Mısır Piramitlerinin Sırrı

 Mısır Piramitlerinin Sırrı

Mısır piramitlerinin sırrı

Mısır piramitlerinin sırrı, Mısır’da yer alan ve dünyanın 7 harikası içinde bulunan bu harika tarihi yapılar, M.Ö. 2250 ve M.Ö. 2650 yılları arasında yapılmışlardır. Mısır Piramitlerinin mimarı İmhotep olduğu bilinmektedir. Asıl firavun mezarları olarak yapılan bu yapılar, ihtişamlı duruşları ile bugün bile yapım aşamaları tartışmalara neden olmaktadır. Dünyanın en eski şekilli taşlarının bu piramitlerde kullanıldığı bilinmektedir. Dünyaca ünlü piramitlerin birçoğu Gize’de yer almaktadır. Ayrıca en büyük piramitler de burada bulunmakta.
Bu ihtişamlı yapılardan birçoğu zaman içinde yıpranmış olsa da, bazı piramitler günümüze kadar hasarsız ulaşmayı başarmıştır. Bu piramitlerin çoğu ilk günkü gibi korunmaktadır. Piramitlerin adlarını merak edenler aşağıda isimlerini ve yüksekliklerini bulabilir.

Mısır Piramitlerinin Adları
Şimdi sizlere Mısır Piramitlerinin isimlerini ve yüksekliklerini paylaşacağız. Sonrasında ise piramitlerin gizemli dünyasında farklı bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

Piramit Adı Yüksekliği
Keops Piramidi 145,75 mt
Kefren Piramidi 143,56 mt
Dahahur Piramidi 104,85 mt
Mikerinoz Piramidi 66,50 mt
Sakkara Piramidi 63,17 mt
Sakkara Pepi II Piramidi 52,55 mt
Maldum Snefru Piramidi 93,26 mt
Bu piramitlerin haricinde irili ufaklı olan birçok piramit bulunuyor. Yine dünya genelinde farklı ülkelerde, farklı milletlerin yaptığı benzer yapıları görmek mümkündür. Bunlara en güzel örnek Çin Piramitleri verilebilir. Diğer adı Türk Piramitleri olan bu yapıların Mısır Piramitlerinden de eski bir tarihi olduğu bilinmektedir.

Mısır Piramitlerinin Gizemi Nedir?

Peki, Mısır Piramitleri gizemleri neden bu kadar diller de dolanır? Onları bu kadar meşhur yapan nedir? Öncelik yapı şekillerinde kullanılan bazı kült taşların ağırlığının 20 ton olduğu artık kesinlikle kazanmıştır. Bu taşların yüzlerce kilometre uzaklıklardan nasıl getirildiği ve ne şekilde monte edildiği kesinlikle bilinmiyor…
Mısır Piramitlerinin en gizemli yönlerinden birisi ise, kimin adına yapılmışlar ise, piramit içinde ki mezar odasının yılda sadece 2 kez güneş ışığı girdiği tespit edilmiştir. Bu ışıkların doğum ve ölüm günlerinde girecek şekilde ayarlanmış olması bugün bile birçok matematiksel ve astrolojik hesaplamalar ile oldukça zordur.
İlginç bir şekilde mumyaların üzerlerinde yüklü miktarda radyoaktif madde tespit edilmiştir. Bunun ölü bedenlerin korunması amacı ile sürüldüğünü, ancak o dönemde bu maddelerin nasıl elde edilip uygulandığı hala bir gizemdir. Hatta ilk bulan bilim adamlarından 12 tanesi bu madde yüzünden kansere yenik düşmüşlerdir.
Günümüzde gelinen noktada insanoğlu uzayda bile keşifler yaparken, piramitlerin içinde hiçbir teknolojik cihaz çalışmamaktadır. Bunlar içinde sonar, ultra soundlar ve radarlar da dahildir. Bu ise piramitlerin en büyük sırrıdır.
Piramitler içine konulan süt, uzun süre bozulmadan kaldığı gibi, kısa bir süre bakteri üretimi yaparak yoğurt halini alıyor…
Bitkilerin bu ortamda normalden çok hızlı bir şekilde büyüdüğü ve piramit içine bırakılan suyun, 5 hafta bekledikten sonra güzellik losyonu olarak fayda ettiği görülmüştür.
Hücrelerin daha hızlı çalıştığı, piramit içinde yara ve yanıkların daha hızlı iyileştiği artık tüm dünya tarafından bilinmektedir.
Tüm piramitlerin ölçümlerinde altı orana rastlanmıştır.
Dünyanın en yoğun kara kitlesinin üzerinde Büyük Piramit yer almaktadır. Yani karasal merkezi diyebiliriz.
Harika bir güneş saati özelliği vardır. Tüm yıl boyunca çalışmaktadır.

Piramitlerin Sırrı Çözüldü Mü?
Uzun yıllardan beri farklı gizemler ile araştırmacıların ve bilim adamlarının ilgi odağı olan Piramitler, günümüzde hala yapım aşamaları ile dikkat çekicidirler. Bu neden ile yapılan işlem hakkında hala bazı tezler ve kuramlar açıklanıyor. En son yapılan araştırmalarda, Amsterdam Üniversitesi fizikçileri bu devasa ve tonlarca ağırlığında ki kütlelerin, o günkü şartlar ile nasıl kullanıldığına yeni bir tez ürettiler. Fizikçilere göre piramitlerin inşasında dev kızaklar kullanıldı. Bu kızaklar üzerine kum konularak, kumun doğru şekilde sulandırılması ile çekme kuvvetini yarı yarıya düşürdüler. Bu şekilde 20 ton ağırlığında ki bir taş kütlesi, 10 ton gibi hissedilerek, daha rahat bir şekilde insan gücü ile yukarıya çekildi.
Elbette ki bilim adamları ağırlıkların 140 metre yukarıya nasıl çıkartıldığı konusunda halen araştırmalarına devam etmekteler. Ama geçmişten günümüze gelen ve labirentlerinde yüzlerce insanı kaybetmiş olan bu piramitlerin mistik bir gizemi olduğunu artık hepimiz kabul etmek zorundayız. İlerleyen bilim ve teknoloji bize neler olacağını gösterecektir. Belki de kendini çok daha basit kuramlarda bulmalı… Sizce piramitler kimler tarafından yapıldı?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın