QLED mi OLED mi? QLED ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?

 QLED mi OLED mi? QLED ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?

Qled mi Oled mi ? OLED TV’ler, bozulmamış görüntü kalitesi ve şaşırtıcı derecede geniş izleme açıları sunar, ancak QLED setleri, parlak renkleri ve gerçek değerleri nedeniyle dikkatinizi hak ediyor.

Birbiriyle yakından ilişkili, kulağa benzer kulağa sahip iki kısaltmanın etrafı sarıldığında, kafa karışıklığı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, QLED ve OLED, alışveriş yapanlar arasında ve bazı çevrimiçi raporlarda farklılıkların ne olduğu ve hangi teknolojinin daha üstün olduğu konusunda biraz şaşkınlığa neden oluyor.

Samsung’un QLED TV’leri 2015 yılında sahneye çıktığından beri , teknoloji gelişti ve diğer markalara da yayıldı. Son birkaç yılda yapılan iyileştirmeler, pahalı OLED setleriyle piyasadaki bazen daha uygun fiyatlı QLED TV’ler arasındaki boşluğu daraltarak, daha premium TV’lerdeki farkı tespit etmeyi zorlaştırdı. Ve daha fazla üretici Quantum noktalı gelişmiş ekranlar sundukça, iki teknoloji arasındaki kafa karışıklığı sadece devam edecek. Samsung Q90T ve LG 55CX9 dahil olmak üzere önde gelen modelleri test ettik ve QLED ve OLED teknolojisiyle ilgili rekoru kırmak için jargonu kestik ve size hangisinin daha iyi olduğunu söyledik.

Qled mi Oled mi?

Tv Modelleri Hangileri?

QLED, “Quantum noktalı LED” in kısaltılmış bir biçimidir ve bu terim, Samsung TV’lerle en yakından ilişkili olsa da Q90 gibi üst düzey LCD TV’lerde görüldüğü gibi teknoloji (ve QLED adı) hiçbir şekilde tescilli değildir. Quantum dot teknolojisi 2013’ten beri var ve birçok üretici Samsung’a ek olarak Hisense, TCL ve Vizio dahil olmak üzere yeni 4K TV’lerde kullanmaktadırlar.

Quantum nokta setleri, esasen piyasadaki TV’lerin çoğunu temsil eden geleneksel LCD TV’lerin bir modifikasyonu veya ekidir.

OLED, bir resim oluşturmanın çok farklı bir yolu olan organik ışık yayan diyot anlamına gelir. Şu anda TV’ler için geniş panelli OLED’ler yapan tek şirket, LG C9 OLED (OLED65C9PUA) dahil olmak üzere çeşitli OLED’ler sunan LG’dir . Philips, Panasonic ve Sony gibi OLED TV’li diğer şirketler – Master Series A9F dahil – LG’nin panellerini kullanıyor.

Nasıl Çalışırlar?

Quantum-dot veya QLED setleri, belirli bir boyutta başka bir kuantum nokta katmanı ekledikleri geleneksel bir LCD (sıvı kristal ekran) kullanır ve bu da arkadan ışık çarptığında bu noktaların yaydığı rengi belirler. Ekstra kuantum katmanı ekleyerek, ekstra renkler (yani daha geniş bir renk gamı) görüntülenebilir.

Bununla birlikte, kuantum noktalı LCD’ler, ekranı aydınlatmak için yine de ayrı bir arka ışık gerektirir. Bu ışık, panelin arkasındaki veya kenarındaki LED’ler tarafından oluşturulur, bu nedenle Samsung’un kısaltmasının “LED” kısmıdır. Piyasada ekran ve renk için LED kullanan bir avuç TV, yani Samsung’un MicroLED setleri varken , bunlar ana akım olmaktan uzak ve LED TV’ler (şu an için) neredeyse yalnızca LED arkadan aydınlatmalı LCD setlerine atıfta bulunuyor.

OLED veya organik ışık yayan diyot, tamamen farklı bir ekran türünü temsil eder. Organik pikseller etkinleştirildiğinde kendi ışıklarını yaydığı için arka ışık gerekmez. Böylece her piksel ayrı ayrı tamamen açılıp kapatılabilir.

Hangisi Daha Keskin?

Teknik açıdan, OLED teorik olarak daha keskindir çünkü her bir pikseli ayrı ayrı açıp kapatabilir. Kuantum nokta setlerinde, LCD katmanının arkasında (ayrı arka ışıktan kaynaklanan) bir görüntü parlaması ve ışık sızıntısı olduğundan, parlak nesnelerin etrafındaki kenarları bulanıklaştırma eğilimindedir.

LCD setlerde aktif veya yerel karartma yardımcı olur, ancak yine de bir miktar ışık sızıntısı meydana gelir. Sonuç olarak, Samsung’tan TCL’ye kadar çeşitli üreticilerin LCD setlerinde görüntülenen parlak nesnelerin etrafında halo efektlerini hala yaygın olarak görüyoruz.İlan

Kazanan: OLED

Hangisi Daha Derin Siyahlar Sunar?

Net, net ayrıntılar ve doğru resim üretimi söz konusu olduğunda, kilit unsur, ekranın siyah seviyeleridir. Daha koyu siyahlar, daha keskin görünen bir resim ve daha gerçekçi bir izleme deneyimi sağlar. Ve siyah seviyelerine gelince, tartışma yok: OLED’ler gerçek siyahı sunabilen tek settir.

Quantum noktalı LCD’ler Samsung’un QLED’leri dahil bir OLED setinin yanında grimsi görünüyor. LCD ve kuantum noktalı LCD setlerinin çalışması için gerekli olan arka aydınlatma sistemi, ışık sızıntısını tamamen ortadan kaldırmanın neredeyse imkansız olduğu anlamına gelir. Sonuç, “yükseltilmiş siyah” olarak adlandırılan parlak bir gridir ve sete bağlı olarak, ekrandaki herhangi bir parlak nesnenin etrafında bir veya iki santimetre uzayabilir, hatta ekranı köşeden köşeye kaplayabilir. TV ne kadar premium olursa siyah seviyeleri o kadar iyi olur, ancak en iyi QLED setlerinde bile gördüğümüz bir sorun.

Kazanan: OLED

Hangisi Daha Parlak?

Samsung’un QLED’leri de dahil olmak üzere kuantum noktalı LCD setleri OLED’lerden daha parlaktır. Daha fazla ışık yayarlar ve bu da onları parlaklığın önemli olduğu güneşli odalar için daha uygun hale getirir.

Örneğin, 412 nit ile LG C9’dan aldığımız son parlaklık testi sonuçlarımızı Samsung’un 1.896 nit ile Q90’ından elde ettiğimiz sonuçlarla karşılaştırın. Öte yandan, filmleri loş bir odada izleme eğilimindeyseniz, OLED’ler daha belirgin kontrast seviyeleri nedeniyle daha parlak görünebilir.

Kazanan: QLED

Hangisinin Rengi Daha İyi?

Genel olarak, iyi tasarlanmış bir kuantum noktalı LCD veya QLED TV, bir OLED setinden daha geniş bir renk yelpazesi sunabilir. Örneğin, daha sadık kırmızılarla daha doğru olabilirler. Ancak LG’nin teknoloji bölümü OLED renk kalitesindeki iyileştirmelerin arkasına ciddi bir Ar-Ge koyarak iki teknoloji arasındaki boşluk daralmaktadır.

Son testlerde, LG C9 OLED, Samsung’un 1.5 puan (daha düşük olan daha iyi) Q90 kuantum nokta TV’sine kıyasla 1.8’lik bir Delta-E renk doğruluğu puanı kazandı. Samsung biraz öne çıkarken, her ikisi de mükemmel renk doğruluğu sunuyor.

Bununla birlikte, bir renk gamının ne kadar geniş veya bir ekranın yeniden üretebileceği yine de setten sete değişir. Sony’nin Master Serisi A9F gibi bazı OLED’ler bu konuda en iyi kuantum nokta setleriyle eşleşebilir veya en iyi şekilde kullanılabilir. Yakın zamanda yapılan Tom’s Guide testleri, örneğin Sony OLED’in Rec’in% 130,8’ini üretebildiğini gösterdi. 709 renk spektrumu, Samsung’un QLED’i aynı renk gamının% 99,8’ini yeniden üretti.

Mevcut video içeriği farklılıkları ortaya koymayabilir, ancak daha fazla HDR 4K programlama kullanılabilir hale geldikçe, nüansları görmek daha kolay olacaktır.

Kazanan: Beraberlik

Kontrast Ne Olacak?

Kuantum noktalı LCD’ler mürekkepli siyahlarla mücadele ederken, karanlık ve açık alanlar arasındaki ince değişiklikleri ortaya çıkarmada daha başarılı olma eğilimindedirler. Genel olarak, en iyi kuantum nokta veya QLED setleri daha geniş bir kontrast aralığına sahiptir ve OLED’lerin kaçırdığı bazı görüntü ayrıntılarını ortaya çıkarabilir.

Tersine, açık ve koyu alanlar arasındaki çarpıcı farklar nedeniyle OLED’lerin daha iyi kontrast sağladığı gözle görülebilir. Ancak OLED’lerin kontrast aralığı daha dar bir frekans aralığı ile sınırlıdır; Siyaha yaklaştıkça, OLED ışığı tamamen keserek süreçteki bazı gölgeli resim ayrıntılarını ortadan kaldırır. Sonuç olarak, koyu griler ve siyaha yakın diğer gölgeler, “ezilmiş siyahlar” olarak bilinen, farklılaşmamış, mürekkep gibi bir kütle halinde kaybolur.

Kazanan: QLED

Bakış Açıları Ne Olacak?

Çoğumuz televizyonun önünde tam ortada oturmuyoruz. Genellikle kanepenin bir ucundayız veya diğer ucundayız, bu da sete eksen dışı baktığımız anlamına geliyor. Merkez dışında bakıldığında, Samsung’un Q60 QLED setleri gibi LCD TV’ler parlaklıklarının bir kısmını kaybetme eğilimindedir; renkler soluk veya garip bir şekilde çarpık görünüyor. Öte yandan, LG ve şimdi Sony gibi OLED’ler bu tür eksikliklerden muzdarip değil (en azından LCD’lerin yaptığı kadar değil).

Samsung’un QLED’i, önceki nesil kuantum nokta setlerine ve çoğu LCD’ye göre görüş açıları açısından kesinlikle bir gelişmedir. Bununla birlikte, LG’nin OLED’leri bu konuda hala çok daha üstündür ve fasulye torbası koltuğunuzda biraz eğik otursanız bile görüntülerini, renklerini ve canlılıklarını tutarlar.

Kazanan: OLED

Peki Ya OLED Yanması?

QLED setleri, yanma ve statik bir resmin ekranda çok uzun süre kalmasına izin vermenin tehlikeleri hakkında OLED’lerle aynı tavsiyelere sahiptir (sadece kullanım kılavuzuna bakın). Kişisel deneyim, OLED’lerin, özellikle kısa vadede, bir logonun veya başka bir simgenin hayaletinin bir OLED üzerinde çoğu LCD ekrana göre bir veya iki dakika daha uzun süre kalıyormuş gibi göründüğü durumlarda, soruna biraz daha duyarlı göründüğünü göstermektedir.

Kazanan: Beraberlik

OLED ve QLED KARŞILAŞTIRMA

Genel Kazanan: OLED

Peki hangisi daha iyi, QLED mi OLED mi? QLED TV’ler daha iyi siyah seviyeleri ve daha hassas arka ışık kontrolü elde ederken ve genel parlaklığı artıran ve daha doğru siyah seviyeleri sunan OLED setleriyle, iki teknoloji arasındaki farklar her geçen gün küçülüyor. Ancak bir OLED TV ile yan yana bir QLED seti koyun ve gerçeği göreceksiniz: kuantum noktalı gelişmiş TV’ler, OLED’e harika (ve biraz daha uygun fiyatlı) bir alternatif sunabilir, ancak eğer bozulmamış bir görüntü istiyorsanız OLED, gitmenin yoludur.

QLED mi OLED mi?

Bu sorunun cevabını yazı içerisinde net bir şekilde görmüşsünüzdür. Ancak her iki ekran yapısı da muhteşemdir. Tercihiniz ne yöndeyse onu almanız tavsiyedir.

OLED ile QLED arasındaki fark nedir?

Bu nedenle şimdilerde yöntem değiştirerek bunlara QLED deniyor. Evet, QLED, OLED‘e bir anlamda çok benziyor. Ancak aslında QLED (Quantum-Dot Işık Yayan Diyot) OLED‘den farklıdır. … QLED, teknik olarak inorganik kuantum nokta ışık yayan diyotlara sahip, ancak OLED‘den farklı olarak kendi ışıklarını yaymazlar.

OLED özelliği nedir?

LED ve LCD gibi bir ekran teknolojisi olan OLED ya da adının Türkçe açılımıyla Organik Işık Yayan Diyotlar, LED teknolojisinin farklı bir versiyonudur. … Böylelikle OLED ekrana sahip cihazlarda çok daha parlak ve gerçek tonlara yakın renklerle güzel bir görüntü oluşur.

LG NanoCell nedir?

LG‘nin en gelişmiş LED TV’si olan NanoCell TV, üstün görüntü kalitesi, saf ve canlı renkler, geniş izleme açısı ve minimum çerçeveli şık bir tasarım sunuyor. … Ayrıca, LG NanoCell TV’lerde, daha derin siyah tonlarını, daha ayrıntılı görüntülemek amacıyla, ayrı ayrı Nano Siyah kontrol üniteleri bulunuyor.

Logo yanığı nedir?

OLED logo yanığı özellikle uzun süre aynı kanalın izlenmesi sonrasında kanal logosunun ekranın köşesinde yer edinmesi ve iz bırakması olarak tanımlanır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın