Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

 Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

Karbonatın cilde faydaları saymakla bitiremeyiz. Bir mutfak malzemesi olarak tanınan karbonat aslında göründüğünden çok daha fazlasıdır. Pek çok kişi tarafından dişlerin beyazlatılması için de kullanılan karbonat günlük hayatımızda cildimizi güzelleştiren en doğal maddelerden bir tanesidir. Karbonatın hem tek başına hem de bazı maddeler ile birleştirilerek karbonatın cilde faydaları arasında sayabileceğimiz pek çok lekeleri giderdiği ve cildi yenilediği görülmüştür. Pek çok kadın kendini güzelleştirmek için pahalı kozmetik ürünlerine bütçesini sarsmak namına çok fazla paralar dökmektedir. Ama cildinizin doğal yoldan da para harcamadan da güzelleştirebilirsiniz. Hem de herkesin evinde bulunan oldukça pratik bir malzeme olan karbonat ile bunu gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Karbonatın cilde diğer faydası da cildinize doğal peeling yapabilir, cilt lekelerinizden kurtulabilir, doğru bir uygulama ile cilt tonunuzu açabilir ve cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Hem de bunları yaparken kötü bir koku ile de karşılaşıp rahatsız olmazsınız. Şimdi sizlere cildinizi güzelleştirmek için karbonat ile yapabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Karbonatın Sivilceye Etkisi

Karbonatın cilde faydaları arasında belkide en etkili yöntem sivilce tedavisi diyebiliriz. Şimdi pahalı kozmetik ürünlerini ve kimyasalları bir kenara bırakıyoruz ve sivilcelerden en doğal yöntem olan karbonatın sivilcelere faydaları ile kurtuluyoruz. Sivilce sorunu her yaşta yaşanabilecek olan bir sıkıntıdır. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişiler bu sorun ile sıklıkla karşılaşa bilirler. Sivilcelerden kurtulmak için karbonat maskeleri sayesinde oldukça kısa bir zamanda sivilcelere veda etmek mümkündür. Bu maske için lazım olan malzemeler de oldukça kolay.

  • Bir kabın içerisine dört çay kaşığı karbonat ve iki çay kaşığı su koyarak ikisini karıştırarak bir macun kıvamına elde ediniz.
  • Daha sonra hazırladığınız bu macun kıvamındaki karışımı sivilcelerin üzerine sürün. Fakat karışımı uygularken yüzümüzün diğer bölgelerine değil sadece sivilcelerin üzerine uygulamaya dikkat edin.
  • Karışımı sürerken macun kıvamındaki maskeyi dağıtmadan bir kulak çubuğu ya da parmağınız ile sivilcenin üzerine yaymadan uygulayın.
  • Maskenin yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar yüzünüzde kurumasını bekleyin.
  • Maske kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin.
  • Fakat yüzünüzü yıkarken sıcak suyla değil mümkün olduğunca soğuk ya da yıkayamıyorsanız ılık su ile temizlemeye dikkat ediniz.
  • Bu maskeyi yüzünüze haftada bir kez yapabilirsiniz. Düzenli kullanımda maskenin işe yaradığını kısa zamanda göreceksiniz.

Önemli not: Cildinizin karbonatı alerjisi olup olmadığını bilmiyor olabilirsiniz. Maskeyi cildinize uyguladığınızda bir yanma ya da kaşıntı durumu yaşanıyorsa maske yüzünüzde bekletmeden yıkayınız. Böylece alerjik bir durumla karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırırsınız.

Önemli not: Karışım için verilen miktarlar temsili olup yüzünüzdeki uygulayacağını sivilceli bölgenin büyüklüğüne göre bu miktarı arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. İlk yaptığınız denemeden sonra uygun miktarda kendiniz karar verebilirsiniz.

Karbonat İle Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktalarınıza karbonatlı peeling ile elveda deyin

Sivilce sorunundan bahsettik fakat sivilce sorunun asıl kaynağı siyah noktalardır. Karbonatın cilde faydaları arasında sayacağımız diğer önemli tedavi yöntemi karbonatla siyah nokta temizleme diyebiliriz. Siyah nokta sorunu pek çok kişinin yaşadığı bir sıkıntıdır. Makyaj malzemeleri ile kapatmaya çalışsanız da yüzünüzde kirli bir görüntüye sebep olarak sizleri rahatsız edebilir. Ayrıca siyah noktalar cilt üzerinizdeki gözeneklerin içerisinde kirlerin birikmesinden dolayı oluştuğu için cildinizin sağlığı için de zararlı olacaktır. Haydi şimdi siyah noktalardan doğal olarak kurtulalım. Malzemelerimiz yine çok basit. Bir kabının içerisinde karbonat ve suyu karıştırarak macun kıvamına getiriyoruz. Daha sonra macun kıvamındaki karışımımıza siyah noktaların üzerine sürüyoruz ve parmaklarımızla dairesel hareketlerle masaj yapıyoruz. Karbonat partiküllü yapıya sahip bir madde olduğu için yapılan bu masajda beraber cildinizdeki ölü deriden arınmanızı sağlayacak ve gözeneklerinizi temizleyerek siyah noktalar da sizleri kurtaracaktır. Yaklaşık 2 ya da 3 dakika bu uygulamayı yaparak cildinizi hem ucuz hem de oldukça basit ve doğal bir peeling yapabilirsiniz.

Karbonatın Cilt Lekelerine Faydası

Cilt lekeleriniz için artık üzülmeyin

Cilt lekeleri oldukça rahatsız edicidir. Karbonatın cilde faydaları saymakla bitiremeyiz demiştim. Sanırım yavaş yavaş demek istediğimi anladınız. Bazı insanlara güneş leke yaparken bazıları ise önceden çıktığı bir sivilce yüzünden yüzünüzde lekesi kalmış olabilir. Pek çok kişi ciddi lekelerini sevmediği için bunları kozmetik ürünleri ile kapatmaya çalışmaktadır. Fakat yüzünüzdeki bir kusuru kapatmak için sürekli kimyasal uygulamak pek doğru olmayacaktır. O zaman cilt lekelerinden kurtulmaya ne dersiniz. Hem de doğal yollarla cilt lekelerinizden kolayca kurtulabilirsiniz. Tabii ki yine baş malzememiz olan karbonat ile cilt lekelerinden kolaylıkla kurtuluyoruz. Malzemeler ise oldukça basit. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz karbonat ve limon ile maskemizi kolaylıkla hazırlıyoruz. Yaklaşık bir yemek kaşı kadar karbonatın içerisine limon suyu ekleyerek iki malzemeyi karıştırarak bir macun kıvamı elde ediyoruz. Daha sonra hazırlanan bu karışımı cilt lekesinin bulunduğu yerin üzerinde uygulayıp yaklaşık 5 ya da 10 dakika maskenin kurumasını bekliyoruz. Daha sonra soğuk ya da ılık su ile yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Bu maskeyi yüzünüze haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.

Önemli not: Karışıma ekleyeceksiniz limon suyunu taze sıkılmış olmasına dikkat ediniz. Önceden sıkılmış ve bekletilen limon suyu etkili olmayacaktır.

Cilt üzerindeki kaşıntı ve döküntüler korkunuz olmasın

Bazen yenilen besinler bazen kuruyan cilt döküntü yapabilir ve beraberinde de bir kaşıntı durumu getirebilir. Bu kaşıntı durumu insanların sevmediği ve oldukça rahatsızlık veren bir olaydır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yine en büyük yardımcı karbonat olacaktır. Karbonat ve sudan oluşan bir karışım hazırlayın. Daha sonra cilt üzerinde döküntü olan ve kaşınan bölgenin üzerine bu karışımı uygulayın. Yaklaşık 4-5 dakika bekledikten sonra vücudunuzda karışımı uyguladığınız bölgeye soğuk su ile durulayarak temizleyin. Karbonat kaşıntı alarak derinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Ter kokusundan karbonat ile kurtulun

Bazı insanların teni terledikten sonra etrafa kötü bir koku yayar. Bu olay hem kişinin kendisi için hem de çevresi için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Ter kokusu gibi bir sorun yaşıyorsanız artık bundan kolayca kurtulmanız mümkün. Karbonat içerisinde anti bakteriyel özellik bulunan ter kokusuna da faydalı oldukça yarayışlı bir maddedir. Karbonat ter kokusuna neden olan bakterileri öldürerek sizi bu sıkıntıdan kurtarır. Karbonat ile ter kokusundan kurtulmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

  • İlk yöntem için gerekli malzemeler karbonat ve mısır nişastasıdır. Bu iki tozu birbirine güzelce karıştırın. Daha sonra özlettiniz toz karışımı koltuk altlarınızda bir pudra gibi sürekli uygulayın. Bu karışım sayesinde telli dediğinizde karbonat bakterilerle mücadele edeceği için etrafa bir ter kokusu yayılmaz.
  • İkinci yöntem için gerekli olan malzemeler karbonat, su ve kendi isteğinize bağlı olarak uygulayabileceğiniz esanslı bir güzel kokan yağ olabilir. Karbonat ve suyu karıştırırken içerisine Kendi zevkinize göre aldığınız güzel kokulu esansı da ekleyerek bir macun kıvamında karışım elde ediniz. Elde ettiğiniz bu karışımla koltuk altlarınıza uygulayınız. Bu karışımı düzenli olarak kullandığınızda bir süre sonra kalıcı olarak ter kokusundan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Güneş yanıkları için karbonatlı tedavi

Yaz aylarında bilinçsiz bir şekilde güneşlenildiği zaman güneş yanığı olmak kaçınılmaz bir durum oluyor. Fakat bu durum çok can yakıcı bir durum olduğu için kişiler de güneş yanığına karşı bir çare arayışına giriyor. Karbonat güneş yanığı tedavisinde de sıklıkla kullanılan doğal malzemelerin başında gelmektedir. Yaklaşık bir bardak kadar soğuk suyun içerisine bir yemek kaşığı karbonat koyarak karışım hazırlayın. Hazırladığımız bu karışımı direk güneş yanığının üzerine uygulamayın. Temiz bir bez alarak karışımı bezin üzerine dökün ve bezi de güneş yanıklarınızın üzerine uygulayın. Karbonatlı bez kuruyan kadar yaklaşık 10-15 dakika yanık olan bölgeye uygulayın. Bu uygulamayı gün içerisinde 3-4 kez uygulayarak kullanabilirsiniz.

Karbonat cildi beyazlatır mı?

Sağlık ve güzellik üzerine birçok faydası bulunan karbonat, kirleri uzaklaştıran yapısı sayesinde cildi beyazlatır ve zamanla oluşan kararmaları giderir.

Karbonat limon maskesi hergün yapılır mı?

Hazırlanan karışım yüze sürülerek kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır. Bu maske haftada 1 gün uygulanır.

Yüze karbonat sürmek zarar verir mi?

Karbonat cildin pH dengesini bozabilir. Cildimizin pH dengesi 4,5 ila 5,7 arasındadır. Karbonat ise bu seviyenin oldukça üzerindedir. Karbonatı saf bir şekilde cilde uygulamak deriyi kurutur ve nem kaybına yol açar.

Yüze karbonat sürmek ne işe yarar?

Karbonat, yüzünüzü ölü hücrelerden arındırıp fazla kiri ve yağı temizleyerek akne oluşumunu etkili bir şekilde önler, yüzünüzdeki tıkalı gözenekleri açar.

Karbonat cildi nasıl beyazlatır?

3 yemek kaşığı limon suyu. 2 yemek kaşığı karbonat.

Bir kasede tüm malzemeleri birleştirin.
Karışımı temiz yüzünüze uygulayın.
15 dakika sonra ılık suyla yıkayın.
Maske sonrası nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.
Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Karbonat limon ten rengini açar mı?

CİLT RENGİNİ AÇMAK İÇİN LİMONLU KARBONAT MASKESİ

Limonlu karbonat karışımı cildi ölü hücrelerden arındırır, ayrıca cilt tonunu açarLimonlu karbonat maskesini hazırlamak için karbonatı, esmer şekeri ve limonu iyice karıştırın. Doğal kürü ıslak cildinize uygulayın

Yoğurt limon karbonat ne işe yarar?

Limon ve yoğurt, her iki maske malzemesi de cilt lekelerini gidermekte çok etkilidir. Cilt lekelerini yok eden maske hazırlamak için; 1 tatlı kaşığı yoğurt, 3 damla limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı sızma zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı göz ve dudak bölgeniz hariç tüm yüzünüze sürün.

Karbonat sivilce izlerini geçirir mi?

Antiseptik bir madde olan karbonat, sivilcelere ve akneye neden olan bakterilerin üremesini engeller. Akne ve sivilceye sebep olan bakteriler üremek için asidik ortamları tercih eder. Karbonat maskesi, cildin pH seviyesini dengeleyerek, bakterilerin ürediği bu asidik ortamı ortadan kaldırır

Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın