Katran Nedir? Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

 Katran Nedir? Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Katran günümüzde sıklıkla kullanılan ağaç, kömür ve diğer maddelerden damıtılma yoluyla elde edilen bir yağ türü olarak kullanılmaktadır. Ağaç, kömür veya diğer maddelerden alınarak direkt olarak yapılmamaktadır belirli özel işlemlere tabi tutulmaktadır.

Organik maddelerin kuru bir şekilde alınıp sıvı hale getirilerek elde edilmesine de katran denilmektedir. Renk olarak koyu renkte ve keskin kokulu bir yağ türüdür.

Katran çok üst düzeyde kontrollerle yapılmaktadır, katran yapılırken bulunulan ortamın kesinlikle havasız olma şartı bulunmaktadır, hiçbir şekilde oksijenin bulunmaması gerekmektedir.

Yüksek ısı sonucu elde edilmektedir. Günümüzde sanayi de başta olmak üzere çok alanda kullanımı yapılmakta olup değerli bir yağ türüdür. Katran iki ayrı maddeyle özellikle yapılmaktadır. Ağaç ve kömür sıklıkla kullanılmaktadır. Katran elde edilirken kullanacağınız malzeme hem katranın cinsini hem de kullanım alanını belirlemektedir.

Belirttiğimiz üzere katran yapımında kullanılan malzemeler katranın kullanılacak alanını belirlemektedir. Günümüzde en çok kömür katranı kullanılmaktadır. Sadece bizim ülkemizde değil hemen hemen tüm dünyada kömür katranı daha fazla yapılmaktadır. ağaç katranı dünya üzerinden genelleme yapılacak olursa genel olarak çok az üretilmektedir hatta yok denilecek seviyededir.

Çeşitli yerlerde özellikle de Toros dağlarında ağaç katranı yapılmaya hala devam edilmektedir.

Sizlere ağaç katranı ve kömür katranının arasındaki farklardan söz edeceğiz. Hem kullanım alanlarını hem de farklarını aktaracağız.

Ağaç Katranı Nedir?

Ağaç katranı yarı sıvı halinde olup keskin kokulu yağ türüdür. Yapımında kullanılan ağaç türleri genellikle andız, sedir, kızılçam ve karaçam dır. Diğer katranlara göre akışkanlık derecesi daha fazladır.

Koyu renklerde bulunmaktadır, bu renkler kahverengi ve siyah olmaktadır. Ağaç katranı patlayıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca da yüksek oranda zehirleme gücü vardır. Ağaç katranı 230- 410 santigrat derecesinde kaynatılma sonucu elde edilmektedir.

Ağaç Katranı Nerelerde Kullanılmaktadır?

Günümüzde en meşhur olan ve en çok işe yarayan özellikle de faydası kanıtlanmış olan cilt yaralarında fazlaca kullanılmaktadır.

Öksürük şuruplarında çok az miktarda da olsa kullanılmaktadır.

Karayollarında asfalt çalışmalarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Plastik malzemelerin yumuşatılmasında da kullanılmaktadır.

Kömür Katranı Nedir?

Kömür katranı ülkemizde sıklıkla çıkarılan bir maden türüdür. Yapım aşaması çok zor olsa da yer altı maden zenginliğimizden dolayı fazlaca elde edilebilmektedir.

Kömür katranı maden içerisinde çıkarılan kömürlerin çıkarılma işlemi sonrasında özel bir çaba ile damıtılma sonucu elde edilmektedir. Koku olarak ağaç katranından daha sakin bir kokusu vardır tıpkı naftalin kokusuna benzemektedir.

Kömür katranı daha çok yalıtım malzemesi olarak çok başarılı olduğundan sıklıkla yalıtım işlerinde kullanımı gerçekleştirilmektedir. Kömür katranı eter ve alkolün içerisinde çok kolay çözülmektedir.

Kömür katranı da ağaç katranında olduğu gibi patlayıcı özelliğe sahiptir.
Kömür katranının kullanım alanları inanılmaz derece de geniştir. Ancak zehirleyici özelliği bulunduğundan inanılmaz derecede dikkat edilmelidir.

Kömür Katranının Kullanım Alanları Nedir?

Kömür katranına daha çok yol yapımlarında asfalt çalışmalarında sıklıkla karşılaşırız. Hatta çoğumuz yolculuk yaparken yol çalışmalarına denk gelmişizdir. Siyah renkte ve kokusu olan bir maddeye denk gelmişizdir. İşte tam da bu alanda katran kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Sızdırmalık işlemlerde özellikle de yüksek sızdırmalık gereken işlemlerde kullanımı yapılmaktadır. ( boru )

Metal ve duvar boyalarında kullanımı yapılmaktadır.

İmalat işlemlerinde özellikle de plastik imalatlarında kullanılır.

Çatı sızdırmalı işlemlerde kullanılır.

Şöyle bir bilgi de ekleyelim. Halk arasında fazlaca olmasa da hayvanların uyuz hastalığını tedavi etmek amaçlı kullanıldığı da tespit edilmiştir.

Katran nedir ne işe yarar?

Katran geleneksel olarak antihistaminik, antiseptik ve antimikrobiyal işlevleri ile hayvanların yaralanan yerlerinin tedavisi, haşarıların kovulması, yılan akrep gibi sürüngenler ile kene vb hayvanların uzak tutulması amacıyla kullanılıyor.

Zift Katran nedir?

Katran; petrol, kömür, biyokütle gibi organik maddenin havasız ortamda ısıl bozundurulması ile elde edilen çok yoğun siyah bir sıvıdır. Alifatik ve aromatik hidrokarbonlardan oluşan oldukça karmaşık bir organik yapıya sahiptir.

Katran ve zift aynı şey mi?

Katran” kelimesi birçok farklı maddeyi tanımlamak için kullanılmaktadır. … Aynı zamanda “Burma Yağı” veya “Burma Nefti” diye de bilinen “Rangoon katran“ı gerçekte petroldür. “Katran” ve zift bazen birbirinin yerine kullanılabilmektedir; ancak ziftkatran daha akıcı iken daha katıdır.

Katran hangi ağaçtan yapılır?

Toros ve/veya Lübnan sedirinin odunundan elde edilen özüte Türkiye’de halk arasında “katran” denir. Bundan dolayı sedir ağacı, “katran ağacı” olarak bilinir. Katran ağacı, geçmişten günümüze birçok medeniyet için ihtişam ve zenginlik göstergesi olan kutsal bir ağaçtır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın