve üst kısımlarını temsil ediyorlar. … 4K UHDTV, 2160p çözünürlüğü ile şu anki 1080p’yi ikiye katlıyor. İki kat daha uzun ve iki kat daha geniş olan 3840×2160 çözünürlüğü ile 8.1MP’lik bir görsel gösterebiliyor.

4k televizyon özellikleri nedir?

4K TV4K çözünürlüğü olan bir TV‘dir. TV, 3.840 yatay piksel ve 2.160 dikey piksel ile toplam 8,3 milyon piksel içerir. TV ürün özelliklerinde, çözünürlükler 4K TV‘ler için genellikle “3840 x 2160” olarak gösterilir.

Samsung Crystal TV nedir?

Samsung Electronics’in TU8000 Crystal UHD TV modeli; kristal ekranı, 4K Kristal İşlemcisi, 3 taraflı çerçevesiz tasarımı ve Tizen işletim sistemi ile donatılmış Smarthub’ı ile sinema deneyimini evinize taşıyor.

QLED Teknolojisi Nedir?

QLED‘i ise kısaca özetleyelim. QLED TV’leri basitçe Quantum Dot teknolojisi kullanan LED TV’ler olarak tanımlayabiliriz. Samsung, QLED TV’lerinin piyasadaki diğer LED TV’lere kıyasla daha yüksek parlaklık, daha yoğun siyahlar ve daha fazla renk sunduğunu iddia ediyor

Yapılan Yorumlar
  • ismaiş güngör dedi ki:

    gayet yalın ve açıklayıcı olmuş. her tv almaya hazırlanan insanın aklının bir kenarında şu olmalı.. samsung adamın anasını boyar, babasına satar. satış stratejisi ve kurnazlığın lideri samsung tur. 1 teknolojiyi kısar diğerini verir. diğer modelse ise tersini yapar ve sizi hep bir üstü almaya yönlendiren bir kafa karışıklığına sokar.. sony tv ler bana göre model analizi iyi yapılarak alınabilecek en dengeli fiyat/performans ürünleri.

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: