ICANN Nedir? ICANN Hakkında Bilgiler

 ICANN Nedir? ICANN Hakkında Bilgiler

Artık internet Amerika Birleşik Devletlerin tekelinde olmaktan çıkmıştır. 1 Ekim 2016 tarihi itibari ile Amerika Birleşik Devletleri hükümeti elinde bulunan internet tahsis ve atama yetkisini ICANN kurumuna verdi. ICANN firması Amerika Birleşik Devletlerinden almış olduğu bu yetki ile birlikte İnternet Protokolü denilen ve hepimizin İP olarak bildiği alan tahsisi ve protokol tanıtıcı ataması işlemini, genel ve ülke kodu üst düzey alan sistemi için tek yetkili olmuştur.

ICANN Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Icann, yeni ortaya çıkan bir firma değil. Yaklaşık olarak 20 yıldır hizmet veren büyük bir kurumdur. Varlığı ile internet hizmetlerini büyük fayda sağlamıştır. Bu büyük kurum birçok ülke hükümetinin destekleri ile ortaya çıkmıştır.

ICANN alan adı maliyetlerini yaklaşık olarak % 80 oranında düşürerek, tüketicilerin ve şirketlerin alan adı alması konusunda büyük bir tasarruf etmesini sağlamıştır.

IANA Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bu kuruluş bir veri tabanı olması konusunda dikkat çekmektedir. Tüm internet domain adresleri bu kurum çatısı altında toplanmaktadır. Tarayıcılara hangi internet sitesi yazılırsa yazılsın o sitelere erişimi sağlayan bu kurumdur. IANA’dan bu yetkinin alınmasına Amerika Birleşik Devletlerinden Donald Trump olmuştur.

1988 yılından 1998 yılına kadar geçen sürede IANA’ya destek olan iki kiş vardır. Bunlar Jon Postel ve Joyce Reynolds’tur. Ancak Postel’in ölmesi ile birlikte bu durumda değişmeler oldu. Abd Ticaret Bakanlığı ICANN oluşumuna büyük destek vererek zamanla IANA tüm yetkilerini bu büyük oluşuma devretme kararı aldı.

Bu karar zamanla Facebook ve Google gibi büyük firmalar tarafından büyük destek ile karşılandı. Bu destekler sayesinde kullanıcıların bilgiye ulaşması, bilgiye ulaşma hızlarında büyük yararlar sağlamıştır. Çağımızın bilgi çağı olmasından bu durumun katkısı oldukça fazladır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın