Kristof Kolomb Kimdir? Kısaca Hayatı Ve Keşifleri Nelerdir?

 Kristof Kolomb Kimdir? Kısaca Hayatı Ve Keşifleri Nelerdir?

İtalyan asıllı olan Kristof Kolomb; 1450 senesinde Cenovo’da dünyaya gelmiş ve bu şehirde büyümüş bir kaptandır. Kolomb’un çocukluğu fakirlik içinde geçmiştir. Babası dokumacılık işi yapmaktaydı. Fakat bu ailesinin tam manada geçinmesine yardımcı olmamıştır. Bundan ötürü Kolomb okul okuyamamış, bir gemide tayfacı olarak çalışmaya başlamıştır. Tayfacı olduğundan dolayı gemi ile pek çok ülkede bulunmuştur. Bu ülkeler arasında İskandinavya ile İzlanda da yer alır.

Kolomb’un yaşadığı zamanda dünyanın yuvarlak olma ihtimaline kimse inanmamaktaydı, fakat Kolomb böyle bir şeyin olma ihtimalinin var olduğunu sürekli düşünüyordu. Fakat dünyanın büyüklüğü ile ilgili hiçbir fikri bulunmayan Kolomb, emrine birkaç gemi verilirse bütün Okyanusu geçip Hindistan’a varacağını düşünmekteydi. Kolomb’un hayal dünyası çok genişti. Ve hayal kurmayı fazla severdi. Marko Polo’nun Harikalar Kitabı adlı eserini okuduktan sonra git gide hayal gücünde birtakım şeyleri canlandırmaya başlamıştı. Hindistan ve Çin ile alakalı hayalleri kurmuş olduğu hayaller içindeydi.

Kolomb’un aklında bir proje bulunmaktaydı. Eğer deniz yoluyla batıya giderse, Atlas Okyanusunun keşfedilmeyen yanlarını bulup keşfedecekti. Bir başka düşüncesiyse Hindistan’a gidip Doğu ve Batı arasında bir köprü kurmayı düşünüyordu. Bu düşünceler her gün aklındaydı ve doğal olarak rüyalarında bile bu düşünceler gözlerinin önünden bir bir geçmekteydi. Hayallerinin gerçek olması için sürekli projeler hazırlıyordu. Bu projelerini Portekiz’in önde gelen insanlarına sunup kendine imkân tanınmasını arzuluyordu.

Uzun uğraşlar sonunda Kolomb nihayet Portekiz kralıyla görüşme imkânı buldu. Ona projelerinden daha doğrusu hayallerinden söz ediyordu. Fakat projelerini her ne kadar coşkulu ve heyecanlı anlatsa da Kral daha çok Afrika’yla ilgilenmekteydi. Kralın fikri Ümit Burnunu kullanıp Hindistan’a ulaşmaktı. Bu Kolomb’un projesine tersti.

Çevresinde yer alan kişiler de krala böyle bir projenin olma ihtimalinin hayal olduğunu söyleyince Kral, Kolomb’a destek vermekten vazgeçmiştir. Daha sonra İspanyaya geçti. Burada bir papazın yardımıyla İspanya Kral ve Kraliçesiyle görüşme sağlandı. O dönemde Portekiz ve İspanya rekabet içindeydiler. Kral, Kolomb’un fikirlerini düşündü ve böyle çılgın bir denizciye şans verdi. Bu şanstan dolayı Kolomb çok mutlu oldu.

Kolomb, projesinin onaylanmasından sonra 1492 senesinde 3 gemiyle yola koyuldu. Yoluna İspanyanın Palos limanında başladı. Sahip olmuş olduğu 3 gemide 78 kişi bulunmaktaydı. Fakat bunların birçoğu bunun gibi projelerde kullanılmak için hapishanelerden toplanılan hükümlülerdi.

Kraliçe bu seyahatin masraflarını karşılamak adına mücevherlerini satmıştı. Fakat Kolomb keşif yaptığı ülkelerden getireceği altın ile baharatların birçoğunu Kral’a teslim etmesi gerekiyordu ve yalnızca çok az bir miktarı Kolomb’un olacaktı. Fakat Kolomb bunu hiç dert etmiyordu. Onun tek hayali projesini gerçekleştirmekti.

Yolculuğunun ilk 3 haftası çok iyi gitti. Herkes yakın bir zaman içinde bir kara parçasına varacaklarını düşünmekteydi. Fakat günler geçtikçe hiçbir kara parçası karşılarına çıkmadı. Gemi elemanları, boş bir denizde gittiklerini ve hiçbir zaman karaya varamayacaklarını düşündüler. Bundan dolayı gemide isyan çıktı. Gemide yaşayanlar zaman kaybetmeden geri dönmeleri gerektiğini düşünmekteydiler.

Kolomb böyle bir isyanı sona erdirmek için tayfalarına yeni vaatlerde bulundu. Hatta onları yatıştırmak adına bazılarına mükâfat bile verdi. Fakat bazı kişilere ise büyük cezalar verdi. Bu geçen zamanda mükâfatlar da yeterli olmadı. Bundan dolayı Kolomb kendisine 3 gün süre verilmesini istedi. Üç gün geçtikten sonra hala kara görünmez ise geri döneceklerini vaat etti.

Kolomb bunu söylediğine çok pişman oldu. Eğer 3 günlük zaman dolduktan sonra kara görünmediği taktirde bütün projesini iptal ederek geri dönmek zorunda kalacaktı. İşte bu Kolomb’u derinden üzüyordu. Fakat şansı yolunda gitti ve denizde ilerliye ilerliye odun parçaları ile irili ufaklı kaya parçalarına denk geldiler.

Gökyüzünde uçmakta olan kuşları gördükleri zaman karaya yakın olduklarını anladılar. Nihayetinde kara görüldü. Kolomb Hindistan yakınlarında bir ada olduğunu ve kendisinin de bu adayı keşfettiğini düşünmekteydi. Büyük bir sevinç duydu. Büyük bir tören düzenleyerek karaya adım attılar. Kolomb işgal ettiği adaya San Salvador ismini verdi.

Bütün bu olaylar yaşanırken ada sakinleri olayları şaşkınlıkla izlediler. Her şeyi izlediler sadece. Kolomb burada çok durmayarak yeniden gemiye binip yola koyuldu. Hedefi Hindistan’dı. Fakat bu amaca ulaşmak için yola çıktığı zaman Santa Maria dolaylarında gemisi battı. Bundan dolayı şimdiki adıyla Haiti adasında konaklamaya başladılar. Gemisi batan Kolomb’un birde tayfasından birisi ikinci gemisini de kaçırınca tek gemiyle İspanyaya dönmek zorunda kalmıştır.

Kolomb İspanyaya vardığı zaman büyük bir törenle karşılandı. Kolomb’un verdiği hediyeler Kralın çok hoşuna gitti. Fakat Kralın esas beklentisi mücevherlerdi, ancak buna rağmen Kolomb’un hediyelerini çok beğendi.

Aradan geçen birkaç sene sonra Kolomb 17 gemi ile 1500 kişilik büyük bir filoyla yeniden denizlere açıldı. Yeni adalar keşfetti. Örneğin Dominik adası. İzabella şehrini kurmuştur. Altın aradı fakat istediğini bulamadı. İspanyaya döndükten sonra altın bulamadığından dolayı keşfi başarısız sayıldı.

Altın bulamamasına rağmen yeniden şansını denemek istedi. Bu sefer 6 gemiyle tekrardan yola çıktı. Fakat artık Kraliyet ailesinin gözünde güveni azalmaktaydı. Güvenin azalması ve kolomb’un köle ticareti yaptığı İspanyada duyulunca ünü daha fazla azaldı ve bir keresinde İspanyaya döndüğü zaman ayakları zincirlendi. Bütün bunlardan sonra ününü tamamen yitirdi. Kendini yalnız hissetmekteydi. Ve bu yalnızlık içinde 1506 senesinde 56 yaşındayken hayata veda etti.

Kolomb Amerika yı ne zaman kesfetti?

Bu seyahat baharat yoluna bir şekilde girmeyi amaçlayan İspanya Krallığı tarafından da desteklendi. 1492 yılında ilk yolculuğunda Japonya’ya gitme hedefinde olan Kristof Kolomb kendisini yanlışlıkla Yeni Dünya olarak adlandırılan Amerika kıtasında buldu. Bahamalar’da ayak bastığı yeri San Salvador olarak adlandırdı.

Kristof Kolomb coğrafyaya katkıları nelerdir?

Kristof Kolomb, Amerika kıtasını keşfi ile tanınan bir kaşiftir. Coğrafyaya yaptığı en büyük katkı olarak bunu sayabiliriz. Bunun haricinde Cenovalı Kaşif Kristof Kolomb, İspanyol krallığından aldığı izin ile Atlas Okyanusunu 4 kere aşan keşiflere çıkmıştır.

Christopher Columbus ne zaman öldü?

20 Mayıs 1506

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın