Lg NanoCell mi Samsung Qled mi ? Nanocell vs Qled

 Lg NanoCell mi Samsung Qled mi ? Nanocell vs Qled

Nanocell mi Qled Mi? Son yıllarda televizyon alırken her tüketicinin aklına takılan sorulardan birisi de Lg mi Samsung mu? Her iki marka da kendisini kanıtlamış nitelikte ürünler piyasaya çıkarmaktadır. Bunlardan en popüler olanları NanoCell vs Qled mi modelleridir. Peki hangisi alınır? Bu iki model hakkında gerekli tüm bilgileri ve tavsiye edilen ürünü sizlere açıklıyoruz.

NanoCell Nedir?

Tüm NanoCell TV’lerin en önemli özelliği, birçok telefon ve tablette kullanılan geniş görüş açısı sunan IPS ekranıdır. Aslında IPS ekranlar, LED TV’lerde daha az kullanılan bir teknolojidir. Bu noktada LG’nin NanoCell teknolojisi ön planda. Peki NanoCell nedir? NanoCell, bir görüntüyü yalnızca istenmeyen renkleri görüntüden kaldırarak keskinleştiren bir teknolojidir. NanoCell TV, donuk renkleri gidermek ve saflığı artırmak için temizleyici görevi gören nanopartiküller sayesinde saf renkler üretir. NanoCell teknolojisi, istenmeyen ışığı gidermek için nanopartiküller kullanır. Ayrıca Nanocell teknolojisi hakkında kapsamlı bilgi için; https://tvtavsiye.com/nano-cell/

NanoCell Nedir?

Çok geniş görüş açısı sayesinde renkler farklı açılardan aynı kalitede görünmeye devam ediyor. Gördüğünüz gibi evdeki hiç kimse en iyi açıdan TV izlemek için koltuğa oturmak istemiyor. 1 milyardan fazla rengi destekleyen ve daha fazla titreşim ve şeffaflık sağlayan LG NanoCell TV, NanoBlack Kontrol Birimi tarafından sağlanan tam hat karartma özelliği ile daha fazla titreşim ve şeffaflık sağlar ve kontrastı korur. Ve ışık sızıntısını en aza indirin. Bu şekilde en karanlık sahnelerde bile ideal görüntü sunulur.

4K HDR Özelliği

Tahmin edebileceğiniz gibi, NanoCell teknolojisi görüntü kalitesiyle sınırlı değil. Tüm NanoCell TV’ler, 4K ve Dolby Vision’ın tüm farklı formatlarının yanı sıra Technicolor, HLG, HDR10 gibi HDR’yi destekler, böylece görüntü, formatı ne olursa olsun çarpıcı keskin ayrıntılara ve kontrasta sahiptir. LG’nin Alpha 7 Gen 2 işlemcisini makine öğrenimi özellikleriyle birleştirerek, parlaklık ve kontrast optimize edildi ve HDR içeriğinin tüm sahnelerinde daha da gerçekçi hale getirildi. 4K akışla ilgili endişeleriniz varsa endişelenmeyin. YouTube’da, oyun konsollarında, Netflix’te ve Amazon Prime’da bol miktarda 4K içerik var. İzlemek istediğiniz içerik ister standart ister yüksek çözünürlüklü olsun, TV’nin 4K çözünürlüğü akıllı bir şekilde yükseltilir ve yayın için optimize edilir.

Alexa ve Google asistan

LG’nin a7 Gen 2 işlemcisi, ThinQ AI ses etkileşimini de sağlar, böylece TV’nizi sadece konuşarak kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, adresinde Google Asistan programını bulmayı ve izlemeyi kolaylaştırır.
Sihirli uzaktan kumanda
NanoCell TV, izlemek istediklerinizi bulmanızı kolaylaştıran ödüllü bir web işletim sistemine sahiptir. Ancak, Magic Uzaktan Kumanda Sistemi ihtiyacınız olan programları seçip açmanızı kolaylaştırır.

Ekran Boyutu

Serinin öne çıkan modeli 65 inç ve 55 inç SM98’dir. Bu ürün, 4K teknolojisini verimli bir şekilde kullanabilen HDMI 2.1 işlevine sahiptir. Diğer bir model olan SM90, 49 inçten 86 inç’e kadar çok çeşitli ekran boyutları sunuyor. Bir HDMI 2.1 bağlantı noktası ve bir dizi LED arka ışık dahil olmak üzere SM95 ile aynı özelliklere sahiptir.

Qled Nedir?

QLEDTV, aslında görüntü kalitesi performansını iyileştirmek için kuantum noktaları kullanan bir LEDTV’dir. Quantum Emitting Diode (Kuantum Yayan Diyot) anlamına gelen QLED Teknolojisi, ad olarak OLED’e benzer ancak çok farklı bir mantıkla çalışır.

Quantum Dot, bir LED’in sağlayabileceğinden neredeyse saf ışık üreten bir filtre gibi davranır. Uygun ışığa maruz kaldıklarında dar dalga boylarında parlak renkler yayabilen kuantum noktaları televizyon için idealdir. LED TV paneli için filtre görevi gören filmin üzerine yayılan kuantum noktaları, LED arka ışığı filmin içinden geçerken ideal renk sıcaklığına ayarlanıyor. Böylelikle parlaklık ve renk daha net ve canlı olacaktır.

Qled Nedir?

Şirketin 2016’da piyasaya sürdüğü SUHD Technology TV’ye çok benziyor. QledTv aslında Quantum Dot teknolojisi ile geliştirilmiş LED aydınlatmalı bir LCD TV’den oluşuyor. Aradaki fark, Kuantum Noktaları için kullanılan malzemenin metal bir kabuk ve çekirdekle güçlendirilmiş olmasıdır. Bu, görüntü kalitesinde önemli bir gelişme anlamına gelir.

Samsung’a göre Q80T ve Q95T’nin en yüksek parlaklığı 1.500nit parlaklık. En üst model Q950T, 2.000nit parlaklığa ulaşma potansiyeline sahiptir. Ayrıca Samsung Qled Tvler hakkında detaylı bilgileri buradan inceleyebilirsiniz.

Hangisi Tercih Edilmeli?

Yukarıdaki bilgilere dayanarak diyebilirim ki her iki markada aslında benzer teknolojisi kullanmaktadır. Ancak aralarında tabiki farklılıklar var.

Öncelikle NanoCell, IPS ekran’nın geniş izleme açısına rağmen (her açıdan aynı görüş) kaybettirdiği renk doygunluğunu toparlayıp daha canlı renkler vermek için üretilmiştir. Nanocell de kullanılan nanoparteküller donuk renkleri atıp daha gerçekci renkler vermektedir.

Qled ise; VA panelin dezavantajı olan farklı açılardan kaybedilen görüntüyü parlaklığı sayesinde toparlayıp görüntüyü iyileştirmektedir. Ayrıca kullanılan kuantum noktalar sayesinde gerçekçi renkleri vermektedir. Peki o zaman her ikisi de geçekçi renkleri verdiğine göre hangisi tercih edilir?

Tavsiyem tabiki QLEDTV olacaktır. Sebebi ise VA panel üzerinde işlenmiş kuantum noktalar hem renkleri gerçeğe en yakın şekilde verecek, hem de VA panel sayesinde karanlık saynelerden tam detay alacaksınız. Film izlerken, oyun oynarken karanlık sahnelerde hiç kimse görüntünün kararmasını istemez. Ayrıca aynı segmentte olan Nanocell vs Qled modelini buradan daha iyi inceleyebilir ve kararınızı tam olarak verebilirsiniz.

NanoCell ekran nedir?

NanoCell TV’ler donuk renkleri filtrelemek ve saflığı artırmak için temizleyici olarak çalışan nanopartiküller sayesinde saf renk üretiyor.

Nano LED nedir?

Nanocell TV nedir? LG’nin en gelişmiş LED TV’si olan NanoCell TV, üstün görüntü kalitesi, saf ve canlı renkler, geniş izleme açısı ve minimum çerçeveli şık bir tasarım sunuyor.

Nano IPS nedir?

LG’nin Nano IPS teknolojisi, IPS panele sahip bir ekranın LED arka ışığına uygulanan nanopartikülleri baz alıyor. Bu parçacıklar, IPS panele sahip bir ekranın renk gamını artırmak için, ışığın aşırıya kaçan dalga boylarını emiyor.

QLED tv nedir?

QLED‘i ise kısaca özetleyelim. QLED TV‘leri basitçe Quantum Dot teknolojisi kullanan LED TV‘ler olarak tanımlayabiliriz. Samsung, QLED TV‘lerinin piyasadaki diğer LED TV‘lere kıyasla daha yüksek parlaklık, daha yoğun siyahlar ve daha fazla renk sunduğunu iddia ediyor.

QLED mi IPS mi?

IPS paneller en iyi renk ve görüntü kalitesi verir. 24 inç 27 inç görüntü arasında çok büyük bir fark sağlamaz. QLED ise ekran dediğimiz yani bizim gördüğümüz kısımdaki teknoloji. IPS, VA, TN ise monitörler içinde bulunan ekran kartı gibi bir parça diyebiliriz

Samsung TV Quantum Dot ne demek?

Samsung‘un 2001 yılında geliştirmeye başladığı Quantum Dot ekran teknolojisi, saç telinden 20.000 kat küçük yarı iletken kuantum noktacıklarından oluşuyor. … Gerçek renge en yakın renkleri bizlere sunan Quantum Dot ekranlar, ayrıca 10 bit panel ile beraber 1 milyar renk bizlere sunabiliyor.

Quantum Dot Teknolojisi Nedir?

Quantum Dot, nano (çok küçük parçacık) boyutlu kristallerdir. Çok yüksek parlaklık seviyelerine çıkabilen, en gerçek ve en canlı renkleri sunan, kullanım ömrü uzun süren renk canlılığı, yüksek parlaklık, daha gerçekçi ve zengin renk desteği sunar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın