Marco Polo Kimdir? Hayatı Keşifleri Ve Eserleri Nelerdir?

 Marco Polo Kimdir? Hayatı Keşifleri Ve Eserleri Nelerdir?

Meşhur kâşif Marco Polo, 1254 senesinde tüccar bir ailenin oğlu olarak dünyaya gözlerini açmıştır. Marco Polo’nun  dünyaya geldiği Venedik şehri, o sıralarda Akdeniz Bölgesinin ticaret merkezi olarak sayılmaktaydı ve bu sebeple ailesi son derece zengindi.

Ailesi tarafından sağlam bir eğitim alması sağlanan Marco Polo klasik yazar eğitimini almıştır ve İtalyancadan başka birde Fransızca diline hakimdi. Bunlardan başka da tarih ile coğrafyaya da ilgisi ve alakası nedeniyle bu konularda da kendisini geliştirmişti.

Marco daha altı yaşında iken, babası Niccolo ile amcası Maffeo’dan Çin gezintisine gideceklerinden dolayı ayrı kalmıştır. Seyahatten döndükleri zaman Marco Polo 15 yaşında genç bir delikanlı olmuştu.

Marco Polo da 17 yaşına geldiği zaman ikinci Asya gezintileri için babası ile amcasına eşlik etmeye karar vermiştir. Bu gezintileri öbürlerine oranla çok iyi bir avantajları bulunmaktaydı, çünkü o zamanın en güçlü imparatorlarından olan Kubilay Han onlara altın bir tablet hediye etmişti. Bu altın tabletin anlamı bir nevi VIP pasaport anlamına gelmekteydi ve yemek, at, rehber ya da konaklama yeri gibi ihtiyaçlarına kolaylıkla ulaşmalarına imkân sağlıyordu.

Genelde at üstüne devam eden uzun ve yorucu bir yolculuğun sonunda Çin’e varmışlardı. Seyahatlerini o dönemde tüccarların genel yol haritası olan ipek yolunu kullanarak yaptılar. Ermenistan, İran, Gobi Çölü, Pamir Dağları, Türkistan ile Afganistan’ı görme şansına eriştiler.

Marco Polo yolculuk sırasında görmüş olduğu yerleri ve etkisinde kaldığı şeyleri devamlı not alıyordu. Moğolistan yakınlarında bir sene kadar bulundular ve bundan dolayı burada yaşayan insanların hayatları ile yaşam tarzları hakkında fikir sahibi oldular.

Marco bu sırada dört dil öğrendi ve Kubilay Han’ın sarayında 17 yıl kaldı. Burada hem ticaret ile hem de endüstri ile ilgili önemli bilgilere sahip oldu. Han’a ülkeleri, papalık ve Roma ile ilgili bilgiler verdi. Kubilay Han’ın sarayı o dönemlerde dünyanın en harika ve fantastik yapılarından bir tanesiydi.

Duvarları altın ve gümüş ile kaplıydı, 6000 insanın aynı anda yemek yiyebileceği genişliğe sahip bir yemek salonu olan sarayda, binlerce beyaz at her an hazır olarak tutulmaktaydı. Bu atların sütü, kraliyet ailesine sunulmaktaydı. Sarayın her yerinde Asya sanatına özgü en mükemmel tablolar, heykeller ve benzeri eserler yer almaktaydı.

Marco Polo için en dikkat çekici olanlardan birisi de, kendi ifadesi ile odun gibi yanan taşlardı. Kubilay Han, daha Avrupa’da hiç kimsenin aklına bile getiremeyeceği bir yakıt kaynağını keşfetmişti ve buna kömür adı verilmişti.

1293 yılında ünlü kaşif, babası ve amcası ile memleketlerine dönüş için gemi ile yolculuğa çıktılar. Yolculukları iki sene devam etti. Bu süre içinde Kubilay Han vefat etti fakat etkisi daha da devam etmekteydi. Bundan dolayı Kubilay Han’ın onlara vermiş olduğu altın tablet korsan ve haydutlara karşı halen işe yaramaktaydı.

1298 senesinde, Marco Polo Venedik iline rakip olan Genoa ile yapılmış olan savaşta bir gemiye kaptanlık yapmıştır ve bu savaşta esir düşmüştür. Esirlik zamanında, Pisa vilayetinde gelen bir yazar ile tanıştı ve bu yazar Marco Polo’yu Asya seyahatini kitap haline getirmesi için telkinlerde bulundu. Bunun akabinde Marco Polo ilk eseri olan “Marco Polo’nun Seyahatleri” adlı kitabını kaleme aldı. Kitap kısa süre içinde Avrupa’da çok ünlü oldu. Öykülerini gerçek olamayacak kadar çılgınca ifade edenler çoğunluğu oluştursa bile, en çok satan kitap olma başarısını gösterdi.

Marco Polo, 1299 yılında özgürlüğüne kavuşarak Venedik’e geri dönüş yaptı ve burada kendisinden üç çocuğu olan Donata Badoer ile dünya evine girdi. Vefat edene kadar da burada yaşamını sürdürdü. O dönem için son derece fazla sayılabilen 70 yaşında hayatını kaybetmiştir. Ölüm döşeği sırasında meşhur olan son sözünü söyledi: “Gördüklerimin yalnızca yarısını söyledim”.

Marco Polo’nun Seyahatleri isimli kitabında yer alan bilgiler pek çok kişiye uçuk ve hatta inanılması güç gelse bile, asırlar boyunca, Asya kültürü ile ilgili hiçbir fikir sahibi olmayan Avrupalılara, bu kültür ile ilgili önemli bilgiler sağlamıştır.

Günümüzde, pek çok tarihçi ve uzmanlar, Marco Polo’nun seyahatini araştırırlar. Kendisi hayatta iken inanılması zor olan pek çok hikâye ve mekân, vefatından sonra doğrulanmıştır. Ünlü kaşif ne kadar da Çince bilmese bile ve Çin kültürüne ait olan Çin Setti, çay ile hattatlık gibi konulardan hiç söz etmemiş olmasına rağmen, uzmanlar bunun 13. Yüzyıldaki savaşlar sırasında yazıldığından kaynaklandığını düşünürler.

Bunlardan başka, o dönemde yaşayan coğrafyacılar Marco Polo’ya pek itibar etmemiş olsalar da, vermiş olduğu bilgilerin bazıları 14. Yüzyılda harita oluşturmak adına kullanılmıştır. Tarih kitaplarına, Asya ötesine yolculuk rotasını ilk kaydeden kişi olarak ve yolculuğun ne kadar uzun süreceği ile ilgili hesaplama için bir sistem meydana getiren ilk kişi olarak geçmiştir. Bu başarılarından dolayı modern coğrafya biliminde öncü kabul edilmiştir.

Marco Polo Kimdir? Hayatı Keşifleri Ve Eserleri Nelerdir?

Marco Polo nereyi Keşfetti

Marco Polo, onlarla birlikte Hanbalık’a (Pekin) gitti. Anadolu’yu, Mezopotamya’yı, İran’ı, Türkistan’ı, Pamir Dağları’nı, Gobi Çölü’nü ve Çin’i dolaştı. 2,5 yıl kadar süren bu yolculuklarından sonra Kubilay Han’ın verdiği görevle 17 yıl Doğu ülkelerini dolaştı. Tarih, etnografya ve coğrafya incelemeleri yaptı.

Marco Polo Nereli

Bazı kaynaklar Marco Polo‘nun aslında Macar olduğunu ve Dalmaçya’nın Korcula adasında doğduğunu bu ada o zaman Venedik protektorası olduğu için Venedikli ve İtalyan bilindiğini söyler. Çocukluğunda, Karadeniz ve Akdeniz’deki ticaret merkezlerine uğrayan babasıyla yolculuk yapmıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın