Blogger’dan WordPress’e Geçiş

 Blogger’dan WordPress’e Geçiş

Son zamanlarda birçok insan bilgilerini deneyimlerini ve fikirlerini internet ortamında paylaşmak istemektedir. Başlangıç için deneyimsiz olunması nedeniyle kullanıcı, bu uygulamanın ilk etapta ücretsiz olmasını tercih edecektir.

Kolay ve ücretsiz bir başlangıç için elbette blogger oldukça kullanışlıdır. Ancak çoğu kullanıcı deneyim kazandıkça Blogger’ın kendisini kısıtladığını fark etmekte ve daha profesyonel ve kurumsal bir sayfa tasarımını, kendini daha iyi ifade etmek amacıyla farklı tema ve fotoğraflar kullanmayı talep edecektir.

Kullanıcı kişisel olan bu talebinin yanı sıra erişim engelleri nedeniyle takipçi kaybedebilmektedir. Kısacası blogger kullanıcıları daha profesyonel çalışmak istediklerinde wordpress’i kullanabilirler.

Blogger’ Dan WordPress’e Taşınmak için taşımanın problemsiz olması kullanıcı açısından oldukça önemlidir. Trafik, arama motoru sıralaması ve aboneler gibi bilgilerin eksiksiz taşınması gereklidir. Taşıma işleminden sonra yönlendirme yapılması da çalışılacak bir diğer konudur.

Taşınması gerekenler listesi:
1. Sayfalarınız
2. Kategoriler
3. Yorum ve mesajlar
4. Medya
5. Kalıcı URL bağlantıları
6. RSS ya da XML feedleri
7. Yazar ve trafik

Blogger’ Dan WordPress’e Taşınmak için yukarıda belirtilenlerin kayıt altında tutulması wordpress’ te işi kolaylaştıracaktır. Ancak tema ve diğer ayarlarınızın geçişi olmayacaktır.

WordPress sayfasında ücretsiz olarak devam edebilir ya da hosting, domain satın alınabilir. WordPress sayfasında Araçlar-> içe aktar (tools-> import) yaparak sayfaya ulaşılır. Blog türleri karşınıza çıktığında blogger’ı seçilir. Kullanıcı, hostunda bir wordpress kurulumuna sahip ise şimdi kur-> ftp adresi kullanıcı adı ve şifresini girmeli ve kurmalıdır. Bu işlemin devamında izlenecek iki yol bulunmaktadır.

WordPress’ in Blogger’a erişimini sağlamak;

Yedekleme işlemi uzun sürebileceğinden 15Mb üzerinde depolamalarda u yöntem tercih edilebilir. Authorize’ye tıklandığında erişim izni tarafınıza sorulacaktır. Erişim verildikten sonra içe aktar (import) denilmesi yeterlidir.

Blogger’dan yedek dosyasını wordpress’ e yükleme;

15Mb’ dan küçük dosyalarda gözat butonu ile yedek dosyası seçilerek upload ve import komutları işlemleri tamamlayacaktır.

Yapılan işlemler, Blogger’ Dan WordPress’e Taşınmak için oldukça kolaydır. Yapılacak farklı türde işlemlerde bulunmaktadır. Ancak en kolay ve hızlı yöntem belirtilen yöntemdir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın