Çin Seddi Nedir? Nasıl Yapıldı? Uzunluğu Tarihçesi

 Çin Seddi Nedir? Nasıl Yapıldı? Uzunluğu Tarihçesi

Çin Seddi Nedir?

Çin seddi denilince aklımıza gelen ilk şey inanılmaz uzunlukta ve inanılmaz kılometrelerce uzun savunma duvarı gelmektedir. Çin seddinin büyüklüğü bakımından dünyaca bilinen adı vardır ve inanılmaz rekorlara imza atmıştır Çin seddi. Çin seddi cinin kuzey batısında başlar. Fo hay denizinin içerisinde de kalıntıları bulunmakla beraber gobi çölünün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

Yapılanmanın adı ve uzunluğu dikkat çektiği kadar çok eski bir yapı olması ile de dikkatleri tekrar üzerine çekmektedir. Temelleri Milattan önce 7. Yy vhu krallığının onayı ile atılmaya başlanmış ancak normal Çin seddi kadar uzunlukta olmamıştır aksine kısa bir set olarak örülmüştür.

Çinin üzerine daha sonradan Moğolların, hun ve Tunguzların saldırı ve işgalleri iyice artmaya başlayınca uygarlık iyice rahatsız olmaya başlamıştır. Bu dönemin imparatoru olan Qin shin huang bu alanı artık boydan boya iyice asılmayacak duvarlar şeklinde kapatmak kararı almış ve aşılmaz duvarları yaptırmaya başlamıştır.

Çin seddinin bugünkü hali bu şekilde tek seferde ve tek imparatorlukla yapılmamıştır. Zamanla ve gelen imparatorların ekleme yapması sonucu bu şekilde ilerlemiştir. Zamanla sürekli olarak duvarlar inşa edilmiş yükselmeye ve uzatılmaya devam etmiştir.

Ancak Çin seddinin son olarak onarım ve bakımını ve savunma amaçlı kullanılmasını ming hanedanı gerçekleştirmiştir. Suan ki Çin seddinin uzunluğu tam olarak bu kadar değildir. Yıkıntılar yaşandığı için tam olarak görünmemektedir. Ancak uzunluk olarak günümüze gelen bilgiler doğrultusunda 10.000 km olduğu belgeler arasında yer almaktadır.

Duvarların yüksekliği sadece insanlara karşı savunma amaçlı olduğu için 7 ile 10 metre arasındadır. Duvarlar tamamen duvar örgü şeklinde değildir. Ara ara okçu kuleleri, gözetme kuleleri ve siper bölümleri bulunmaktadır.
Çin seddinin genel olarak özelliklerini açıklayacak olursak;

Çin seddinin içerisinde her 9 km de bir mutlaka görüş açısı bakımından fener kulesi bulunmaktadır. üst kısmı yani yürüyüş alanı dediğimiz kısmın kalınlığı belgelerde 6 metredir.

Toplam olarak uzunluğu Türkiye yi neredeyse 2 defa gezecek şekilde uzunluktadır. Duvarların üzerinde sürekli ve boy boy olmasa da aralarda tapınaklara ve saray dediğimiz yüksek makamların bulunduğu konaklama yerlerine rastlamak mümkündür.

1.800.000 işçi çalıştırılarak yapılan Çin seddi tarihte en çok işçi çalıştırılarak yapılan yapıdır.

Ayrıca Çin seddi yapılırken inanılmaz sayıda çalışan olmuştur. Çin seddi yapı bakımından bilindiği kadar çok uzun bir yapı olmasının yanında dünyadaki en uzun mezarlık olarak da bilinir. Verilere göre Çin seddi inşasında 1 milyona yakın insan ölmüştür.

Ayrıca Çin seddi aydan bakıldığı zaman görünmemektedir. Tıpkı bir nehir e benzetilmektedir. Çin seddi’nin içerisinde çok fazla sayıda tapınaklar mevcuttur.

Çin seddi yapımında görevlendirilen işçilerin çoğu işsiz ve cezalandırılan insanlardı. Qin ve hanedanlıklarda cezalandırılan tüm suçlular Çin seddi yapımında görevlendirilmişlerdir.

Hatta el arabası olarak günümüzde hala da kullanılan alet Çin seddi yapımında icat edilmiştir. Hemen hemen tüm taşımalarda el arabaları kullanılmıştır.

Son dönemlere bakıldığında yaklaşık 2000 yıldır Çin seddinin toplam uzunluğu 50.000 km ye ulaşmıştır. Dünyanın toplam uzunluğu 40.000 km dir.

Çin seddinin yapımında inanılmaz fazla batıl inançlarla yol alınmıştır. Bir tane örneği de yardımsever ve iyiliksever bir ejderha rivayetlere göre Çin seddinin yapım aşamasında belirli yerlerden geçerek Çin seddi nin nerelere doğru uzanacağını bildirmek için Çin seddi etrafında sürekli olarak gezmiştir.

Çin Seddi Nedir? Nasıl Yapıldı?

Çin Seddi hangi malzemeden yapıldı?

Çin Seddi‘nin yapımında kullanılan harç içerisinde insan kemikleri olduğu yönündeki inanış söylentiden ibarettir. Duvarın yapımında kullanılan harç içerisinde toprak, taş, plastik, ahşap, tuğla, kil veya kireç taşı gibi o günün şartlarında bulunabilecek malzemelerden oluşmuştur.

Çin Seddi nedir kısa bilgi?

Çin SeddiÇin‘in kuzeybatısı boyunca uzanan, Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır.

Çin Seddi ne zaman ne amaçla yapılmıştır?

Çin Seddi, zamanında Moğolları ve diğer Türk kavimlerini barındıran kuzey sınırına yapılmıştır. Duvarlar dünyanın birçok yerinde derebeyleri tarafından savunma amaçlı yapılmaktadır. Çin Seddi bir istisna değildir.

Çin Seddi hangi Türklere karşı yapılmıştır?

Ansiklopedilerin ve bazı tarih kitaplarının verdiği bilgiyi kısaca şöyle özetleyebiriz: “3.000 kilometre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğindeki bu duvar, kuzeyden Çin üzerine aralıksız akınlar yapan Türkleri ve Moğolları durdurmak amacıyla yapılmıştır.” Burada verilen rakamlarda bazı küçük değişiklikler olabilir 

Çin Seddi Nerededir neden yapıldı?

Çin Seddi neden yapıldıÇin‘in Savaşan Beylikler döneminde (MÖ 403 – MÖ 221), Çin seddinin temeli 20’den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştı. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin Krallıkları birbirinden korumak için sınırlarında ilk setler inşa ettiler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın