İçki Kadehi Neden Tokuşturulur? Tarihçesi Ve Kökeni Hakkında Bilgi

 İçki Kadehi Neden Tokuşturulur? Tarihçesi Ve Kökeni Hakkında Bilgi

Dünyadaki hemen hemen herkes bir arkadaş, arkadaş veya topluluk karşılığında içki içiyor. Nereden geliyor? Tarihte ilk kimdi, ne zaman ve neden kupaya çarptılar? Bu yazıda sizlerle bu soruya üç farklı cevabı paylaşacağım sevgili konuğum.

İlk olarak, birinci ve ikinci sorulara verilen kısa cevapların bir özeti. Tostun tarihçesi için iki ayrı açıklama var.

  • Duyularınızı tatmin etmek için masaya bir kadeh şaraba hafifçe vurun. Şarap rengi, vizyon; dil ile tatmak; kokla, dokun, çal. Bu, şarabın tüm duyuları tatmin edeceği anlamına gelir.
  • Eski zamanlarda insanların düşmanlarını yemeye davet edip zehirli içecekler vereceğine inanılıyordu. İçeceğin toksik olmadığını kanıtlamak için, ev sahibi içeceği aldı ve misafirden bir bardağa dökmesini istedi. Sonra içtiklerini aynı anda içerler. Böyle bir durumda ev sahibi, ev sahibine güvenini göstermek için bir bardağa vurdu ve bir telefonla içmeye gerek olmadığını gösterdi.

Meselenin kökeni ile ilgili üçüncü açıklama ise detaylı bir şekilde aşağıda açıklanmaktadır.

Peki Neden Kadeh Tokuşturulur?

Neredeyse hepimiz alkol içtiğimizde, bir veya iki bardak içtiğimizde dostça bir sohbette bir bardak çınlıyoruz. Racon’un bazı arkadaşları bunun için görgü kuralları yazdı ve çizdi.

Bu alışkanlığın hikayesi nedir? Aslında uzun bir yol kat ediyor. Türk yönetimi sırasında Orta Asya’daki hükümdarların zehirlenerek öldürülmesi alışılmadık bir durum değildi. Ancak Kağanlar korkusuzluklarıyla biliniyorlardı. Kaderimden memnun kaldım çünkü önerilen Kumini’yi başkalarına bırakmak korkaklıktı. Uzun süredir devam eden bu olaylarla karşı karşıya kalan içiciler, bardaklarını misafirlerine takdim etmeye başladı. Bu durumla karşı karşıya kalan Kağanlar korkmadılar çünkü taşı aldılar, yere veya masaya bir kez vurdular ve değişmeden içtiler.

Avrupa’nın kralları bugün ona en yakın şekli verdi. Avrupa’da kralı zehirlemek isteyenler vardı. Özellikle kraliyet ailesi içinde taht ve iktidar mücadeleleri bu durumun ana nedenleriydi.

Bardaklarda zehirler yaygındı. Şöhreti sarsan ve bana sana güvenmediğim mesajını veren bir durum olduğundan, bu durumu önlemek için çeşni kullanmak arzu edilmedi. Bu acının ortasında içki servisi yapan kişiler, servis yaptıkları anda bardaklarını da ikram ettiler. Bu, isterseniz (güvenle) bu bardağı satın alabileceğiniz anlamına gelir. Krallar ayrıca güçlerini ve güvenlerini göstermek için aldıkları bardakları ikinci bir fincana vurarak çıkardılar.

Ancak tost bugün evrimini tamamladı. Belki hayatta değildim, görmedim ama biraz araştırmayla bu sonuçlara vardım.

Evet sevgili misafir, başka bir yazının sonuna geldik. Bu sayfa, insanların neden kafası karışmış sorusuna ayrıntılı olarak cevap vermeye çalıştı. Umarım ihtiyacınız olan bilgileri içerirler. Yorumunuz için teşekkürler, unutmayın …

İçki Kadehi Neden Tokuşturulur?

Kadeh tokuşturmak ne anlama geliyor?

Kadeh tokuşturmak anlam olarak güvenin ve sadakatin simgesidir. Birbirine kadeh tokuşturan kişiler birbirlerine güvendiklerini göstermiş olurlar

Kadeh kaldırmak ne anlama gelir?

Bu deyim İnsanları onurlandırmak ve sağlıkları için kadeh kaldırma anlamına da gelir. Aşina olduğumuz hareket ise kadeh tokuşturmak olarak adlandırılır. Eski zamanlarda kadeh tokuşturma eylemi kadeh kaldırmadan sonra yapılırdı, bu iki dostun veya bir arkadaş grubunun arasında güven ve samimiyet olduğunun göstergesidir.

Bir kadeh ne demek?

Kadeh kelimesi birçok hadiste cam, ahşap, toprak veya metalden mâmul “bardak, kâse, su ya da sıvı kabı” anlamlarında kullanılmaktadır (bk. … Wensinck, el-Muʿcem, “ḳdḥ” md.).

Kadeh kaldırırken neden şerefe denir?

Rakı içerken, eski ya da yeni sevgililer hatırlanınca kederlenip ağlayabilirsiniz. Çünkü ağladıklarınız ve anlattıklarınız o masada sır olarak kalır. Çünkü masanın kuralı “Şerefe” söz verilmiştir.

Kadeh hangi dil?

Arapça ḳdḥ kökünden gelen ḳadaḥ قدح “içki tası, bardak” sözcüğünden alıntıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın