HDMI ARC ve HDMI eARC Nedir, Ne İşe Yarar?

 HDMI ARC ve HDMI eARC Nedir, Ne İşe Yarar?

Güvenilir, yüksek çözünürlüklü multimedya arayüzü (HDMI), düz ekran TV’lerde, projektörlerde ve diğer AV ekipmanlarında 15 yıldan uzun süredir kullanılan dijital bir konektördür. Bu süre zarfında, çeşitli video ve ses formatları için bir araç görevi gören bağımsız bir bağlantı haline geldi.

HDMI ARC (Ses Dönüş Kanalı), teorik olarak karmaşık AV kurulumlarını basitleştirmeye ve gereken kablo sayısını azaltmaya yardımcı olan HDMI standardına uyan akıllı bir protokoldür.

Peki Ne anlama geliyor? Ve yeni eARC protokolü bu rakama nereye uyuyor?

HDMI ve HDMI ARC nedir?

HDMI 2002’de piyasaya sürüldü ve bu yüksek teknoloji konektöre sahip ilk tüketici kiti 2004’te kullanıcılarla buluştu.

Tek bir kaynaktan bir TV’ye, amplifikatöre veya soundbar’a “upstream” yüksek kaliteli dijital video ve ses verilerini aktarmanın uygun bir yolu olduğu iddia edilmektedir. SCART ve bileşen video gibi geleneksel analog soketler tarihe karıştı, çünkü HDMI gerçek AV bağlantısıdır.

HDMI arayüzü yıllar içinde gelişti ve yeni bir sürüm (en son HDMI 2.1), 3D, 4K, 8K, HDR ve daha yüksek kare hızları gibi yeni ses ve video teknolojilerini destekliyor.

HDMI ARC protokolü, listeye 2009 yılında eklendi. HDMI, 1.4 sürümünün bir parçası olarak tanıtıldı ve o zamandan beri özelliklerin bir parçası oldu.

HDMI ARC Ne İşe Yarar?

Bir sahne hayal edin. Set kutuları, oyun konsolları ve Blu-ray oynatıcılar TV’ye HDMI aracılığıyla bağlanır.

HDMI ARC Ne İşe Yarar?

Alternatif olarak, akıllı TV’niz Netflix veya Amazon Prime Video gibi yerleşik bir video uygulamasını kullanabilir. Her neyse, ses için TV hoparlörleri kullanmak yerine, soundbar’ın veya ev sineması amplifikatörünün ne çaldığını duymak istiyorum.

Önceden, TV’nizin arkasından ses cihazınızın optik girişine bir optik kablo bağlamanız gerekiyordu.

Ancak bu karmaşık bir çözümdür. Teorik olarak, HDMI ARC bu sorunu çözer.

HDMI ARC, optik kablo ihtiyacını ortadan kaldırır ve TV’nizin uyumlu HDMI yuvasından ses panelinize veya AV alıcınızın uyumlu HDMI ARC yuvasına “aşağı akış” yapmanızı sağlar.

HDMI ARC Nasıl Kullanılır?

HDMI ARC’yi kullanmak için, ARC uyumlu HDMI yuvalarını destekleyen bir TV ve ses işlemcisine (AV alıcısı veya ses çubuğu) ihtiyacınız vardır.

TV’nin arkasına bakın. 3 veya 4 HDMI yuvanız varsa, “(ARC)” etiketli bir tane bulmalısınız. Etiketleme gerekmez, ancak TV 2009’un sonlarında veya daha sonra olduğu sürece kullanımı ücretsiz olmalıdır. Emin değilseniz, TV’nizin kullanım kılavuzuna bakın.

HDMI ARC, bazı TV’lerde otomatik olarak çalışabilir. Durum böyle değilse, TV’nin dahili hoparlörlerini kapatmak veya TV’nin harici bir hoparlöre veya amplifikatöre ses göndermesine izin vermek gibi bazı TV ayarlarını yapmanız gerekebilir.

HDMI ARC kullanıyorsanız, yeni bir HDMI kablosuna ihtiyacınız yoktur. Herhangi bir HDMI kablosu gereksinimlerinizi karşılamalıdır. Bu yalnızca (potansiyel olarak) eARC’ye geçiş sırasında bir sorun olabilir. Ama bunun hakkında daha sonra konuşacağız.

Olası dudak senkronizasyon sorunları hakkında endişeli misiniz? 2006’da piyasaya sürülen HDMI v1.3 isteğe bağlıydı, ancak otomatik ses senkronizasyonu ekledi. Bu, bazı ARC özellikli ürünlerin birlikte iyi çalıştığı, bazılarının ise çalışmayabileceği anlamına gelir.

Mevcut haliyle ARC ile ilgili en büyük sorun, üreticinin protokolün hangi öğelerini dahil edeceğini seçmesidir.

Bağlı tüm ses kodekleri için destek gerekli değildir, bu nedenle TV’ler ARC aracılığıyla filmlerden 5.1 Dolby Digital veya DTS müzik gönderemez. Bazı TV üreticileri yalnızca Dolby Digital’i desteklerken, diğerleri yalnızca 2 kanallı stereoyu destekler, böylece nokta tamamen ortadan kalkar.

ARC, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio ve DTS’nin, X-Blu-ray ve 4K Blu-ray üzerindeki ses şarkıları gibi yüksek kaliteli codec bileşenlerinin bit akışlarına izin vermediğini lütfen unutmayın. Çekirdek yalnızca 5.1 veri akışı sağlar. Bu seviyede çalışmanız gerekiyorsa, HDMI eARC’ye ihtiyacınız var.

Ancak ARC, Netflix ve Amazon Prime Video gibi formatları kullanarak akış hizmetlerinden Dolf Atmos sesini alabilir. Bu hizmetler, Dolby Atmos’u ARC tarafından sağlanan Dolby Digital Plus Akışına yerleştirdi.

HDMI eARC Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı (eARC olarak da bilinir) yeni nesil bir ARC’dir. Bu, en son HDMI 2.1 spesifikasyonunda uygulanan bir özelliktir.

EARC’nin temel avantajı, bant genişliği ve hızda önemli bir artıştır. Bu, TV’nizden ses çubuğunuza veya AV alıcınıza yüksek kaliteli ses göndermenizi sağlar.

EARC, 38 Mbps’ye kadar hızlarda 8 kanal, 24 bit / 192kHz sıkıştırılmamış veri akışları dahil olmak üzere 32’ye kadar kanal aralığına sahiptir.

HDMI earc nedir
HDMI ARC ve HDMI eARC Nedir, Ne İşe Yarar?

Bunların tümü şu anda Blu-ray disklerde, 4K Blu-ray’de ve bazı akış hizmetlerinde (Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio ve Dolby Atmos ve DTS: X gibi nesne tabanlı formatlarda) mevcuttur. Tüm yüksek bit hızı formatlarıyla uyumludur.

Ancak, üreticinin hepsini desteklemeyi seçip seçmediği henüz belli değil.

Kağıt üzerinde, HDMI eARC uyumlu cihazlar arasında daha yumuşak anlaşmalı ve HDMI CEC’yi etkinleştirme ihtiyacını ortadan kaldırmalıdır (her zaman düzgün çalışmaz). Bu nedenle birden fazla ürünü piyasaya sürmek için ek adımlar atmaya gerek yoktur. ..

Reklâm

ARC gibi, protokolün çalışması için uyumlu HDMI eARC yuvalarına sahip iki cihaz gerekir. Bu, HDMI 2.1 standardıyla uyumlu olması gerektiği anlamına gelir, ancak HDMI 2.1’li ürünler şu anda piyasada.

HDMI 2.1 girişini destekleyen ilk 4K TV, 2019 yılında LG tarafından piyasaya sürüldü. Tüm LG 2020 OLED TV’ler HDMI 2.1 sertifikalıdır, ancak diğer TV üreticilerinden ve TV dizilerinden daha karmaşıktır.

Panasonic, Samsung ve Sony’nin bazı 2019 ve 2020 TV’leri yalnızca HDMI 2.0 sertifikasına sahip, ancak VRR ve eARC gibi bazı HDMI 2.1 özelliklerini destekleyebileceklerini iddia ediyor. Sony 8KZ8H ve 4KX900H (XH90) gibi garip modeller HDMI 2.1 sertifikalıdır.

Ancak, eARC’li diğer ürünler yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Onkyo ve Pioneer, bazı AV ürünlerine, özellikle Onkyo TX-RZ830, Integra DRX-5.2, Pioneer SC-LX502 ve Pioneer VSX-LX503 AV alıcılarına eARC güncellemelerini sunan ilk kişilerdi.

Sony hemen güncellenecek ve eARC ile Sony AF9 ve ZF9 TV modelleriyle uyumlu ses çubukları (HT-ST5000, HT-ZF9, HT-XF9000) ve AV alıcıları (STR-DH790, STR-DN1080) olacak. Tüm yazılım güncellemeleri artık mevcut.

Mükemmel Sennheiser Ambeo Soundbar bugün hala eARC uyumlu HDMI 2.1 çıkışına sahiptir.

EARC’yi Kullanmak İçin Yeni HDMI Kabloları Gerekli mi?

HDMI.org’a göre, şu anda Ethernet’li standart bir HDMI kablosu veya Ethernet’li yüksek hızlı bir HDMI kablosu kullanıyorsanız, iyi olmalısınız. Ethernet’li ultra hızlı bir HDMI kablosu kesinlikle işe yarayacaktır.

EARC aracılığıyla bazı ses formatları, çok eski kabloları zorlayabilen ek bant genişliği gerektirir. Ocak 2020’de HDMI.org, Ultra Yüksek Hızlı etiketli kabloların eARC dahil tüm HDMI 2.1 özelliklerini desteklemesini sağlayan zorunlu bir sertifika programını duyurdu.

HDMI ARC ve HDMI eARC Nedir, Ne İşe Yarar?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın