PS5 İçin TV Önerisi

 PS5 İçin TV Önerisi

Ps5 için tv önerisi 2020, PS5 ve Xbox Series X için ön siparişler nihayet yeni konsol için başlıyor ve sadece birkaç hafta içinde sunulacak, ancak yeni bir TV’ye ihtiyacınız varsa, 4K oyunları ve yüksek kare hızlarını işlemek için bazı temel özelliklere sahip. Yeni bir TV almak isterseniz konsolu öldüreceksiniz. Söylentiler resmi duyurulara dönüşürken, bazı özel detayları öğrendik ve ciddi oyuncular dikkat etmek isteyecek.

En iyi TV’ler listemize göz atsanız bile , piyasadaki her şey yeni oyun sistemlerinin yetenekleri için iyi bir eşleşme olmayacağından, mutlaka en iyi bahsinizi bulamayacaksınız. Yeni bağlantı standartlarından son derece yüksek çözünürlüklere kadar, oyun için en iyi 4K tv’ler bile bir sonraki adıma hazırlanırken yetersiz kalabilir.

Yeni gelişmeler, konsol karışımına yeni TV’ler de getiriyor. En son haberler, Sony’nin iki “PS5 için Hazır” TV’yi duyurması ve TCL’nin THX sertifikalı oyun moduna sahip ilk TV’yi piyasaya sürmesi ve oyun TV’lerine daha fazla odaklanılması. .. Samsung, uygun fiyatlı bir 8K seti ile yükseldi, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut değil.

Sonuç: Yıl sonunda yeni oyun konsolunuzdan en iyi performansı almak istiyorsanız, Xbox Series X ve PlayStation 5’in getirdiği her şeyi kaldırabilecek bir TV’ye ihtiyacınız var.

PS5 ve Xbox Series X hakkında bildiklerimiz

Konsol çıkmadan önce, tamamen yeni sistemler hakkında çok şey biliyorduk. Her iki konsolda hızlı izleme, 10-15 teraflop grafik işleme gücü, aydınlatmalı SSD depolama sayesinde hızlı yükleme sunmaktadır.

Bununla birlikte, hem PS5 hem de Xbox Series X’in 4K çözünürlükte harika oyunlar sunmak için tasarlandığını da biliyoruz. Bugün piyasadaki TV’ler için bu, saniyede 60 kare (fps) hızında 4K çözünürlük anlamına gelir. Bu, mevcut Xbox One X ve PS4 Pro’da çalıştırabileceklerinizle tutarlıdır, ancak mevcut nesil oyunların çoğu hala 30 fps ile sınırlıdır.

Ancak, bu yıl piyasaya sürülen yeni nesil konsol iki şekilde bir adım daha ileri gidiyor: kare hızı ve çözünürlük. İlk spesifikasyonlar ve duyurular, her iki konsolun da 120 Hz’de 4K oyunlar sunacağını, mevcut erişilebilir kare hızını ikiye katlayacağını veya dört katına çıkaracağını ve sonuçta sorunsuz, sarsıntısız bir oyun oynayacağını belirtti.

Sonra çözüm var. Artan kare sayısına ek olarak, yeni konsol, 8K Ultra HD veya 7680 x 4320 pikselde oynanabilen oyunlarda çok daha yüksek çözünürlükleri işleyebilecek. Bununla birlikte, 33 milyon pikselin üzerine atlarsanız bir değiş tokuş var. 8K oyunları 60 fps ile sınırlıdır.

Yeni nesil konsollardan biri bu sonbaharda çıkan TV pazarındaysa, göz önünde bulundurulması gereken üç temel özellik vardır: bağlantı, kare hızı ve çözünürlük.

HDMI 2.1 Nedir ?

Hem yeni Xbox hem de Sony PS5 , her iki konsolda sunulan daha yüksek kare hızlarını ve 8K çözünürlüğü destekleyen tek bağlantı olan HDMI 2.1 bağlantı standardını kullanacak .

HDMI 2.1 standardı yalnızca 2017’de tamamlandı ve geçen yıl yeni TV’lerde görünmeye başladı. Bu, önceki HDMI 2.0b’den büyük bir adımdır. Günümüzde çoğu televizyonda kullanılan HDMI 2.0b standardına ek olarak, hem mevcut nesil Sony hem de Microsoft konsolları 18 Gb / sn bant genişliğiyle sınırlıdır. Bu, saniyede 60 kareye kadar 4K video için yeterlidir, ancak daha yüksek kare hızları daha düşük çözünürlük gerektirir ve bağlantı 8K içeriği hiç desteklemez.

Öte yandan yeni HDMI 2.1 standardı, 60 Hz’ye kadar sıkıştırılmamış 8K videoyu veya 120 Hz’ye kadar 4K videoyu destekleyen bant genişliğinin (48 Gbps) yaklaşık üç katıdır.

Şimdi, yeni konsolunuzun HDMI 2.1 bağlantısı kullanıyor olması, bu bağlantıyla bir TV satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Sony, HDMI 2.1’e yükseltmeden PS5’in keyfini çıkarabileceğinizi onayladı ve aynısı Xbox Series X için de geçerli. Günümüzün 4K TV’leri ve projektörleri bile bir HDMI 2.0b bağlantısıyla sorunsuz çalışıyor.

Yeni standart, son birkaç yıldır TV’lerde kullanılan HDMI 2.0b bağlantısıyla geriye dönük uyumludur, böylece oyununuza endişelenmeden eski 4K TV’nizde (hatta 1080p Full HD TV’de) başlayabilirsiniz. Çalışıp çalışmadığını. Bununla birlikte, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Xbox Series X veya PS5’inizdeki en iyi 4K özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, HDMI 2.1’li bir TV’ye ihtiyacınız olacak. Bu, bir TV satın alırken seçeneklerinizi sınırlar.

Hangi Televizyonlarda HDMI 2.1 Var?

En iyi TV markaları arasında HDMI 2.1 bağlantıları hala nadirdir. Geçen yıl LG, tüm OLED TV bağlantı noktalarında HDMI 2.1 ile sahaya liderlik etti. Samsung, HDMI 2.1’i yalnızca en yüksek kaliteli 4K model Q90Q LED’de sundu ve Sony, hiçbir sette HDMI 2.1 sunmadı. Bununla birlikte, 2020’de yeni modellerin piyasaya sürülmesiyle, yeni oyun konsollarının sunduğu daha yüksek kare hızlarını desteklemek için HDMI 2.1 ve 120Hz ekranlı birkaç 4K TV daha olmalıdır.

LG CX OLED

HDMI 2.1 ile en iyi 4K TV

 • Ekran boyutları: 48, 55, 65, 77 inç
 •  Ekran türü: OLED
 •  Yenileme hızı: 120 Hz
 •  HDMI bağlantı noktaları: 4 HDMI 2.1
 •  Boyut: 57 x 32,7 x 1,8 inç
 •  Ağırlık: 52,9

Bugün, kesinlikle en sevdiğimiz TV, piyasadaki en iyi TV’lerin listesine öncülük eden LG CX OLED’dir. Ayrıca, HDMI 2.1’i tam olarak uygulayan tek üründür ve diğer üreticiler, HDMI 2.1 ile dört bağlantı noktasının temel özelliklerini atlayan yalnızca sınırlı uygulamalar sunar. Bugün bir TV satın alıyorsanız ve gelecekteki oyun konsollarından alacağınız en iyi 4K oyun deneyimini sunan bir şey istiyorsanız, bu LG CX OLED olmalıdır. Ancak, bu bahsettiğimiz PS5 ve Xbox için en iyi sonuçları, bu modelin 48″ olan boyutu vermektedir. 55″,65″ ve 77″ boyutları diğer tv lerden çokta farklı sayılmaz.

Ayrıca, muhteşem HDR performansı için mükemmel görüntü kalitesi ve piksel başına mükemmel aydınlatma ile genel olarak en iyi TV. Ayrıca, hem Google Assistant hem de Amazon Alexa’yı içeren ekran üstü imleç kontrolü ve sesli etkileşim için uzaktan kumandayı işaret etmenize ve sallamanıza olanak tanıyan bir hareketli uzaktan kumandayla tamamlanan en akıllı TV’lerden biridir.

Samsung Q90 QLED TV

HDMI 2.1 ile en iyi LCD TV

 • Ekran boyutu: 65 inç
 •  Ekran türü: Kuantum noktalı LCD
 •  Yenileme hızı: 120 Hz
 •  HDMI bağlantı noktaları: 4
 •  Boyut: 55″ 65″ 75″
 •  Ağırlık: 62,4
Ps5 için tv önerisi 2020

Parlak renkler ve derin siyahlarla harika görüntü kalitesiSamsung One Connect Box ile temiz tasarımÖzel Apple TV uygulamasıyla zengin akıllı TV platformuSubpar Bixby ses asistanı Dolby Vision yok.

Samsung’un QLED serisi, OLED ekranların maliyetine harika bir alternatif sunar ve geleneksel LCD TV’lerden daha yüksek renk, parlaklık ve siyah seviyeleri elde etmek için kuantum nokta iyileştirme kullanır. Samsung Q90R QLED TV ile, harika görüntü ve sesin yanı sıra Samsung’un QLED ekranının en premium versiyonunu elde edersiniz. Ayrıca, yüksek kare hızlı oyunlar, otomatik düşük gecikme modu ve değişken yenileme hızları gibi oyuncularla ilgili tüm HDMI 2.1 özelliklerini destekleyen tek modeldir.

Ancak HDMI 2.1’e sahip diğer TV’ler yakında satışa sunulacak. LG, tüm 4K OLED TV’lerine yeni bağlantılar getirdi ve hem Samsung hem de Sony, bu yıl çeşitli 4K modellerinde HDMI 2.1 bağlantılarını duyurdu.

Ayrıca, hem TCL hem de Vizio önümüzdeki haftalarda ve aylarda piyasaya sürülmesi planlanan setlere bağlantı ekleyeceğinden, HDMI 2.1 daha uygun fiyatlı 4K seçenekleri göstermelidir.

HDMI 2.1: Evet, yeni kablolara ihtiyacınız olacak

Şu anda kendinize ne sorduğunuzu biliyorum ve yanıt “Evet”. Evet, yeni HDMI standardı yeni kablolar gerektirecektir. Eski HDMI 2.0 kablolarınızı kullanabilirsiniz, ancak mevcut sinyal bant genişliğini sınırlayacak ve kendinizi eski HDMI standardının daha düşük çözünürlüğü ve kare hızına kilitleyeceksiniz. 120 Hz yenileme hızları veya 8K oyun oynamak için bir HDMI 2.1 kablosu almanız gerekir.

Belkin HDMI 2.1 ultra yüksek hızlı kablo

Kişisel olarak Belkin HDMI 2.1 ultra yüksek hızlı kabloyu seviyoruz. Belkin adı, kalite ve güvenilirlik konusunda hak edilmiş bir üne sahiptir ve bu kablonun 2 metrelik uzunluğu, size oyun konsolunuzu en büyüğü dışındaki tüm TV’lere takmanız için yeterli bolluk sağlamalıdır. Aynı zamanda resmi HDMI 2.1 sertifikasına sahip tek markalı kablolardan biridir.Advertisementhttps://tpc.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Oyuncu dostu özellikler: ALLM ve VRR

HDMI 2.1 ile, daha yüksek kare hızları ve çözünürlük için destekten daha fazlasını elde edeceksiniz. 2.1 spesifikasyonu, birçoğu TV’nizde konsol oyunları oynamak için uyarlanmış bir dizi başka şık özellik de sağlar.

Bunlardan ilki otomatik düşük gecikmeli moddur (ALLM), ancak büyük olasılıkla bireysel TV markaları tarafından farklı bir şey olarak adlandırılacaktır. (TV dünyasında uzun bir marka standardı özellikleri geleneği vardır; sadece hareket yumuşatma veya HDMI-CEC’ye bakın.)

ALLM, bağlı bir oyun konsolunun açıldığını algılar ve bu olduğunda TV’de oyun moduna otomatik olarak geçer. Oyun modları, çoğunlukla diğer modlarda gerçekleştirilen görüntü işlemenin çoğunu kaldırarak en düşük gecikmeyi sağlayacak şekilde tasarlandığından, konsol ve ekran arasında daha kısa giriş gecikmesi elde edersiniz ve bu da daha hızlı yanıt süreleri sağlar. TV’nin bunu algılaması ve geçişi otomatik olarak yapması, bir oyuna hızlı bir şekilde atlamak isteyen herkes için büyük bir kolaylıktır.

Oyuncular için diğer harika yeni özellik, TV’nin, bağlı olduğu oyun konsolunun veya grafik kartının çıktısına uyacak şekilde anında yenileme hızını ayarlamasına olanak tanıyan değişken yenileme hızlarında (VRR) geliyor. Bu, AMD FreeSync ve Nvidia G-Sync’in oyun monitörleri için sunduğu aynı türden kare hızı senkronizasyon teknolojisidir ve TV üreticilerinin VRR’yi bir adım daha ileri götürmek için bu teknolojilere atladığını zaten görüyoruz. Samsung TV’ler artık AMD FreeSync özelliğine sahip ve LG’nin OLED TV’leri G-Sync özelliğine sahip pazardaki ilk televizyonlar. Ancak, dahil olan markalaşma ne olursa olsun, sonuç konsollardan bile daha akıcı, daha iyi görünen oyunlar olacaktır.

Güzel haberler? HDMI 2.1’e sahip bir TV’niz varsa, VRR özelliği zaten yerleşiktir. Ancak, bu konuda seçici olmak istiyorsanız, Xbox Series X ve PS5, hem AMD grafik donanımı kullanıyor, bu nedenle FreeSync özellikli TV, biraz daha optimize bir oyun deneyimi sunabilir.

8K’da Oyun Oynama

Son olarak, Xbox Series X ve PS5, 8K oyunları oynayan ilk oyun konsolları ve tüketicilere sunulan ilk gerçek 8K içerik kaynağının bir parçası olacak. Alışveriş yapanların çoğunun bu yıl 4K’ya bağlı kalmasını öneriyoruz, ancak 8K çözünürlükle yeni oyun konsolunuzdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Ve bu bir 8K TV satın almak anlamına gelir.

Şimdiye kadar açıklanan tüm özellikler piyasadaki 8K TV’ler için mevcuttur. HDMI 2.1, 8K medya kaynaklarını bağlamak için bir gerekliliktir ve iki oynatıcı dostu özellik olan ALLM ve VRR, HDMI 2.1 spesifikasyonuna dahil edilmiştir..

Bir başka büyük endişe de TV’nin boyutu. Genel olarak, daha büyük olan herhangi bir TV için daha iyidir, ancak bu özellikle küçük ekran boyutu nedeniyle yüksek çözünürlüğün gerçekten kullanılmasının zor olduğu 8K TV’ler için geçerlidir. Bununla birlikte, bunun diğer tarafında, büyük TV’ler daha pahalıdır ve herhangi bir odaya sığma olasılığı daha düşüktür.

Ancak 8K çözünürlüğe ihtiyacınız varsa ve hangi boyutun size uygun olduğunu biliyorsanız, tek gerçek soru hangi 8K TV’ye ihtiyacınız olduğudur.

PS5 ve Xbox Series X için harika 8K TV’ler

Samsung QN55Q900RBFXZA 55 inç QLED Q900 8K akıllı TV (2019 modeli)

En uygun fiyatlı 8K TV

 • Ekran boyutu: 55 inç
 •  Ekran türü: Kuantum noktalı LCD
 •  Yenileme hızı: 120 Hz
 •  HDMI bağlantı noktaları:: 4 HDMI 2.1
 •  Boyut: 65″ 75″ 82″ | Ağırlık: 46,7

Mevcut en uygun fiyatlı 8KTV için, geçen yıl piyasaya sürülen 55 inçlik Samsung Q900R QLED 8KTV’den daha iyisi yok. 55 inçlik set, 8K çözünürlüğün ayrıntılarından gerçekten keyif almak istiyorsanız muhtemelen gerekenden daha küçüktür, ancak çözünürlüğü vardır ve dört HDMI 2.1 bağlantı noktasıyla donatılmıştır.

Ayrıca Samsung, Q900R’yi içeriğinizin 8K ekranda güzel görünmesini sağlamak için çok çeşitli uygulamalardan yükseltmelere kadar birinci sınıf akıllı TV’sinin en iyi özellikleriyle birlikte getiriyor.

QN82Q800TAFXZA yerleşik Alexa özellikli Samsung 82 inç Q800T QLED 8K UHD akıllı TV

En yeni büyük ekran 8K TV

 • Ekran boyutu: 82 inç
 •  Ekran türü: Kuantum noktalı LCD
 •  Yenileme hızı: 120 Hz
 •  HDMI bağlantı noktaları:: 4 HDMI 2.1
 •  Boyut: 43″ 50″ 55″ 65″ 82″
 •  Ağırlık: 91,5

8K çözünürlüğün kalitesini tam olarak değerlendirmek için daha büyük bir ekrana ihtiyaç vardır. Bu nedenle, bu yıl piyasadaki ilk yeni 8K modellerinden biri olan Samsung 82 inç Q800 TQ LED’i öneriyoruz. Samsung’un en yeni 8K seti, gelişmiş kuantum noktalarına, iyileştirilmiş renk kalitesine ve daha derin siyah seviyelerine sahiptir. Hem oyunlar hem de filmler için harika.

Samsung, etkileyici görüntüleri nesne izleme ses teknolojisi ile eşleştirme yeteneği ve sesi sağlar. Nesne İzleme Ses Teknolojisi, ses efektlerinin ve diyalogların ekrandaki insanlardan veya öğelerden geliyormuş gibi görünmesini sağlar ve hem Bixby hem de Amazon Alexa ses asistanlarını içerir.

LG Signature OLED88Z9PUA Z9 88 inç 8K Ultra HD akıllı OLED TV (2019)

Etkileyici bir 8K OLED TV

 • Ekran boyutu: 88 inç
 •  Ekran türü: OLED
 •  Yenileme hızı: 120 Hz
 •  HDMI bağlantı noktaları:: 4 HDMI 2.1
 •  Boyut: 55″ 65″ 75″ 88″
 •  Ağırlık: 229,2

Oyununuzdaki (veya başka herhangi bir şeydeki) en iyi 8K deneyimi için hiçbir şey şaşırtıcı LG Signature Z9 OLED’in yerini alamaz. 88 inç OLED ekrana sahip olan bu, en iyisidir ve mükemmel siyah seviyeleri ve mükemmel görüntüyle eşleşen çarpıcı renklerle harika 8K görüntüler sağlar. Yerleşik zemin standında yerleşik bir ses çubuğu bulunduğundan bu setin sesi de çok iyidir.

Hem Dolby Vision HDR hem de Dolby Atmos Sound ile, mevcut en iyi manzaralardan ve seslerden bazılarını elde edebilirsiniz. LG, hareket uzaktan kumandasından Google Assistant ve Amazon Alexa entegrasyonuna kadar birçok akıllı özelliği ve zengin bir uygulama koleksiyonunu Z9’a yükledi. LG Signature Z9 OLED, en azından yeni LG ZX OLED piyasaya sürülene kadar en iyi ürün.

Yapılan Yorumlar
 • Sahin dedi ki:

  Heralde lg tv lerle ortak calisiyor bu siteler lg nedir yaw 1 kere almadim çöp tv . Nereye girsem lg lg ne lg si kardesim sony tek geçerim tv konusunda arkasindan samsung 2 sini bilirim sony ve samsung sağlamlik her yönden sony ve samaung birde 50 bin tl lik tv reklamlarina gerek yok al q80t samsung 2.1 hdmi de var alar gider.

  • Fırat dedi ki:

   Öncelikle öneriniz için teşekkürler. Ancak biz LG markasını ön plana çıkarmadık hatta ilk sırada önerimiz Samsung’ un Q800 modeli sonra LG markasının Oled tv sini önermişiz. Şahsen bir Samsung kullanıcısyım ve sevdiğim de bir markadır kendisi. Ama böyle bir içerik yazarken şeffaf ve doğru bilgi geçmemiz gereklidir. Biz sadece her iki markayı da öneriyoruz alıp almamak yine size kalmış birşeydir. Son olarak başlık Ps5 ve Xbox için önerilen tv yani en iyi uyum sağlayan tv önerisi.

Bir Yorum Yapın

%d blogcu bunu beğendi: