Dolby Vision Nedir Ne İşe Yarar?

 Dolby Vision Nedir Ne İşe Yarar?

Dolby Vision nedir ve ne işe yarar? Dolby Vision’ın diğer HDR formatlarından ne kadar farklı olduğunu ve Dolby Vision uyumlu uygulama ve filmleri nereden edinebileceğinizi öğrenmek mi istiyorsunuz? HDR’nin temel sürümleri hakkında bilgi edinin.

Yeni TV’ler ve disk oynatıcılar çok sayıda logo ve kısaltma ile dekore edilmiştir. Son zamanlarda uzun özellikler listesine eklenen Dolby Vision, 4K Ultra HD setinde giderek iz bırakıyor. Dolby Vision nedir? Gerçekten daha iyi bir resme dönüşüyor mu?

Dolby Vision

Yüksek Dinamik Aralık (HDR), Dolby Vision, Dolby Surround ve sonraki tüm permütasyonlar tarafından geliştirilen ve desteklenen bir 4K video formatı markasıdır. Dolby Vision logosunu bir TV veya Blu-ray oynatıcıda kullanmak için, üreticinin ürün onayı ve bir isim lisansı için ödeme yapması gerekir. Dolby HDR formatı video yapımında da kullanılır ve hem profesyonel hem de tüketici markasıdır.

Bir inceleme olarak, HDR, TV’lerin daha fazla renk (renk gamını artırarak) ve daha güçlü renkler (belirli parlaklık seviyelerini artırarak) göstermesinin bir yolu olarak tanıtıldı. HDR’den önce, Rec olarak bilinen eski HDTV video spesifikasyonu ile sınırlıydı. 709, 90’lardan beri teknik sınırlamalara göre.

Günümüzün LCD ve OLED kitleri eski kitlere göre daha fazla renk gösterebilir, ancak HDR çıkana kadar potansiyellerine ulaşmanın bir yolu yoktu.

Çalışabilmeli. Bu standart, formatın temelini oluşturur, böylece HDR TV’ler HDR malzemeyi düzgün okuyabilir ve oynatabilir. HDR programındaki veya meta verilerdeki özel talimatlar, renklerin ekran veya disk oynatıcıyla nasıl eşleştirileceğini ve parlaklık seviyelerinin nasıl ayarlanacağını açıklar. Bu yönergeler büyük ölçüde değiştirilmiştir. Örneğin HDR10, bir filmin nasıl kodlandığını veya sıkıştırıldığını belirleyerek de açılır.

Bunun yerine Dolby Vision, format uyumluluğu için daha özel talimatlar sağlar. Aslında, Dolby spesifikasyonu film, televizyon yayınları ve televizyon ekranlarında Dolby Vision HDR materyalini kodlamak ve çözmek için talimatlar içerir. TV’ye gelince, Dolby Vision teknik olarak HDR10’dan daha talepkardır ve bazı önemli gereksinimleri vardır.

HDR 10 mu Dolby Vision mı? Hangisi Daha İyi?

Bu duruma bağlıdır. Spesifikasyonlara yakından bakarsanız, Dolby Vision Set daha dinamik, parlak ve canlı bir görüntü sağlamalıdır. Dolby Vision teknik özelliklerini karşılayan TV’ler teknik olarak HDR10’dan daha üstün olmalıdır. Ancak, tüm Dolby Vision TV’ler aynı değildir.

Dolby Vision, bir kontrasta basıldığında TV’yi uyararak veya belirli bir rengi vurgulayarak sahneden diğerine değişebilen talimatlar veya meta veriler sağlar. Ek olarak, Dolby’nin maksimum tüketici TV spesifikasyonu, 12 bitlik maksimum renk derinliği ile 68 milyar renktir (eski Rec.709 8 bit renk derinliğine kıyasla, yalnızca 16.7 milyon rengi işleyebilir). Parlaklık açısından Dolby Vision, 4000 nit ve daha yüksek seviyelere izin verir.

Kısaca Dolby Vision en yüksek parlaklıkta, en iyi renk derinliğini oluşturan teknolojinin adıdır.

Aksine, HDR10 belirli bir filmdeki farklı sahneleri, örneğin sabit bir meta veri seti kullanarak gösterme konusunda TV’nize rahatlık sağlamaz. HDR10 ayrıca 1,07 milyar renge kadar 10 bit renk derinliğini belirler. Parlaklık seviyeleri için HDR10, 1000 mesh’i aşan hedefleri gösterir. Ancak bu rakamlar tüm hikayeyi anlatmıyor.

İlk olarak, hiçbir tüketici TV’si 12 bit renk derinliği sunamaz. Bu nedenle, Dolby Vision’ın renk derinliğindeki bariz avantajı ancak gelecekte bir noktada gerçekleştirilebilir. İkincisi, parlaklık gereksinimleri hem Dolby hem de HDR10 formatlarında formüle edilebilir. Örneğin, OLED kitleri bir LCD’nin parlaklık seviyesini aşamaz, ancak HDL10 ve Dolby Vision uyumlu kitlerdir çünkü OLED’ler düşük ışık seviyelerinde daha iyi kontrast sağlar.

Tüm Dolby Vision sertifika kitlerinin spesifikasyonların tüm yönlerini karşılamaması daha da kafa karıştırıcıdır. Örneğin, bağımsız 4K setler, görüntü kalitesini önemli ölçüde etkileyebilecek farklı sayıda bağımsız parlaklık kontrol bölgesine sahiptir.

Sonuçta, anahtarlama faktörü sadece Dolby Vision değil, aynı zamanda TV’nin kendisini destekleyip desteklemediğidir.

Dolby Vision, Görüntü Kalitesinde Herhangi Bir Fark Yaratır mı?

Evet, mesela bu milyarlarca rengin hepsini görmek mümkün olmayabilir, ancak temel fark, batan güneş gibi renkler arasındaki geçiştir. Daha az renk, çubukların veya şeritlerin tek bir HDR setiyle oluşturabileceğiniz yumuşak renk gradyanları yerine tüm ekranı doldurmasına neden olur.

Dolby Vision Nedir?

HDR içeriği, şovun karanlık sokaklarının renkli sahnelerinde (gökkuşağı renkli kuşların uçtuğu yemyeşil bir orman hayal edin) ve neondaki yüksek kontrastlı öğelerde dinamizm ve gerçekçilik hissini artırıyor. Bir işaret düşünebilirsin.

Peki HDR 10+ Nedir?

Evet, HDR10 + adında başka bir HDR özelliği var. Özellikle Samsung ve Amazon tarafından desteklenen HDR10’un bazı eksikliklerini gidermeye çalışıyoruz. Artı formatın ana özelliği, Dolby Vision tarafından sağlanan aynı programda farklı sahnelerde gösterilen görüntü performansını ve görüntü ayrıntılarını iyileştirmek için dinamik meta verileri kullanabilmenizdir.

Dolby Vision teknolojisi nedir?

HDR10 ve Dolby Vision, içeriğin daha gerçekçi görünmesini sağlayan renk ve dinamik aralık geliştirmeleridir. HDR10 veya Dolby Vision‘ı destekleyen birçok cihaz, aynı zamanda 4K’yi de destekler.

Iphone Dolby Vision nedir?

Yukarıda değinildiği gibi, Dolby VisionDolby Labs tarafından geliştirilmiş tescilli, dinamik bir HDR formatıdır. Resmi sahne sahne (ve hatta kare kare) ayarlayarak, daha iyi renk doğruluğu ile daha fazla ayrıntı görmenizi sağlar. Ekrandaki her görüntünün optimize edilmesi için sürekli ayarlamalar yapıyor.

Dolby Vision HDR nedir?

Dolby Vision, yukarıda da belirtildiği gibi özel, dinamik bir HDR formatı ve Dolby Labs tarafından geliştirilmiş. Resmi sahne sahne ve hatta kare kare ayarlayarak daha doğru renklerle daha fazla detay görmenizi sağlıyor. Sürekli ayarlamalar yapıyor, bu sayede ekrandaki her bir sahne optimize edilmiş biçimde sunuluyor.

Dolby Vision mu HDR10 mu?

Dolby Vision ve HDR10, televizyonlar için her iki tür HDR‘dir. Bu teknoloji TV’lerin daha parlak görüntüler, daha doğru renkler ve daha derin siyah veya koyu noktalar göstermesini sağlar. … Benzer şekilde, Dolby Vision 10.000 parlaklık parlaklığını desteklerken, HDR10 4.000 parlaklık parlaklığını destekler.

Dolby Digital ne işe yarar?

Pro Logic’in halefi olan Dolby Digital, 5.1 surround evlerde yaygınlaşmaya başladığı sırada ortaya çıktı. Teknoloji, dahili çözücüsü sayesinde sesi çözüp, 5 bağımsız hoparlöre ayırıyordu. Her hoparlör bağımsız işlediğinden, etrafınızı saran, gerçek bir surround ses deneyimi sağlayabiliyordunuz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın