Dünyanın En İyi Aşçıları

 Dünyanın En İyi Aşçıları

Yemek yapmayı adeta sanata dönüştürmüş olan dünyanın en iyi 10 aşçısını sizlere tanıtmak istedik. Yaşamak için yemek yiyenlerin aksine yemek için yaşayanlar için adeta birer idol olan bu aşçıların elinden yemek yemek adeta mucize.

1-Anthony Bourdain: 25 Haziran 1956 tarihinde doğan şef Fransa gezisi sırasında şef olmaya karar vermiş ve bundan sonra ömrünü farklı tatlar peşinde geçirmiştir. Yaptığı yemek programları dâhilinde Türkiye’ye de gelen aşçı Türk yemeklerini çok beğendiğini belirtmiştir.

2-Silvena Rowe: 1967’de Bulgaristan’da doğan aşçı ise İngiltere’de yaşadığı zamanlarda pek çok ünlüye yemeklerinden sunmuştur. İngiliz Kraliyet ailesine de yemekler hazırlamış olan şefin Quince adında bir restoranı bulunmaktadır. 2011 senesinde yemeklerin Oscar’ı olarak tanımlanan Gourmand ödülünü kazanmıştır.

3-Heston Blumenthal: 22 Mayıs 1966 tarihinde İngiltere’de doğan şef moleküler gastronomide dünyanın önde gelen ismidir. Fat Duck adında bir restorana sahiptir.

4-Thomas Keller: 14 Ekim 1955 tarihinde Amerika’da doğan şef gastronomi konusunda öncüler arasındadır. Birden çok restoranı vardır ve bu restoranların hepsi de ödül kazanmıştır.

5-Ferran Adria: 14 Mayıs 1962 tarihinde İspanya’da doğan şef mutfakların Salvador Dali’si olarak tanınır. Restoranını bir süreliğine kapatarak kendisini deneysel anlamda geliştirmek istediğini açıklamıştır şef.

6-Jamie Oliver: 27 Mayıs 1975 tarihinde İngiltere’de doğan ünlü şef televizyonların aranan isimlerindendir. 52 adet restoranı, yemek kitapları ile bu şef dünyanın en zenginleri arasında yer almaktadır.

7-Kiyoshi Hayamizu: Japon mutfağının ünlü şefi Türkiye’ye birkaç kez gelmiş ve Türk mutfağını çok beğenmiştir.

8-Charlie Trotter: 8 Eylül 1959 tarihinde Amerika’da doğan şefin dünya mutfağına pek çok katkısı vardır. 5 Kasım 2013’de ölen şefin Charlie Trotter’s adlı restoranı ise Dünyanın En İyi 30. Mutfağı olarak kabul edilmiştir.

9-Gordon Ramsay: 8 Kasım 1966’da İskoçya’da doğan aşçı Kitchen Nightmares programının sunuculuğunu da yapmaktadır.

10-Julia Child: 1912’de Amerika’da doğan aşçı daha sonra Paris’e yerleşmiştir. 1961’de Amerika’ya geri dönmesinin ardından Fransız yemek sanatıyla ilgili bir kitap yayınlamıştır ve Amerika’da Fransız mutfağının yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın