1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

 Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü, ilk başta estetik bir sorun gibi düşünülse de aslında bir çok hastalığın habercisi olabilir. Pitozis olarak adlandırılan ve normalden daha düşük olan göz kapağı düşüklüğü, zaman zaman beyin ve sinirleri etkileyen önemli rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Göz kapak düşüklüğü, doğuştan olabildiği gibi ileri yaşlarda da görülebilir. Bu rahatsızlık, göz kapağını hareket ettiren kasların hiç çalışmaması veya az çalışmasından dolayı meydana gelir. Kaş göz kapağını yukarıya kaldıramaz, görme kalitesinde düşüklük ve zamanla göz tembelliğine yol açabilirBu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmak gerekir. Göz kapağının düşüklüğü, zamanla kendiliğinden geçecek bir rahatsızlık değildir. Tedavisi için ne gerektiğine ancak uzman bir doktor karar verebilir. Güvenilirliği olmayan tedaviler veya estetik bir operasyona karar vermeden önce mutlaka detaylı bir inceleme gerekmektedir.

Göz kapağı düşüklüğünün nedenleri

1. Doğuştan göz kapağı düşüklüğü,
2. Yasa bağlı olarak göz kapağını kaldıran kaslarda güçsüzlük,
3. Uzun süre lens kullanımı,
4. Göz bölgesine alınan travmalar,
5. Göz ameliyatları,
6. Kaş hastalıkları
7. Nörolojik nedenler
Göz kapağı düşüklüğünün nedenleri

Göz kapağının düşüklüğü, sadece estetik bir problem değildir,görmeyi engelleyerek göz tembelliğine yol açar. Bu durumda mutlaka göz kapağının kaldırılması ve göz tembelliğinin giderilmesi için ameliyat yapılması gerekir.

Göz kapak düşüklüğü ameliyatı, hem kaliteli bir görme açısından, hem de estetik olarak psikolojik açıdan kişinin durumunu ciddi bir şekilde etkilemektedir. Ameliyat, düşük göz kapağı için en iyi ve en kalıcı tedavi şeklidir.

Pitozis nedir?
Pitozis, tek taraflı göz kapağı düşmesidir. Sağlıklı bir göz kapağı, gözün renkli kısmını 1- 1,5 mm kadar örter. Bu oranın artması göz kapağı düşüklüğü olarak kabul edilir.

Pitozis (göz kapağı düşüklüğü) öldüğunda hastalar, kaslarını kaldırır, çenelerini öne, başlarını geriye iterek görmeye çalışırlar. Göz kapağının düşmesi bazen gözün tamamen kapanmasına neden olabilir. Bu durumda hasta, göz kapağını eliyle kaldırarak görmeye çalışır.

Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü söz konusu ise erken yaşlarda müdahele edilmesi göz tembelliğini önler ve kişisel gelişimini olumlu anlamda etkiler.
Göz kapaklarının normalden fazla açık olması, troid bezi hastalığının, normalden fazla kapanması ise yüz felcinin belirtisidir. Göz kapağı düşüklüğü ile birlikte çift görme varsa, diyabet veya bazı kaş hastalıklarının habercisi olabilir.

Göz bebeğini örtecek kadar olan doğuştan kapak düşüklüğü, göz tembelliğinin yanısıra çocuğun toplum içinde kendisini daha rahat hissetmesi ve psikolojik gelişiminin olumsuz etkilenmemesi için okula başlamadan önce, 5-6 yaşlarında cerrahi müdahele ile düzeltilmelidir.

Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü yaşayanların, beyin ve sinir cerrahisi, nöroloji ve göz hastalıkları uzmanları ile birlikte değerlendirilmeleri gerekir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın