HDR Tv Nedir? HDR10 ve HDR10+ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 HDR Tv Nedir? HDR10 ve HDR10+ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HDR tv nedir, gerçeğe yakın renkler istiyorsanız, bir sonraki TV’nizin HDR’yi desteklemesini istersiniz. İşte bilmeniz gereken her şey.

Her yıl, TV yapımcıları bir ustalık oyununa giriyor ve mükemmel TV’yi yaratmaya çalışıyor. Mükemmel görüntü arayışı artık evde gerçek bir sinema deneyimi yaratmak için daha gerçekçi renkler ve gölgeler sunmayı vaat eden HDR’ye odaklanıyor. HDR hala yeni ortaya çıkan bir teknolojidir, bu nedenle alışveriş yapanlar için ne anlama geldiğini şimdi anlamak için satın almadan önce bilmeniz gereken tüm yanıtları burada bulabilirsiniz.

HDR Nedir ?

“HDR”, standart HD ve hatta 4K Ultra HD setlere kıyasla daha fazla renk, daha iyi kontrast seviyeleri ve artırılmış parlaklık sunma yeteneğini ifade eden “yüksek dinamik aralık” anlamına gelir. HDR, esasen 4K veya Ultra HD formatının bir yükseltmesidir. (1080p HD setler için geçerli değildir.)

Birçok LCD TV fiziksel olarak geniş bir renk yelpazesi (renk gamı ​​olarak bilinir) üretebilse de, bunlar eski bir video spesifikasyonuyla (Rec. 709 olarak bilinir) sınırlandırıldı. HDR, bir TV’nin göstermesine izin vereceği renklerin sayısını genişleterek ve bu renklerin parlaklığını veya yoğunluğunu artırarak durumu düzeltmek için tanıtıldı. Esasen, HDR, yeni LCD ve OLED’in tam potansiyellerine ulaşmasını sağlar.

HDR Ne İşe Yarıyor?

sdr ve hdr arasındaki fark
SDR vs HDR

Bir HDR TV’de bir HDR film veya şov izliyorsanız, evet, kesinlikle bir gelişme göreceksiniz. Karanlık bir sahnedeki görünmez yüzleri görünür hale getirebilir ve bir görüntü, örneğin günbatımında turuncudan kırmızıya geçiş yaparken, renk tonları arasında meydana gelen rahatsız edici renk bantlarını ortadan kaldırabilir.

Öte yandan, TCL’nin HDR özellikli 55 inç 4K Roku TV‘si gibi bazı daha ucuz HDR özellikli TV’ler, teknik özelliklerin yalnızca minimum gereksinimlerini karşılayabilir, bu nedenle bu setlerdeki farklılıklar o kadar şiddetli olmayabilir. Diğer bir deyişle, tüm HDR setleri eşit oluşturulmamıştır. TCL 55 İnç 4K Ultra HD Roku Akıllı LED TV (2017 Modeli)ANLAŞMAYI GÖRÜNTÜLE

Dahası, DisplayMate Başkanı Raymond Soneira’nın da belirttiği gibi, tüm içerikler HDR tedavisine değmez. Örneğin, HDR 4K video orman sahnelerinde etkileyicidir, ancak tüm video materyalleri kırmızı bir yaprağın üzerinde oturan parlak yeşil bir kurbağa ile aynı renk doygunluğunu içermez.

Bir video görüntüsünün gerçekliğini algılamamızdaki bir diğer önemli faktör, videonun kare hızıdır. Ultra HD Premium TV’ler saniyede 24 kareden (film gibi) 120 fps’ye kadar olan hızları destekler. 120 fps’de video çok daha sağlam görünüyor ve kovalamaca sahnesinde yarışan arabalar veya ikinci üssü çalmaya çalışan biri gibi hızlı hareket eden nesnelerde daha az bulanıklık var. Dolayısıyla resim kalitesi, HDR programının kare hızına bağlıdır. Ancak, henüz yerel 120 fps programlama mevcut değil.

HDR Ne İşe Yarar?

Siz TV’nizde bir film izlemeden önce, film eski video formatına sığması için orijinal renk aralığından sıkıştırılır ve temelde ince gölgeler, kontrast ve görüntü derinliği ortadan kaldırılır. Teoride, HDR kaybolan renk ve kontrastın bir kısmını geri yükler, ancak orijinal şovun yeniden düzenlenmesini gerektirir – özünde, filmin veya programın yeni bir versiyonunu üretir.

Bu nedenle, HDR’den tam olarak yararlanmak için yalnızca uyumlu bir TV’ye değil, aynı zamanda HDR içeriğine ve programlamaya erişiminiz de olmalıdır.

HDR İçerikleri Nerede Bulunur?

Şu anda Netflix, Vudu ve Amazon’un yayın hizmetlerinde yalnızca bir avuç 4K HDR programı sunulmaktadır. YouTube ayrıca birkaç uyumlu programa sahiptir ve bazı hizmetlerde birkaç Dolby Vision HDR programı bile vardır. Ve kafa karıştırıcı bir şekilde Amazon, Samsung tarafından desteklenen HDR10 + adlı bir formatı destekliyor. (Tüm bu biçimlerle ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz).

Ancak HDR seçimleri hala zayıf. Netflix, Girlboss, The OA ve The Do-Over gibi filmler gibi orijinal programlarından bazılarını HDR olarak yayınladı. Amazon, Ormanda Mozart ve Red Oaks gibi şovları Prime üyelerine HDR olarak sunar; Bosch – Sezon 2 gibi bazı programlar hem HDR10 hem de Dolby Vision’ı destekler.

Tam HDR akış görüntüsünü elde etmek için ideal olarak 15 Mbps veya daha hızlı bir internet bağlantınız olmalıdır. Çoğu izleyici bu tür bağlantı hızlarından yoksun olduğundan, 4K Ultra HD Blu-ray HDR diskleri oynatmak daha iyi bir alternatif olabilir. Ancak, HDR diskler yavaş göründü ve pahalıdır. The Martian’ın HDR 4K versiyonu 30 dolar. The Lego Movie, The Martian, Mad Max: Fury Road, The Man from UNCLE, American Sniper, Man of Steel ve Edge of Tomorrow dahil olmak üzere HDR ve Dolby Vision’ı destekleyen yaklaşık 20 büyük film bulunmaktadır.

Power Rangers için olan gibi çoğu HDR uyumlu disk, ek bir “HDR” etiketi ile “4K Ultra HD” olarak etiketlenir. Bu tür Blu-ray diskleri HDR modunda oynatmak için, Dolby Vision HDR diskleri de oynatabilen Oppo UDP-205 4K Ultra HD Audiophile Blu-ray Disk Oynatıcı gibi uyumlu bir oynatıcıya ihtiyacınız vardır .

Televizyonun HDR Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tek bir HDR spesifikasyonunu standartlaştırma çabaları olsa da, şu anda evrensel olarak kabul edilmiş tek bir HDR spesifikasyonu yoktur.

Pazar araştırma şirketi IHS’nin baş analisti ve araştırmacısı Paul Gray, “Şu anda kesinlikle bir format savaşı var” dedi.

TV üreticileri, bir TV’nin HDR’ye hazır olduğunu gösteren birkaç HDR formatını piyasaya sürdü:

Ultra HD Premium Nedir?

UHD Alliance tarafından oluşturulan bu standart, film stüdyoları ve TV yapımcıları dahil düzinelerce şirket tarafından desteklenmektedir. Esas olarak TV’ler ve gelecek 4K Blu-ray oynatıcılar için geçerlidir ve setler için minimum bir teknik özellik belirler, bu da yanardöner Ultra HD Premium logosunu kutuya yapıştırmalarına olanak tanır.

Dolby Vision Nedir?

Surround ses yapan kişiler tarafından yaratılan Dolby Vision, film prodüksiyonundan TV yayınına ve Dolby Vision HDR malzemesini oynatabilen televizyonlara kadar uzanan bir dizi özellik ortaya koyar. Bazı açılardan Dolby Vision, HDR için Ultra HD Premium’dan daha yüksek bir teknik standart belirler, ancak tüm Dolby Vision etiketli setler maksimum özellikleri karşılamamaktadır.

HDR10 Nedir?

HDR10, HDR programlamayı oynatma söz konusu olduğunda Ultra HD Premium ile aynıdır. Ancak, Dolby’den farklı olarak HDR10, Hollywood’daki savaşın bir süre daha devam edebilmesi için filmler için belirli bir kodlama sisteminin kullanılması gerektiğini belirtmez.

Hibrit Günlük Gama (HLG) Nedir?

Dağıtım SDR TV’ler için optimize edildiğinden, yayın sinyaline veri eklemek, havadan veya hatta kablo ve uydu üzerinden HDR içeriği sağlamanın önünde büyük bir engeldir. Bu engelin üstesinden gelmek için Japon NHK ve İngiliz BBC, HDR’nin yayın dostu bir sürümünü oluşturmak için bir araya geldi. Sonuç, ATSC 3.0 standardının bir parçası olan Hybrid Log Gamma (HLG), gelecekte bir ara TV’lere gelecek yeni nesil yayın teknolojisi – birkaç yıldır geliştiriliyor, ancak yaygın olarak mevcut değil. Hemen hemen tüm mevcut 4K TV’ler HGL sinyalini destekler, ancak içerik seyrektir; hokey oyunları ve HLG içeren canlı konserler gibi seçkin canlı etkinlikler olmuştur, ancak bu format için hâlâ erken günler.

HDR10 + Nedir?

HDR10’a dayalı bir standart (Samsung ve Amazon tarafından desteklenir), ancak yalnızca bir bütün olarak film yerine belirli sahneler için meta veriler içeren Dinamik Ton Eşleme’nin eklenmesiyle (HDR10’da olduğu gibi). Bu özellik, HDR10 + performansını (teorik olarak) Dolby Vision’a daha yakın hale getirir.

Technicolor Gelişmiş HDR Nedir? 

Technicolor’un kendi HDR formatı, biri yayın TV’si için, diğeri 4K Bluray gibi Ulta HD medya için olmak üzere iki biçimde gelir. Tek Katmanlı HDR1 (SL-HDR1) olarak adlandırılan birincisi, HDR verilerini bir SDR video sinyalinde paketleyerek, TV yayıncılarının iki ayrı sinyal yayınlamak zorunda kalmadan havadan sinyal için HDR içeriği sağlamasını daha kolay ve ucuz hale getirir. Gelişmiş HDR’nin diğer bileşeni, 4K medyaya dinamik HDR meta verileri ekleyen SL-HDR2’dir. Temel olarak HDR10 ile bu ek meta veriler, daha iyi kontrast ve renk için sahne sahne dinamik bilgiler ekler.

Şimdiye kadar, Technicolor Advanced HDR yalnızca mevcut LG TV modelleri tarafından destekleniyor, ancak bu yılın sonlarında Philips ve Maganvox TV’leri de kapsayacak şekilde genişletilebilir.IMAX Enhanced:  Piyasaya sürülen en son teknik özellik, ses standartlarını ve benzersiz en boy oranlarını desteklemek için HDR içerik bilgilerinin ötesine geçen IMAX Enhanced’dir. En boy oranları, birçok TV’nin desteklemediği 1,9: 1 veya 1,43: 1 en boy oranlarını kullanan IMAX içeriği için özellikle önemlidir. Standardın hem video hem de ses yönleriyle IMAX Enhanced, öncelikle Dolby Vision ve Dolby Atmos ile rekabet ediyor, ancak standardın HDR öğeleri HDR10’a dayanıyor. Şimdiye kadar IMAX Enhanced desteği sunan tek üretici Sony’dir, ancak önümüzdeki aylarda daha fazla üretici devreye girebilir.

HDR FormatıTarafından desteklenen
Dolby VisionLG, Philips, Sony, TCL, Vizio
Ultra HD PremiumLG, Philips, Samsung
HDR10Hisense, LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony, Vizio
HDR10 +Samsung, Amazon
Technicolor Gelişmiş HDRLG
IMAX GeliştirilmişSony

HDR hala emekleme aşamasında, bu yüzden henüz kesin bir kazanan yok. Bununla birlikte, Dolby Vision daha fazla destek alıyor. Örneğin LG, Sony ve Vizio’nun tümü Dolby Vision uyumlu TV’lere sahiptir.

İyi haber şu ki, bugün satın aldığınız HDR seti geriye dönük uyumlu olacak. Başka bir deyişle, tüm HDR TV’ler normal HD içeriği ekranlarında görüntülenecek şekilde yükseltir veya dönüştürür. Bununla birlikte, görüntü iyileştirme, gerçek HDR içeriğiyle göreceğiniz kadar derin olmayacak.

Televizyonum HDR’ye yükseltilebilir mi?

HDR programlarını işlemek için birkaç TV yükseltilebilir. Bunu yapabilen setlerin çoğu en yeni modellerdir ve bir yazılımın indirilmesini gerektirirler (genellikle TV’nin mevcut Wi-Fi bağlantısı üzerinden kolayca yapılır).Ancak, TV üreticileri bazı 4K Ultra HD setlerin HDR içeriğiyle “uyumlu” olduğunu ancak Ultra HD Premium spesifikasyonunu karşılayamayacağını iddia ettiklerinden, alışveriş yapanlar arasında bir miktar kafa karışıklığı yaşanacağı kesin. Başka bir deyişle, bu setler HDR videoyu oynatabilecek ancak mevcut tüm renkleri veya parlaklık seviyelerini yeniden üretemeyecektir.

HDR’den Sonra Ne Gelir? 8K Tv Almalı mıyım?

TV yapımcıları ve film stüdyoları yeni formata alıştıkça, daha iyi TV’ler ve daha iyi hazırlanmış HDR-masteringli filmler görünmeye mahkumdur. Bununla birlikte, bugünün TV’leri dünün TV’lerinden daha iyidir, bu nedenle set satın almaktan kaçınmak için hiçbir neden yok.Birkaç yıldır, 4K Ultra HD’ye göre iki kat daha fazla piksel sağlayan 8K televizyonlar hakkında tartışmalar ve deneyler yapıldı. Ancak asla deneyimin ötesine geçmez.

Gray, “En büyük sorun ekranları yapmak değil,” dedi. Sorun, 8K’yı iletmek için gereken veri hızının “devasa” olması. İzleyicilerin tüm bu ekstra pikselleri takdir etmesi için bir 8K setinin dev olması gerekecekti.

HDR TV Alınır mı?

HDR, TV üreticileri arasında ivme kazanıyor ve en iyi performans gösteren 4K setlerinde standart olmaya mahkum görünüyor. Dahası, HDR içeriği, temel 4K veya HD ücretlerinden açıkça daha parlak, daha etkili ve daha etkileyici görünüyor. Öyleyse hala mevcut HDR programlama eksikliği olsa da, küçük bir öngörü, şimdi HDR’yi kaldırabilecek bir set seçmenin akıllıca bir karar olduğunu söyleyecektir.

HDR Tv Nedir? HDR10 ve HDR10+ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın