Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatma , pil ömrü nasıl uzatılır?

 Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatma , pil ömrü nasıl uzatılır?

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü nasıl uzatırım?

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatma , pil ömrü nasıl uzatılır?  Birkaç yıl boyunca yepyeni bir dizüstü bilgisayar veya eski bir dizüstü bilgisayar kullanmanız arasında hiçbir fark yoktur. Önemli olan dizüstü bilgisayarın bakımını yapmaktır ve dizüstü bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak sizin sorumluluğunuzdadır.

                                                                         33

Dizüstü bilgisyarın pil ömürünü uzatın

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatmak veya en üst düzeye çıkarmak için, öncelikle dizüstü bilgisayarınızın pilinin gücünü neyin tükettiğini anlamak çok önemlidir. LCD panel, modern bir dizüstü bilgisayardaki en büyük suçludur. Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanın en bilinen ve yaygın yolları şunlardır:

  • Dizüstü bilgisayarı her zaman fişli tutmamak.

  • Ekran parlaklığını en aza indirme

  • Gereksiz programları kapatmak

  • Kullanılmadığında Wi-Fi’yi kapatmak.

  • Ekran Parlaklığını Ayarlayın

Bilindiği gibi, LCD ekran dizüstü bilgisayarınızın pil ömrü için en büyük tehdittir. Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın en basit yolu, ekran parlaklığını yönetmek için dizüstü bilgisayarın donanım düğmelerini kullanmaktır.

Ayrıca, güç planınızın, dizüstü bilgisayarınız kullanılmadığında ekranı hızlı bir şekilde kapatacak şekilde ayarlandığından emin olun. Her zaman dizüstü bilgisayarınızın grafik yeteneklerini aşan süslü ekran koruyucular kullanmamanız önerilir.

Dizüstü bilgisayarın güç tüketimi nasıl yapılır ?

Yazılım ve donanımınızı değiştirin

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için bir dizi donanım ve yazılım değişikliğini kullanabilirsiniz. Ancak, bu numaralar her zaman yardımcı olmuyor. Bu püf noktalarından bazıları dizüstü bilgisayarınızın kötü çalışmasına neden olabilir, bu nedenle dikkatli olmanız önerilir. Tüm bu ince ayarlar test edilmiş olsa da yine de bazı zararlı değişikliklere neden olma ihtimalleri vardır.

Güç Tüketimi için Donanımınızı Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayarınızda sık kullanmadığınız Bluetooth adaptörü ve IR var mı? Hiç şüphe yok ki, bu cihazların her biri sadece etkinleştirilerek güç kullanıyor. Dolayısıyla, bu cihazları çok sık kullanıyorsanız, biraz pil tasarrufu yapmak için devre dışı bırakın.

Mümkün Olduğunda Hazırda Bekleme Modunu Kullanın

Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için her zaman Uyku modu yerine Hazırda Bekleme modunu kullanın. Hazırda bekletme modu, dizüstü bilgisayarınızın tamamen kapanmasına ve sıfır güç kullanmasına olanak tanır; bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızı önümüzdeki birkaç saat boyunca kullanmayacaksanız, uyku modu yerine Hazırda Bekleme moduna alın.

Isıdan kaçınarak pil ömrünü en üst düzeye çıkarın

Dizüstü bilgisayar pillerinin her zaman şarj olma yeteneklerini yitirdiği doğrudur, ancak bir dizüstü bilgisayar sürekli olarak aşırı ısındığında veya çok sıcak bir ortamda kullanıldığında, dizüstü bilgisayarın pili çok çabuk biter. Sabit ısı, pili zayıflatır ve genel ömrünü kısaltır.

Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken, havalandırma deliklerinin açık olduğundan emin olun. Ek olarak, dizüstü bilgisayarla her zaman yastık veya minder üzerinde çalışılmaması önerilir. Her zaman bol hava akışı için geçiş sağladığı için yükseltilmiş bir platform üzerine koyun. Ayrıca, havalandırma deliklerini bir kutu basınçlı hava ile düzenli olarak temizleyin.

Mümkün Olabildiğince Çoklu Görevden Kaçınmaya Çalışın
Dizüstü bilgisayarın pil ömrünü en üst düzeye çıkarmanın en basit ve en kolay yolu, çoklu görevlerden kaçınmaktır. Mümkünse, tek seferde bir uygulamaya bağlı kalın

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın