PS5 mi Xbox Series X mi ? Özellikleri ve Fiyatı Nelerdir ?

 PS5 mi Xbox Series X mi ? Özellikleri ve Fiyatı Nelerdir ?

PS5 mi Xbox Series X mi ? Bu iki cihaz arenada karşı karşıya, özellikler, oyunlar ve fiyat savaşı.

Ps5 ve xbox series x hakkında pek çok zor ayrıntı var. Her iki yeni konsol da 8k’ya kadar çözünürlük, yüksek kare hızları, güçlü işlemciler ve yüksek hızlı ssd’ler sunuyor. Ancak ps4 ve xbox öne geçerse, iki konsol bunun ötesinde çok benzer olmayabilir. İki sistemden hangisi daha iyi oyun makinesi olacak ve hangisi daha iyi kitaplık sağlayacak?

Konsolla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktıkça, bu soruların yanıtlarına yaklaşıyoruz. Microsoft’tan ayrıntılı bir blog yazısı ve Sony’nin kapsamlı bir canlı akışı sayesinde, sistemin özelliklerinin birbirleriyle karşılaştırıldığını ve ölçüldüğünü görebilirsiniz. PS5 oyunları Haziran ayında ve Xbox Series X oyunları, birinci taraf stüdyonuzdan neler alabileceğinizi görmek için her iki platformda bulunan üçüncü taraf oyunların bir listesiyle Temmuz ayında sergilenecek. ..

Her iki sistem için fiyatları ve çıkış tarihlerini de biliyoruz. Xbox Series X, 10 Kasım’da 500 $ ‘a çıkacak, PS5 ise 12 Kasım’da yine 500 $’ a çıkacak. Her iki konsolun da daha ucuz versiyonları olacak: sırasıyla 400 $ PS5 Digital Edition ve 300 $ Xbox Series S.

PS5 vs Xbox Series X, Konsollar çıkana kadar kesin bir şey söyleyemesek de şu ana kadar sahip olduğumuz bilgilerden öğrenebileceğimiz çok şey var. PS5 ve Xbox Series X’in en azından kağıt üzerinde nasıl yığıldığı

PS5 ve Xbox Series X Teknik Özellikleri

PlayStation 5Xbox Series X
Fiyat500 ABD Doları (PS5); 400 $ (PS5 Dijital Sürüm)$500 dolar
Yayın tarihi12 Kasım 202010 Kasım 2020
Önemli AyrıcalıklarÖrümcek Adam: Miles Morales, Horizon II: Yasak Batı, Gran Turismo 7Halo Infinite, Senua’s Saga: Hellblade 2, Forza Motorsport 8, State of Decay 3
Geriye Dönük UyumlulukOptimize edilmiş PS4 Pro oyunları dahil neredeyse tüm PS4 oyunlarıTüm Xbox One oyunları / Xbox 360 ve orijinal Xbox oyunlarını seçin
İşlemci8 çekirdekli 3,5 GHz AMD Zen 28 çekirdekli, 3,8 GHz AMD Zen 2
GPU10.3 teraflop AMD RDNA 212.0 teraflop AMD RDNA 2
Veri deposu16 GB GDDR616 GB GDDR6
Depolama825 GB özel SSD1 TB özel NVMe SSD
çözüm8K’ya kadar8K’ya kadar
Kare hızı120 fps’ye kadar120 fps’ye kadar
Optik Disk Sürücüsü4K UHD Blu-ray (yalnızca Standart PS5)4K UHD Blu-ray
PS5 vs XBOX Series X Özellikleri

PS5 ve Xbox Series X fiyatı

Microsoft, konsolunun fiyatını ilk açıklayan kişiydi: Xbox Series X için 500 $. Bu, Xbox One’ın 2013’te piyasaya sürdüğü ile aynı. Bu çok fazla para ise, 300 $ ‘a Xbox Series S veya Xbox Bir Xbox Series X’i ayda 35 ABD doları karşılığında finanse etmenize olanak tanıyan Tam Erişim programı.

Xbox Series X 10 Kasım’da başlayacak ve ön siparişler 22 Eylül’de başlayacak.

Sony, 16 Eylül’deki canlı yayınında PS5’in fiyatını ve çıkış tarihini açıkladı . Sistem 12 Kasım’da belirli bölgelerde (ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya dahil) ve küresel olarak 19 Kasım’da çıkacak. Disk sürücüsüne sahip tam donanımlı PS5 500 dolara mal olurken, PS5 Digital Edition 400 dolara mal olacak. Fiyatlar da bölgeye göre biraz değişiklik gösteriyor.

Sonuç olarak, tam özellikli PS5 ve Xbox Series X aynı fiyata mal olacak; Xbox Series S, yeni konsollar arasında en ucuz olanıdır ve PS5 Digital Edition ortada bir yerdedir.

Ne yazık ki, sınırlı konsol tedarikleri ve bozuk web sitesi altyapısı nedeniyle her iki sistemi de ön sipariş etmek kolay değil . Konsolları önümüzdeki yılın başlarında bulmak daha kolay olacak çünkü lansman tarihleri ​​geldiğinde kaçının mağaza raflarına çıkacağı belli değil.Bugünün en iyi Sony PlayStation 5 fırsatları

PS5 ve Xbox Series X’e özel ayrıcalıklar

PS5 mi Xbox Series X mi

23 Temmuz’daki Xbox oyunları gösteriminin ardından, özel oyunlar açısından Xbox Series X’ten ne bekleyeceğimiz konusunda çok daha iyi bir fikrimiz var. Halo Infinite hala platformun en büyük başlığı ( lansman sırasında mevcut olmasa da ), ancak Senua’s Saga: Hellblade II’ye de sahip olacağız . Fable 4’ün sürpriz açıklaması, Xbox hayranlarının sonunda popüler fantezi serisinde yeni bir girişe sahip olacağı anlamına geliyor, ancak muhtemelen bir lansman oyunu olmayacak. Forza Motorsport 8 ve State of Decay 3, Xbox Series X’e de gidecek. İlki, yüksek kaliteli yarış simülasyonlarından oluşan uzun bir serinin sonuncusu; ikincisi, zombiler tarafından kuşatılmış bir açık dünyada geçen bir hayatta kalma oyunudur.

Xbox Series X ayrıcalıklarıyla ilgili ilginç bir şey, kesinlikle konsola özel olmadıklarıdır. Birinci taraf stüdyodan her Xbox Series X oyunu da PC için mevcut olacaktır. Ek olarak, hepsi en azından öngörülebilir gelecekte Xbox One için mevcut olacak. Microsoft, tek bir konsol yerine bir ekosisteme öncelik veriyor gibi görünüyor.

Ayrıca Spider-Man: Miles Morales, Ratchet & Clank: Rift Apart ve Horizon: Forbidden West dahil olmak üzere pek çok PS5 ayrıcalığını da biliyoruz . Şu anda, bu oyunlar PS5’e özel gerçek gibi görünüyor, bu yüzden onları PC’de oynayamayacaksınız. Ayrıca , en azından konsollar söz konusu olduğunda, yalnızca PS5’te yayınlanacak olan Final Fantasy XVI da var . Bir PC versiyonu da olabilir.

Bir yandan, Xbox Series X, özel oyunlarda bir avantaja sahiptir, çünkü bunları oynamak için mutlaka bir Xbox konsoluna sahip olmanız gerekmez. Öte yandan, PS5 tam tersi bir nedenle bir kenara sahip olabilir. Bu, konsolun ayrıcalıklarının iyi mi yoksa kötü mü olduğunu düşündüğünüze ve bir oyun bilgisayarına sahip olup olmadığınıza bağlıdır.

Her sistemin özel başlıklar açısından bir oyun bilgisayarına nasıl yığıldığını merak ediyorsanız, konuyla ilgili iki makale yazdık. İlki, bir oyun bilgisayarının neden hala bir PS5’ten daha iyi bir yatırım olduğunu açıklıyor ; ikincisi, zaten iyi bir oyun bilgisayarına sahipseniz neden bir Xbox Series X satın almak için neredeyse hiçbir neden olmadığını açıklıyor . Elbette, hesap kendi durumunuza bağlı olarak değişecektir.

PS5 ve Xbox Series X grafikleri

Yukarıdaki tabloyu incelerseniz Xbox Series X’in biraz daha güçlü özelliklere sahip olduğunu görebilirsiniz. Xbox Series X’in PS5’ten biraz daha iyi performans ve grafikler sunup sunmayacağını söylemek zor.İlan

İlk önce, ilgili donanıma bir göz atalım. Xbox Series X’in biraz daha hızlı olmasına rağmen, CPU’lar arasında çok büyük bir fark görünmüyor. GPU işlem gücü – PS5 için 10,3 teraflop ve Xbox Series X için 12 teraflop – biraz daha sert görünüyor. Bir teraflop, bir donanım parçasının saniyede kaç işlemi idare edebileceğini ifade eder. Tek bir teraflop saniyede 10 ^ 12 işlemi açıklayabildiğinden, 1,7’lik bir fark, grafiklerde önemli bir farkı temsil edebilir.

Ancak şunu da unutmayın: Bir GPU 12 teraflop bilgi işlem gücü sağladığından, bu her oyunun onlardan tam olarak yararlanacağı anlamına gelmez. Ayrıca, bir oyunun ne kadar iyi optimize edildiğine, özellikle de PS5 ve Xbox Series X sürümleri arasında göreceli eşitlik sunması gereken üçüncü taraf oyunlara da bağlıdır.

SSD’lerin oyun performansı üzerinde de büyük bir etkisi olabilir. Her iki konsol da yerleşik SSD’lerle geleceği için oyunların eskisinden çok daha hızlı yüklenmesi gerekir. Ancak şimdiye kadar yalnızca Sony, SSD’sinin oyunları ne kadar hızlı yükleyebileceği ve PS5’in şu anda piyasada bulunan SSD’lere kıyasla nasıl olduğu hakkında somut ayrıntılar sağladı. Bu, muhtemelen oyundan oyuna değişiklik gösterecek başka bir ölçümdür.

Şimdilik, her iki sistemin de oldukça güçlü göründüğünü ve Xbox Series X’in özellikle grafik oluşturma söz konusu olduğunda potansiyel bir avantajı olduğunu söyleyeceğiz.

PS5 ve Xbox Series X tasarımı

Xbox Series X, oldukça muhafazakar bir tasarıma sahiptir. Microsoft’un bir sonraki konsolu, parlak siyah bir kasa ve sol üst köşede küçük, şık bir Xbox logosu bulunan dikey bir PC kulesi gibi görünüyor. Konsolun önünde bir disk sürücüsü de var. Her şey iyi görünüyorsa ve eğlence merkezinde yeterli dikey alan yoksa, yatay olarak da yerleştirilebilir.

Ps5’in tasarımı tamamen farklı. Sony’nin yeni nesil konsolu, neredeyse aşağı doğru üçgen bir desende birleşen iki beyaz kanatçıkla çevrili yuvarlak siyah bir dikdörtgene benziyor.

Ps5 ayrıca iki farklı konfigürasyonda mevcuttur: disk sürücülü standart sürüm ve disk sürücüsüz dijital sürüm. Elbette, önce fiziksel başlığı oynayabilirsiniz, ancak ikinciyi oynayamazsınız. Sonuç olarak iki model arasındaki fiyatlar farklılık gösterebilir ancak şu ana kadar ps5 fiyatının onayını almadık.

Fiziksel bir alanda yan yana görene kadar hangi konsolun “daha iyi” göründüğünü söylemek zor olacak. Şu an için Xbox Series X daha geleneksel görünürken, PS5 daha deneysel görünüyor. Hangisini tercih edeceğiniz neredeyse tamamen kendi estetik tercihlerinize bağlı olacaktır.

PS5 ve Xbox Series X geriye dönük uyumluluk

PS5 mi Xbox Series X mi

Hem Sony hem de Microsoft, sistemlerinde geriye dönük uyumluluğun nasıl çalışacağı konusunda oldukça açık davrandılar. Şu anda, Xbox Series X daha sağlam seçeneklere sahip gibi görünüyor, ancak PS5’in de oynayabileceği çok sayıda eski oyun olması gerekiyor.

Microsoft, her Xbox One oyununun Xbox Series X ile uyumlu olacağına söz verdi. Ayrıca, Microsoft’un Smart Delivery sistemi, Xbox Series X’te de bulunan bir Xbox One oyunu satın alırsanız, Xbox Series X’i otomatik olarak almanızı sağlar. Konsolunuzu yükselttikten sonra sürüm. Ek olarak, bir avuç seçkin Xbox 360 ve orijinal Xbox oyunu da sistemle birlikte çalışacaktır. (Bir Xbox 360 veya orijinal Xbox oyunu şu anda Xbox One’da çalışıyorsa, Xbox Series X’te de çalışacaktır.) Bu oldukça basit.

Xbox Series X’in diğer bir potansiyel yararı, geriye dönük uyumlu birçok oyunu orijinal sistemlerinden daha iyi çalıştırmasıdır . Microsoft, bazı eski favori başlıkları yükseltmeyi taahhüt etti, bu da bunların 4K çözünürlüklerde veya 120 fps’ye kadar kare hızlarında çalışmasını sağladı. Hangi oyunların bu muameleyi göreceği henüz belli olmasa da, Xbox Series X’te en azından bir avuç eski oyunun her zamankinden daha iyi görüneceğini ve oynayacağını söylemek güvenlidir.

Sony’nin yaklaşımı biraz daha az somut . PS5, PS5’te PS4 oyunlarını çalıştırmak için bir tür evrenselleştirilmiş yazılım kullanacak. PS4 Pro için optimize edilmiş oyunların geliştirmeleri hala yerinde olacaktır. Ancak yazılım her şeyi kapsayan bir uygulama olduğundan, her başlığın eşit derecede iyi çalışacağı garanti edilmez. 

Sony, PS4’ün ötesinde geriye dönük uyumluluk sözü vermemiş olsa da, artık PS1, PS2 ve PS3 oyunlarının PS5’te çalışmayacağı açık görünüyor. Ubisoft’un destek sayfasındaki bir gönderi, PS5 sahiplerinin bazı PS4 oyunlarını yükseltme olanağına sahip olsalar da, PS1, PS2 veya PS3 oyunları için böyle bir olasılığın olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Yine, “tam geriye dönük uyumluluk”, Sony’nin şimdiye kadar reklamını yaptığı bir işlev değildir, ancak onaylanması iyidir.İlan

Sony, en iyi 100 PS4 oyununun çoğunun (oyun süresine göre) şu ana kadar PS5’te çok iyi çalıştığını ve lansman için hazır olması gerektiğini belirtti. Ancak Sony’nin geriye dönük uyumlu oyunları parça parça mı yayınlayacağından veya kullanıcıların bir şey denemesine ve neyin işe yaradığını görmesine izin verip vermeyeceğinden henüz emin değiliz. Her durumda, Microsoft’un vaat ettiği kadar kapsayıcı değil.

PS5 ve Xbox Series X abonelikleri

Bu bölüm biraz spekülatif olacak çünkü ne Microsoft ne de Sony, yeni nesil konsollarda oyun akışı hizmetleri için kesin planlar belirlemedi. Ancak her iki şirketin de bulut oyun altyapısı var ve tüm bu kaynakları yıl sonuna kadar pencereden atacaklarını düşünmek aptalca.

PlayStation Now, Sony’nin oyun akışı hizmetidir. Sabit bir abonelik ücreti karşılığında (ayda 6 – 10 ABD Doları), oyuncular God of War (2018) gibi sevilen ayrıcalıklara kadar çeşitli PS2, PS3 ve PS4 hitlerini yayınlayabilir (ve bazen indirebilir). PS5’in PS Now seçenekleri de sunacağını hayal ediyorum, ancak PS5 oyunlarını yayınlayıp yayınlamayacağını söylemek daha zor. Akıllı telefonlar, akışlı oynatıcılar veya Akıllı TV‘lerle çalışmasa da PS Now oyunlarını bir PC’ye de aktarabilirsiniz.

Microsoft ise Project xCloud’a sahiptir . Bu oyun akışı hizmeti uzun süredir beta sürümündedir, ancak sonunda 15 Eylül’de günlük tüketicilere ulaştı. Oyuncular Xbox Game Pass Ultimate’a (aylık 15 $) abone olurlarsa, Xbox oyunlarını doğrudan Aracı olarak bir Xbox konsolunu kullanmak zorunda kalmadan Android telefonları veya tabletleri. Bir konsolda, PC’de veya mobil cihazda oynayın, veri aktarımlarını kaydedin. Xbox Series X neredeyse kesinlikle aynı mimariyi kullanacaktır.

PS5 ve Xbox Series X sanal gerçeklik

PS5’in Xbox Series X’e göre açık bir avantaja sahip olduğu bir alan sanal gerçekliktir. PS5 , PlayStation VR başlığıyla (ve muhtemelen PSVR oyun kitaplığıyla) tamamen uyumlu olacak . Aynı zamanda, en azından sonunda PS5 için yapılan çalışmalarda yeni bir PSVR kulaklığı da olabilir.

Öte yandan Microsoft’un bir Xbox Series X VR kulaklık planı yok. Xbox One için de hiçbir zaman bir tane almadık, bu da Microsoft’un bu tür teknolojiyle çok fazla ilgilenmeyebileceğini öne sürüyor. Bunun hayal kırıklığına mı yoksa ilgisizliğe mi yol açacağı, büyük ölçüde VR teknolojisine ne kadar yatırım yaptığınıza bağlı olacaktır.

PS5 vs Xbox Series X Karşılaştırma

Artık her iki konsol hakkında da saygın miktarda bilgiye sahip olsak da, her ikisiyle de herhangi bir uygulamalı zaman elde edemediğimizi hatırlamak önemlidir. Sağlam lansman kitaplıklarımız yok ve oyunların elimize geçtikten sonra nasıl oynanacağını gerçekten bilmiyoruz. Bunlar olmadan, konsol savaşını hangi sistemin “kazanacağını” belirleyemeyiz, eğer ikisi de olursa. Unutmayın ki bir konsol karlı ve iyi karşılanırsa, gerçekten hiçbir şey “kaybetmemiş” demektir.

Ancak Xbox Series X, en azından kağıt üzerinde biraz daha iyi görünüyor. Daha güçlü bir donanıma, daha iyi geriye dönük uyumluluğa ve çekici bir tasarıma sahiptir. Project xCloud, PS Now’dan daha kapsamlı olma potansiyeline sahiptir.

Şimdiye kadar, makineyi şahsen on sipariş vermek için acelem yok. Ps4 ve Xbox One’ da hala oynanacak çok şey var. Önyükleme sırasında, her sistemin kitaplıkları ve özellikleri hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Ps5 vs Xbox Series X karşılaştırma

Her iki cihazda bomba gibi özelliklerle geliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın