Gebelik Şekeri: Gestasyonel Diyabet Nedir?

 Gebelik Şekeri: Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel Diyabet, Hamilelik sırasında diabet hastalığına hiç bir şekilde yakalanmamış bireylerde ortaya çıkan bir tür gebelik türüdür, diyabeti ilk defa yaşana hamile kadınlara özel bir teşhistir. Tip 1 ve tip 2 diyabet gibi, Gestasyonel diyabet de kan şekeri düzeylerinin çok fazla yükselmesine yol açarak insan sağlığı için risk oluşturur.

Her yemek yediğimizde, sindirim sistemimiz yediklerimizin çoğunu glikoz denilen şekere dönüştürür. Glikoz kan dolaşımınıza girer, böylece hücreleriniz onu yakıt olarak kullanabilir. İnsülin (pankreasınız tarafından yapılan bir hormon) yardımı ile kas, yağ ve diğer hücreler kanınızdan glikozun taşınması sayesinde bu yakıtı kullanarak enerji eldesi sağlarlar.

Fakat vücudunuz yeterli insülin üretmiyorsa ya da hücreler ona cevap vermede bir sorun yaşarsa, hücrelere girmek yerine enerji içine dönüştürmek yerine kanınızda çok fazla glikoz kalır.

Hamileyken, vücudunuz doğal olarak insüline karşı daha dirençli hale gelir, böylece bebeğinizi beslemek için daha fazla glikoz bulunur. Çoğu anneye göre bu sorun değildir Çünkü Vücudunuzda daha fazla glikozun işlenmesi için ek insüline ihtiyaç duyulduğunda, pankreasınız da daha fazlasını salgılayacaktır.

Ancak gebelik sırasında pankreas artan insülin talebini sürdüremezse, hücreler glikozu kullanmadığı için kan şekeri seviyeleri çok yükselir. Bu gebelik diyabeti ile sonuçlanır. Gebelik diyabetinin anne ve bebek için sağlık sorunlarına neden olabileceği için hızla teşhisi öncelik kazanmaktadır. Teşhiş elzemdir, tanınması ve tedavi edilmesi gerekir.

Diğer şeker hastalığının aksine Gestasyonel diyabet kalıcı değildir. Bir bebek doğduktan sonra, annenin kan şekeri de  muhtemelen çabucak normale dönecektir. Çocuğun da korkulduğu gibi bu hastalığın etkileri ile karşı karşıya kalabileceği olumsuz bir durum söz konusu olmayacaktır. Bununla birlikte, Gestasyonel diyabet olması gelecekte şeker hastalığının gelişmesini daha muhtemel hale getirir.

Gestasyonel diyabet gelişme riski hamilelik döneminde daha çok hangi koşullar altında ortaya çıkar  ?

Hamile kalan her kadında gebelik diyabeti gelişebilir ve durumun ortaya çıkmasına sebep olan risk faktörlerinin ailevi yatkınlık veya şartlarını tespit etmek zordur ,nedenleri ve ortaya çıkışı ile kesin sınırlar çizilmiş değildir. Muhtemelen Tüm hamile kadınların yaklaşık yüzde 5 ila 10’u gestasyonel şeker hastalığına yakalanmaktadır. Aşağıdaki durumlarda gestasyonel diyabet gelişme olasılığınız daha yüksektir:

Gestasyonel Diyabet Belirtileri Nelerdir?

  • 25 yaş ve üstü ( 35 yaş üstü sıklık oranı kabul edilen ülkeler de bulunmaktadır.)
  • Şeker hastalığı olan yakın akrabana sahip olmak.
  • Özellikle vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ya da daha yüksek ise aşırı kilolu olma hali.
  • Polikistik over sendromu (PCOS) varsa
  • Şeker hastalığına yakalanan bir tıbbi durum var, örneğin glukoz intoleransı, gizli şeker riski
  • Glukokortikoidler (astım veya otoimmün hastalık için kullanılan ilaçlar varsa ), beta blokerleri (yüksek tansiyon veya hızlı kalp ritmini düzenleyen tedavilerde kullanım varsa ) veya antipsikotik ilaçlar (zihinsel sağlık sorunları içinkullanılan ilaçlar varsa ) gibi belirli ilaçları düzenli olarak kullanan bir hasta geçmişi varsa
  • Daha önce gestasyonel diyabet geçirmiş ise
  • Daha önce iri doğan ( normalin üstü kilo boyda) bebek sahibi olmuş ise (makrozomi)
  • Afrikalı Amerikalı, Yerli Amerikalı, Asyalı Amerikalı, Hispanik veya Pasifik Adalısı kökenliler ( Türkiye ölçeğinde coğrafi ve etnik bir istatistik çalışması yapılmamıştır )

Ne yazık ki herhangi bir hamile bireyin  Gestasyonel diyabet olup olmayacağını garanti etmenin hiçbir yolu yoktur. Ancak riski azaltmanın yolları da bulunmaktadır.  Dengeli bir diyetle yemek yemek ve düzenli egzersiz yaparak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, bu durumun gelişme olasılığını azaltabilir

Gebelikte 1 saat tokluk şekeri kaç olmalı?

Hamilelikte şeker hastalığı saptanan gebeler, kan şekerlerini düzenli olarak takip etmelidir. Hedeflenen kan şekeri açlık seviyesi 90 mg/dl’nin altında olmalıtokluk kan şekeri ise 1saatte 140 mg/dl’nin ve 2. saatte 120 mg/dl’nin altında olmalıdırGebelik şeker hastalığında tıbbi beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Hamileyken hipoglisemi olursa ne olur?

Doğumdan 30-60 dakika sonra, otuz dakika aralıklarla bakılan iki kan şekeri ölçümünün 40 mg/dl nin altında olması durumunda bebek hipoglisemik olarak değerlendirilir. Çok düşük kan şekeri ve bunun uzun sürmesi kalıcı beyin hasarına neden olabilen önemli bir olaydır.

Gebelik şekeri her gebelikte çıkar mı?

Gebeliğin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir, ancak ikinci yarıda daha sık görülür. Vücudunuz hamilelikteki ekstra ihtiyaçları karşılamak için yeterli insülin – kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı bir hormon – üretemiyorsa ortaya çıkar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın