Samsung QLED TV Alınır mı? Qled Tv Hakkında Yorum

 Samsung QLED TV Alınır mı? Qled Tv Hakkında Yorum

Samsung QLED TV’ler piyasadaki en popüler TV’lerden bazıları, ancak bir sonraki TV’niz için akıllıca bir satın alma mı?

Samsung’un QLED TV’leri Alınır mı?

Samsung QLED TV’ler fiyatına değer mi? Bütçe dostu olanlardan bütçeyi düşürmeye kadar değişen modellerle, Samsung QLED TV şemsiyesi altına giren çok çeşitli TV’ler var.

Bir TV için alışveriş yapan herkes, Samsung, LG ve Sony gibi markalara bakarken biraz jargon yorgunluğu yaşayacak ve QLED, OLED ve HDR gibi teknik terimleri ayrıştırmaya çalışacaktır.

QLED nedir?

İlk olarak, ortak bir kafa karışıklığını açıklığa kavuşturalım. QLED ve OLED aynı şey değildir , ancak TV ekranları için iki rakip teknolojiye atıfta bulunur. İki teknolojinin nasıl farklı olduğuna dair derinlemesine bir tartışma için QLED ile OLED karşılaştırmamıza bakın .

Samsung’un QLED TV’leri, geleneksel LCD TV’lerin rengini ve parlaklığını geliştirmek için kuantum noktaları adı verilen özel bir teknolojiye güveniyor. QLED, Quantum dot ve LED arka ışığı anlamına gelir.

Quantum dot, kendi ışıklarıyla parlayarak ışığa tepki veren nano ölçekli kristallerdir. Bu quantum noktaların bir katmanı, TV’nin parlaklığını ve renk çıkışını artırmak için arka ışık ile LCD panel arasına sığan bir LCD ekran oluşturan sandviç yığına eklenir.

QLED adını taşıyan her Samsung TV, tek başına bir LCD panelin sağlayabileceğinden çok daha iyi görüntü kalitesi sunmak için bu Quantum noktalarını kullanır, ancak özünde, QLED TV’ler, standart bir LCD’den daha iyi performans elde etmek için Quantum dot geliştirmeye sahip standart LCD setlerdir.

Samsung QLED TV’ler Hakkında Sevdiğimiz Bazı Şeyler

Samsung’u piyasadaki diğer akıllı TV markalarından farklı olarak değerlendirirken, Samsung’u en iyi seçiminiz yapmak için üç temel neden var. 

İlk olarak, Samsung’un QLED teknolojisi, bir LCD TV’de bulunan en iyi renk ve parlaklık performansından bazılarını sağlar. QLED teknolojisi, bu yıl TCL, Vizio ve Hisense’nin setlerinde görülen kuantum nokta teknolojisi ile diğer üreticilere yayılırken bile, Samsung hala QLED ürünleri için pazar lideridir.

Samsung’un QLED teknolojisindeki liderliği iyi kazanılmış ve Samsung’un QLED TV’leri, daha pahalı OLED TV’lere piyasadaki en iyi alternatifleri sağlıyor. OLED, piksel açısından mükemmel aydınlatma kontrolü ve mükemmel siyahlar sunan birçok açıdan daha iyi performans sunarken, teknoloji hala yüksek bir fiyat talep ediyor ve Samsung’un teknolojideki geliştirmeleri, son yıllarda boşluğu önemli ölçüde daralttı. Renklerin genel parlaklığı ve canlılığı söz konusu olduğunda, kuantum noktalı gelişmiş LCD panellerin çoğu zaman OLED’i geçtiğini belirtmek gerekir.

Samsung’un QLED TV’leri için ikinci önemli satış noktası Tizen akıllı TV işletim sistemidir. Samsung’un tescilli akıllı TV platformunun ilginç bir adı olabilir, ancak rafine arayüzden akıllı ev kontrollerinin entegrasyonuna ve ortam modu gibi premium özelliklere kadar mevcut en parlak akıllı TV deneyimlerinden birine sahiptir. En yeni Samsung TV’ler, Amazon Alexa desteği ve Amazon ve Google akıllı hoparlörlere bağlanma yeteneği ile cansız Bixby asistanını destekleyerek sesli etkileşim özelliklerini de geliştirdi .İlan

Son olarak, 8K televizyonla ilgileniyorsanız, Samsung’un 8K QLED serisi en geniş model ve fiyat seçeneklerini sunar. Samsung’un 2020 TV serisi , 8K TV’yi sıra dışı bir ultra premium ürün olmaktan çıkarıp, Samsung’un prömiyer amiral gemisi modelleri olarak dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Ancak bazı 8K setler hala birkaç bin dolara mal olsa da, Samsung, diğer üreticiler tarafından sunulan büyük ve pahalı premium 8K setlerden çok daha iyi evlere ve bütçelere uyacak 8K televizyonlar sağlıyor. 

Samsung QLED TV’lerde Sevmediğimiz Bazı Şeyler

Genel olarak Samsung’un QLED TV’lerini beğenmemize rağmen ve QLED teknolojisi, standart LCD panellere göre önemli bir gelişme olsa da, bazı dezavantajları var.

Birincisi arkadan aydınlatmadır. Samsung’un QLED TV’lerinin birçoğu, düzinelerce ayrık kısılabilir bölgeden oluşan tam dizi arkadan aydınlatma ile oldukça rafine edilmiş arka aydınlatma sunarken, yüksek kontrastlı sahnelerde hala bazı fark edilebilir çiçeklenme ve hale gelme olacak ve rakip OLED teknolojisinde hiç yok. Bu çok büyük bir fark değil, ancak keskin gözlü ve detay odaklı sinemasever için bu bir problem.İlan

Ve bazı QLED setleri, kısılabilir arka aydınlatma bölgeleri bile sunmaz, bunun yerine bir TV’nin HDR özelliklerini azaltan ve en kötü tam dizi, yerel karartma (FALD) arka ışığından bile çok daha az etkileyici olan kenar aydınlatmasını tercih eder.

Diğer büyük sorun ise fiyattır. Samsung’un QLED TV’leri, LG ve Sony’nin en iyi modellerine uygun olarak yüksek fiyatlarla satılıyor. Ancak diğer TV üreticileri QLED teknolojisini daha uygun fiyatlarla sunduğundan, bu premium fiyatı kabul etmek daha zordur.

Samsung QLED TV Alınır mı?

Genel olarak konuşursak, eğer bir TV pazarındaysanız, Samsung’un QLED TV’leri iyi bir seçimdir ve paranızın karşılığını fazlasıyla verir. Teknoloji yalnızca standart LCD TV’lere göre önemli bir gelişme olarak yerleşmiş değil, Samsung aynı zamanda teknolojiyi geliştiriyor ve onu diğer ekran optimizasyonları ile yıllardır entegre ediyor ve QLED teknolojisi 4K setlerde ortaya çıksa bile türünün en iyisini sunuyor.

Yine de Samsung’un daha ucuz setlerine bakın. Özellikle Samsung Q60T, QLED’in sunabileceği tam değeri sunmayan uygun fiyatlı bir QLED’dir. Q70T için ekstrayı artırmaya değer – çok daha fazlası değil, ama çok daha iyi.

Ancak, Samsung’un bütçeye uygun Q60T’sinin yanı sıra, gördüğümüz ve incelediğimiz hemen hemen her Samsung QLED setinden etkilendik.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın