Banka Kredisi İle Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Banka Kredisi İle Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev alırken nelere dikkat edilmeli konusunda insanların merak ettiği birçok konuyu ele aldık. Yazımızda sizler için her bir detaya değindik. Dikkat edilmesi gereken her şey yazımızda, umarım doğru evi bulursunuz.

içindekiler

Ev Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Dikkat Edilmesi Gerekir

 • Satın aldığınız ev için ne kadar bütçe harcamak istiyorsunuz?
 • Önceden belirlediğiniz ev seçeneklerini elemeden geçirin.
 • Satın aldığınız evin sahibi ile aranızda bir aracı olup olmadığını öğrenin.
 • Satın almak istediğiniz ev banka kredisi için uygun mu diye kontrol edin.
 • Hangi evi satın almak istediğinizi bulun ve istediğiniz fiyatı piyasa fiyatı ile karşılaştırın.
 • Satın almak istediğiniz evin ipoteği olup olmadığını kontrol edin.
 • Ev yeni boyanmışsa nemi kontrol edin.
 • Çevreye, ulaşıma, sosyal ağlara, parka ve diğer alanlara yakınlığı düşünün.
 • Satın aldığınız evdeki daire ile mahallenin düzeni arasındaki ilişkiyi öğrenin.
 • Satın almak istediğiniz evde hala bir kiracınız varsa, kiracının şartlarını kontrol edin.
 • Deprem yönetmeliğine uygunluğunu kontrol edin.
 • Yalıtım olup olmadığını öğrenin.

Banka Konut Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

 • Kredi çekilen tüm bankaların Ev Kredisi seçeneklerini karşılaştırın
 • Bütçenize göre bir kredi geri ödeme planı oluşturun.
 • Dosyanın detaylarını ve banka tarafından alınacak sigorta masraflarını kontrol edin.
 • Krediyi çektiğiniz zaman otomotik ödeme talimatı, hesaba bağlanabilecek kredi kartı gibi yan ürünleri de sormayı unutmayın

Ev Tapusu Alma İşlemi Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyiz.

 • Tapu için gerekli belgeleri hazırlayın ve tapu sicil bölümüne gidin.
 • Satın aldığınız fiyat ile tapu üzerindeki yazacak fiyatın aynı olmasına dikkat edin.
 • Tapu harcını kimin ödeyeceğini ev sahibi ile önceden görüşün.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Alacağınız Ev İçin Bütçenizi Tam Olarak Belirleyin

Bir ev almak istediğinizde, bütçeniz hakkında doğru kararlar vermek zamanınızı boşa harcamanıza engel olacaktır. Arama, ev satın alma sürecindeki en zor süreçtir. Net bir bütçe belirlemezseniz bu dönemde enerji tüketmeniz gerekebilir. Satın alacağınız konutun bütçesini belirlerken en önemli detay gelirinizdir ki bu da kredi alıp almayacağınıza karar vermede en önemli faktördür. Bütçeye karar verirken bankanın kredi hesaplama işlevini kullanabilirsiniz. Geliriniz için aylık ne kadarlık kredi alabileceğinizi buradan görebilirsiniz.

Aklınızdaki Ev Seçeneklerini Ön Elemeden Geçirin.

Ev alımı zor bir süreç olmakla birlikte, yanlış ev almanın da geri dönüşü yoktur. Bu nedenle hangi evi alacağınıza karar vermeden önce tüm seçenekleri önceden değerlendirerek gelecekteki pişmanlıkları ortadan kaldırabilirsiniz. Bu kriterler nelerdir? Bir ev satın alırken ilk yeterlilik kriterleri nelerdir?

 1. Evin Bulunduğu konum,
 2. Evin Fiyatı,
 3. Evin Metrekaresi Yani Büyüklüğü,
 4. Evin Bulunduğu kat,
 5. Evin Ulaşım imkânları,
 6. Ev Satış işleminde aracı veya emlakçının olup olmadığıdır.
 1. Evin konumu,
 2. Evin fiyatı,
 3. Metrekaresi, yani evin büyüklüğü
 4. Evin bulunduğu kat
 5. Evin ulaşım noktalarına yakın olması,
 6. Konut satışında aracı veya emlakçı olup olmaması..

Bu listeyi zevklerinize ve tercihlerinize uyacak şekilde genişletebilir ve en iyi ev seçeneklerini daraltarak ve bir ev bulmak için geçen süreyi azaltarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Alacağınız Ev de Aracı, Emlakçı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Bir ev satın alırken, satın almak istediğiniz evin değerine bağlı olarak, bir emlak komisyoncusu veya acentesi hem ev sahibinden hem de evi alacak olan kişiden % 2 + KDV ücreti talep edebilir. Ödediğiniz komisyon oranı, diğer ek masrafların yanı sıra bütçenize baskı uygulayabilir. Bu nedenle, bir ev satın alırken veya ararken, ev sahibinden mi yoksa emlakçıdan mı olduğunu bilmelisiniz. Eğer alacağınız ev emlakçıda ise, bu ücreti de dikkate almalısınız.

Alacağınız Evin Konut Kredisine Uygunluk Şartlarını Araştırın

Krediye uygun olmayan bir ev için çabalamak, evin değerini belgelemesi için yatıracağınız ekspertiz ücretini de cebinizden boş yere vermiş olup, hem nakit hemde zaman kaybı olacaktır. Bu gibi durumla karşılaşmamak için krediye uygunluğunu kesinlikte netleştirin.

Temel olarak krediye uygun evin taşıması gereken özellikler:

 1. Evin kat irtifakı veya mülkiyet tapusu olmalı,
 2. Yeni yapılan bir konut ise çoğu banka için en az %80 oranında tamamlanmalı,
 3. Sonradan evin projesine aykırı değişiklik yapılmamış olmalı,
 4. Ev tapusunda niteliği “mesken” olarak geçmeli ve kullanılmalı,
 5. Evin tapusu hisseli ise tüm hissedarlar paylarının satışını yapmalı,
 6. Alım yapılacak kişinin, anne, baba, kardeş ve kardeş çocukları olmaması gerekli.

Bankalar ayrıca hayali bir işlemin (şüpheli işlem) bir parçası olarak ebeveynlerinizden, kardeşlerinden veya eşlerinden satın almayı reddedebilir.

Alacağınız Eve İstenilen Fiyat ile Piyasa Değerini Kıyaslayın

Bir evin kesin fiyatını belirlemek kolay bir süreç olmamakla birlikte, profesyonel firmaların da kullandığı bir evin değerini belirleyen “eşdeğer ev” ve “kira fiyatı” yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Eşdeğer konut yasası, aynı yer, metrekare ve katlardaki tüm dairelerin fiyatlarının ortalaması alınarak kabul edildi. Bu şekilde düşünülmesi gereken en önemli şey, eşdeğer evlerin benzer yerlerde olmasıdır.

Kiralama yöntemi, konut fiyatını bulmak için satın almak istediğiniz konutla eşleşecek şekilde ortalama kira fiyatını 215 ile çarpmaktır. Bu dönem için, son hesaplamalarda 215 rakamı, kiralanan yatırımlar için yaklaşık yeniden kullanım süresi olarak alınmıştır.

Bu iki yöntemi ayrı ayrı uygulamak ve ortalama bir fiyat almak size daha sağlıklı bir ev fiyatı verecektir.

Alacağınız Evin Üzerinde İpotek veya Haciz Kaydı Olup Olmadığını Sorun

Almak istediğiniz konutun ipoteği varsa ipoteksiz kredili veya kredisiz evin tapusunu hiç bir şekilde alamazsınız. Ancak evin ipoteğini kabul ederek, yani ipoteği üzerinize geçmesini kabul ederek tapuyu alabilirsiniz. Banka ipoteği dışında, şahıs veya kurumların koyduğu ipotekler mevcut ise banka kredi kullandırmayacaktır.

Alacağınız Evin Boyası Yeni Yapıldıysa Rutubet Olup Olmadığına Dikkat Edin

Rutubet, yeni bir ev satın alırken en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bir evin nemli olup olmadığını anlamak zor, ancak bunu evin dış yalıtımına bakarak anlayabilirsiniz, özellikle de ev yeni boyanmış ise. Eviniz nemliyse, bir uzman muayenesi yaptırmanız faydalı olabilir. Nemli bir evin nemini azaltmak çoğu zaman çok paraya mal olur.

Alacağınız Evin Ulaşım Seçeneklerini ve Sosyal Alanlara Yakınlığını Değerlendirin

Ulaşım veya proje için satın almak istediğiniz evin yakınlığı, özellikle metropol alanlarda yaşayanlar için yaşam kalitesini ve evin gelecekteki değerini önemli ölçüde artıracak en önemli faktörlerden biridir. Ulaşım seçeneklerinin yanı sıra okullar, hastaneler, parklar vb. Mekana erişim, eve değer katan ve zaman kazandıran bir katma değerdir.

Alacağınız Evin Apartman Düzeni ve Komşuluk İlişkilerini Araştırın

Bir apartman dairesinde ortak alanların doğru yönetimi ve komşuluk ilişkilerinin düzenli olması, satın aldığınız evin yaşam kalitesini artırmada önemli faktörlerdir. Bazı durumlarda, kötü mahalle ve komşuluklar ev sattırmaya neden olabilir. Bu nedenle bir eve karar vermeden önce konut sakini ile konuşmakta fayda var.

Alınacak Evde Kiracı Varsa Kira Sözleşmesi Şartlarını Değerlendirin

Satın almak istediğiniz evde kiracı var ise, mevcut kira şartlarını kontrol etmek ve uygun kararlar vermek çok önemlidir. Çünkü bir ev satın aldığınızda sözlü olarak gitseniz bile yasal olarak aynı şartlarda kiralayabilirsiniz. Yani sözleşme sonuna kadar kira zammı olmayacak, kiracının rızası olmadan şartlar değiştirilemez. Ayrıca, kira sözleşmesi olan hali hazırda alacağınız evde oturan kiracıyı çıkarmak isterseniz, 6 ay içinde yasal olarak yeni bir ev bulmasına izin vermelisiniz.

Konut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi başvurusunda bulunurken, hayat sigortası, dosya masrafları ve diğer zorunlu ürünler hakkında bilgi istemeniz ve mümkünse bu ürünlerin değeri hakkında yazılı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Söz uçar, yazı kalır! Bunu asla unutmayın

Bankaların Kredi Seçeneklerini Karşılaştırın

Herhangi bir bankaya başvurmadan önce bankaların kredi tekliflerini karşılaştırmanız ciddi kazançlar elde etmenizi sağlar. Örneğin 100 bin TL 10 yıl vade için toplam kredi maliyetinde en düşük ve en yüksek konut kredisi teklifi arasından ortalama %15’lik (yaklaşık 23 bin TL) bir fark bulunuyor.

Öte yandan bu karşılaştırma işlemini faiz oranı üzerinden değil, kredi için katlanılan tüm masrafların faiz oranına dâhil edilerek hesaplandığı “kredi maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru bir karşılaştırma sonucu verir.

Ödeme Planınızı Kendi Bütçenize Göre Oluşturun

Bütçenize uygun bir kredi ödeme planı seçmeniz, aslında ödemelerinizin düzenli olması açısından en önemli etkenlerin başında gelir. Ödeme planı genel olarak aylık sabit ödemeli olarak seçilse de aslında artan, azalan ve belirli şartlar ile tamamen kişiye özel olarak da bankaların çoğunluğu tarafından oluşturulabiliyor. Bankaya başvurmadan önce kendinize istediğiniz faiz ve vade seçeneklerine sabit ödeme plan oluşturmak istiyorsanız kredi faizi hesaplama, artan ödemeli bir plan oluşturmak istiyorsanız artan ödemeli konut kredisi araclarını kullanabilirsiniz.

Alınan Dosya ve Sigorta Masrafı Detaylarını Öğrenin

Yasal olarak kullanılan kredinin binde 5’i oranında dosya masrafı alınabiliyor. Ancak üçüncü kişi ve kurumlara bankalar tarafından ödenen ekspertiz, ipotek ve sigorta masrafı gibi masraflar, dosya masrafı içerisine yasal olarak katılmıyor. Bu süreçte özellikle sigorta masrafları bankalarda çok farklı ve bazı durumlarda yüksek çıkabiliyor. Bunun için bankaya başvurmadan önce bu sigorta masraflarını incelemenizde fayda var.

Kredi Kartı Alma, Otomatik Ödeme Talimatı Verme Gibi Yan Ürünleri Sorun

Masraf kalemi olmamakla birlikte, bankalar konut kredisi yanından sizden ek birkaç ürün veya hizmet almanızı talep edebilir. Bu ek ürün ve hizmetler genellikle kredi kartı almanız, faturaların otomatik ödeme talimatlarını kendilerine taşımanız yönünde oluyor. Bu istekleri kabul etmemeniz durumunda ise size başta sunmuş oldukları faiz oranını birkaç baz puan arttırma yoluna gidilebiliyor.

Tapu İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Tapu Dairesine Giderken Evraklarınız Hazır olsun

 • Tüm alıcı ve satıcıların nüfus cüzdanı veya vekâletlerinin aslı,
 • Tüm alıcı ve satıcıların vesikalık fotoğrafı (satıcılar 1, alıcılar 2 adet),
 • Zorunlu Deprem Sigortası,
 • Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınan rayiç bedel,
 • İlgili konutun tapu aslı (tapular çıkmadı ise istenmez),
 • Kredi kullanılacaksa banka ipotek evrakları,

Tapu müdürlüklerine yukarıda belirtilen evrakların tamamı ile başvurarak satış işlemi için randevu almanız gerekiyor.

Tapu Dairesinde Tapu Beyanınızı Mutlak Aldığınız Ev Fiyatı Üzerinden Bildirin.

Tapu satı bedelinin aldığınız fiyatın altında gösterilmesi hem satıcı hemde alıcının bazı cezalara maruz kalmasına neden olabilir. Maliye Gelir İdaresi incelemerinde beyanınızın eksik olduğu tespit edilirse, eksik beyan edilen tutarın harç bedellerini gecikme faizi ve tespit edilen harç tutarının %25’i oranın vergi ziyaı cezası kesilir. Ayrıca bu durumda kullanılan konut kredisi kadar tapuya satış bedeli beyanında bulunmakta tam olarak yeterli değil. Çünkü Gelir İdaresi dâhil tüm kurumlar konutun %80’ine kredi kullanıldığını göz önüne alıyor.

Ayrıca bu cezaların yanından mevcut yasa gereğince aldığınız evi 5 yıl içerisinde satmanız durumunda, değer artış kazancı vergisi hesaplaması yapılıyor. Eğer bu süreçte alım sırasında tapuya harç bedelini az ödemek için düşük bir beyanda bulunduysanız, çok yüksek vergi ödemeleri karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Ev Tapu Harcının Kim Tarafından  Ödeneceğini Önden Ev Sahibi veya Emlakçı İle Konuşun

Aksine bir anlaşma olmadığı sürece, yasal olarak alıcı ve satıcı tapu harcını ve tapu döner sermaye bedelini yarı yarıya öder. Ancak ülkemizde alıcı ve satıcı arasında bir anlaşma olmasa bile genel uygulama olarak bu masrafları alıcının ödenmesi istenir. Bu durum özellikle satış işlemleri sırasında çeşitli sıkıntılara neden olabiliyor. Bunun için ev fiyatı pazarlığı yapılırken bu masrafların nasıl ödeneceğini netleştirmek doğru bir yol olur.

 1. Ev alırken tapuda nelere dikkat edilmeli?

  Tapuda kaydına bakın!
  Gayrimenkulün kime ya da kimlere ait olduğu,
  Gayrimenkule ilişkin hisse oranları,
  Üzerinde irtifak (kullanım) hakkı olup olmadığı,
  İpotekli olup olmadığı,
  Satışa engel bir tedbir kararı bulunup bulunmadığı,
  Kat irtifakının kurulup kurulmadığı,

 2. Banka kredisi ile ev alırken nelere dikkat edilmeli?

  Kredi Notunuzu Kontrol Edin. …
  2 – Verebileceğiniz Peşinatı Hesaplayın. …
  3 – Acil Durumlar İçin Hazır mısınız? …
  4 – Alacağınız Evi İyi Seçin. …
  5 – Kontrol Elinizde Olsun. …
  6 – Kredi Faiz Oranlarını Karşılaştırın. …
  7 – Alacağınız Evde Kiracı Varsa. …
  8 – Yasal İzinleri Kontrol Edin.

 3. Emlakçıdan ev alırken nelere dikkat edilmeli?

  EMLAKÇIDAN EV ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? İmzaladığınıız sözleşmeye çok dikkat edin. Örneğin konut kredisi çekerek ev sahibi olmak istiyorsanız mutlaka sözleşmenize konut kredisi onayı çıkmazsa kapora iadesi maddesi koyun. Ödediğiniz kapora için mutlaka yazılı evrak talep edin

 4. Emlakçıdan ev alırken Komisyonu kim öder?

  EMLAKÇI KOMİSYONUNU KİM ÖDEREmlakçı komisyonu hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir. İki tarafın da vereceği tutar evin satış bedelinin maksimum yüzde 4'ü kadar olabilir. Alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 şeklinde tahsil edilmelidir.

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın