IPS Panel vs TN Panel ?

 IPS Panel vs TN Panel ?

Ips panel vs TN panel ? Birçok alıcı için, monitörlerin her zaman çözünürlük ve boyutu aştığı düşünülmez. Gerçek şu ki, monitörler çok karmaşık bir bileşendir. Tepki süresi, giriş gecikmesi, renk üretimi ve izleme açısı gibi özelliklerin tümü, görüntünün monitördeki görünümünde fark edilir bir fark yaratan ölçümlerdir, ancak profesyonel inşaatçılar için bile bu tür terimler kafa karıştırıcı olabilir. var. Bu, televizyon ve video endüstrisinin en başından beri anlamsız pazarlamayla mücadele etmesine yardımcı olmadı ve bazı özelliklerin zamanla anlamlarını yitirmesine neden oldu.

Monitör Donanımı Sözlüğü (çok yakında) kafası karışık kişiler için yeri doldurulamaz kaynaklar sağlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bu makalede, ortak LCD panel türü (monitörlerde kullanılır). LCD teknolojisi türlerinin güçlü ve zayıf yönleri hakkında daha fazla bilgi edinin). Monitör paneli türünün küçük revizyonları / sürümleri var, ancak bugün IPS, TN, PLS ve VA panelleri arasındaki farklara odaklanacağız. CRT bir LCD panel tipi değildir, ancak aynı zamanda bir topraklama CRT’si içerir.

Birincisi, açıklık için, aralarında “en iyi” panel türü yoktur, çünkü hepsinin diğerlerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Buradaki bilgiler genel spesifikasyonlarla ilgilidir. Bunun nedeni, aynı panel tipi panelde bile çekim olanağına bağlı olarak teknik özelliklerde (güç tüketimi, arka ışık sızması vb.) Bazı farklılıklar olmasıdır. Üreticinin ayarlanması, ekran çıktısını etkileyebilir ve panel tedarikçisinden tedarikçiye farklı bir kaldıraç sağlayabilir (hepsi etkilidir).

TN Ekran Nedir?

TN (Twisted Nematic) panel, yaygın olarak üretilen ilk LCD panel tipiydi ve hala en yaygın kullanılan panel türlerinden biridir.

TN Ekran Nedir?

TN panelinin, daha önce popüler olan CRT monitörlerine göre birçok avantajı vardır. Hafiflik, üretim maliyeti, güç tüketimi, çok daha ince, net görüntüler, pratik olarak elde edilebilir çözünürlük sınırları yok ve boyut ve şekil esnekliği. Teklifleri ve titreşimi ortadan kaldırma yeteneği.

Bununla birlikte, TN paneli mükemmel değil ve henüz mükemmel değil. Önceki popüler CRT monitörlerle karşılaştırıldığında, sınırlı görüş açıları, düzensiz arka aydınlatma, daha kötü hareket bulanıklığı, daha yüksek giriş gecikmesi ve piksel ölü / yığınına sahipti. Güneş ışığında zayıf görüş.

Netlik sağlamak için, bu sorunların çoğu iyileştirildi, ancak LCDTN panelinin altında yatan bilim nedeniyle tamamen çözülemedi. Aslında, bu sorunların çoğu (düzensiz arka ışık, hareket bulanıklığı, giriş gecikmesi, ölü / yığın pikseller, vb.) Tüm LCD panel türleri için benzersizdir. Geniş bir ekranda, düz bakıldığında, izleme açısı monitörün dışına doğru artar ve renk bozulması artar, bu nedenle zayıf bir izleme açısı daha acil bir sorun haline gelir. TN panelleri, diğer panel türlerine / CRT’lere göre daha kısa yanıt süreleri ve daha yüksek yenileme hızları gibi avantajlara sahiptir. TN panelleri tipik olarak 60 Hz ila 144 Hz arasındadır ve daha yüksek frekanslarda önemli ölçüde daha fazla oyun akışı sunar.

TN paneli, geleneksel düşük yanıt hızı, giriş gecikmesi ve yüksek yenileme hızı nedeniyle doğruluk açısından CRT ile karşılaştırılabilir ve CRT ile diğer LCD paneller arasında iyi bir uzlaşma sağlar. TN paneller ayrıca CRT’ye kıyasla daha net görüntüler, daha geniş ekran çıkışı, daha hafif, daha küçük fiziksel boyutlar ve daha yüksek çözünürlük sağlama avantajına sahiptir.

Öyle olsa bile, diğer LCD panellerle karşılaştırıldığında TN panel, zayıf görüş açısı ve zayıf renk yeniden üretilebilirliği sorununa sahiptir. Nihayetinde, TN paneli oldukça rekabetçi bir şekilde oynayan çoğu oyuncu için iyi bir seçimdir, ancak daha güzel ve geliştirilmiş bir renk deneyimi arayanlar için başka bir panel türünü düşünmeye değer. Söz konusu olabilir.

IPS Ekran Nedir ?

IPS (Düzlem İçi Anahtarlama), TN panellerin eksikliklerinin üstesinden gelmek için oluşturuldu. IPS paneli, TN panelinin zayıf renk üretimini ve görüntüleme açısını çözmeye çalışır. Bu açıdan IPS paneli çok başarılı oldu. Kontrast oranı yüksek (mükemmel siyah) ve renk doğruluğu yüksek (IPS paneli genellikle “soluk” görünmüyor), aynı zamanda IPS panelinde de görüş açısını değiştirirken çok az renk kayması oluyor.

IPS Ekran Nedir ?

Ödünleşmeler, yavaş IPS panel yanıt süreleri, yüksek üretim maliyetleri, yüksek güç tüketimi ve olası düşük yenileme hızlarıdır. IPS paneli geleneksel olarak 60Hz’dir, ancak tüm monitörler gibi hız aşırtma yapılabilir. Yıllar içinde IPS panelinde iyileştirmeler yapıldı, E-IPS ve H-IPS formatlarında biraz farklı revizyonlar yapıldı, ancak nihayetinde, grafik tasarıma dahil olan oyuncular ve iş dışı kişiler için bu sürümler arasındaki farklar.

Düşük tepkiselliği ve potansiyel olarak düşük yenileme hızı nedeniyle, IPS panelleri rekabet gücü yüksek oyunlarda genellikle kötü olarak değerlendirilir ve genellikle grafik tasarım gibi renk önemli olduğunda kullanılır. Skyrim’de nefes kesen bir yürüyüşü CS: GO’da süpürmeyi tercih eden rakipsiz bir oyuncuysanız, bir sonraki monitörünüz için IPS panelini düşünmelisiniz.

CRT Ekran nedir?

CRT (Katot Işını Tüpü) monitörleri en eski yaygın olarak bulunan ve kullanılan tüketici bilgisayarlarında kullanıldı. Bu nedenle, CRT monitörleri, onları kullanarak büyüyen kişiler tarafından genellikle sevgiyle (veya ihmal edilir) hatırlanır.

Nostalji bir yana, CRT monitör kullanmak için hala bazı iyi nedenler var. LCD panele kıyasla, CRT monitörün yüksek kontrast oranı, çok kısa yanıt süresi (ekranda yüksek hızda hareket ederken bile görüntü bulanıklaşmaz), neredeyse hiç giriş gecikmesi yoktur, ancak LCD giriş gecikmesi büyüktür İptal edilebilir.

CRT’nin dezavantajları açıktır. CRT’ler büyüktür, ağırdır, güç tüketir, titremeye neden olabilir, duyulabilir yüksek frekanslı parazit üretebilir (yaş kimin duyabildiğine bağlıdır), hafif bozuk görüntüler üretir ve zararlıdır. Elektromanyetik dalgalar (X-ışınları şeklinde) üretilir Bu, zararlı etkileri önlemek için koruyucu olarak kurşun ve baryum gibi toksik maddelerin kullanılmasını gerektirir. CRT monitörlerin büyük boyutu nedeniyle, onarımı da çok tehlikelidir.

CRT ekranlar, ekranların kontrol panellerine ve makinelere yerleştirildiği tıp, simülasyon, askeri ve hükümet alanlarında hala kullanılmaktadır.

CRT monitörleri öncelikle durduruldu ve nadiren yeni olarak satıldı (kullanılmış CRT’lerin bulunması oldukça kolaydır), ancak avantajları, belirli amaçlar için geçici olarak kullanılmalarına izin vermiştir. Oyunlar söz konusu olduğunda, CRT monitörleri, küçük hareket bulanıklığı ve çok az giriş gecikmesi ile rekabetçi oyunlarda kullanım için tarihsel olarak bir avantaj olmuştur. Ancak bu avantajlar, TN panelinin ilerleyen yürüyüşüyle ​​ortadan kalktı.

TN panel, düşük hareket bulanıklığına (özellikle ışık artırma veya benzer teknolojiyi kullanarak), yüksek yenileme hızına, kısa yanıt süresine (çoğunlukla 1 ms GTG) sahiptir ve dünyanın en rekabetçi oyunları için yeterlidir.

Sonuçta, kullanıcıların büyük çoğunluğu için, CRT’nin dezavantajı, özellikle oyun için TN paneli rekabetçi oyuncuların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamıyorsa, sınırlı kazanmaya değmez.

IPS Panel mi TN Panel mi ?

Hangisi daha iyi IPS veya TN paneli?

Özetlemek gerekirse, TN paneller bir var 
daha iyi iken, yanıt süresini, hem de daha ucuz bir fiyat etiketi IPS paneller var daha biraz ekstra para için görüntüleme açıları ve renk üretimi

Oyun için TN veya IPS daha mı iyi?

Tartışılan tüm farklılıklar göz önüne alındığında, 
IPS oyun monitörlerinin hızlı yanıt veren özellikler, daha geniş görüş açıları ve parlak renk üretimi ile en 
iyinin en iyisi olduğu açıktır TN monitörler oyun oynamak için hala harikadır ve çok daha az parayla rekabetçi oyunlar oynarken size avantaj sağlar 

TN panelleri o kadar kötü mü?

Genel olarak TN panelleri , çoğu zaman ucuz olmaları nedeniyle genellikle düşük kalitededir, ancak IPS / VA’yı görüş açısı dışında adil bir marjla geride bırakan 
bazı yüksek son TN panelleri vardır. FHD TN panelli Lenovo Thinkpad T530 , şimdiye kadar yapılmış en iyi TN panellerinden biri olarak kabul ediliyor 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın