LED Ekran ve LCD Ekran Arasındaki Fark Nedir?

 LED Ekran ve LCD Ekran Arasındaki Fark Nedir?

LED ekran ve LCD ekran arasındaki fark nedir? Herkesin merak ettiği konulardan biridir. Teknoloji ilerledikçe yeni icatlarla karşılaşabiliyoruz. Ancak şimdiki konumuz yıllardır var olan ve sürekli yeniliklerle değişen ekran yapısıyla alakalı olan LCD ekran teknolojisidir. Neden LED değil de, LCD ekran olduğunu şimdi detaylı bir şekilde açıklayacağım.

LCD Ekran Nedir?

LCD (Liquid Crystal Display), isminden de anlaşıldığı üzere sıvı kristallerle oluşmaktadır. Üst üste yerleştirilen tek taraflı ışık geçiren iki optik filtrenin ve elektrikle kutuplanan sıvı likitin ışık almasıyla görüntü oluşmaktadır. Bu teknoloji farklı isimle anılan, IPS,VA,TN gibi birçok ekran yapısında da aynı şekilde işlemektedir.

Peki gelelim herkesin merak ettiği konuya LED ekran ile LCD ekran arasında ne gibi fark vardır? Hangi teknoloji daha iyidir?

Aralarındaki Fark Nedir?

Aslında her ikisi de aynı teknolojidir. Eskiden üretilen LCD ekranlarda görüntünün oluşumunda kullanılan ışık kaynağı CCFL- soğuk katot floresan kullanılmaktaydı. Şimdi ise LED ışık kaynakları kullanılmaktadır. LED ışıkların enerji tüketimi ve maliyeti daha az, ayrıca yeni bir teknoloji olduğu için bu teknoloji kullanılmaktadır. Kısacası, LED ve LCD arasında hiçbir fark yoktur.

LED Ekran ve LCD Ekran Arasındaki Fark Nedir?

LED TV mi daha iyi LCD mi?

LED televizyonlar da aslında birer LCD TV. Tek fark, ışık kaynağı olarak geleneksel CCFL yerine LED‘i kullanıyor olması. Light Emitting Diode, yani Işık Yayan Diyot anlamına gelen LED teknolojisine sahip panellerde arka aydınlatma olarak floresan lamba yerine bir dizi LED kullanılmakta.

IPS LCD ekran teknolojisi nedir?

IPS, birçok bilgisayar monitörü-ekranı ve telefonu da dahil olmak üzere LCD‘lerde (sıvı kristal ekranlar) kullanılan bir panel teknolojisidir. Daha spesifik olarak, bir IPS paneli bir TFT LCD türüdür (veya “aktif matris” LCD‘dir)

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın