Dolby Atmos Nedir, Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

 Dolby Atmos Nedir, Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

Dolby Atmos, çevredeki sesi gerçek 3D sesle bir sonraki seviyeye taşır. İşte bilmeniz ve doğru donanımı almanız gereken her şey.

Kulaklarınızı 4K olarak düşünün. Dolby Atmos, surround sesinizi bir sonraki seviyeye taşıyarak gerçek bir 3D ses deneyimi sağlar. Bu, mevcut ses çubukları, oyun konsolları, TV’ler ve dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve kulaklıklar gibi küçük cihazlarla Dolby Atmos meraklıları için bir özelliktir.

Peki Dolby Atmos nedir, nasıl çalışır ne işe yarar?

Dolby Atmos Nedir?

Kısacası Dolby Atmos, bir sinema salonunda aldığınız 360 derecelik sesi oturma odanıza veya mobil cihazınıza getirmek için tasarlanmış benzersiz bir ses formatıdır. Atmosfer, ses mikserleri, görüntü yönetmenleri ve yayıncılar gibi içerik oluşturucuların, yapmak istediklerini duyabilmeleri için belirli sesleri ses ortamlarına doğru şekilde yerleştirmelerine olanak tanır.

Bu, mekansal olarak doğru olduğu anlamına gelir. Ayrıca tepeden duyduğunuz sesleri de duyabilirsiniz. Dolby Atmos, beyni bunun sahnenin ortasında olduğunu düşünmesi için kandırır.

Nasıl Çalışır?

Dolby Atmos ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu canlı sesi elde etmek için, teknoloji 9.1 yatak kanalını (arka plan sesleri ve müzik gibi sabit seslerden oluşan), 128 müzik parçasını ve 118’e kadar eşzamanlı ses nesnesini kapsar.

Dolby Atmos Nedir, Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

Ses nesneleri, sahnedeki ayak sesleri veya atlama basketbolu gibi belirli konumlardadır. Atmosfer, içerik oluşturucuların bu sesleri olması gereken yere yerleştirmelerine ve hareketlerini 3B alanda (bir koridorda sizden uzaklaşan biri gibi) ayarlamalarına olanak tanır.

Tüm parlak kafa karışıklığı tamamlandığında, Dolby Atmos, Atmos kulaklıklı bir ev sinema sistemi, ses çubukları ve ses / video alıcıları gibi uyumlu ekipmanlarla oturma odanıza film kalitesinde ses getirebilir. .. ..

Atmosferik optimize edilmiş teknoloji, tüm ses verilerini analiz eder ve hoparlörlerin sayısına ve konumuna bağlı olarak gerçek zamanlı olarak en iyi okumayı belirler. Bu, en sevdiğiniz filmde, bir uçak yukarıdan uçarken, gerçek bir uçak üzerinizden uçuyormuş gibi ses çıkardığı anlamına gelir. Ne kadar fazla hoparlöre sahipseniz, sesin düzeni, ayrıntısı ve genel zenginliği ve derinliği o kadar iyi olur.

Dolby Atmos’un Surround Sesten Farkı Nedir?

Dolby Atmos ile geleneksel surround ses arasındaki en büyük fark, kanalların kullanılmasıdır. Geleneksel surround ses seviyesinin ötesine geçen ses 5.1 (5 hoparlör, 1 subwoofer) veya 7.1 (7 hoparlör, 1 subwoofer) kanallarla sınırlıdır. Bu tür bir kurulumla helikopterin hareketini sağdan sola ve tam tersi duyabilirsiniz, ancak sistem üzerinizden uçan bir şeyin sesini çıkaramaz. Pozisyon özgürlüğünün olmaması, genel elde tutma oranını ortadan kaldırır.

Dolby Atmos kanalı devre dışı bırakır ve ses nesnesini birlikte fırlatır. Bu, odanın sağ üst köşesinde bir ses varsa, sesin sağ hoparlörlere düşmek yerine mekansal olarak doğru olacağı anlamına gelir. Atmos uyumlu hoparlörler, yükseklik avantajı sağlayan entegre bir başlangıç ​​sürücüsüne sahiptir. Bu, tavana monte edilmiş çok pahalı bir hoparlör olan tavana monte edilmiş bir sesi taklit ederek elde edilir. Gerçek bir hoparlör kadar güçlü değil ama hiç yoktan iyidir.

Dolby Atmos ev sineması kurulumu nasıl?

Neyse ki, Dolby Atmos’un keyfini çıkarmak için çok sayıda hoparlör satın almanıza gerek yok. 5.1 kurulum yeterlidir. Birden fazla hoparlör satın alırsanız, sistem 5.1.2 olarak tanımlanacaktır. Ancak işleri basit tutmak istiyorsanız, ayrı bir subwoofer olan veya olmayan uyumlu bir ses çubuğuna yatırım yapabilirsiniz.

Atmos için ne kadar içerik optimize edilmiştir?

Atmosfer için optimize edilen ilk film 2012’de piyasaya sürülen Disney’s Brave idi. Şu anda Deadpool, Batman vs Superman Justice, evcil hayvanların gizli hayatı. Bu filmlerin fiziksel bir kopyasını satın aldığınızda 4K Blu-ray sürümünü aldığınızdan emin olun. Aksi takdirde, 360 derecelik tüm güzelliği özleyeceksiniz.

Netflix ve Voodoo gibi popüler yayın siteleri, şimdiye kadarki nispeten küçük şov listesine rağmen Atmos için optimize edilmiş içerik sunuyor. Netflix’in şu anda optimize edilmiş beş şovu var (Okja, Guilty! Movies. Sağlam bir sunum sunuyoruz. J. İsrail.

1 Mayıs’ta Netflix, Dolby Atmos sesini 448kbps’den 768kbps’ye çıkaracağını duyurdu. Haberleri açıklayan bir blog gönderisinde Netflix, dizinin “yaratıcıların stüdyoda duyduklarına yakın olduğunu, bu nedenle daha zengin ve daha yoğun bir deneyim için ayrıntılı olarak yakalandığını” iddia etti.

Dolby Atmos’a İhtiyacım Var mı? Almalı mıyım?

Şu anda, Dolby Atmos gereklidir, gerekli değildir. Halihazırda bir 4K TV’ye sahip olan çoğu modern ses / video meraklısı, Atmos ile uyumlu bir ev sinema sistemine veya ses paneline yatırım yapmak isteyecektir. Teknoloji daha yaygın hale gelecek ve fiyatlar herkes için daha uygun olacak.

Ancak en sevdiğiniz aksiyon filminin merkezinde olmaktan ya da aylardır biletleri tükenen en sevdiğiniz sanatçının bir konserinin ön sıralarında oturmaktan hoşlanıyorsanız, yatırıma değer. En kolay yol, bir ev sineması demo kurulumunun mevcut olup olmadığını görmek için büyük bir perakendeciye uğramaktır. Veya Dolby teknolojisine sahip 80’den fazla ABD Dolby sinemasından birinde (dünya çapında 133 konum) bir film izleyin.

Dolby atmos özelliği nedir?

Dolby Atmos, daha gelişmiş bir surround ses türüdür. Dolby Atmosfere bağlı ses kaynakları, yalnızca hoparlörlerinize gönderilen altı veya sekiz ses kanalı içermez. Bunun yerine, sesler 3B alanda sanal konumlarla eşlenir

Dolby atmos nedir ne işe yarar?

Dolby Atmos; izleyiciye, dinleyiciye, oyuncuya 360 derece ses deneyimi sunan bir teknolojidir. Klasik hoparlörlerde olduğu gibi birkaç kanal üzerinden ses vermez. Onlarca hoparlör ya da ses kanalı sayesinde en gerçekçi ses deneyimini sunar.

Dolby atmos hangi telefonlarda var?

iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max.
Samsung Galaxy Note 20, Note 20 Ultra.
Samsung Galaxy Note 10, Note 10 Lite, Note 10+
Samsung Galaxy S20, S20+, S20 Ultra.
Samsung Galaxy S10, S10 Lite, S10+
Samsung Galaxy A80.
Samsung Galaxy A71.
Samsung Galaxy A51.

Dolby atmos nasıl açılır?

Ayarlar’a dokunun ve Sesler ve titreşim sekmesine dokunun.
Ses kalitesi ve efektler sekmesine dokunun.
Etkinleştirmek için Dolby Atmos butonuna dokunarak özelliği aktif duruma getirin.
Eğer modu değiştirmek isterseniz, Dolby Atmos‘a dokunun ve bir ses modu seçin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın