Direct Full Array LED Nedir? 4x,8x,16x,32x Ne Demektir?

 Direct Full Array LED Nedir? 4x,8x,16x,32x Ne Demektir?

Direct Full Array, yeni nesil televizyonlarda kullanılan bir teknolojidir. Peki bu teknoloji ne kadar iyi ? Avantajları ve dezavantajları nelerdir, bu yazımda bundan bahsedeceğim.

Direct Full Array Nedir?

Aslında adından da anlaşılacağı üzere televizyonların aydınlatma biçimlerinden biridir. Aydınlatma şekilleri birçok şekilde yapılmaktadır. Bunların arasında en tutarlı renkleri ve görüntü içerisinde derinlik hissiyatı verebilen Full Array LEd‘dir.

Direct Full Array, hücre yapısının (panelin) arkasında döşenen bir dizi led lambaların aydınlatma şekline verilen isimdir. Bu aydınlatma şekli, ekranın sol üst kısmından başlayarak sırasıyla aralarında belli boşluklar konularak sağ en alta kadar led ışıkların döşenmesidir. Her bir led ışığı bir çip ile kontrol edilmektedir. Bu sayede her noktada tutarlı renkler alınmaktadır.

Çalışma mantığı, ekranda ön plana çıkarılmak istenen görüntünün arka kısmında bulunan led ışıklar yanar, diğer siyah olan kısımlardaki led ışıklar sönmektedir. Bu sayede görüntü içerisinde renkler gerçekçi olur ve derinlik etkisi ile çok da keyifli bir izlenim sunar. Ayrıca siyahlar OLED ekranlarda olduğu gibi çok daha iyi olacaktır.

4x, 8x, 16x, 20x, 32x Nedir

Yukarıda bahsettiğim aydınlatma şeklindeki led ışıkların belirli mesafelerle yerleştirilmesini belli eden rakamlardır. Örneğin, Full Array 8x te 120 tane led ışık kullanılıyorsa, Full Array 16x te 240 tane led ışık kullanılmaktadır. Led ışıkların fazla olması görüntünün hem parlak hem de tutarlı renk vermesini sağlamaktadır. Yani maksimum parlaklık ve yüksek renk hacmi anlamına gelmektedir. Bu sayede karanlık bir film izlerken parlaklığını arttırmanıza gerek kalmayacaktır. Kısaca siyah ve beyaz dengesi (HDR) çok daha iyi olacaktır.

Direct Led Nedir?

Direct Led, panelin arka kısmına şerit şeklinde yerleştirilen led ışık aydınlatmasıdır. Ekran boyutuna göre değişiklik gösteren led şeritler ile görüntüyü arkadan aldığı ışıklarla oluşturur. 102 ekran bir televizyonda direct led kullanılıyorsa, bu ekranın arkasında 2 şerit led ışık ve bunların bağlandığı iki adet çip bulunmaktadır. Boyut büyüdükçe şeritlerin ve çiplerin artması gerekmektedir. Aksi taktirde edge led aydınlatmada olduğu gibi ışık sızması ve ekranın bazı kısımlarında renk yoğunluğu düşük ve kalitesiz olacaktır.

Direct Led Nedir?

Edge Led Nedir?

Edge Led, dediğimiz panelin alt kısmında (sağ veya solda olabilir) şerit şeklinde döşenen ledlerin hücre yapısını aydınlatması ile görüntüyü oluşturmasıdır. Ancak bu teknoloji üst sınıf televizyon modellerde çok tercih edilmez. Çünkü ekran aydınlatması tek tarafta olduğu için görüntüde renk yoğunluğu tek tarafta daha iyi olup diğer noktalarda çokta iyi renkler vermeyecektir. Ayrıca ışık sızması denilen sorunun bu aydınlatma da yaşanması biraz daha yüksek olacaktır.

Edge Led Nedir?

Bottom Led Nedir?

Bottom Led, ekranın alt kısmına yerleştirilen led şerit ile ekranın aydınlatılmasıdır. Bu aydınlatma şekli de aslında edge led aydınlatma şeklidir. Edege Led aydınlatmada bahsettiğim gibi çok iyi renk hacmine sahip görüntü almak için tercih edilen aydınlatma değildir. Işık sızması özellikle de IPS ekranlarda karanlıkta izlendiğinde çok fazla belli olmaktadır.

Kısaca anlatmak gerekirse, ışık sistemi ekranın altında olduğu için renk yoğunluğu ekranın alt kısmında daha iyi olurken üst kısımlarda tutarsız olacaktır. Ekranın her noktasına aynı renkleri vermek zor olacaktır.

Full Array nedir?

Fullarray (tam dizilimli) arka aydınlatma, yerel aydınlatma olarak adlandırılan bir işlemde yanabilen ya da kararabilen bölgeleri içeren güncelliğin yitirmiş olan CCFL panelin yerine geçen teknolojidir

Full Array Dimming nedir?

Fullarray without local dimming (Bölgesel Karartmasız Tam Dizilim Led Işıklandırma): Bu sistemde lcd tvlerde panellerin sağına ve soluna yerleştirilen ışıklandırma yerine, panelin tamamına dizilmiş led ışıklandırmadan yararlanılmıştır.

Direct LED ne demek?

DLED, Direct LED‘in kısaltmasıdır. Panele ışık doğrudan LCD ekranın altından verilir. D-LED‘de hem üretim maliyeti yüksektir hem de panel biraz daha kalındır. Fakat avantajı, kontrastın çok daha yüksek olması ve bölgesel olarak parlaklığın kontrol edilebilmesidir.

TV kenar LED aydınlatma nedir?

Edge LED veya kısaltılmış haliyle E-LED teknolojisi LCD televizyonunuzun görüntüleri ekranda oluşturabilmesi için ihtiyaç duyduğu arka aydınlatma teknolojilerinden bir tanesidir. … Bu sayede diğer uygulamalara göre daha homojen bir aydınlatma sağlanır, görüntünün her yeri aynı parlaklıkta görünür.

Direct Full Array LED Nedir?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın