Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

 Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır? Enerjinin akıllıca kullanılması anlamına gelir ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınarak yapılır. Enerji ihtiyacı ve kullanımı konusunda en çok ilgiye ihtiyaç duyan grup ailedir. Çünkü toplumda, enerji ve diğer kaynakların kullanımı ve tüketiminde rol oynayan en önemli tüketici gruplarından biri ailelerdir. Aile, sağlıklı, konforlu, temiz ve etkili bir ev ortamı yaratmak için enerji kaynaklarını ısıtma, aydınlatma, temizlik ve kişisel bakım gibi çeşitli faaliyetler için kullanırken aylık bütçesinden binlerce lira harcıyor.

Toplam hane halkı enerji kullanımının yaklaşık %40′ ını sıcak su temini, yemek pişirme, bulaşık yıkama, yıkama, aydınlatma, kişisel bakım, eğlence, dinlenme ve iletişim gibi faaliyetlerle ve % 60’ı ev özellikleriyle ilgilidir.

Bir evde tüketilen enerjinin toplam enerji tüketiminin yaklaşık üçte biri olduğu düşünüldüğünde, bu alanda tasarrufun önemi hem aile hem de çevre için netleşiyor.

Evlerin Isıtılmasında Enerji Tasarrufu

Isınmak için, gaz sobalarına elektrikli sobalara göre öncelik vermeniz gerekir. Yetersiz şekilde monte edilmiş kapı ve pencere boşluklarının ve hava girişlerinin gerektiği gibi yalıtım sağlamak için kontrol edilmesi gerekir. Zemini kaplamak, zemindeki ısı kaybını azaltır. Pencereden ısı kaybı, kalın astarlı bir perde kullanılarak azaltılmalıdır.

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır ?

Perdeleri, radyatörü kapatmayacak şekilde kapatın ve odayı havalandırmak için pencereleri uzun süre açmayın. 3-4 dakika yeterlidir. Radyatör altın boya ile boyanmalıdır. Radyatörün üzerine mermer plakalar veya kafesler koymayın. Çamaşırları radyatör ile kurutmayınız.

Kullanılmayan odaların ısınması engellenmeli ve kapılar kapatılmalıdır. Ancak bu odalardaki sıcaklıkların 10 ° C’nin altına düşmemesine özen gösterilmelidir. Kullanılan odanın sıcaklığı 18-21 derecede tutulmalıdır. Kış ayları başlamadan baca kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.

Mutfakta Enerji Tasarrufu

Pişirme kabı türü kullanılarak da enerji tasarrufu sağlanır. İlk olarak, yemeği mümkün olduğunca az suyla pişirin, tencereyi sıkıca kapatın ve yemek kaynamaya başlayınca ocağı indirin.

Kaynama başladıktan sonra verilen yüksek ısı daha fazla suyu buharlaştırarak enerji israfına neden olur. Ayrıca sadece kabın dibine iş vermek için alev ayarı yapılmalıdır. Kabinin yanlarından alev çıkmamalıdır.

Düdüklü tencere olarak adlandırılan basınçlı tencereler, özellikle uzun süre pişirilmesi gereken yiyecekleri pişirirken yakıt tasarrufu sağladıkları için tercih edilmelidir.

Basınçlı tencere kullanılmayan pişirme işlemlerinde daha kolay ve daha hızlı pişirme için düz kenarlı, dikey kenarlı ve tabana hafif yuvarlatılmış eklemli bir kap kullanılmalıdır.

Ocağın verimli bir şekilde yanmasını sağlamak için ocağı her zaman temiz tutmanız gerekir.

Pişirme sırasında fırının kapısını her açtığınızda, soğuk hava fırına girer ve çoğu zaman enerji kaybeder. Bu nedenle kapağı gereğinden fazla açmayınız.

Birçok yiyecek için pişirilirken fırının önceden ısıtılmasına gerek yoktur.

Konutların Aydınlatılmasında Enerji Tasarrufu

Kullanılmayan alanları aydınlatmayın. Çok sayıda küçük ampul yerine büyük bir ampul kullanmalısınız. Çalışırken masa lambasını kullanmanız gerekir. Ampuller için koyu renkli abajur kullanmayın. Genel aydınlatma yerine kısmi aydınlatma kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha fazla ışığı yansıtması için duvarlar parlak renkte boyanmalıdır. Merdivenleri aydınlatmak için küçük bir ampul kullanın. Evlerimizde enerji kaybını önlemek için halojen ve normal ampuller yerine flüoresan lambalar kullanmamız gerekiyor. Böylelikle% 40 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Su Tasarrufu

Damlayan musluğunun onarılması gerekiyor. Su dökerken düşük akış başlığı ve musluğu kullanmalısınız. Dişinizi fırçalarken musluğu kapatmanız gerekir. Mümkün olduğunca küveti doldurmak yerine hayal edip yıkamalısınız. Kısa sürede alınmalıdır. (Yıkama her yıkandığında 5 günlük içme suyu kaybedilecektir.) Bulaşık veya çamaşır makinesini tamamen doldurmadan çalıştırmayın. Damıtılmış su kullanan cihazları tavsiye ederiz. Bu tür yıkama ve bulaşık makinelerine özel dikkat gösterilmelidir. Sıcak musluğu açtığınızda, suyun ısınmasını beklerken kovayı doldurup ihtiyacınız olan yerde kullanmanız (örneğin çiçekleri sulamanız, tuvalete dökmeniz, balkonda yıkamanız) gerekir. .. Daha az depolama suyu gerektirir ve daha az atık su üretir. Su israfını azaltarak bu faturalardan kolayca% 25 tasarruf edebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın