Nezaket Kuralları Ne Demektir?

 Nezaket Kuralları Ne Demektir?

Nezaket kuralları ne demektir? Nezaket kelimesi, “Görgü veya sosyal davranış mükemmelliği; kibar davranış. Bir nazik , saygılı, ya düşünceli hareket veya ifade. hoşgörü, rıza iyilik, yardım veya cömertlik.” anlamları taşımaktadır. Peki ya nezaket kuralları ne demek oluyor ? Bunlar nelermiş bakalım.

Nezaket Kuralları Nelerdir?

  1. Başkalarına saygı gösterin.
  2. Yanlış bir şey yaptığınızda her zaman özür dileyin.
  3. Birisi sohbet ederken, sözünü kesmeyin.
  4. Planlarınızı değiştirdiğinizde başkalarına bildirin.
  5. Başkalarının ihtiyaçlarına toplum içinde saygı gösterin.
  6. Asla başka birini utandırmayın.
  7. Bir daveti reddederken nazik ve dürüst olun.
  8. Yaşlılara Saygı gösterin.
  9. İyi sofra adabı kullanın.
  10. Başkalarının mallarına saygı gösterin.

Bunlar çok kısa örneklerdir. Aslında bütün mesele şudur ki; hepimiz insanız. Bizlerin toplum içerisindeki davranışları veya herhangi bir kişiyle olan muhabbetimizin ölçüsü nezaket kurallarına örnektir. Daha iyi anlamanız için yukarıda verdiğimiz örnekleri biraz detaylandıralım.

Nezaket Kuralları Ne Demektir?

Başkalarına saygı gösterin

Uygun olduğunda lütfen, teşekkür ederim ve beni affedin deyin. Bir hediye aldıktan sonra, bir teşekkür notu yazdığınızdan veya telefon görüşmesi, e-posta veya kısa mesaj ile takip ettiğinizden emin olun. “Kapa çeneni” kelimesini kullanmayın – bu hakarettir!

Yanlış bir şey yaptığınızda her zaman özür dileyin

Birini fiziksel veya duygusal olarak incittiğinizde kaza olsa bile özür dileyin. Bir hata yaparsanız, mümkün olduğunca telafi etmeye çalışın.

Birisi sohbet ederken, sözünü kesmeyin

Bir sohbeti bölmeniz gerekiyorsa, nazik olduğunuzdan emin olun ve “Affedersiniz, böldüğüm için üzgünüm ama …” deyin.

Planlarınızı değiştirdiğinizde başkalarına bildirin

Sözünüzü onurlandırın. Planlara bağlı kalırsanız, göründüğünüzden emin olun. Bir şey çıkarsa (ki her zaman olur), hemen başkalarıyla iletişime geçtiğinizden emin olun.

Başkalarının ihtiyaçlarına toplum içinde saygı gösterin

Kamusal alanda iğrenç veya yüksek sesle konuşmayın. Çevrenizin ve çevrenizdeki insanların farkında olun; Cep telefonunuzu özel bir yerde kullanın. Size hizmet eden insanlara daima saygılı olun.

Asla başka birini utandırmayın

Birini utandırmak kibarlık DEĞİLDİR. Aslında, bu kaba ve kaba ve sizi sadece bir zorba olarak göstermeye hizmet ediyor. Söyleyecek güzel bir şeyin yoksa, hiçbir şey söyleme.

Bir daveti reddederken nazik ve dürüst olun

Her işleve katılamayız, bu nedenle bazen bir daveti nazikçe reddetmeniz gerekebilir. Bir daveti reddetmenin sorun olmadığını ancak birine yalan söylemenin yanlış olduğunu unutmayın.

Yaşlılara Saygı gösterin

Yetişkinlere karşı daima kibar olun ve onlara saygılı davranın. Yaşlı insanlara yardım etmek için yolunuzdan çekilin, örneğin kapıyı açık tutun. Onlarla bir konuşma yapmayı düşünün – bu onların yüzünde bir gülümseme olabilir.

İyi sofra adabı kullanın

Kucağınıza peçete koymanızı veya her yemek yediğinizde dirseklerinizi masadan uzak tutmanızı ima etmiyorum. Bununla birlikte, ağzınız kapalı çiğnemeli ve asla ağzınızda yiyecek varken konuşmamalısınız – bu iğrenç! Elbette parmak yemi olmadığı sürece parmaklarınızı kullanmayın. Gömleğinizi değil peçetenizi kullanın ve parmaklarınızı yalamayın.

Başkalarının mallarına saygı gösterin

Başkalarının eşyalarına kendinizinmiş gibi davranın. Başkasına ait bir şeyi kaybederseniz veya mahvederseniz, onarın veya değiştirin.

Nezaket Kuralları Neden Önemlidir

Nezaket kuralları, aslında kuraldan çok yaşama ve canlıya olan saygıdır. Yani bu sözde kurallara uyulduğu takdirde her canlı fani yaşamını rahat bir şekilde sürdürebilecektir. Zaten, diğer hiçbir canlıyı rahatsız etmeden, kalp kırmadan, gülümseyerek ve hayata pozitif bakarak yaşayan her insan kendisini mutlu ettiği gibi diğer herkesi de mutlu edecektir. Kısacası ne olursa olsun kibar ve nazik olarak yaklaşın her canlıya.

Nezaket Kuralları Ne Demektir?

Nezaket kuralları ne demektir toplum içinde uyulması gereken nezaket kuralları?

Nezaket kuralları, insanların uyması gereken toplum refahını sağlayan yazılı olmayan kurallardır. Toplum içinde uyulması gereken nezaket kuralları, yere tükürmemek, etrafı temiz tutmak, insanlara yer ve yol vermek, insanlarla saygılı bir şekilde konuşmak, kaba olmamak, yol göstermek, yardım etmek gibi kurallardır

Nezaket kuralları nelerdir örnekler?

Saygılı ve sevgili olmak.
Toplu arasında sakız çiğnememek.
Yemek yerken ağzı şapırdatmamak.
Esnerken ağzımızı kapatmak.
Bayanlara yol vermek.
Argo kelimeler kullanmamak.

Nezaket kurallarına uygun davranmak neden önemlidir?

Nezaket kurallarına uymak çok önemlidir. Çünkü nazik olmak, kibar olmak insani ilişkilerin gelişmesini sağlar. Nezaket kurallarına uymak zorundayız. Çünkü barış ve huzur ortamı oluşur, sevgi ve saygı ortamı oluşur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın